Решение по дело №699/2020 на Районен съд - Бяла Слатина

Номер на акта: 260032
Дата: 29 август 2022 г.
Съдия: Ивайло Йорданов
Дело: 20201410100699
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Б.С., 29.08.2022г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

БЕЛОСЛАТИНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, втори граждански състав, в открито съдебно заседание, проведено на единадесети май през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАЙЛО ЙОРДАНОВ

 

при участието на секретаря Ивка Вълкова, като разгледа докладваното от съдията Йорданов гр. д. № 699/2020г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по повод искова молба от „Ю.“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и  адрес на управление ***, представляван от Ю.Б.Ц., чрез Адвокатско дружество „Г. и П.“ с ЕИК *********, представлявано от адв.В.Г., вписан в САК, със съдебен адрес ***,  с правно основание чл.422 от ГПК, вр.чл.415 от ГПК, вр.чл.79,ал.1 от ЗЗД,  чл.86 от ЗЗД и чл.92 от ЗЗД, с която се иска да се установи наличието на претендираните от ищцовото дружество вземания срещу ответника К.А.Г., с ЕГН ********** с адрес *** за сумата от  435.47 лв. - главница, дължима по сключен Договор за далекосъобщителни услуги от 25.01.2018г. с „Теленор България ЕАД, което вземане е прехвърлено на „Иновативни финанси“ ЕООД с договор за цесия от 12.07.2019г., а „Иновативни финанси“ ЕООД го е прехвърлило на „Ю.“ ЕООД с договор за цесия от 29.11.2019г., за което вземане са издадени съответни фактури, мораторна лихва за забава в размер на 68.00 лв. за периода от 24.05.2018г. до 06.12.2019г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението в съда –12.12.2019г. до окончателното изплащане на сумата, както и направените по делото разноски по заповедното производство и в исковото производство.

В депозирано писмено становище процесуалния представител на ищеца поддържа, че иска е основателен и доказан и следва да бъде уважен.

В срока указан в разпоредбата на чл.131 от ГПК особения представител на ответника адв.Ц.Й. *** е депозирал писмен отговор във връзка с предявената искова молба, с който оспорва иска. В съдебно заседание особения представител на ответника оспорва иска, като на изложените подробно в отговора основания иска от съда да отхвърли иска като неоснователен и недоказан.

Съдът, като взе предвид становищата доводите на страните и събраните доказателства по делото, разгледани по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Предявен е положителен установителен иск по чл.415, във вр. с чл.422 от ГПК. Същият е допустим, тъй като е налице правен интерес от предявяването му. По ч.гр.дело № 1626/2019г. на Районен съд - Б.С. е издадена заповед № 972 от 19.12.2019г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК за претендираните суми. Ответника не е бил открит на постоянния си и настоящ адрес, поради което след надлежно уведомяване ищеца е предявил настоящия иск в законоустановения срок.

Ответника е сключил Договор за далекосъобщителни услуги на 25.01.2018г. с „Теленор България” ЕАД с ползването на мобилен номер ********** при избран тарифен план „Тотал” с месечна абонаментна такса 24,99 лв, с ДДС, за срок от 24 месеца, като към ползвания мобилен номер абонатът е получил устройство Samsung Galaxy J3 Gold.

Страните са уговорили дължимите по договора плащания да бъдат платими в определен срок, поради което сумата, която се дължи, става изискуема след изтичането на този срок. Когато денят за изпълнение на задължението е определен, длъжникът изпада в забава след изтичането му. В случая става въпрос за прекратяването на с договора съгласно условията, при които страните са договорили сключеният договор да  бъде прекратен. Процесния договор за услуги е прекратен едностранно от мобилния оператор съгласно чл.75 във вр. с чл.19б от Общите условия по вина на абоната, ако същият не заплати дължими месечни плащания.

При наличието на неплатени месечни задължения на абоната. Операторът го уведомява по реда на чл.31а от Общите условия. След изтичането на срока за плащане, указан в месечна фактура №**********/05.02.2018г., при нерегистрирано плащане на дължимата сума, изходящите обаждания на абоната са ограничени, като операторът неколкокоратно праща СМС - напомняне за налична незаплатена месечна фактура. След изтичането на срока за плащане, указан във фактурата, при нерегистрирано плащане на дължимата сума са ограничени и входящите обаждания към мобилния номер на абоната - номерът е двустранно спрян, като операторът неколкокоратно праща СМС - напомняне за налична незаплатена месечна фактура. За следващия отчетен месечен период са приспаднати авансово заплатени такси от абоната при сключване на договора за услуги. Даден е пореден шанс за заплащане на дължимите суми за услуги и преди да бъде издадена крайна фактура с начислена неустойка за предсрочно прекратяване на абонамента. За самото прекратяване на договора законът не изисква форма нито за валидност, нито за доказване, тъй като то настъпва до силата на договора, поради неизпълнението на абоната да заплати цената, на предоставените му мобилни услуги.

Нито законът, нито договорените между страните условия вменяват задължение на кредитора да кани закъснелия длъжник да изпълни задължението си. В случая не става въпрос за разваляне на писмен договор, а за прекратяването на същия, съгласно условията, при които страните са се договорили същия да бъде прекратен. От страна на ответника не са представени доказателства за плащане, като при това положение за ищеца е възникнало правото едностранно да прекрати договора; при това без необходимост да уведоми ответника за намерението си да прекрати договора. Прекратяването на договора няма обратно действие като развалянето по чл.87 и затова при него не са приложими изискванията на посочената разпоредба. При прекратяването договорът престава да действа занапред с предвидените в него или в закона последици от неизпълнението. В случая мобилният оператор е пристъпил към прекратяване на договорното отношение, посредством преустановяването на предоставяната мобилна услуга. От момента на това фактическо действие настъпват правните последици от прекратяването.

До 29.11.2019г. „Иновативни Финанси“ ЕООД е било кредитор на ответника, като на 29.11.2019 г. е прехвърлило вземането си на ищеца. Дружеството е имало качеството на кредитор на ответника по силата на договор за цесия от 23.03.2017г.,  сключен между „Теленор България” ЕАД и „Иновативни Финанси” ЕООД. Вземането, което „Теленор България” ЕАД е прехвърлило на „Иновативни Финанси” ЕООД, произтичат от договор за далекосъобщителни услуги, индивидуализирани с мастьркод на „Теленор България” ЕАД – М03266985. Договора е сключен между мобилния оператор „Теленор България” ЕАД и ответника.

По делото е приложено уведомлението за цесия до ответника за прехвърлянето на вземане спрямо него в размер на 435,47 лева, произтичащо от доставени далекосъобщителни услуга от „ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ" ЕАД, на третото лице – ищеца, по силата на договор за цесия от 29.11.2019г. Процесното уведомление ще достигне адресата си, когато същия получи и съдебните книжа, доколкото на ответника е изпращано увдомление за прехвърляне на вземането до адреса му в гр. Борован. Договорът за цесия винаги предполага съществуващо вземане, произтичащо от друго правно основание. В случая процесиите вземания са били ликвидни и изискуеми преди прехвърлянето им. На основание сключения договор за предоставяне на мобилни услуги са издадени фактури за периода от 05.01.2018г. до 04.05.2018г. на обща стойност 435,47лв. а именно: № ********** от 05.02.2018г., № ********** от 05.03.3018г. и № ********** от 05.05.2018г. Безспорно абонатът е потребил, но не е заплатил мобилни услуга на обща стойност 151,28 лв,, фактурирани за два последователни отчетни месеца - за месец 02/2018г. и за месец 03/2018г. Към всяка от фактурите има приложено извлечение - детайлизирана справка от потреблението на ползвания номер. Неизпълнението от страна на ответника на задължението да заплати стойността на потребените и фактурирани услуги е ангажирано договорната му отговорност мобилния оператор е прекратил едностранно индивидуалните договори на ответника за ползваните абонаменти и по абонатен номер № ********* на 05.05.2018г. е издадена крайна фактура № **********, с която е начислена обща сума за плащане в размер на 435,47 лв. В издадената крайна фактура е начислена неустойка за предсрочно прекратяване на договорите за мобилни услуги в размер на 284,19 лв. и е включена сумата за потребените мобилни услуги от предходните два отчетни периода в размер на 151,28 лв.

Ответника е в неизпълнение на договорите си, като същият не е спазил крайния срок за ползване на абонамента Тотал 24,99 лв. за мобилен номер ********** до 25.01.2020г. съгласно Договор за мобилни услуга от дата 25.01.2018г. Неизпълнението на ответника е обусловило правото на мобилния оператор да ангажира договорната отговорност на абоната, като начисли в крайната издадена фактура неустойка за предсрочно прекратяване на сключения абонамент. Изричната договорна клауза предвижда, че в случай на прекратяване на настоящия договор през първоначалния срок, за която и да е СИМ карта/номер, посочен в него по вина или инициатива на Потребителя, последният дължи неустойка в размер на сумата от Нонстопните за съответния абонаментен план месечни абонаменти за всяка една СИМ карта/номер до края на този срок.

За самото прекратяване на договора законът не изисква форма нито за валидност, нито за доказване, тъй като то настъпва по силата на договора, поради неизпълнението на абоната да заплати цената на предоставените му мобилни услуги.

Ответникът е посочил валиден договор за мобилни услуга с мобилния оператор, в който ясно е определена месечната дължима се цена на предпочетения от клиента абонаментен план, а именно за абонаментен план Тотал - 24,99лв, на месец абонатът е ползвал далекосъобщителни услуга, в частност интернет. Така, само на договорно основание, месечно се дължи цена за избраната абонамента програма,

С Декларация-съгласие, подписана от ответника при сключване на процесиите договори за мобилни услуги, същият е удостоверил, че е запознат, приема и се задължава да спазва Общите условия на мобилния оператор, представляващи неразделна част от договора. От тях е видно, че дружеството има право да получава месечна абонаментна цена, заплащана от абонатите всеки месец, както и дължимата цена на всички ползвани от него услуги, като периодът на отчитане е на месечна база. Съгласно договора дружеството-оператор издава ежемесечно фактура на определена дата /в случая 25-то число от месеца/ за ползваните услуги и неполучаването на фактурата не освобождава абоната от задълженията да я заплати съгласно определения в т.27 от Общите условия срок, който е 15-дневен от издаване на фактурите, съгласно същите, но не по-късно от 18 дни. Съгласно чл.20 от Общите условия: всички услуги се заплащат в зависимост от техния вид и специфика, по цени съгласно действащата ценова листа на Теленор. Действащата ценова листа е достъпна на Интернет страницата на Теленор www.Telenor.bg, както и безплатно във всеки търговски център на Теленор, както и в търговските центрове на неговите дистрибутори и партньори. Щом е настъпил юридическият факт на разгледаното no-горе писмено съглашение между страните, което има характер на индивидуален договор по смисъла, на чл.18 от 33Д, за процесния период този договор е бил източник на валидно съществувало облигационно правоотношение между страните.

По делото са представени заверени копия на договора с относимите към него приложения, изготвени в ясен и четлив вид. Ответната страна е направила възражение в насока, че изготвения договор не отговаря на изискванията посочени, в ЗПК - задължително изискване е всички елементи, на договора да се представят с еднакъв по вид, формат и размер шрифт - не по-малък от 12, което оспорване не е относимо, тъй като в случая не става въпрос за договор потребителски кредит.

Във връзка с направеното възражение за нищожност на неустоечната клауза по договора за далекосъобщителни услуги, следва да се има предвид постигнато споразумение между мобилния оператор „Теленор България” ЕАД, и Комисия за защита на потребителите, според което дължимата се от абонатите на дружеството неустойка при предсрочно прекратяване на договорите следва да бъде в размер на три стандартни за съответната ползвана програма месечни абонаментни такси. В случая същата представлява сбор от трикратния размер на избраната месечна абонаментна такса по посочените тарифни планове, както и неустойка за устройство, представляваща разликата между стандартната цена на устройството и преференциалните условия, при които е получено за ползване устройството Samsung Galaxy J3 Gold. В конкретния случай е видно, че са приложени уговорените правила за начисляване на неустойката, като е начислена неустойка по сключения договор за мобилни услуга в размер на тримесечни абонаментни такси без ДДС в размер на 3x20,82 лв. без ДДС - 62,46 лв., както и неустойка за устройство в размер на 221,73 лв., представляваща разликата между стандартната цена на устройството и преференциалните условия, при които е получено за ползване устройството Samsung Galaxy J3 Gold.

С оглед обсъденото до тук съдът намира, че иска е доказан по основание и размер и следва да бъде уважен така, както е предявен.

Съгласно т.12 от ТР № 4/18.06.2014г. по тълк.дело № 4/2013 г. на ОСГТК на ВКС и с оглед изхода на настоящия исков процес, ответника следва да бъде осъден да заплати на ищеца и направените от последния разноски по заповедното производство по ч.гр.д.№ 1626/2019г. по описа на РС-Б.С. в размер на 385,00 лв., от които 25,00 лв. внесена държавна такса и 360,00 лв. адвокатско възнаграждение.

По исковото производство ищеца е поискал присъждане на 75,00 лв. заплатена държавна такса по исковото производство, 360,00 лв. адвокатско възнаграждение и 300,00 лв. заплатено възнаграждение за особен представител, или общо – 735,00 лв. разноски по исковото производство.

При този изход на процеса, на основание чл.78,ал.1 от ГПК ответника ще следва да заплати на ищеца направените в настоящото исково производство разноски в размер общо на 385,00 лв., от които заплатена държавна такса по исковото производство в размер на 25,00 лв. и 360,00 лв. за адвокатско възнаграждение.

С оглед гореизложеното съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на ответника К.А.Г. с ЕГН ********** с адрес ***, ЧЕ ДЪЛЖИ на „Ю.“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и  адрес на управление ***, сумата от от  435.47 лв. - главница, дължима по сключен Договор за далекосъобщителни услуги от 25.01.2018г. с „Теленор България ЕАД, което вземане е прехвърлено на „Иновативни финанси“ ЕООД с договор за цесия от 12.07.2019г., а „Иновативни финанси“ ЕООД го е прехвърлило на „Ю.“ ЕООД с договор за цесия от 29.11.2019г., за което вземане са издадени съответни фактури, мораторна лихва за забава в размер на 68.00 лв. за периода от 24.05.2018г. до 06.12.2019г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението в съда –12.12.2019г. до окончателното изплащане на сумата, за които суми е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК № 972 от 19.12.2019г. по ч.гр.д.№ 1626/2019г. по описа на РС-Б.С..

ОСЪЖДА К.А.Г. с ЕГН ********** с адрес ***, ДА ЗАПЛАТИ на „Ю.“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и  адрес на управление ***, направените деловодни разноски по исковото производство по гр.д.№ 699/2020г. по описа на РС-Б.С. в размер общо на 735,00 лв., както и сторените в заповедното производство по ч.гр.д.№ 1626/2019г. по описа на РС-Б.С. разноски в размер общо на 385,00 лв.

Решението подлежи на обжалване пред Врачански окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                                                                        (И. Йорданов)