Решение по дело №19/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260062
Дата: 25 февруари 2021 г. (в сила от 25 февруари 2021 г.)
Съдия: Ваня Николаева Иванова
Дело: 20211800500019
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 януари 2021 г.

Съдържание на акта

      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                  гр. С., 25.02.2021 г.

 

                                      В     И  М  Е  Т  О     Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

             

       Софийски окръжен съд, гражданско отделение, втори въззивен състав в закрито съдебно заседание, проведено на двадесет и пети февруари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРИНА СЛАВЧЕВА

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: ИВАЙЛО ГЕОРГИЕВ

                                                                                                           ВАНЯ ИВАНОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Иванова гр. д. № 19 по описа на съда за 2021 г.  и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 538, вр. чл. 278 от ГПК.

 

Образувано е по частна жалба, подадена от С.Н.Д., действаща като майка и законен представител на малолетните Г.Р.С. и В.Р.С., и от И.Е.С., действаща като майка и законен представител на малолетния А.Р.С., срещу решение № 472/18.09.2020 г. по ч.гр.д. № 587/2020 г. на С.ския районен съд, с което е отхвърлена молбата им за даване на разрешение за продажба на движима вещ – лек автомобил марка „Фолксваген Голф” с рег. № СО5307ВС, с рама № WVWZZZ1JZb156274, двигател № ATD524855, за продажна цена от 3500 лева, както и за даване на разрешение да бъдат снети от отчет /дерегистрирани/ следните притежавани в съсобственост от И.Е.С. и малолетните Г.Р.С., В.Р.С. и А.Р.С.  автомобили - товарен автомобил марка „Форд”, модел „Транзит”, с рег. № СО1935ВР, рама WF0LXXGBVLRB57325, двигател RB57325, и товарен автомобил марка “Рено”, модел „Трафик”, с рег. № СО5110АК, рама VF1F8ALA521419452, двигател F8QH600C014281.

 В жалбата се излагат възражения срещу извода на районния съд, че продажната цена, на която се възнамерява да се продаде лекия автомобил „Фолгсваген Голф”, е под продажната такава, както и, че снемането от отчет на другите две МПС е отказ от права, което е нищожно съгласно чл. 130, ал. 4 от СК. Сочи се в тази връзка, че разпорежданията, разрешение на които е поискано в молбата, са в полза на малолетните деца – никое от децата не може да ползва МПС, останали в наследство от баща им, поради ниската им възраст, както и че притежаваните от тях МПС създава за тях само задължения – плащане на задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, данъци и такса за годишен технически преглед, а стойността на тези МПС се намалява с времето. Евентуалното плащане на такива задължения за ненужни за децата вещи би намалило средствата за тяхната издръжка, а неплащането на задълженията би генерирало и лихви и би превърнало децата в невръстни длъжници. Навежда се довод, че не разпореждането, а именно оставането на автомобилите в патримониума на малолетните деца и запазването на съсобствеността на съответните МПС, които няма как да се ползват, би било равнозначно на отказ от права. В жалбата се твърди, че поради невъзможността молителите да разглобят лично и след това да реализират паричен приход от евентуално годни за употреба части от двата товарни автомобила, се наложило бащата на Р. С. – К. С., да ги придвижи да център за разкомплектоване на излезли от употреба МПС, като получените от там средства в размер на 200 лв. същият предал на молителите за заплащане на данъците за минали години и за таксата за прекратяване на регистрацията на колите. Отправено  е искане обжалваното решение да бъде отменено и да се дадат поисканите разрешения.

За да се произнесе, въззивният съд взе предвид следното:

Производството по ч.гр.д. № 587/2020 г. на С.ски районен съд е образувано молба по чл. 130, ал. 3 от СК, подадена от С.Н.Д.,  като майка и законен представител на малолетните Г.Р.С. и В.Р.С., и от И.Е.С., като майка и законен представител на малолетния А.Р.С., с искане за разрешаване да бъдат снети от отчет /дерергистрирани/ притежаваните в съсобственост от молителката И.С. и трите малолетни деца, автомобили - товарен автомобил марка „Форд”, модел „Транзит”, с рег. № СО1935ВР, рама WF0LXXGBVLRB57325, двигател RB57325, и товарен автомобил марка “Рено”, модел „Трафик”, с рег. № СО5110АК, рама VF1F8ALA521419452, двигател F8QH600C014281, както и за разрешаване на продажбата на съсобствения им лек автомобил марка „Фолксваген Голф” с рег. № СО5307ВС, с рама № WVWZZZ1JZb156274, двигател № ATD524855, за продажна цена равна или по-висока от 3500 лв.

В молбата се сочи, че посочените автомобили са били собственост на Р. К.ов С., а след смъртта му те са придобити по наследство от трите малолетни деца Г.С., В.С. и А.С., и преживялата съпруга И.С.. Молителите твърдят, че с оглед задължението на собствениците на МПС за заплащане на данъци и други такива, свързани с притежанието им, те желаят да се освободят от собствеността върху процесните МПС, за да не обременяват децата с вещи, които те не могат да използват, и освен, че намаляват стойността си, генерират и разходи.  Твърди се, че двата товарни автомобила били в много лошо техническо състояние, не били в движение и на практика съставлявали само тежест, поради което били предадени от бащата на наследодателя в център за разкомплектоване на излезли от употреба МПС, за което били издадени съответните удостоверения по чл. 19, ал. 1  от Наредбата за излезлите от употреба МПС. Молителите отправили искане пред ОДМВР – С. за снемане от отчет на посочените товарни автомобили, но дерегистрацията им била отказана, поради липсата на разрешение от съда.            Твърди се, че за лекия автомобил „Фолксваген Голф” намерили купувач срещу продажна цена от 3500 лв., която е равна на застрахователната му стойност и е справедлива с оглед състоянието и датата на производство на автомобила. 

С молбата са представени: удостоверения за раждане на малолетните Г.Р.С., В.Р.С. и А.Р.С.; удостоверение за наследници на Р. К.ов С. /починал на 23.01.2020 г./; свидетелства за регистрация на описаните три автомобила; 2 бр. удостоверения от 31.07.2020 г., издадени от „Р. „ ЕООД на основание чл. 19, ал. 1 от Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства, относно товарен автомобил марка „Форд”, модел „Транзит”, с рег. № СО1935ВР, рама WF0LXXGBVLRB57325, двигател RB57325, и товарен автомобил марка “Рено”, модел „Трафик”, с рег. № СО5110АК, рама VF1F8ALA521419452, двигател F8QH600C014281, според които автомобилите са предадени в център за разкомплектоване в гр. Н.И., ул. „Кременица” № 2; удостоверение на „Л.И.” АД от 17.08.2020 г. за застрахователна стойност на лек автомобил марка „Фолксваген Голф” с рег. № СО5307ВС, с рама № WVWZZZ1JZb156274, двигател № ATD524855.

За да отхвърли молбата за разрешаване продажбата на описания лек автомобил, първоинстанционният съд е приел, че с оглед възнамеряваната продажна цена от 3500 лв., която цена е под пазарната за такива автомобили с широко използване в С., С. и П., продажбата не е в интерес на децата.  По отношение на молбата за разрешаване снемането от отчет на описаните два товарни автомобила съдът е приел, че предвид изложеното в молбата, че автомобилите са били предадени в център за разкомплектоване на излезли от употреба МПС, както и липсата на твърдение малолетните деца да са получили каквито и да било суми от предаването на автомобилите за разкомплектоване, уважаването й означава разрешаване на безвъзмездна сделка с имуществото на малолетен, което е недопустимо.

 Частната жалба е допустима като подадена от легитимирано лице срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и в законоустановения срок.

Частната жалба е основателна.

Съгласно чл. 130, ал. 3 от СК, извършването на действия на разпореждане с недвижими имоти, с движими вещи чрез формална сделка и с влогове, както и с ценни книги, принадлежащи на детето, се допуска с разрешение на районния съд по настоящия му адрес, ако разпореждането не противоречи на интереса на детето.

Въззивният съд намира, че с оглед изложените в молбата фактически твърдения и представените писмени доказателства, продажбата на описания лек автомобил марка „Фолксваген Голф” с рег. № СО5307ВС, с рама № WVWZZZ1JZb156274, двигател № ATD524855, собственост на малолетните деца и И.Е.С., не противоречи на интересите на децата. Съображенията за това са следните:

Предвид естеството на вещта, за продажбата на която се иска разрешение, и възрастта на непълнолетните съсобственици /съответно на 7, 4 и 3 години/, лекият автомобил обективно не може да бъде използван от тях по предназначение. Лекият автомобил не се ползва и от трети лица – членове на семейството или други, за задоволяване на нужди на децата, поради което не носи никакви ползи за децата. Предвид естеството на вещта, същата не би могла да бъде източник и на каквито и да било доходи за децата.  Отчитайки факта, че автомобилът е произведен преди 18 години, то след навършване на пълнолетие на всяко от децата автомобилът на практика ще бъде негоден за използване, а евентуалната му пазарна стойност ще бъде незначителна или нулева. Дори и хипотетично да се приеме, че автомобилът понастоящем или в бъдеще след навършване на пълнолетие на децата би могъл да се ползва от тях / лично или чрез трети лица/,  обстоятелството, че същият е съсобствен между четири лица /трите деца и съпругата на починалия Р. С./ обективно предпоставя невъзможност или затруднения във връзка използването му за задоволяване на нужди на всеки от съсобствениците, респ. и евентуално възникване на спорове във връзка с ползването и/или прекратяването на съсобствеността. Същевременно, притежанието на лекия автомобил обременява имуществената сфера на малолетните съсобственици поради необходимостта от извършването на значителни разходи -  ежегодно заплащане на местен данък, застраховка „Гражданска отговорност”, както и разходи по съхранението му. Обременяването на малолетните деца с имуществени задължения и разходи във връзка с формалното притежание на ненужен за тях автомобил противоречи на интересите им. Възнамеряваната продажба на този автомобил понастоящем, когато същият все още има някаква пазарна стойност, би осигурила парични средства, необходими за задоволяване на текущи нужди на децата.

Продажната цена, на която се възнамерява да се продаде автомобилът, а именно 3500 лева, е равна на застрахователната му стойност, служеща за ориентир за пазарната стойност на автомобила. Отчитайки характеристиките на автомобила /марка, модел и година на производство/, не е налице очевидно несъответствие на планираната цена за продажба на същия в размер на 3500 лв. с пазарните условия в момента относно употребявани леки автомобили, за което не са необходими специални експертни знания. Получената цена от така планираната продажба ще бъде преведена по сметките на децата съобразно дяловете им в съсобствеността, поради което продажбата не уврежда интересите им.

 С оглед на така изложеното, продажбата на собствените на малолетните деца идеални части от лек автомобил марка „Фолксваген Голф” с рег. № СО5307ВС, с рама № WVWZZZ1JZb156274, двигател № ATD524855, по отношение на която е поискано разрешение от съда, не противоречи на интересите им, поради което молбата с правно основание чл. 130, ал. 3 от СК следва да бъде уважена в тази й част.

Въззивният съд намира за основателна и молбата в частта й, с която се иска разрешаване  прекратяването на регистрацията /снемането от отчет/ на двата товарни автомобила – т. а. марка „Форд”, модел „Транзит”, с рег. № СО1935ВР, рама WF0LXXGBVLRB57325, двигател RB57325, и т.а. марка “Рено”, модел „Трафик”, с рег. № СО5110АК, рама VF1F8ALA521419452, двигател F8QH600C014281.

Действително, прекратяването на регистрацията /или т.нар. снемане от отчет/ на МПС представлява административна дейност, изразяваща се в преустановяване на даденото административно разрешение за участието на МПС в пътното движение, настъпващо при определени условия, предвидени в чл. 143, ал. 6 от ЗДвП и чл. 18а, вр. чл. 18, т. 1 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г., а не е акт на имуществено разпореждане по смисъла на чл. 130, ал. 3 от СК, за извършването на което да е необходимо разрешение от районния съд. В случая, предвид представените доказателства /удостоверения по чл. 19, ал. 1 от Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства/, че посочените автомобили вече са били приети за разкомплектоване, както и че компетентният орган е отказал да прекрати  регистрацията им именно поради липсата на разрешение от районния съд,  следва да издаде исканото разрешение за прекратяване на регистрацията на тези автомобили по съображения за целесъобразност. С предаването на автомобилите за разкомплектоване фактически същите са погинали и са престанали да съществуват като вещи от гражданския оборот, поради което регистрацията им съществува само формално и е лишена от предмет. Същевременно, съществуващата регистрация на автомобилите създава задължение на собствениците за заплащане на данък върху превозните средства, част от който в случая  се дължи от малолетните молители. С оглед на това в интерес на децата е да се прекрати регистрацията на съсобствените им негодни и излезли от употреба товарни автомобили, която регистрация обременява имуществената им сфера и не им носи никакви ползи.

Поради несъвпадане на изводите на настоящата инстанция с тези на първоинстанционния съд, обжалваното решение следва да бъде изцяло отменено и вместо него постановено друго,  с което се разреши на малолетните Г.Р.С. и В.Р.С., чрез тяхната майка и законен представител С.Н.Д., и на малолетния А.Р.С., чрез неговата майка и законен представител И.Е.С., да продадат собствените си идеални части от части от лек автомобил марка „Фолксваген Голф” с рег. № СО5307ВС, с рама № WVWZZZ1JZb156274, двигател № ATD524855, за цена не по-ниска от 3500 лева, както и да се разреши прекратяването на регистрацията на съсобствените им с И.Е.С. автомобили, а именно товарен автомобил марка „Форд”, модел „Транзит”, с рег. № СО1935ВР, рама WF0LXXGBVLRB57325, двигател RB57325, и товарен автомобил марка “Рено”, модел „Трафик”, с рег. № СО5110АК, рама VF1F8ALA521419452, двигател F8QH600C014281.

Воден от горното, съдът

    Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ решение № 472 от 18.09.2020 г., постановено по ч.гр.д. № 587/2020 г. на Районен съд – С., И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

РАЗРЕШАВА на малолетните Г.Р.С. и В.Р.С., чрез тяхната майка и законен представител С.Н.Д., и на малолетния А.Р.С., чрез неговата майка и законен представител И.Е.С., да продадат собствените си идеални части от части от лек автомобил марка „Фолксваген Голф” с рег. № СО5307ВС, с рама № WVWZZZ1JZb156274, двигател № ATD524855, за цена не по-ниска от 3500 лева, като получената от продажбата сума да бъде преведена по сметка на малолетните Г.Р.С., В.Р.С. и А.Р.С., съобразно притежаваните от тях идеални части от автомобила.

 РАЗРЕШАВА на малолетните Г.Р.С. и В.Р.С., чрез тяхната майка и законен представител С.Н.Д., и на малолетния А.Р.С., чрез неговата майка и законен представител И.Е.С., да прекратят  регистрацията на съсобствените им с И.Е.С. автомобили, а именно товарен автомобил марка „Форд”, модел „Транзит”, с рег. № СО1935ВР, рама WF0LXXGBVLRB57325, двигател RB57325, и товарен автомобил марка “Рено”, модел „Трафик”, с рег. № СО5110АК, рама VF1F8ALA521419452, двигател F8QH600C014281.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: 1.                                2.