Решение по дело №2434/2018 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 декември 2018 г. (в сила от 5 юни 2019 г.)
Съдия: Венелин Димитров Николаев
Дело: 20184430202434
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр.Плевен, 03.12.2018 г..

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенски районен съд в публичното заседание на пети ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

Председател: Венелин Николаев

 

при секретаря Иглика Игнатова  и в присъствието на прокурора … , като разгледа докладвано от съдия Николаев н.а.х.д. №2434 по описа за 2018 год., и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

С наказателно постановление № 15-0000742/06.02.2018г. на Директора на Д. “И.п.т.”-. на “Е.к.” ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от А.В.К. с ЕГН ********** е наложена на основание чл.85, ал.4 от Закона за насърчаване на заетостта, във вр. с чл.81, ал.2 от Закона за насърчаване на заетостта административна санкция – имуществена санкция в размер на 2500,00 лв. за това, че при проверката на място в посреднически офис на „Е.к.“ ЕООД на 22.01.2018г., намиращ се в ***и при проверката по документи на 23.01.2018 г. в ДИТ-Плевен, във връзка с изисканите документи, копия на предоставените индивидуални договори за наемане на работа от работодателя или упълномощено от него лице, от страна на посредника по наемане на работа е обяснено: Работодателят сключва договорите за наемане на работа след като търсещото работа лице се яви на място при работодателя. На лицата, търсещи работа и устроени на работа, се предоставя само Individual accommodation order form. Посредникът не е предоставял на търсещите работа лица в т.ч. на А.С.Р. с ЕГН **********, преди заминаването му от България, подписан индивидуален договор за наемане на работа от работодателя, или от упълномощено от него лице, да подписва индивидуални договори за наемане на работа, както и превод на договора на български език, което предоставяне да е удостоверено с декларация, подписана от лицето. Видно от получения сигнал от посолство Лондон на 23.11.2017 г., българският гражданин А.Р. се е явил в компанията Scope HR Solutions Ltd. в Мейдстоун, без компанията да е уведомена – нарушение на чл.32, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа.

Недоволен от така издаденото наказателно постановление е останал жалбоподателят „Е.К.” ЕООД ***, който  го обжалва и моли съда да го отмени, като незаконосъобразно.

Ответникът в съдебното производство Д. “И.п.т.”-. се представлява в с.з. от процесуалния си представител – ст.юрк. Иванова и изразява становище, че процедурата по съставянето на акта и издаването на наказателното постановление е спазена и последното като законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН, поради което се явява допустима и следва да бъде разгледана.

Разгледана по същество, жалбата е частично основателна.

Съобразявайки събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

Акт за установяване на административно нарушение  №15-0000742 е съставен на 23.01.2018г. от В.Т.Н. на длъжност гл.инспектор при Дирекция “Инспекция по труда” – Плевен, против “Е.к.” ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от А.В.К. с ЕГН **********, за това, че при проверката на място в посреднически офис на „Е.к.“ ЕООД на 22.01.2018г., намиращ се в ***и при проверката по документи на 23.01.2018        г. в ДИТ-Плевен, във връзка с изисканите документи, копия на предоставените индивидуални договори за наемане на работа от работодателя или упълномощено от него лице, от страна на посредника по наемане на работа е обяснено: Работодателят сключва договорите за наемане на работа след като търсещото работа лице се яви на място при работодателя. На лицата, търсещи работа и устроени на работа, се предоставя само Individual accommodation order form. Посредникът не е предоставял на търсещите работа лица в т.ч. на А.С.Р. с ЕГН **********, преди заминаването му от България, подписан индивидуален договор за наемане на работа от работодателя, или от упълномощено от него лице, да подписва индивидуални договори за наемане на работа, както и превод на договора на български език, което предоставяне да е удостоверено с декларация, подписана от лицето. Видно от получения сигнал от посолство Лондон на 23.11.2017 г., българският гражданин А.Р. се е явил в компанията Scope HR Solutions Ltd. в Мейдстоун, без компанията да е уведомена – нарушение на чл.32, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа.

Отказът на жалбоподателката да подпише акта е удостоверен по надлежния ред, чрез подписа на свидетелката М.Г.Б..

От показанията на актосъставителя и свидетелка по делото В.Т.Н. се установява, че работи в Д. „И.п.т.“-. на длъжност „главен инспектор“. Заявява, че при извършване на проверка относно осъществяване на посредническа дейност на „Е.К.“ ЕООД установила, че дружеството в качеството си на посредник при договарянето и изпращане на работа на  А.С.Р. в Англия, преди заминаването му от България не му е предоставило сключен индивидуален договор между него и работодателя или подписано, или упълномощено лице от страна на работодателя. Твърди, че такъв договор не е предаден на лицето, поради което е нарушен чл.32, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа, за което   е съставен АУАН и е издадено наказателно постановление.

Показанията на  В.Н. се потвърждават и от показанията на  М.  Г.Б.  - присъствала при установяване на нарушението и при съставянето на акта. Б. заявява, че е служител  в  Д. „И.п.т.“-. Посочва, че при извършването на документална проверка на „Е.К.“ ЕООД от колежката й В.Т.Н. се установило, че дружеството като посредник  не е предоставило индивидуален договор за наемане на работа на лицето А.С.Р. с работодателя, който се намирал в Англия, където лицето е било  изпратено да работи. За констатираното нарушение бил съставен акт за установяване на административно нарушение.

Горната фактическа обстановка се изяснява от  показанията на разпитаните свидетели В.Т.Н., М.Г.Б., Акт № 15-0000742/23.01.2018г. за установяване на административно нарушение; Известие за доставяне на НП на „Е.К.“ ЕООД-Плевен; Удостоверение за актуално състояние -данни от Търговския регистър от дата 13.10.2017г. за фирма „Е.К.“ ЕООД-Плевен; Обяснение от А.В.К. от 22.01.2018г.; Обяснение/сведение по чл.402, ал.1, т.2 от КТ от А.В.К. от 23.01.2018г.; заверено копие от писмо с вх.№17310191/28.12.2017г.на Посолството-Лондон; заверено копие от Individual accommodation order form на А.Р..

При така установената фактическа обстановка, съдът намира че е извършено нарушението така както е описано в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление.

  Разпоредбата на чл. 32, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на посредническа дейност по наемане на работа предвижда задължение  посредникът предоставя на търсещото работа лице преди заминаването му от Република България подписан индивидуален договор за наемане на работа от работодателя или от упълномощено от него лице да подписва индивидуални договори за наемане на работа, както и превод на договора на български език. Предоставянето на индивидуалния договор се удостоверява с декларация, подписана от лицето. Безспорно е установено от събраните по делото писмени и гласни доказателства неизпълнение на задължението по чл. 32, ал.1 от НУРИПДНР от санкционираното дружество, в качеството на посредник.

 Съгласно разпоредбата на чл.81, ал.2 от Закона за насърчаване на заетостта на физически и/или юридически лица, извършващи посредническа дейност и услуги в нарушение на изискванията за осъществяване на дейността, се налага глоба, съответно имуществена санкция, в размер от 1000 до 2500 лв., а при повторно нарушение - от 2500 до 5000 лв.

Същевременно съдът счита, че размера на наложеното е явно несправедлив. Административно – наказващият орган е   наложил за извършеното нарушение максималното предвидено в закона наказание,  което съдът намира за несъразмерно тежко, в предвид следното: при налагане на такова следва да се вземе в предвид тежестта на нарушението, смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя, като се наложи наказание в границите на предвиденото. В случая съдът отчете сравнително висока тежест на нарушението, доколкото касае трудови правоотношения, смекчаващи отговорността обстоятелства -   предвид факта, че по делото липсват доказателства за други такива нарушения, съдът счита, че целите на административнонаказателната репресия, предвидени в чл. 12 от ЗАНН биха могли да се изпълнят и с налагане на имуществена санкция в минималния предвиден от закона размер.

Предвид горното , съдът       

 

Р   Е   Ш    И :

 

ИЗМЕНЯ  на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН наказателно постановление № 15-0000742/06.02.2018г. на Директора на Д. “И.п.т.”-. с което на “Е.к.” ЕООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от А.В.К. с ЕГН ********** е наложена на основание чл.85, ал.4 от Закона за насърчаване на заетостта, във вр. с чл.81, ал.2 от Закона за насърчаване на заетостта административна санкция – имуществена санкция в размер на 2500,00 лв. В ЧАСТТА,   относно размера на наложеното наказание като намалява  същото от имуществена санкция в размер на 2500/две хиляди и петстотин лева/ на   имуществена санкция в размер на 1000/хиляда/ лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Плевенски регионален административен съд в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

РАЙОНЕН  СЪДИЯ: