Решение по дело №4981/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1933
Дата: 25 октомври 2019 г. (в сила от 4 февруари 2020 г.)
Съдия: Милена Атанасова Георгиева
Дело: 20195330204981
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 1933

гр. Пловдив, 25.10.2019г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ХVІІІ-ти н.с., в открито съдебно заседание на двадесет и първи октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ГЕОРГИЕВА

                                                                                        

          при участието на секретаря ДЕСИСЛАВА ТЕРЗОВА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 4981/2019г. по описа на ПРС, ХVIII-ти н. с., за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление №36-0000051/01.02.2019г. на Главен инспектор в Областен отдел „Автомобилна администрация“ - Пловдив, с което на „ЛЕГИЯ ГРУП“ ЕООД,  ЕИК:*********, представлявано от Я.С.Р., на основание чл.97, ал.1, предложение последно от Закон за автомобилните превози /ЗАвПр/ е наложено административно наказание -  ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 5000 /пет хиляди/ лева за нарушение на чл.91б, ал.1, т.1 от ЗАвПр.

Жалбоподателят атакува наказателното постановление /НП/, като неправилно и незаконосъобразно. Иска отмяната му. В съдебно заседание, редовно и своевременно призован, се представлява от процесуален представител – адв. В.Т., която поддържа жалбата и прави същото искане. 

Въззиваемата страна ОО „Автомобилна администрация“ гр.Пловдив /ОО „АА“ гр.Пловдив/, редовно призована, не изпраща представител. В постъпилото по делото писмено становище се излагат доводи за обосновано, правилно и законосъобразно НП и се иска потвърждаването му.

Съдът, след като взе предвид изложеното в жалбата и след като анализира събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в преклузивния 7-дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Съдът намира за необходимо да отбележи, че наказващият орган неправилно е приложил разпоредбата на чл.58, ал.2 от ЗАНН. За да намери приложение посочената разпоредба на закона е необходимо нарушителят да не е намерен на посочения от него адрес и новият му адрес да е неизвестен. Касае се за кумулативно предвидени предпоставки, т.е. да не е намерен на посочения адрес и новият му адрес, ако има такъв, да не е известен. В конкретния казус адресът на нарушителя, известен в хода на административнонаказателното производство, е този в гр. Пловдив, ул. „Македония“ №31. Наказващият орган е следвало да положи усилия за намиране на нарушителя именно на посочения адрес, тъй като не се установява той да е имал нов адрес и същият да е бил неизвестен. Разгледана по същество жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна съдът установи следното:

На дружеството-жалбоподател  е бил съставен Акт за установяване на административно наказание /АУАН/ Серия А-2018 №258959/21.01.2019г. от свид. Г.Д.Д., на длъжност „***“ към **** за това, че на 18.01.2019г. около 09:01 часа в гр.Пловдив, бул.“Христо Ботев“ № 82, ОО „АА“ Пловдив, като превозвач притежаващ удостоверение за регистрация за извършване на таксиметров превоз №12655 е извършил следното нарушение:

До дружеството е била изпратена покана от ОО „АА – Пловдив с рег. №34-10-23-19/1/08.01.2019г., получена от К.И.П., ЕГН:********** – пълномощник на „Легия груп“ ЕООД, с която превозвачът се уведомявал за предстояща тематична проверка на фирмата, като не се е явил на посочената дата и час в ОО „АА“ – Пловдив и след повторното му призоваване с покана от ОО „АА“ – Пловдив, с рег. №34-10-23-19/2/16.01.2019г., получена лично от упълномощеното лице К.И.П., отново не се е явил на посочената в поканата дата и час в ОО „АА“ – Пловдив и не е представил документите, описани в поканата, касаещи се за моторно превозно средство с рег. №*** – паспорт на електронен таксиметров апарат с фискална памет № ЕС 012825 с фискална памет №46083067 и книга по чл.17 на данъчно задължено лице от Наредба №35 на МТ, с което е осуетил извършването на проверката. Актосъставителят квалифицирал посоченото като нарушение на чл.91б, ал.1, т.1 от ЗАвПр.

АУАН бил съставен в отсъствие на управителя на дружеството или упълномощено лице. АУАН впоследствие е бил връчен на пълномощник В.Л.Б..

Въз основа на така съставения АУАН било издаденото и атакуваното НП, с което на „ЛЕГИЯ ГРУП“ ЕООД,  ЕИК:*********, представлявано от Я.С.Р., на основание чл.97, ал.1, предложение последно от Закон за автомобилните превози /ЗАвПр/ е наложено административно наказание -  ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 5000 /пет хиляди/ лева за нарушение на чл.91б, ал.1, т.1 от ЗАвПр.

Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото гласни доказателства – свидетелските показания на актосъставителя Г.Д., които съдът кредитира като последователни и обективни, съответни на останалите доказателства по делото.

Описаната фактическа обстановка се установява и от приложените в административната преписка писмени доказателства, надлежно приобщени към доказателствения материал, които съдът кредитира изцяло.  

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

От събраните по делото доказателства не се установява дружеството да е извършило нарушение на чл.91б, ал.1, т.1 от ЗАвПр, тъй като не се доказва по безспорен и несъмнен начин достигането на покана до дружеството-жалбоподател или негов упълномощен представител. При липса на редовно връчване на поканата за представяне на документи, не може да се приеме, че с непредставянето им в указания в поканата срок жалбоподателят е извършил нарушение на чл. 91б, ал.1, т.1 ЗАвПр. 

Налице е и допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, изразило се в ненадлежно връчена покана за съставяне на АУАН в противоречие с предвиденото в чл.40, ал.2 от ЗАНН. Съгласно цитираната разпоредба, когато нарушителят е известен, но не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта, актът се съставя и в негово отсъствие. В случая АУАН е бил съставен в отсъствие на нарушителя, след две изпратени писма-покани  до дружеството-жалбоподател, получени от лицето К.И.П. – професионално компетентно лице за таксиметров превоз на жалбоподателя. Видно от приложеното по делото пълномощно на П., същата е упълномощена да представлява „Легия груп” ЕООД пред ИА „Авомобилна администратция” гр. Пловдив, като получава документи и подписва от името на дружеството всичко свързано с дейността на дружеството с конкретизиране – да вписва и отписва таксиметрови автомобилисти от Удостоверение за регистрация  №12655 от 06.04.2017г., както и да подава и получава всички необходими документи, свързани с регистрация на ЕТАПФ. Контролните органи са приели К.И.П. за упълномощено лице. Сред изброените права на упълномощеното лице, обаче, никъде не са посочени такива, относно приемане, подписване на документи по съставяне и връчване на АУАН, в това число и покана за съставяне на АУАН. При недоказано надлежно връчване на двете писма – покани до дружеството, при липса на упълномощаване на лицето, което ги е получило, се формира извода, че не е била налице хипотезата на чл.40, ал.2 от ЗАНН, но въпреки това актът е бил съставен на това основание. По делото отсъстват и данни за наличие на първата хипотеза по ал.2 – нарушителят да е известен, но не може да се намери.  Отсъствието на предпоставките по чл.40, ал.2 от ЗАНН обоснова и нарушение на чл.40, ал.1 от ЗАНН, тъй като АУАН е съставен в отсъствие на нарушителя. Посочените нарушения са съществени по своя характер, поради прякото им рефлектиране върху правото на защита на жалбоподателя да участва активно в административния процес и с пълен обем от защитни средства, в случая, касаещи възможността му, предоставена по чл.44, ал.1 от ЗАНН - да направи възражения при самото съставяне на акта.

Наред с това следва да се посочи, че изпратените писма – покани, с

рег.№34-10-23-19/1/08.01.2019г. и с рег. №34-10-23-19/2/16.01.2019г., не представляват нарочна покана за съставяне на АУАН. С посочените писма – покани наказаният субект е поканен да се яви, за да представи исканите документи, като с тях се отправя и предупреждение, че при неявяване и непредставяне на документите ще бъде съставен АУАН в отсъствие на нарушителя. Да се приеме, че посочените писма – покани изпълняват функциите на изрични покани за съставяне на АУАН би означавало до лицето да е отправена покана за съставяне на АУАН за нарушение, което все още не е извършено, респ. такова няма как да бъде установено. В този смисъл е съдебната практика на контролиращата инстанция – виж Решение №873 от 20.04.2018г., постановено по КАНД №377/2018г. по описа на Административен съд – Пловдив, Решение №827 от 11.04.2019г., постановено по КАНД №448/2019г. по описа на Административен съд – Пловдив.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

          ОТМЕНЯ  Наказателно постановление №36-0000051/01.02.2019г. на Главен инспектор в Областен отдел „Автомобилна администрация“ - Пловдив, с което на „ЛЕГИЯ ГРУП“ ЕООД,  ЕИК:*********, представлявано от Я.С.Р., на основание чл.97, ал.1, предложение последно от Закон за автомобилните превози /ЗАвПр/ е наложено административно наказание -  ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 5000 /пет хиляди/ лева за нарушение на чл.91б, ал.1, т.1 от ЗАвПр.

          Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред  Административен съд - Пловдив.

 

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! ДТ