Р
Е Ш Е Н И Е
номер 244 / 09.07. 2009 г. година 2009, град ВАРНА,
В ИМЕТО НА НАРОДА
ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ФИРМЕНО ОТДЕЛЕНИЕ,
На осми юли Година
2009
в закрито съдебно заседание, в състав:
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Д.Т.
като разгледа докладваното от съдията
фирмено дело номер 85 по описа за 2009 година,
за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.595 и сл. ГПК, във вр. с чл.18 ЗЮЛНЦ.
Постъпило е искане от управителния съвет на новоучреденото сдружение с нестопанска цел, с наименование „МОГА - МЕСТНА ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ГРАЖДАНСКА АКТИВНОСТ” със седалище гр. Провадия, обл. Варна, за вписването му в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел, воден при Варненски окръжен съд.
Представени са изискуемите от закона документи: протокол от учредително събрание от 13.06.2009г., на което са взети решения за учредяване на СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ, приет е устав на сдружението съдържащ разпоредбите, изисквани от чл.20 от ЗЮЛНЦ, избран е управителен съвет и председател, който е подписан от всички учредители, чийто брой съответства на необходимото, съобразно чл.19, ал.2 ЗЮЛНЦ, мнозинство; свидетелства за съдимост на членовете на УС, образец от подписа на председателя и зам. председателя на УС; удостоверение за уникалност на наименованието; доказателства за внесена държавна такса. Представен е и устав на сдружението, чието съдържание отговаря на изискването на чл.20 ЗЮЛНЦ. Целите и задачите на сдружението не противоречат на Конституцията и законите в РБ.
С оглед представените доказателства, съдът намира искането за регистрация за основателно, поради което и на основание чл.18, ал.1 от ЗЮЛНЦ и Наредба №14/1991г. на Министерство на правосъдието за водене и съхраняване на регистрите за вписванията,
РЕШИ:
ДА СЕ ВПИШЕ в
регистър № 5 за юридическите лица с нестопанска цел, воден във Варненски
окръжен съд, юридическо лице с нестопанска цел – СДРУЖЕНИЕ с
НАИМЕНОВАНИЕ: „МОГА - МЕСТНА ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ГРАЖДАНСКА АКТИВНОСТ”,
СЕДАЛИЩЕ: ГР. ПРОВАДИЯ,
ОБЛ. ВАРНА,
АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ: ГР. ПРОВАДИЯ, ОБЛ. ВАРНА, УЛ. „ИВАН АКСАКОВ” 1,
ВИД ДЕЙНОСТ, съгласно чл.2 от ЗЮЛНЦ: Сдружението е организация за
осъществяване на дейност в обществена полза.
ЦЕЛИ: Стимулиране гражданската активност в процеса на утвърждаване и прилагане на принципите и идеите на европейската общност във всички сфери от обществено - икономическия живот; подпомагане процесите на обществено -икономическото развитие на България; стимулиране гражданското участие в процеса по интегриране на регионалното икономическо развитие и привличане на инвестиции за реализиране на обществено значими проекти; насърчаване на диалога и взаимодействието между юридическите лица с нестопанска цел, държавата и местното самоуправление, стопанските организации при решаване на проблеми от обществено значение, развитие на духовните ценности и утвърждаване на гражданското общество; подпомагане на здравеопазването и осигуряването на достъп до качествени здравни услуги; подпомагане на образованието и обучението през целия живот; подкрепа за развитие на науката и практическото прилагане на иновативни научни постижения; опазване, съхраняване и развитие на културните ценности, стимулиране на изкуството; защита на околната среда и насърчаване използването на възобновяеми енергийни източници; насърчаване развитието на природосъобразен начин на живот - спорт, туризъм; подкрепа на уязвими групи - социално слаби, инвалиди и лица, нуждаещи се от грижи; подпомагане на социалната интеграция и личностната реализация на групи в неравностойно положение (жени и деца в риск, бежанци, етнически малцинства); развитие и утвърждаване на нестопанския сектор в обществения живот на страната; съдействие за предотвратяване на вредни навици, зависимости и престъпност сред деца и младежи.
СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ:
работа по програми и проекти, свързани с общественозначими проблеми на
регионално, национално и международно ниво; организиране и провеждане на инициативи,
обучения, кампании; разработване и прилагане на мерки за изпълнение на целите;
осъществяване на партньорство и сътрудничество с други структури (членство в
български, чуждестранни и международни организации, участие в различни форми на
партньорство и др.); сдружението може да подпомага доброволни, независими,
нестопански организации, които са възникнали в резултат на гражданска
инициатива и работят в интерес на общественото благо.
ПРЕДМЕТ НА ДОПЪЛНИТЕЛНА СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ: Сдружението може да
развива стопанска дейност, само ако тя е свързана с предмета на основната
дейност, за която е регистрирано, не противоречи на устава, и е позволена от
закона, като приходите от нея се използват за постигане на утвърдените цели.
СРОК: Сдружението се учредява за неопределен срок.
ВЪЗНИКВАНЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЧЛЕНСТВОТО: Членове на сдружението
могат да бъдат дееспособни физически лица, които
приемат и изпълняват неговия устав.
Нови членове се приемат от
общото събрание с явно гласуване и обикновено
мнозинство, въз основа на писмена молба, подадена до управителния съвет,
отговаряща по съдържание на чл.9, ал.2 от устава. Членственото правоотношение
възниква от датата на решението на ОС.
Членството се прекратява: с едностранно писмено изявление, отправено до УС; при смърт или поставяне под пълно запрещение; с изключването; с прекратяване на сдружението; при отпадане поради системно неучастие в дейността на сдружението.
ИМУЩЕСТВЕНИ ВНОСКИ: Всички членове на сдружението са длъжни да
заплащат членски внос в размер и срок, определяни с решение на управителния съвет.
ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ:
Общо събрание – върховен колективен орган на сдружението и се състои от всички членове на сдружението; свиква се от управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението, чрез писмена покана до всеки член на сдружението, връчена му най-малко един месец преди събранието. Поканата следва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото на провеждане на събранието, както и указание по чия инициатива се свиква. Поканата се поставя и на мястото за обявления в сградата в седалището и адреса на управление на сдружението най-малко един месец преди насрочения ден.
Управителен съвет – управителен орган на сдружението, в състав от 3 (три) до 9 (девет) лица – членове на сдружението, с мандат 3 (три) години, избиран пряко от ОС. Управлява сдружението.
Председател – управителен орган, член на управителния съвет и негов председател, избиран пряко от ОС, извършва оперативното управление и представлява сдружението.
ПРАВОМОЩИЯ НА ОРГАНИТЕ НА
СДРУЖЕНИЕТО:
Общо събрание – уредени в чл.19 от устава на сдружението.
Управителен съвет – уредени в чл.32 от устава на сдружението.
Председател – уредени в чл.35 от устава на сдружението.
НАЧИН НА ПРЕДСТАВЛЯВАНЕ НА СДРУЖЕНИЕТО: Орган на управление на сдружението е управителния съветът. Сдружението се представлява от председателят на УС. При невъзможност или възпрепятстване на председателя да изпълнява своите задължения, заместник - председателят поема управлението и представлява сдружението пред юридически и физически лица с правомощията на председател.
ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО: Сдружението се представлява от председателя на управителният съвет В.Б.Б., ЕГН:**********,***„***** *************” *.
При негова невъзможност или възпрепятстване по смисъла на чл.57 от устава, сдружението се представлява от заместник председателя Д. А. Б., ЕГН:**********,***„***** ************” *.
РЕШЕНИЕТО е
окончателно и не подлежи на обжалване.
РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение.
Препис
от настоящото решение ДА СЕ ВРЪЧИ на
молителя.
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: