Решение по дело №118/2019 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 ноември 2019 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20197090700118
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 141

гр. Габрово, 6.11.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДГР. ГАБРОВО в публично заседание на двадесет и трети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИН КОСЕВ

                                                                                                ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря ЕЛКА СТАНЧЕВА и с участието на прокурор ЖЕНИ ШИКОВА като разгледа докладваното от председателя КАНД № 118 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

            В законния срок е постъпила касационна жалба от Й.С. ***, чрез адв. Р.Т., сочен и като съдебен адрес срещу Решение № 23 от 5.08.2019 година на Районен съд – Дряново, постановено по АНД № 46 по описа за 2019 година, с което е потвърден Електронен фиш серия К № 2133844, с който за осъществено на 6.5.2018г. на ПП-5, км.118+979, в посока Велико Търново – Габрово, за нарушение по чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, констатирано и заснето посредством автоматизирано техническо средство № TFR1-M 625 на жалбоподателя е наложена глоба в размер 100.- лева на основание чл. 189, ал.4, във връзка с чл. 182, ал.2, т.3 от ЗДвП.

            В касационната жалба се твърди, че обжалваното решение е неправилно. Иска се отмяна на решението и отмяна на електронния фиш.

-следвало да бъде издаден АУАН и НП, вместо процесния електронен фиш, тъй като нарушението било установено в присъствието на полицейски служител

-не било посочено по ясен и категоричен начин чия отговорност била ангажирана – тази на дружеството или на представляващото го физическо лице

-не бил посочен конкретен издател на електронния фиш

-липсвала дата на издаване на фиша

-не бил приспаднат толеранса от 3% от измерената скорост, което имало значение за определяне размера на санкцията

            В съдебно заседание касаторът не се явява и не се представлява. 

            Ответникът – ОД на МВР – Габрово не се представлява и не изразява становище по жалбата.             

             Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава заключение за неоснователност на жалбата. Не споделя доводите на касатора. Решението на районния съд следвало да бъде оставено в сила.

             Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

             Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за неоснователна предвид следните съображения:

             С. е наказан качеството му на представляващ юридическото лице, собственик на автомобила, с електронен фиш за посоченото по-горе нарушение. Нарушението е установено с техническо средство от мобилен тип. Районният съд е приел че е безспорно установено извършването на нарушението, отговорил е на всички доводи съдържащи се в жалбата с която е бил сезиран. Изложените мотиви са довели до потвърждаването на електронния фиш. Настоящият състав на Административен съд – Габрово споделя така постигнатите изводи.   

            -последната редакцията на чл. 189, ал.4 от ЗДвП, /за разлика от предишните такива/ не създава затруднения при изясняване на въпроса какво е имал предвид законодателя с израза „в отсъствието на контролен орган и нарушител“. Сега действащия текст на посочената правна норма е пределно ясен – че електронен фиш се издава в отсъствието на контролните органи и нарушителите в случаите, когато нарушението е установено и заснето с  автоматизирано техническо средство или система. Както правилно е отбелязал, районният съд в мотивите на атакуваното решение, условията и редът за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение се определят с наредба на министъра на вътрешните работи, съгласно чл. 165, ал.3 от ЗДвП. Издадената в изпълнение на тази законова делегация Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата Издадена от министъра на вътрешните работи, обн., ДВ, бр. 36 от 19.05.2015 г. /след постановяване на ТР № 1/2014 на ВАС/ изрично изключва приложението на електронния фиш само в случаите, когато нарушението е установено с мобилна АТТС по време на движение. В останалите случаи на установени с мобилна АТТС нарушения, електронния фиш е приложим, като в посочената наредба са описани правилата които следва да бъдат спазени от контролните органи, както и действията които следва да бъдат предприети от тях, при осъществявания контрол с такава система. Видно от приложените по делото писмени доказателства в настоящия случай правилата са изпълнени.

            Все в тази връзка следва да се отбележи, че редакцията на чл. 189, ал.4 от ЗДвП действала към момента на извършване на нарушението се е появила в правния мир след посоченото тълкувателно решение на ВАС. Ако нормотворецът на тази норма, както и този създал нормите на посочената Наредба желаеше да се съобрази с тълкувателното решение на ВАС то следваше да изключи възможността да бъдат издавани електронни фишове в случаите на установяване на скоростта на движение с устройства от мобилен тип. Напротив в посочената нормативна уредба не се съдържа такова изключение. Тъй като нормите, предмет на обсъждане са създадени след постановяване на ТР 1/2014г. на ВАС, настоящият състав намира че последното е изгубило значение.

            -Няма никаква причина да се стигне до извод, че санкцията е наложена на дружеството. В обжалвания електронен фиш ясно е изписано, че наказан с него е Й.С., точно в качеството му на представляващ „***********“ ЕООД. 

            -Електронният фиш съдържа предвидените в чл. 189, ал.4, изр.2 от ЗДвП реквизити и е съобразен с одобрения от Министъра на вътрешните работи образец.

            -Не е налице изискване за посочване на дата на издаване, нито за посочване на длъжностното лице, което е издало фиша

            -Допустимата грешка в размер 3% от измерената скорост е предварително приспадната. Видно то представените материали, измерената скорост е 85 км./ч., а фиша е издаден за установена скорост 82 км./ч. – превишение от 22 км./ч. при ограничение 60 км./ч.

 

             Като е потвърдил обжалвания пред него електронен фиш, Районен съд – Дряново е постановил правилно решение, което не следва да бъде касирано.

 

             Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. „първо“ от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

             Р Е Ш И :

            

             ОСТАВЯ В СИЛА Решение 23 от 05.08.2019 година на Районен съд – Дряново, постановено по АНД № 46 по описа за 2019 година.

 

             

             Решението е окончателно.

 

                            

                                                          

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

                                                                                                      2.