Решение по дело №1832/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 януари 2017 г.
Съдия: Красимир Тодоров Василев
Дело: 20163100501832
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 септември 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

Град Варна, 18 януари 2017 година.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, „Гражданско отделение”, първи състав, в открито съдебно заседание проведено на деветнадесети декември  две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ПЕНЕВА

                   ЧЛЕНОВЕ: РОСИЦА СТАНЧЕВА

       КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

СЕКРЕТАР: Н.И.

като разгледа докладваното от съдия Красимир Василев, в.гр.д. № 1832 по описа за 2016 година на ВОС, намира следното:

Производството по делото е въззивно и е образувано по жалба от Д.В.Х., чрез адв.Д.П. против Решение № 576 от 19.02.2016 година, постановено по гр.дело № 10 088/2007 година, по описа на ВРС, в частта, с което е била отхвърлена исковата претенция за прогласяване на нищожност на обективирания договор за покупко – продажба на място от 1 000 кв.м., находящо се в град Варна, район „*****“, местност „*****“, осъществена на 21.09.2007 година в н.а. 226/2007 година , поради противоречия със закона и в условията на евентуалност за прогласяване на договора за унищожаем, поради измама.

В жалбата се твърди, че решението е неправилно, т.к. не отчита наличните по делото доказателства, което същевременно прави и извода незаконосъобразен.По същество искането е решението да бъде отменено и исковата претенция – уважена.

По делото е постъпила и частна жалба от страна на Х., чрез адв.П., против Решение № 576 от 19.02.2016 година, постановено по същото дело, в частта, с която е била отхвърлена молбата на ищцата по отношение на присъдените и дължими от нея разноски, в полза на Ж.С.А. разноски.

По този пункт в жалбата се излага, че се оспорва извършеното плащане на разноски от страна на Ж.А.; излага се, че липсват реквизити като три имена и ЕГН, а предвид ТР № 6/2012 година, Х. настоява решението да бъде отменено и в тази му част.

В съдебно заседание пред ВОС, адв.П., като процесуален представител на Д.В.Х. поддържа жалбите си и моли съдът да ги уважи.

Ж.С.А., редовно призован, не се явява, нито се представлява.

След като се запозна с материалите по делото, със застъпените от страните становища и предвид приложимото право, ВОС намери за установено следното:

В исковата си молба пред ВРС и уточнителните молби към нея, ищцата Х. излага, че се е свързала с ответното дружество „Муун Финанс“ ЕООД, като й е бил предложен кредит срещу неин недвижим имот.Също тя излага, че е била поканена пред нотариус, където е считала, че ще сключват договора за кредит, но където й е обяснено, че за да сключи договора за кредит тя следва да прехвърли своя имот на името на К.В..Поради стрес и напрежение тя е допуснала сделката да бъде изповядана, като по – късно е узнала, че въпросната К.В. и нейния съпруг са прехвърлили процесния имот на лицето Ж.А..Във връзка с последната сделка, обективирана в н.а. № 45, том.II, рег.№ 5937, н.д. № 226/2007 година  ищцата е изложила, че тя също се явява нищожна на две основания – първото поради противоречие със закона поради противоречие със закона и за прогласяване за унищожаем на същия договор, като сключен при измама и крайна нужда срещу Ж.А..На базата на многобройните указания на съда за уточняване на основанията на които се претендира нищожност и унищожаемост, в последна сметка ищцовата страна е навела именно тези основания - противоречие със закона, основно защото купувача е знаел, че купува при условията на предходната сделка, че е нищожна поради прогласяване на предходната сделка за нищожна, следователно продавача по втората сделка не е могъл да прехвърли права които е нямал, а освен това се счита, че сделката е унищожаема като сключена при измама поради това, че продавача е знаел, че е придобил имота чрез измама и е измамила купувача не съобщавайки му тази информация.

За да се произнесе съда съобрази следното:

По основанието за нищожност:

Съобразно константната практика на ВКС под „Закон“ следва да се разбират онези актове на НС, с които се създават, отменят, или изменят правни норми, респективно онези актове на МС – постановления, разпореждания и / или решения,  приети въз основа и в изпълнение на законите.Отделна част представляват международните договори, ратифицирани но установения конституционен ред, обнародвани и влезли в сила.Следователно, по правило всяка сделка в противоречие с нормативен акт се явява нищожна.Сделката се явява нищожна, когато нейния предмет е незаконен или когато основанията й противоречат на закона.Основанието за нищожност "противоречие със закона" е общо и е налице само тогава, когато конкретното нарушение на закона не е предвидено като специално основание за недействителност, каквито са тези по  чл. 26, ал. 2 ЗЗД и чл. 27 ЗЗД.За да бъде обаче сделката, извършена при заобикаляне на закона – като подвид на нарушението на закона, се изисква от обективна страна тази хипотеза на нищожност е налице когато законът забранява с определена сделка да се постигне даден правен резултат и се използва друга позволена от закона сделка, за да се постигне този правен резултат. В този случай сделката макар и позволена е нищожна, поради заобикаляне на закона.Хипотезата има и субективна страна: участниците в сделката следва да имат съзнанието, че с нейното сключване преследват една неправомерна цел.Т.е.за да е налице основанието за нищожност по  чл. 26, ал. 1,пр. 2 ЗЗД следва да е установен както обективния, така и субективния елемент на този фактически състав.На база на наличните по делото доказателства, настоящата съдебна инстанция прави извод, че не са налице доказателства, обуславящи подобен извод.

По делото е видно, че след първоначалната сделка, обективирана с н.а. № 136/2007 година, с която Д.Х. е продала на К.В. процесния имот, е налична и втора такава.С нея, обективирана в н.а. 45 от 21.09.2007 година, Великови са продали имота на Ж.С.А..Сделката, обективирана в н.а. 136/2007 година е предмет на разглеждане по това производство и решението по него е влязло в сила, като самата сделка е прогласена за нищожна, поради противоречие със закона.Редно е в контекста на горното обаче да се отбележи, че ако основанията валидни за нищожността първата сделка / н.а.136-2007 година/ са били споделени от решаващия съд, то те в никакъв случай не обслужват сделката предмет на настоящото произнасяне – тази обективирана в н.а.45/2007 година, с която Великови се разпореждат с имота в полза на Ж.А..

Тази /втора/ сделка обаче не явява нищожна, т.к. не е забранена от закон или друг нормативен акт, още повече, че в този случай не е доказан и субективния елемент от състава на чл.26 от ЗЗС, а именно както съдът посочи по – горе - участниците в сделката следва да имат съзнанието, че с нейното сключване преследват една неправомерна цел.Сделката не се явява нищожна поради липса на фактически състав, поради невъзможен предмет или при липсата на воля и съгласие.Тя не се явява нищожна поради липса на предписана от закона форма и/ или липса на основание.Съдебната практика е непротиворечива относно това, че продажбата на чужда вещ не е нищожна сделка, а не поражда вещно транслативно действие. По  правило при такава сделка продавачът не е изпълнил задължението си да прехвърли правото на собственост, поради което сделката подлежи на разваляне с възможност за реализиране на правата при евикция. При продажба на чужда вещ, сделката остава действителна и поражда права и задължения за страните – особенно при посоченото от ищцата схващане, че като противоречие в закона тя приема липсата на собственост у продавача.Ето защо при тези данни не са налице основания са отмяна решението на ВРС.

По основанието за унищожаемост:

Т.к. е приела, че главния иск се явява недоказан, първата съдебна инстанция е обсъдила и другия евентуален иск – унищожаемост, поради измама.Пред съда ищцата е уточнила, че според нея е налице измамливо действие, поради факта, че продавачите Великови са придобили процесния имот чрез измама и по този начин са измамили и купувача, продавайки му придобит чрез измама имот. Въпросния институт е уреден в нормата на чл.29 от ЗЗД, и той постановява, че една сделка е сключена при условията на измама, когато сключващия е подведен умишлено и в заблуждение от другата страна или от трети лица.Т.е. фактическия състав на измамата включва, както следва: да е налице сключена сделка; едната страна в сделката да е в заблуждение; заблуждението да е сторено умишлено от другата страна по сделката или от трети лица; и самата сделка да е сключена именно поради заблуждението.В съответствие с Р № 368 от 3.04.2013 г. на ВКС по гр. д. № 243/2012 г., III г. о., ГК, докладчик съдията Олга Керелска, измамата  

 

 

 

е умишлено въвеждане в заблуждение на едно лице с цел да бъде то мотивирано към сключване на определена сделка. Измамата води до унищожаемост на сделката, когато волеизявлението за сключване на сделката е направено под действието на неверни представи, които другата страна или трето лице са предизвикали умишлено у волеизявяващия.Умишленото заблуждаване се предприема главно с оглед на това да предизвика или засили мотивационните процеси, които са причина за осъществяване на опороченото волеизявление. В следствие на това погрешната представа не се отнася единствено до съдържанието на сделката, а до чисто субективни подбуди за извършването й.Последното обаче с оглед наведените от страна на въззивницата твърдения, не се доказа.Изискването на закона е свързано с условията на главно и пълно доказване, т.е. доказателствената тежест е за ищцата.Не са налице свидетелски показания и/или писмени документи, които да определят действията на Великови като измамливи.Липсата на фактически основания за това обуславя и потвърждаване решението на ВРС и в тази му част.

 

По отношение на разноските:

По делото е постъпила и частна жалба от страна на Х., чрез адв.П., против Решение № 576 от 19.02.2016 година, постановено по същото дело, в частта, с която е била отхвърлена молбата на ищцата по отношение на присъдените и дължими от нея разноски, в полза на Ж.С.А. разноски.Според изложените доводи искането за изменение на решението, в частта за разноските води своето основание от липсата на извършено плащане от страна на Ж.А., по отношение на неговия процесуален представител.Излага се още, че липсват данни такова да е осъществено и предвид липсата на определени реквизити, като ЕГН и три имена, явяващи се задължителни, за да настъпи ефекта от плащането.

Отговаряйки на ищцата, ВРС е приел, че на л.54 стр.2 се намира разписка, по скоро Договор за правна помощ, служещ и като разписка от които е видно, че ответника А. е ангажирал правна помощ, в лицето на адв.Германов и че това процесуално представително има за уговорена /а и заплатена, внесена/ сума в размер на 1 600 /хиляда и шестотин/ лева.Ищцата се позовава на ТР № 6 от 2013 година, като намира, че са нарушени и изискванията, които то поставя.

ВОС намира, че решението на първата съдебна инстанция и по този пункт е правилно и съответно, както на закона, така и на ТР № 6/2013 година на ВКС.На първо място в нормата на чл.78 ал.3 от ГПК ясно е указано, че ответника има право на заплащане, съобразно отхвърлената част от иска.Неправилно ищцата намира също така, че решението е в противоречие със ТР № 6/2013 година, основно защото в.т.1 от същото се казва, че съдебни разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат, когато страната е заплатила възнаграждението. В договора следва да е вписан начина на плащане - ако е по банков път, задължително се представят доказателства за това, а ако е в брой, то тогава вписването за направеното плащане в договора за правна помощ е достатъчно и има характера на разписка.От наличните материали – вж.л.54 става ясно, че е уговорено процесуално представителство между ответника А. и адв.Германов, за което е определено, уговорено и ВНЕСЕНО възнаграждение в размер на 1 600 лева.Самия Договор за правна помощ има ролята и на разписка по отношение на сумата, която впрочем, освен цифром, е изписана и словом.Не е направено и възражение за неговата прекомерност до приключване на съдебното заседание.Отделно от това обаче в мотивите си към решението, ВРС е отчел множеството съдебни заседания и степента на сложност на делото, както и вида и характера на предявените искове.При тези данни и в тази му част решението се явява правилно.

С оглед горното, ВОС,

                                                       Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА Решение № Решение № 576 от 19.02.2016 година, постановено по гр.дело № 10 088/2007 година, по описа на ВРС, както следва:

1.В частта, с която са били отхвърлени предявените от Д.В.Х., ЕГН ********** против Ж.С.А., ЕГН ********** искове за прогласяване за нищожен на договор за покупко-продажба на място от 1 000кв.м. находящо се в гр.Варна, район *****, м.”Боровец-север” осъществена на 21.09.2007г. и обективирана в нот.акт.№45, т.ІІ, рег.5937, нот.д.№226/2007г. поради противоречие на закона и в условията на евентуалност за прогласяване на договора за унищожаем поради измама, на основание чл.26 и чл.29 от ЗЗД.

2.В частта, с която е била отхвърлена молбата на Д.В.Х. ЕГН ********** за изменение на постановеното по делото Решение № 267 от 15.01.2015 година, по гр.дело № 10088/2007 година, в частта на присъдените като дължими от нея в полза на Ж.С.А. ЕГН **********, разноски.

 

В останалата му част Решение № 576 от 19.02.2016 година, постановено по гр.дело № 10 088/2007 година, по описа на ВРС е влязло в сила.

Решението подлежи на обжалване пред състав на ВКС на Р България, в едномесечен срок от уведомяването на страните, на основанията, посочени в чл.280 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                ЧЛЕНОВЕ: