Определение по дело №3627/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 13197
Дата: 14 август 2020 г. (в сила от 27 август 2020 г.)
Съдия: Никола Петров Чомпалов
Дело: 20201100503627
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 април 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр. София, 14.08.2020 г.

 

    СГС, VI-4 състав, в закрито съдебно заседание на четиринадесети август две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ВРАНЕСКУ

                                                                        ЧЛЕНОВЕ:           ПЛАМЕН КОЛЕВ

                                                                                                         НИКОЛА ЧОМПАЛОВ


 
 
  Като разгледа докладваното от съдия Чомпалов гр. д. 3627/2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

   Производството е по реда на чл.248 ГПК. Подадена е молба от „Е.“ ЕООД, с която се иска допълване на определение от 01.07.2020 г. в частта за съдебните разноски. Сочи се от молителя, че съдът не е присъдил поисканите с отговора на частната жалба съдебни разноски. Иска се от молителя да бъде допълнено определението и да му се присъдят съдебни разноски за адвокатско възнаграждение.

    Ответникът по молбата „Г.у.с.и в.“ ЕАД- в несъстоятелност е подал отговор, с който я оспорва с възражението, че е недопустима поради непредставяне на списък по чл.80 ГПК. По същество оспорва молбата с довода, че не са представени доказателства за плащане на адвокатско възнаграждение.

 

    Молбата с правно основание чл.248 ГПК е подадена в срок и е процесуално допустима, поради което следва да се разгледа по същество. Доколкото в случая се иска допълване на определението на съда, а не изменение на определението в частта за разноските, представянето на списък по чл.80 ГПК не представлява процесуална предпоставка на искането за допълване и присъждане на съдебни разноски.

 

    Молбата по чл.248 ГПК по същество е неоснователна. Това е така, защото не е налице основание да се възлагат в тежест на „Г.у.с.и в.“ ЕАД- в несъстоятелност сторените от „Е.“ ЕООД съдебни разноски.

    Според съда „Г.у.с.и в.“ ЕАД - в несъстоятелност, от чието име е била подадена жалбата по чл.435 ал.3 ГПК, не е причина за образуване на делото, което е прекратено с определение от 01.07.2020 г. В действителност жалбата по чл.435 ал.3 ГПК е била подадена от името на това дружество, но жалбата е подписана от лице без представителна власт, защото към подаване на жалбата дружеството е в открито производство по несъстоятелност, а в този случай само синдикът или упълномощен от него адвокат могат да извършват процесуални действия от името на несъстоятелния търговец - определение № 658 от 14.12.2015 г. по ч.т.д. № 2249/2015 г., Т. К., І Т. О. на ВКС, определение  № 112 от 27.04.2018 г. по т.д. № 2636/2017 г., Т. К., І Т. О. на ВКС, определение № 38 от 12.02.2018 г. по т.д. № 2636/2017 г., Т. К., І Т. О. на ВКС. Синдикът, който е надлежен представител на дружеството в несъстоятелност, със становище от 15.06.2020 г. е заявил, че не поддържа подадената от името на дружеството жалба и не е потвърдил извършените от името на дружеството действия без представителна власт. При липса на потвърждаване на извършените без представителна власт действия и поради заявяване от синдика, че не поддържа жалбата, съдът е прекратил производството с определението от 01.07.2020 г., като е приел, че не е валидно сезиран с жалба на дружеството в несъстоятелност.

    При тези факти съдът намира, че делото е било образувано не по подадена от дружеството в несъстоятелност жалба, а е образувано в резултат на действията на ненадлежен процесуален представител – „мним представител“. В този случай „другата страна“ в процеса има право по общия исков ред да претендира вреди на основание чл.42 ал.1 ЗЗД от лицето, което като „мним представител“ е подало жалбата от името на дружеството в несъстоятелност.

    Нормата на чл.78 ал.4 ГПК предвижда, че ответникът има право на разноски при прекратяване на делото, които следва да се възложат в тежест на ищеца, респ. на жалбоподателя. Случаят обаче не попада в хипотезата на чл.78 ал.4 ГПК, макар и делото да е прекратено, защото дружеството в несъстоятелност не е подало жалбата чрез своя синдик или чрез упълномощен от него адвокат. В настоящия случай въобще не е извършено от дружеството в несъстоятелност валидно процесуално действие, от което следва, че не е възникнало и валидно процесуално отношение, по което дружеството в несъстоятелност да е станало страна в процеса в качеството на жалбоподател.

   Съдът приема, че дружеството в несъстоятелност не е станало страна в процеса, защото неговият законен представител не е потвърдил извършените от „мнимия представител“ действия без представителна власт, а след като дружеството не е придобило качеството на страна в процеса, то не дължи разноски на основание чл.78 ал.4 ГПК.

 

   Отговорността за съдебни разноски е особен вид извъндоговорна отговорност, която е обективна, защото не е необходимо загубилата в процеса страна да е виновна. Като всяка отговорност обаче е необходимо да е налице причинна връзка между поведение и вреда. Вредата на „Е.“ ЕООД в размер на заплатеното адвокатско възнаграждение не стои в причинна връзка с поведението на дружеството в несъстоятелност, защото не това дружество е сезирало съда с жалбата. Жалбата е подадена от „мним представител“, чиито правни действия не са потвърдени, поради което вредата в размер на заплатеното адвокатско възнаграждение стои в причинна връзка с поведението на „мнимия представител“.

    Няма основание дружеството в несъстоятелност да отговаря за вреди, които са настъпили в резултат на извършени от негово име действия от „мним представител“ –от действия на лице, което не е разполагало с представителна власт – чл.42 ал.1 ЗЗД. Синдикът не се е съгласил с последиците от извършените без представителна власт действия, защото не ги е потвърдил, а в становището от 15.06.2020 г. е заявил, че не поддържа подадената от „мнимия представител“ жалба, поради което в този случай дружеството в несъстоятелност не е жалбоподател. Дружеството в несъстоятелност не е подало жалба и не е причина за образуване на делото, което е прекратено с определението от 01.07.2020 г.

    С оглед на изложеното съдът намира, че молбата следва да се остави без уважение.

    Мотивиран съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

    ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата с правно основание чл.248 ГПК на „Е.“ ЕООД  за допълване на определение от 01.07.2020 г. по гр. д. 3627/2020 г. на СГС в частта за разноските.

 

     Определението може да се обжалва пред САС в едноседмичен срок от връчването.

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.                                 2.