Решение по дело №3907/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1471
Дата: 2 август 2019 г. (в сила от 17 декември 2019 г.)
Съдия: Боян Димитров Кюртов
Дело: 20185330203907
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юни 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Номер 1471                             02.08.2019г.                   Град  ПЛОВДИВ

В ИМЕТО НА НАРОДА

Пловдивски районен съд                                   ХІV наказателен състав

 

На девети август                               двехиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЯН КЮРТОВ

Секретар: Катя Чокоевска

като разгледа докладваното от съдията

АН дело номер     3907  по описа за    2018   година

намира и приема за установено следното:

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление № НЯСС-218/26.04.2018г. на ***на ДАМТН, с което на Община Хисаря, ЕИК *********, адрес гр.Хисаря, ул.”Генерал Гурко”№14  е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 1000 / хиляда/ лв. за нарушение по чл.138а, ал.3, т.2 от Закона за водите /ЗВ/.

          Жалбоподателят  моли Съда да отмени атакуваното наказателно постановление като незаконосъобразно, по съображения  изложени в жалбата и съдебно заседание.

          Въззиваемата страна – ДАМТН - София, редовно призована не изпраща представител.

          Съдът след преценка на събраните и приложени по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

          ЖАЛБАТА е подадена в срок, а по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

          На 10.01.2018г. била извършена проверка от служители на ДАМТН в землището на с.Красново, Община Хисаря – язовир „Долен Козлук”. В хода на същата било установено, че по въздушния откос на стената имало дървесна и храстовидна растителност, а водният откос бил с храстовидна растителност. Същевременно обекта бил общинска собственост с издаден акт за собственост № 43/10.04.2006г. При предходна проверка през 2017г. отново били констатирани сходни проблеми и тогава с Протокол № 26/06.06.2017г. били дадени предписания да се отстрани растителността. Срок за изпълнение на същите бил 30.11.2017г. При това положение и за горното на 06.02.18г. срещу жалбоподателя бил съставен АУАН с № 07-032. Въз основа на него било издадено и атакуваното НП.

          Тази фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на свид.З.И.П. - разпитан пред настоящия състав на съда, от писмените доказателства представени по делото, които Съдът възприема и кредитира като последователни и непротиворечиви.

Горната фактическа обстановка не се оспорва от жалбоподателя, като се изтъкват процесуални нарушения и погрешно прилагане на материалния закон. Тези възражение са неоснователни. Действително към момента на деянието относимата норма на чл.138а, ал.3, т.2 ЗВ предвижда компетентност на Комисията да издава предписания. Областните управители назначават комисии за ежегодни обследвания на техническото и експлоатационното състояние на язовирните стени и съоръженията към тях, които предписват на собствениците на язовирните стени и/или на съоръженията към тях изпълнението в определен срок на необходимите действия за осигуряване на техническата им изправност и безопасната им експлоатация. Санкцията за неизпълнението й е в чл.200, ал.1, т.39 от с.з. От това следва неразривна връзка сочеща, че изпълнението на предписанието е задължително под страх от санкция. Деянието е ясно описано в АУАН и НП. Не са били нарушени правата на жалбоподателя да разбере обвинението, защото словесно същото е точно описано. При това положение според настоящата инстанция правилно актосъставителя, а и наказващия орган са квалифицирали нарушението. В случая чрез бездействие е извършено вмененото нарушение от жалбоподателя.

На следващо място правилно наказващия орган е приложил и санкционната норма, според която се наказва с имуществена санкция от 1000 лв юридическо лице, което не изпълни предписание по чл.138а, ал.3, т.2 ЗВ.

Не е налице и хипотезата на чл.28 б.а ЗАНН като е осъществен състав на административно нарушение по чл.138а, ал.3, т.2 от ЗВ,  който не изисква да са настъпили някакви резултатни вредни последици. Настоящия случай не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от други от същия вид.

При извършената служебна проверка не се откриха нарушения на процесуалните правила, които да са опорчили процесното НП. Ето защо същото следва да се потвърди.

Поради горните мотиви, Пловдивският районен съд, ХІV н. с.

 

Р  Е  Ш  И  :

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № НЯСС-218/26.04.2018г. на ***на ДАМТН, с което на Община Хисаря, ЕИК *********, адрес гр.Хисаря, ул.”Генерал Гурко”№14  е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 1000 / хиляда/ лв. за нарушение по чл.138а, ал.3, т.2 от Закона за водите /ЗВ/.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл.12 от АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.И.