Определение по дело №701/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 май 2019 г.
Съдия: Асен Иванов Даскалов
Дело: 20194430200701
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 27 март 2019 г.

Съдържание на акта

ПРОТОКОЛ

 

 

2019-та година                                                          град ПЛЕВЕН

РАЙОНЕН СЪД – ПЛЕВЕН,      ХІІ наказателен състав

На Петнадесети Май през две хиляди и деветнадесета година

 

публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АСЕН ДАСКАЛОВ

    СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. А.М.

                                                          2. К.П.

 

          секретар: ИЛОНА НЕНОВА

прокурор: БОРИСЛАВА АЛЕКСАНДРОВА  

сложи за разглеждане докладвано от съдия  ДАСКАЛОВ

НОХД № 701 по описа за 2019 година

 

На именното повикване в 13:00 часа се явиха:

 

РАЙОННА ПРОКУРАТУРА - ПЛЕВЕН, редовно призована, представлява се от наблюдаващия прокурор БОРИСЛАВА АЛЕКСАНДРОВА.

ПОДСЪДИМАТА Ц.П.Д., редовно призована, явява се лично и с АДВ.П.П., упълномощен от досъдебното производство.

ОЩЕТЕНО ЮРИДИЧЕСКО ЛИЦЕ – Ф.Б. ЕООД С. – редовно призовано, не се изпраща представител.

 

ПО ДАВАНЕ ХОД НА ДЕЛОТО

ПРОКУРОРЪТ –  Не е налице процесуална пречка за даване ход на разпоредителното заседание, моля да се даде.

АДВ.П. – Моля да се даде ход на разпоредителното заседание.

ПОДСЪДИМАТА Д. – Да се даде.

Съдът намира, че няма процесуални пречки да се даде ход на разпоредителното заседание, ето защо

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА РАЗПОРЕДИТЕЛНОТО ЗАСЕДАНИЕ

СНЕМА САМОЛИЧНОСТТА НА ПОДСЪДИМАТА:

Ц.П.Д. – родена на *** ***, *, *, средно образование, не работи, неомъжена, осъждана, ЕГН:**********.

Получила съм препис от обвинителния акт и от разпореждането за насрочване на разпоредително заседание преди повече от 7 дни.

 

Съдът дава възможност на страните в разпоредителното заседание да вземат отношение по въпросите, които се обсъждат в разпоредителното заседание.

ПРОКУРОРЪТ – Г-н Председател,

По чл.248 ал.1, т.1 НПК  Съобразно правилата за родова и местна подсъдност, считам че делото е подсъдно на РС Плевен.

По чл.248 ал.1, т.2 НПК – Не са налице основания за спиране или прекратяване на наказателното производство.

По чл.248 ал.1, т.3 НПК – Считам, че на досъдебното производство не е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до ограничаване правата на обвиняемия.

По чл.248 ал.1, т.4 НПК – Не са налице основания за разглеждане на делото по реда на особените правила.

По чл.248 ал.1, т.5 НПК – Не са налице основания а разглеждане на делото при закрити врати, привличане на съдебен заседател и резервен съдия, назначаване на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършване на съдебно следствени действия по делегация.

         По чл.248 ал.1, т.6 НПК – Относно мярката, тъй като към приложението към обвинителния акт е пропуснато, технически може би, спрямо подсъдимата е взета мярка – „Подписка“ на 19.10.18 г., считам че към днешна дата няма основания за нейното изменение или отмяна.

По чл.248 ал.1, т.7 НПК – Нямам искания за събиране на нови доказателства.

По чл.248 ал.1, т.8 НПК – Моля да се насрочи съдебно заседание, като се призоват лицата, посочени в списъка към приложението на обвинителния акт.

 

АДВ.П. – Уважаеми г-н съдия и съдебни заседатели,

         По чл.248 ал.1, т.1 НПК – Делото е подсъдно на РС Плевен, съобразно правилата за родова и местна подсъдност.

         По чл.248 ал.1, т.2 НПК  На този етап не са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство.

         По чл.248 ал.1, т.3 НПК  Аз считам, че в досъдебното производство са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване процесуалните права на моята подзащитна.

На първо място от внесения обвинителен акт, в обстоятелствената част от страна на Р.П. са наведени твърдения, че на една и съща дата, а именно 19.10.2015 г., подзащитната ми е съставила два неистински договора за потребителски кредит, както и дванадесет броя неистински частни документи, подробно описани в обвинителния акт.

Тук считам, че е налице неяснота, относно правната квалификация на престъплението, предмет на обвинението, доколкото както от фактическа така и от правна страна е допуснато описанието му, като две отделни престъпления по чл.212 ал.1 НК и по чл.309 ал.1 НК. В мотивите на т.1 от Постановление №8 от 1978 г. на Пленума на Върховния Съд на Република България е отбелязано, че квалификацията на деянието по чл.212 НК, изключва отделното приложение на състава визиран в чл.309. В тази връзка, считам че подзащитната ми е лишена от възможността да разбере по кой точно текст от НК се твърди да е съставомерно вмененото за извършено от нея деяние.

         На следващо място в обвинителния акт е посочено, че подзащитната ми е получила без правно основание сумата от 2000 лв. Остава напълно неясно обаче, по какъв начин и в какво качество се твърди, че са получени процесните парични средства от подзащитната ми. Респективно дали срещу разписка, дали са били преведени по банков път, както и къде реално е осъществено изпълнителното деяние на престъплението, доколко към тази дата 19.10.15 г. подзащитната ми е била лишена от възможността да представлява процесното дружество, като е била отстранена от същото.      

         На следващо място считам, че от обстоятелствената част на обвинителния акт остава напълно неясно как и по какъв начин подзащитната ми е възбудила заблуждение у свидетелката Н.П., респективно е мотивирала същата да извърши действия на разпореждане с процесните парични средства, доколкото в обстоятелствената част на внесения обвинителен акт, се твърди, че свидетелката Н.П., в качеството си на ръководител на подзащитната ми и водена от желанието си да получи по - голяма премия, одобрила заявките за отпускане на кредити, без да ги подлага на каквито и да било проверки. Свидетелката Н.П. е нарушила разпоредбите на дружеството и сама се е поставила в ситуация, да няма пряк контакт с клиентите. Като с риск да се преповторя, към този момент, подзащитната ми не е заемала каквато и да било длъжност в процесното дружество.

         По чл.248 ал.1, т.4 НПК – Считам, че не са налице основания за разглеждане на делото по реда на особените правила.

По чл.248 ал.1, т.5 НПК – Не са налице и предпоставките изчерпателно изброени в разпоредбите на чл.248 ал.1, т.5.

По чл.248 ал.1, т.6 НПК – Взетата мярка за процесуална принуда по отношение на подзащитната ми, намирам за адекватна към настоящия момент и не са налице основания за нейното изменение.

         По чл.248 ал.1, т.7 НПК – Нямам искания за събиране на нови доказателства.

         По чл.248 ал.1, т.8 НПК – Оставам преценката за това на Съда, с оглед изразеното становище за наличието на допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила в хода на досъдебното производство, довели до ограничаване процесуални права на моята подзащитна.

ПОДСЪДИМАТА Д. – Съгласна съм със защитника си, нямам какво да добавя по въпросите, които се обсъждат.

Съдът,

О П Р Е Д Е Л И:

ОТТЕГЛЯ се на тайно съвещание в 13:22 часа.

След проведеното тайно съвещание, разпоредителното заседание ПРОДЪЛЖАВА в 13:39 часа.

ЯВЯВАТ СЕ: прокурора БОРИСЛАВА АЛЕКСАНДРОВА, подсъдимата Ц.Д. и нейния защитник АДВ.П..

 

Като взе предвид становищата на страните Съдът намира, че настоящото дело е подсъдно на РС Плевен, съобразно правилата за родова и местна подсъдност. На този етап не са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство.Съдът счита, че в хода на досъдебното производство действително са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които са се изразили в следното:

На първо място, основателно се възразява от страна на защитата, че в обстоятелствената част на обвинителния акт не са описани никакви конкретни факти и обстоятелства във връзка с начина, по който се твърди, че процесните парични средства, в размер на 2000 /ДВЕ ХИЛЯДИ ЛЕВА/ лв. общо, са били получени от страна на подсъдимото лице. При положение, че се касае за предмета на твърдяното престъпление, този пропуск не може да бъде неглижиран. В тази връзка, в обстоятелствената част единствено е отбелязано, че Д. „получила без правно основание парични средства в размер от 2000 лева, собственост на кредитното дружество, с намерение да ги присвои.“, без дори да бъде уточнено, че в действителност се касае за две суми от по 1000 лева всяка, нещо, което се изяснява едва в обвинителните диспозитиви.

Също така основателно се посочва от страна на защитата, че е налице вътрешно смислово противоречие в обстоятелствената част на обвинителния акт - дотолкова, доколкото от една страна се твърди, че свидетелката Н.П. е била въведена в заблуждение, относно представените й документи, посочени в обвинителния акт, а същевременно се разяснява, че посочената свидетелка е била водена от желанието си да получи по - голяма премия и не подложила на проверка представените й книжа. При това положение, остава се с впечатлението, че в действителност, П. е знаела за случващото се и в тази връзка е неясно по какъв начин, именно, същата е била въведена в заблуждение, относно истинността на представените й документи и относно правното основание за разпореждане с твърдяното имущество.

Не може да бъдат възприети другите съображения на защитата за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, по-конкретно, касаещи правната квалификация на деянието или деянията, описани в обвинителния акт, в светлината на задължителната тълкувателна практика, тъй като този род въпроси се решават от Съда с окончателния съдебен акт, тъй като се касае за въпроси по съществото на делото. Не е съществено нарушение на процесуалните правила, твърдяното непосочване на мястото на осъществяване на престъпление по чл.212 НК, дотолкова, доколкото формално в обвинителния акт е посочено, че същото е извършено в град Плевен.

Отделно от възраженията на защитата, служебно Съдът намира за необходимост да изтъкне, че е допуснато и друго нарушение на процесуалните правила – във връзка с повдигнатото обвинение за престъпление по чл.309 ал.1 НК. В тази насока е неясна както обстоятелствената част на обвинителния акт, така и обвинителния диспозитив. Изброени са голямо количество документи, за които е посочено, че представляват частни документи, писмени изявления на посочените лица, а не действително съставилия ги.

Формуляр за кандидатстване за кредит от 19.10.2015 г., изхождащ от Д.И.К. с ЕГН: **********;

-Стандартен европейски формуляр за предоставяне на информация за потребителски кредити;

-Декларация за съгласие за обработване на лични данни от Д.И.К. с ЕГН: **********;

-Копие от лична карта с № * на Д.И.К., изд. от МВР - Плевен на 28.10.2014 г., валидна до 28.10.2024 г.;

-Удостоверение за настоящ адрес № * г. на Д.И.К.;

-Трудов договор № * г., сключен между „*, Булстат *, и Д.И.К. с ЕГН: **********;

-Формуляр за кандидатстване за кредит от 19.10.2015 г., изхождщ от В.И.В. с ЕГН: **********;

-Стандартен европейски формуляр за предоставяне на информации за потребителски кредити;

-Декларация за съгласие за обработване на лични данни от В.И.В. с ЕГН: **********;

-Копие от лична карта с № * на В.И.В. с ЕГН: ********** изд. от МВР - Плевен на 03.08.2010 г., валидна до 03.08.2020 г.;

-Удостоверение за настоящ адрес № * на В.И.В. сЕГН: **********;

-Трудов договор № 18/02.09.2015 г., сключен между И.К.И. „*" ООД - гр. Плевен, Булстат *, и от В.И.В. с ЕГН: **********

Неясно е по какъв начин се твърди, че тези документи са съставени, доколкото само най-общо е посочено, че им е придаден вид, „че представляват конкретно писмено изявление на посочените лица , а не на действително съставилия ги , а именно тя .“. Никакви други факти и обстоятелства не са представени във връзка в изброените документи, чийто брой, както е видно, е немалък. Не се сочи какво конкретно се твърди, че е извършила във връзка с всеки от посочените документи подсъдимата, в т.ч. – дали е полагала ръкописен текст и/или подпис. Още по-належащ е отговора на този въпрос, предвид обстоятелството, че е налице видима неяснота във връзка с част от изброените документи. Например, „Стандартен европейски формуляр за предоставяне на информация за потребителски кредити“ се посочва двукратно; посочени са две копия на лични карти, съответно на Д.К. и В.В., при положение, че личната карта, съобразно ЗБЛД, няма как да се определи като частен документ; посочени са и две удостоверения за настоящ адрес на лицата К. и В., които по своето естество, няма как да бъдат определени като „частни“ документи; посочени са два трудови договора, за всеки от който авторите би следвало да са повече от един, тъй като се касае за обективирана двустранна правна сделка. Следователно, неясно е за какви частни документи става дума, как се твърди, че са съставени, в какво се е изразило същото съставяне за всеки от тях; неясно е за какво престъпление, въз основа на кои факти и обстоятелства е повдигнато обвинение – и този извод следва и от изложените по-горе други съображения за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

По тези причини Съдът счита, че съдебното производство следва да бъде прекратено, а делото - върнато на Р.П. за отстраняване на посочените допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила. В този смисъл, останалите въпроси по чл.248 ал.1 НПК, няма да бъдат обсъждани.

Ето защо Съдът,

О П Р Е Д Е Л И:

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД 701/2019 г. по описа на Плевенски РС и ВРЪЩА делото на Р.П. - за отстраняване на допуснатите съществени нарушения на процесуалните правила, съобразно мотивната част на определението.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба и частен протест, в 7- дневен срок от днес, пред Плевенския ОС.

ПРОТОКОЛЪТ написан в разпоредително заседание, което приключи в 13:48  часа.

 

 

СЕКРЕТАР:                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

        

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:   1.                                                                                                                       2.