Определение по дело №24/2019 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 октомври 2019 г.
Съдия: Габриел Петков Йончев
Дело: 20191300900024
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 9 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е-114

 

Видинският окръжен съд  гражданско отделение в закрито заседание на  двадесет и трети октомври  две  хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател : Г. Й.

при секретаря           и с участието на прокурора

изслуша докладваното от съдията Й. т. дело №24                                                                                                                                                                                                                                                 описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по  Глава тридесет и втора ГПК /производство по търговски спорове/,тъй като  предмет на делото е попълване на масата на несъстоятелността. /Чл.365 т.4 ГПК/.

След като на правно основание Чл.374 ГПК Съдът провери редовността и допустимостта на предявените искове ,както и другите искания и възражения на страните и за да се произнесе по всички предварителни въпроси и по допускане на доказателствата ,Съдът съобрази следното :

След констатирана редовност на исковата молба, съдът е изпратил препис от нея с приложенията до ответниците с указание да дадат писмен отговор в двуседмичен срок от получаването на исковата молба. В указания срок  са постъпили писмени  отговор от ответниците.На ищеца е указана възможността да депозира допълнителна искова молба  /Чл.372 ГПК/ и такава е депозирана по делото.Ответниците са  представили допълнителни отговори.

След като взе предвид съображенията на страните ,изложени при двойната размяна на книжата и събраните по делото доказателства,Окръжен съд-В. намира ,че производството по делото следва да бъде спряно поради наличието на  висящо преюдициално дело.

С молба по чл.688, ал.1 от ТЗ, подадена в ОС – В. с вх. 2077/28.06.2018г.  „К." АД е предявило и вземанията си по договор за банков кредит от 12.02.2013г., сключен между банката и „А." АД, ЕИК.., по който „Е. П. АД е солидарен длъжник на основание Договор за поръчителство от 12.02.2013г., вземанията си по Договор за банков кредит от 26.02.2014г., сключен между „К." АД (н) и „Н. П." ЕООД, по който „Е. П." АД е солидарен длъжник на основание Договор за встъпване в дълг от 26.02.2014г. и вземанията си по Договор за банков кредит от 27.03.2014г., сключен между „К." АД (н) и „Н. П." ЕООД, по който „Е. П." АД е солидарен длъжник на основание Договор за встъпване в дълг от 27.03.2014г. Предявените вземания са включени в списъка на неприетите предявени вземания на кредиторите на „Е. П." АД по чл.688, ал.1 от ТЗ (л.506-529 от делото) ,срещу който в срока по чл. 690, ал. 1 от ТЗ банката е направила възражение, подадено в ОС В. с вх. 2728/12.09.2018г./ л.530 от делото/ .След извършена служебна справка в деловодството на Окръжен съд-В. бе констатирано ,че към настоящия момент  сега по тези възражения на К. АД (н) няма произнасяне от страна на съда по несъстоятелността по реда на Чл.692-съдът ще се произнесе след произнасянето на Съда на европейската общност по направено преюдициално запитване с определение №136/15.10.2018 г. по т.д.№18 от 2018 г. по описа на Окръжен съд-В. /л.539-624 от делото/.Към настоящия момент не е налице произнасяне  на Съда на Европейската общност ,респ.произнасяне на съда по несъстоятелността по реда на Чл.692 ал.4  ТЗ.Окръжен съд-В. намира ,че „кредитор на несъстоятелността „  по смисъла на Чл.649 ал.1 ТЗ е кредитор ,включен в списъка на одобрените вземания по реда на Чл.692 ал.1 ТЗ ,в списъка на одобрените вземания ,по който са направени възражения по реда на Чл.694 ал.4 ТЗ или кредитор с неприето вземане ,предявил иск за установяване на съществуването на вземането по реда на Чл.694 ал.2 ТЗ в 14-дневен срок от датата на обявяване в търговския регистър на определението на съда по Чл.692 ал.4 ТЗ .След като е спорен въпросът дали едно търговско дружество има качеството на кредитор на несътоятелността ,то разрешаването на този въпрос с влязъл в сила съдебен акт е преюдициално по отношение на допустимостта на отменителните искове ,предявени от същия този кредитор.Продължаването на производството по делото е недопустимо при наличието на преюдициален спор поради наличието на т.н.успоредно правосъдие ,което е недопустимо в една правова държава.

В горния смисъл са и мотивите на ВКС към т.2 от диспозитива на Тълкувателно решение № 2 от 9.07.2019 г. на ВКС по тълк. д. № 2/2017 г., ОСГТК, докладчик съдиите М. Р. и А. Б. ,където се казва :

„По принцип правото на кредитора да иска обявяване за недействителни спрямо него на увреждащите го актове на длъжника по реда на чл. 135 ЗЗД е предпоставено от наличие на действително вземане. Това вземане може да не е изискуемо или ликвидно; не е необходимо и предварително да бъде установено с влязло в сила решение. Съдът по П. иск изхожда от положението, че вземането съществува, ако произтича от твърдените факти /предмет на делото по чл. 135 ЗЗД не е самото вземане на кредитора, а потестативното му право да обяви за недействителна по отношение на себе си сделка или друго действие, с които длъжникът го уврежда (правоотношението, легитимиращо ищеца като кредитор, става предмет на делото единствено когато П. иск е обективно съединен с иск за вземането)/. Той може да приеме обратното само ако вземането е отречено със сила на пресъдено нещо. При това положение наличието на паралелен процес, който има за предмет признаване или отричане на вземането на кредитора - т. е. установяване наличието на действително вземане - е от значение за правилното решаване на спора по отменителния иск по чл. 135 ЗЗД /обстоятелството, че успешното провеждане на иска за вземането не е процесуална предпоставка за предявяването на П. иск, само по себе си не означава, че между двете производства не е налице връзка на обусловеност/. Признаването или отричането на вземането ще рефлектира върху преценката дали ищецът действително има качество на кредитор с права по чл. 135 ЗЗД, респективно върху основателността на предявения иск. Между двете производства е налице връзка на преюдициалност, която попада в приложното поле на чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК и е основание за спиране на производството по П. иск. Приемането на противното би означавало отричане на наличието на действително вземане на кредитора като материалноправна предпоставка за уважаването на П. иск и би довело до ситуация, в която в производство по чл. 135 ЗЗД длъжникът по едно несъществуващо или погасено по давност вземане на практика да няма път, по който да се защити и да избегне уважаването на иска. Подобно разрешение би резултирало в несправедливо разкъсване на връзката между материалното правоотношение и съответното му проявление в процеса и би било в разрез с принципите за правната сигурност.

    Предвид изложеното, в това число уточнението относно кредитора на непарично вземане и титуляра на потестативното право за сключване на окончателен договор, следва да се приеме, че, при паралелно развиващи се производство, разглеждащо вземането на кредитора /както в случаите на предявен от кредитора иск за установяване на вземането му, така и в случаите на предявен от длъжника иск за признаване несъществуване на вземането на кредитора по П. иск/, и производство по П. иск, между тях е налице връзка на преюдициалност.“

Водим от горното  и на основание Чл.229 ал.1 т.4  ГПК Съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И    :

 

СПИРА ПРОИЗВОДСТВОТО по т.д.24/2019 г. по описа на Окръжен съд-В. до произнасянето на съда по несъстоятелността по реда на Чл.692 ал.4 ТЗ  по т.д.№18 от 2018 г. по описа на Окръжен съд-В. ,респ.до постановяването на влязло в сила решение по реда на Чл.694 ГПК.

Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-С. в едноседмичен срок от връчване на препис.

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД :