Определение по дело №70/2021 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260099
Дата: 19 февруари 2021 г.
Съдия: Милен Петров Славов
Дело: 20213000500070
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 12 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №260099

гр. Варна,     19.02.2021г.

Варненският апелативен съд, в закрито съдебно заседание, в състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕН СЛАВОВ

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ ПЕТРОВА

                                                                                           МАРИЯ МАРИНОВА          

като разгледа докладваното от съдията С. в. ч. гр. дело № 70/21г., намира следното:

Настоящото производство е образувано по частна жалба, подадена от адв. В.О. от САК като пълномощник на малолетния Д.Т.И. от гр. Търговище, надлежно упълномощен като процесуален представител от законния му представител и негов баща Т.С.И., насочена против определение № 260113/05.11.20г., постановено по т.д. № 77/20г. на ОС-Търговище, в частта му, с която е било оставено без уважение искането му за освобождаване от заплащането на държавна такса по делото за разликата от 800 лв. /за която сума ищецът е бил освободен/ до дължимата сума от 1 600 лв.. В частната жалба е изложено, че първоинстанционният съд не се е съобразил с критериите за освобождаването на страната от внасянето на такси и разноски по делото, установени в нормата на чл. 83, ал. 2 от ГПК и съобразно представената от законния представител на ищеца декларация относно фактите, относими към възможността за внасянето на дължимите суми. Освен това се сочи, че в случая се касае до защита интересите на малолетно дете, а съобразно Конвенцията на ООН за закрила правата на децата, при защита на техните права е необходимо съобразяване с висшия и най-добър интерес на детето, обусловен от достъпа му до правосъдие. В случая заплащането на съдебните разноски би накърнило минималните по размер и жизнено необходими за посрещането на ежедневните потребности средства. Претендира се отмяна на определението обжалваната му част и вместо това искането да бъде уважено в пълния му обем.

Препис от частната жалба не е изпращан на насрещната страна, тъй като от една страна на същата не е изпращан препис и от исковата молба, а от друга страна - имайки предвид предмета на иницииращата инстанционната проверка частна жалба.

Частната жалба е подадена в срок, от страна с правен интерес от обжалването на обжалваем съдебен акт, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

Първоинстанционното производство е било образувано въз основа на подадената от малолетния Д.Т.И. от гр. Търговище, действащ чрез законния си представител и свой баща Т.С.И., който за целта е упълномощил адв. В. О., насочена против Гаранционен фонд-София, за заплащане на сумата от 40 000 лв., предявен като частичен иск от цялата сума от 80 000 лв., претендирана като обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени вреди – болки, страдания и стрес от ПТП, настъпило на 05.06.19г., при което детето е получило счупване на лъчевата кост на дясната ръка в областта на гривнената става и охлузвания по лицето в областта на дясната скула и коремната област, на осн. чл. 562, ал. 5 от КЗ, ведно със законната лихва върху сумата, считано от подаване на исковата молба на 08.10.20г. до окончателното ѝ изплащане. Твърдяло се, че пътният инцидент, при който е пострадало детето, е бил предизвикан от С. Т.С., който е управлявал лек автомобил на особен режим, собственост на ОД на МВР-Търговище.

Образуваното по случая досъдебно производство е било прекратено на осн. чл. 343, ал. 2, т. 2 от НК и предвид изрично направеното искане от Т.И. в качеството му на баща и законен представител на малолетния Д.И. /така и от представеното към исковата молба Постановление от 27.06.19г. на прокурор при РП-Търговище/. На С. С. е наложено административно наказание по пътя на търсене на административно-наказателната отговорност.

В исковата молба е било отправено искане за освобождаване на ищеца от заплащането на такси и разноски по делото поради липсата на достатъчно средства.

По делото не са представени доказателства от ищеца при какви условия се осъществява правната защита и съдействие от страна на адв. О. /възмездно или безвъзмездно/, но в пълномощното е посочено, че същият е овластен да получи по посочена негова сметка паричната сума като обезщетение за неимуществените вреди на детето.

Настоящият съд намира, че след като не е налице нито една от хипотезите на чл. 83, ал. 1 от ГПК, то независимо от обстоятелството, че ищецът е малолетно дете, същият може да бъде освободен от заплащането на такси и разноски по делото при наличието на предпоставките по чл. 83, ал. 2 от ГПК, т.е. при липсата на достатъчно средства същите да бъдат заплатени.

Видно от подадената от законния представител на ищеца и негов баща декларация относно обстоятелствата, изброени в чл. 83, ал. 2 от ГПК, че семейството е четиричленно с две малолетни деца /ищецът Д. на 10 години и М. на 5 години/; бащата и майката на детето са в трудоспособна възраст /на 38г. и на 37 години/, трудово са ангажирани и получават доходи от работни заплати съответно в размер на 979 лв. и 1000лв. Освен това семейството притежава собствено жилище в гр. Търговище и лек автомобил „Опел Зафира“. Майката на ищеца е получила рента за 2018/2019г. през м. 12.19г. в размер на 525 лв. Няма данни за здравословни проблеми на членове от семейството и за други извънредни разходи извън обичайно необходимата издръжка на семейството.

При това положение следва да се приеме, че съобразно описаното имуществено състояние е налице възможност да бъде заплатена половината от дължимата ДТ от 1 600 лв. /изчислена като 4 % върху направената от ищцовата страна оценка на дължимото обезщетение за претърпените неимуществени вреди, представляващо цената на иска/. Определението в обжалваната му част следва да бъде потвърдено.

Воден от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 260113/05.11.20г., постановено по т.д. № 77/20г. на ОС-Търговище, в частта му, с която е било оставено без уважение искането на ищеца Д.Т.И. от гр. Търговище, действащ чрез законния си представител и баща Т.С.И., за освобождаване от заплащането на държавна такса по делото за разликата от 800 лв. /за която сума ищецът е бил освободен/ до дължимата сума от 1 600 лв., на осн. чл. 83, ал. 2 от ГПК.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред ВКС при наличието на предпоставките на чл. 280, ал. 1 и ал. 2 от ГПК, в едноседмичен срок от връчването му на жалбоподателя чрез неговия процесуален представител (на осн. чл. 6а, ал. 4 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците, деловодителят да установи чрез телефонен разговор с процесуалните представители на страните дали същите желаят настоящото определение да им бъде връчено по електронен път на посочен от тях електронен адрес и при задължението да потвърдят получаването му).

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ: