Решение по дело №7850/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 2101
Дата: 12 декември 2019 г. (в сила от 6 юли 2020 г.)
Съдия: Милен Павлов Петров
Дело: 20184520107850
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш   Е   Н   И   Е № 2101

гр.Русе, 12.12.2019 г.

В    И М Е Т О    Н А    Н  А Р О Д А

 

РУСЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, II– ри граждански състав, в публично съдебно заседание на 10-ти декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                         Председател: МИЛЕН ПЕТРОВ

 

при секретаря ТЕОДОРА ПЕТРОВА, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№ 7850 по описа за 2018 година, за да се произнесе, съобрази:

         Предявен е иск с правно основание чл. 31, ал.1  ЗЗД.

         Ищцата М.Р.М. ***, чрез редовно упълномощен адвокат, твърди, че на 26.11.2015 г., в качеството си на кредитополучател е сключила Договор за потребителски паричен кредит, отпускане на    револвиращ потребителски кредит, издаване и ползване на кредитна карта PLUS-11872658 с ответното дружество. Към момента на сключване на Договора за кредит  обаче, въпреки че е била дееспособно лице, не е можела да разбира свойството и значението на постъпките си или да ръководи действията си. Заявява и че през м.06.2015г.  е постъпила за стационарно лечение в „ЦПЗ - Русе" ЕООД, тъй като е станала опасна не само за себе си и най-близкото си обкръжение. Безпричинно се отчуждила от семейството си, занемарила домакинството и личната си хигиена, ходела с едни и същи дрехи в продължение на месеци, често забравяла свои вещи на различни места, не можела да ръководи финансовите си дела, не помнела къде и с кого имала уговорени срещи или какви задачи трябва да изпълни. Поради влошаващото се състояние, била податлива на влияние, не осъзнавала постъпките си, поради което не била в състояние да взема адекватни решения, често се налагало близките й да й обясняват какво е направила. На 20.09.2016 г., специализираната психиатрична ТЕЛК постановява експертно решение №3154, взето след преглед, като оценката за работоспособността й била 80% - трайно намалена. Водещата диагноза според ТЕЛК била „Деменция при болестта на Алцхаймер с ранно начало", като мотивите за вземане на експертното решение са описаната деменция и органично мозъчна промяна на личността, със смущения в подтиците и настроението, с ограничаване на критичната оценка, както и на контакта с околната и социалната среда, включително и до сравнително тежки промени на личността.          Счита, че при подписване на процесния Договор от 26.11.2015г. изобщо не е разбрала значението на акта, който извършва и възможните последици от него, предвид състоянието й.

         С оглед на изложеното, ищцата моли съда да постанови решение, с което да унищожи на основание чл.31 ЗЗД Договор за потребителски паричен кредит, отпускане на    револвиращ потребителски кредит, издаване и ползване на кредитна карта PLUS-11872658/26.11.2015г., сключен между нея и ответното дружество,  т.к. при сключването му ищцата не е могла да разбира и да ръководи действията. Претендира разноски.

         Ответното дружество „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., Франция, рег. № ********* чрез „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България чрез изрично упълномощен с правомощия по чл.34, ал.3 ГПК процесуален представител в отговора на ИМ признава изцяло предявеният иск.Моли да се приложи разпоредбата на чл.78, ал.2 ГПК.

         В хода на производството ищцата М.Р.М. е починала на 21.10.2019г. На осн.чл.227 ГПК, като ищец е конституиран единственият й наследник Я.Д.К..

По делото са представени заверени копия от Договор за потребителски паричен кредит, отпускане на    револвиращ потребителски кредит, издаване и ползване на кредитна карта PLUS-11872658/26.11.2015г., епикриза, експертно решение №3154 и други писмени доказателства.

         Предвид установеното, съдът прави следните изводи:

Настоящият състав намира, че са налице предпоставките на чл. 237 ГПК за постановяване на решение при признание на иска. На първо място ответникът по иска е признал същия в отговора на ИМ. Има искане от страна на процесуалния представител на ищеца за постановяване на решение при признание на иска. Не са налице и отрицателните предпоставки, а именно признатото право да противоречи на закона или на добрите нрави, или да е признато право, с което страната не може да се разпорежда.

Ищцовата претенция следва да бъде уважена, предвид обстоятелството, че ответника признава иска, така както е предявен на основание чл.237 ГПК.

Ответното дружество моли съда да приложи разпоредбата на чл.78,ал.2 ГПК и да не му се възлагат разноските по делото. Молбата е неоснователна. Текстът на чл.78,ал.2 ГПК е я., точен, ненуждаещ се от тълкуване - разноските се възлагат на ищеца, когато ответникът с поведението си не е дал повод за завеждане на делото и ако признае иска. Предпоставките са кумулативно дадени, поради което е необходимо и двете да са налице в процесния случай. В конкретния случай, безспорно се установява, че ответната страна в депозирания отговор на ИМ изрично е заявила, че признава претенцията, поради което и едната от предпоставките е налице. По отношение на втората предпоставка, че с поведението си ответника не е дал повод за завеждане на иска, РРС съобрази следното:Единственият начин процесният договор за кредит да бъде унищожен и съответно ответника да не пристъпи към съдебно събиране на задълженията по него е по съдебен ред. Т.е. за М. и съответно за нейния наследник е липсвала друга възможност  да защитят интересите освен да  предявят претенциите си по съдебен ред. Мотивиран от изложеното, съдът намира, че ответната страна с поведението си е дала повод за завеждане на иска, поради което и не може да се приеме, че двете предпоставки на чл. 78, ал. 2 ГПК са налице. С оглед изложеното за   настоящото производство следва да  се  присъди и адвокатско  възнаграждение  в  полза  на   процесуалния  представител   на конституирания ищец К. - адв.  К.Б..  Същата му е предоставила безплатно правна помощ    на    основание  чл. 38, ал. 1, т. 3  ЗА  за  защита    в  настоящото производство, което се установява от приложения на л. 94 договор за правна помощ и съдействие. На основание чл. 38, ал. 2 ЗА, вр. с чл. 7. ал. 2, т. 3 от Наредба № 1 от 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, на адв. Б. следва да се присъди претендираната в списъка по чл.80 ГПК/л.99/ сума в размер на 573.00 лв.- адвокатско възнаграждение, което е под минимума, съобразно посочената разпоредба.  Само за яснота следва да се отбележи, че съгласно трайната съдебна практика на ВКС, нито адвоката, оказващ безплатна правна помощ, нито страната, на която тя е предоставена, следва да доказват наличието на основанието, а именно, че лицето на което се оказва помощта попада в една от изброените в чл. 38, ал.1 ЗА категории лица. Достатъчно е да се представи договорът за правна помощ, защото писмената форма е един от способите за доказването му, и в него да е отбелязано, че помощта се оказва безплатно при условията на чл.38 ЗА, какъвто е и настоящият случай, за да може съдът да присъди на адвоката на страната възнаграждение, когато изгубилата спора пред него насрещна страна е осъдена за разноски/ в т.см. Определение № 121 от 1.02.2016 г. на ВКС по гр. д. № 5525/2015 г., III г. о., ГК, Определение № 708 от 5.11.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 4891/2015 г., IV г. о., ГК и др./.

На основание чл.78,ал.6 ГПК и предвид факта, че ищцата е била освободена от заплащане на д.т. с определение по в.ч.т.д.№53/2019г. на РОС,ответникът дължи заплащане на д.т. по сметка на РРС в размер на 358.37 лв.

         Така мотивиран, съдът

        

Р    Е   Ш   И :

 

УНИЩОЖАВА на основание чл.31, ал.1 ЗЗД Договор за потребителски паричен кредит, отпускане на   револвиращ потребителски кредит, издаване и ползване на кредитна карта PLUS-11872658/26.11.2015г., сключен между М.Р.М., ЕГН:********** и „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., Франция, рег. № ********* чрез „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България”, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, ж.к.”Младост 4”, Бизнес Парк София, сг.14,   представлявано от   Д. Т. Д..

ОСЪЖДА „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., Франция, рег. № ********* чрез „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България”, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, ж.к.”Младост 4”, Бизнес Парк София, сг.14,   представлявано от   Д. Т.Д. да заплати на на  адв. К.И.Б.,  ЕГН ********** ***, сумата от 573.00 лв., представляваща дължимо адвокатско възнаграждение за оказаната безплатна адвокатска помощ по  гр. д.  № 7850/2018 г. по описа на РРС.

ОСЪЖДА „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., Франция, рег. № ********* чрез „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България”, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, ж.к.”Младост 4”, Бизнес Парк София, сг.14,   представлявано от   Д. Т. Д. да заплати по сметка на Районен съд-Русе държавна такса в размер на 358.37лв., на основание чл.78, ал.6 ГПК.

         Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Русенски окръжен съд.

        

                                                                              Районен съдия: