Решение по дело №121/2020 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260056
Дата: 28 септември 2020 г. (в сила от 8 декември 2020 г.)
Съдия: Петър Славов Петров
Дело: 20202150200121
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  №260056

 

Град Несебър, 28.09.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              Несебърският районен съд, трети състав, в открито съдебно заседание на деветнадесети юни, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР ПЕТРОВ

 

При секретаря Красимира Любенова, като разгледа докладваното от съдия Петър Петров административно наказателно дело № 121 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

              Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.

              Образувано е по жалба, подадена от Р.И.У. с ЕГН **********, с адрес: ***, против Фиш серия А № 1896 от 24.01.2020г., издаден от Х.Т.Б. ***, с което на основание чл.186, във връзка с чл.178Е от ЗДвП, му е наложено административно наказание “Глоба” в размер на 100 лева за нарушение по чл.94, ал.3 от ЗДвП.

              Жалбоподателят счита фиша за незаконосъобразен като издаден в противоречие с материалния и процесуалния закон и моли същият да бъде отменен.

              В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично, заявява, че поддържа жалбата. Излага твърдения, с които обосновава довода си, че с извършените от него действия не е осъществил състава на вмененото му административно нарушение, тъй като счита, че не е паркирал автомобила си на забранено за това място.

              Ответната страна – О.Н. се представлява в съдебно заседание от процесуален представител, който счита жалбата за недопустима, тъй като жалбоподателят не се е възползвал от правото си по чл.186 от ЗДвП. Освен това заявява, че на нарушителя е следвало да бъде съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН), но едновременно с това, че наложената глоба с издадения фиш е законосъобразна. Претендира юристконсултско възнаграждение.

              Въз основа на събраните доказателства съдът прие за установено следното от фактическа страна:

              На 24.01.2020г. Х.Т.Б. *** е наложил на основание чл.186, във връзка с чл.178Е от ЗДвП Глоба в размер на 100 лева с фиш серия А № 1896 на Р.И.У. *** за това, че като водач на МПС “Мерцедес С320” с рег.№ ......., е паркирал върху тротоара, а като място на нарушението е посочено град Несебър, улица м.№ 2, по който начин е нарушил чл.94, ал.3 от ЗДвП.

              Разпитан в качеството му на свидетел съставителят на фиша заявява, че забелязал автомобила, който е бил паркиран изцяло на тротоара, при обход в град Несебър – Стара част заедно със свои колеги. Тъй като нямало никой в или до автомобила, както и други автомобили наоколо, съставили уведомление, което било поставено на стъклото на автомобила, за това, че ще бъде съставен фиш. След като отишли в сградата на РУ-Несебър, установили собственика на автомобила, след което е бил съставен фиша, а по-късно същият ден на 24.01.2020г., самият той – жалбоподателят, след като намерил уведомлението на автомобила си, също е отишъл в управлението, където му е бил връчен фиша срещу разписка.

              Свидетелят – издателят на “Глоба с фиш”, изрично заявява, че жалбоподателят, посочен от него като нарушител, е оспорил размера на санкцията.

              Жалбата срещу “Глоба с фиш”, е подадена на 31.01.2020г., т.е. в 7-дневен срок от връчването.

              Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

              Съдът намира жалбата за недопустима.

              Съобразно разпоредбата на чл.59, ал.1 от ЗАНН на обжалване пред съответния районен съд по реда на този закон подлежат единствено издадените наказателни постановления и електронни фишове, които не са влезли в законна сила.

              Разпоредбата на чл.186 от ЗДвП предвижда няколко хипотези за налагане на наказания “глоба” посредством фиш. По реда на ал.1 се налага глоба с фиш на място за административни нарушения, които са установени в момента на извършването им и за които не е предвидено наказание “лишаване от право да управлява моторно превозно средство” или “отнемане на контролни точки”. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата. Фишът задължително се съставя в присъствие на нарушителя на място. Съгласно ал.2, когато лицето оспори извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба, или откаже да подпише фиша, се съставя акт.

              В ал.3 е предвидено изключение, при което фиш за неправилно паркирано моторно превозно средство може да се издаде в отсъствие на нарушителя. В този случай обаче фишът се издава на собственика на МПС като първият екземпляр от фиша му се изпраща, а вторият и третият остават за съхранение в службата за контрол. Към МПС се закрепва уведомление, в което се посочват обстоятелствата, свързани с нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката или мястото за доброволното й заплащане. Фишът се смята за връчен със закрепване на уведомлението към МПС.

              Ал.4 на чл.186 от ЗДвП касае нарушения, установени с техническо средство или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението.

              За фишовете, издадени по реда на чл.186 т ЗДвП не е предвидена процесуална възможност за тяхното обжалване. Изключение се допуска само по отношение на електронните фишове.

              В случая не се касае за електронен фиш по смисъла на чл.189, ал.4 от ЗДвП, а за фиш, издаден по реда на чл.186, ал.3 от ЗДвП, доколкото нарушението е за неправилно паркиране и липса на подпис на нарушителя, за който не е предвиден ред за обжалване.

              Законът императивно е определил обхвата на актовете, подлежащи на съдебно обжалване, който не може да бъде разширяван, но това не означава, че правото да бъде направено оспорване на нарушението или размера на глобата е отречено. Разпоредбата на чл.186, ал.2 от ЗДвП и чл.39, ал.3 от ЗАНН съдържат понятието “нарушение” и не разграничават случаите на издаден в присъствие или в отсъствие на нарушителя фиш. При оспорване на нарушението, независимо дали фишът е съставен в присъствие или отсъствие на водача, се съставя акт. Последиците от оспорване на водач, неприсъствал при съставяне на фиша, се извличат от разпоредбата на чл.39, ал.3 от ЗАНН, във връзка с чл.186, ал.7 от ЗДвП. Разпоредбата на чл.186, ал.7 от ЗДвП не разграничава фишове, съставени в присъствие или в отсъствие на водача и се прилага при незаплатена глоба, т.е. фишът поражда последиците на влязло в сила НП, но при оспорване на фиша не се прилага, тоест оспорен фиш не може да бъде квалифициран на НП с последица – пряко обжалване пред съда. Действието на оспорване на фиша има за своя последица предвиденото в разпоредбата на чл.39, ал.3 от ЗАНН регламентиращ, че ако нарушителят оспори нарушението или откаже да плати глобата, за нарушението се съставя акт съгласно разпоредбите на този раздел.

              В случая жалбата, сезирала районния съд, има качеството на възражение по чл.186, ал.2 от ЗДвП, подадено в срока по чл.186, ал.7, вр. ал.2 от ЗДвП. Вследствие на това своевременно упражнено оспорване на фиша с доводи за липса на извършено административно нарушение, е необходимо компетентните органи на ОДМВР – Бургас, РУ-Несебър да извършат преценката по чл.186, ал.2 от ЗДвП дали са налице основания за образуване на административно наказателно производство със съставянето на АУАН. Липсата на такава преценка сочи на неприключило производство по повод оспорения фиш. След като не е съставен АУАН и няма образувано административно наказателно производство, което да е приключило с издаден санкционен акт по чл.59, ал.1 от ЗАНН, който да подлежи на самостоятелно съдебно обжалване, прави жалбата недопустима. Това налага жалбата да бъде оставена без разглеждане като недопустима, а производството пред Несебърския районен съд следва да бъде прекратено. Същевременно доколкото жалбоподателят в 7-дневен срок е подал възражение, т.е. оспорил е факта на извършване на нарушение, имащо за последица предвиденото в чл.39, ал.3 от ЗАНН, се налага преписката да бъде изпратена на компетентните органи в ОДМВР – Бургас, РУ-Несебър за преценка за съставяне на АУАН, с който да започне административно наказателно производство.

              Предвид гореизложеното, Несебърският районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

              ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ ЖАЛБА рег.№ 304000-1816 от 03.02.2020г. по описа на ОДМВР – Бургас, РУ-Несебър, изпратена на Несебърския районен съд и подадена от Р.И.У. с ЕГН **********, с адрес: ***, срещу Фиш серия А № 1896 от 24.01.2020г., издаден от Х.Т.Б. ***, като недопустима.

              ИЗПРАЩА на ОДМВР Бургас, РУ Несебър по компетентност подадената жалба, ведно с преписката, за произнасяне съгласно чл.186, ал.2 от ЗДвП и чл.39, ал.3 от ЗАНН.

              ПРЕКРАТЯВА производството по АНД № 121/2020г. по описа на Несебърския районен съд.

 

              Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от връчването му на страните пред Административен съд – Бургас.

 

              След влизане в сила на определението, жалбата, ведно с преписката да се върне на административно-наказващия орган, като по делото се оставят заверени преписи от документите.

 

 

 

                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: