Решение по дело №1400/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260199
Дата: 12 ноември 2020 г. (в сила от 15 декември 2020 г.)
Съдия: Александър Симеонов Станчев
Дело: 20204520201400
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 

гр.Русе, 12.11.2020г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският  Районен съд, единадесети наказателен състав, в публично заседание на двадесет и девети септември през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                             Председател : Александър Станчев

 

при секретаря Юлия Острева и в присъствието на  прокурора ……………………

като разгледа  докладваното от председателя АН Дело № 1400/2020г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното :

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

С Наказателно постановление № 18-001475/27.05.2020г., издадено от Началник Директор на Д „ИТ”-Русе, против „З КО“ЕООД, с ЕИК *********, за нарушение на Приложение №1 към чл.11, ал.5, във връзка с чл.2, ал.1 от Наредба РД-07-2/16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр.102 от 22.12.2009г.), е наложено наказание „Имуществена санкция“ в размер на 1500лв., на основание чл.416, ал.5, във вр. с чл.413, ал. от Кодекс на труда /КТ/.

Срещу постановлението е подадена жалба от „З КО“ЕООД, с ЕИК *********, чрез адв. К. С. - упълномощен. Жалбата е подадена в законоустановения срок и в нея се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и неправилно.

Жалбоподателят е редовно призован, явява се упълномощения представител, който поддържа жалбата и представя писмени доказателства в тази връзка.

Ответникът по жалбата, административнонаказващият орган, редовно призовани, изпращат упълномощен представител, който поддържа НП.

Районна прокуратура-гр.Русе не изпраща представител.

Съдът, след като разгледа жалбата, изложените в нея доводи и като се запозна с материалите по делото, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 19.11.2019г., била извършване на проверка за спазване на трудовото законодателство по документи в сградата на Д „ИТ“ - Русе, на „З КО“ ЕООД, ЕИК:*********, в следствие на която било констатирано, че това ю.л. като работодател, не е документирало проведения начален инструктаж на 14.12.2018г. спрямо работника М.Т.Т., с ЕГН:********** - съгласно Приложение №1 към чл.11, ал.5 от Наредба РД -07-2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр.102/2009г.). Нарушението било установено видно от книгата за начален инструктаж на дружеството, където липсвало подпис на инструктираното лице. Поради това и след покана на ю.л.-жалбоподател, св.Р.Р. съставил против ю.л.– жалбоподател АУАН бл.№18-001475/30.01.2020г., а впоследствие въз основа на АУАН било издадено обжалваното наказателно постановление.

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства.

При така очертаната фактическа обстановка се налагат следните правни изводи:

Жалбата е основателна.

Допуснато съществено нарушение на чл.52, ал.4 ; чл.6 от ЗАНН, като по този начин нарушението не е доказано по несъмнен и безспорен начин да е извършено от ю.л.-жалбоподател.

В Приложение №1 към чл.11, ал.5 от Наредба РД -07-2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр.102/2009г.) е посочено, че в графа №7 от табличния вид на документа следва са се подпише инструктираното лице /в случая се касае за начален инструктаж/. От приложените по делото копия на книги на инструктаж, както от страна на АНО в първоинстанционното производство, така и от страна на упълномощения представител на жалбоподателя такова копие, сверено в с.з. и с оригинала на процесната книга на дружеството, е видно, че в графа 98 /л.18 и л.45 от делото/ на копието на книгата, срещу името на лицето М.Т.Т., ЕГН:********** има положен не напълно четящ се подпис, но определено има такъв. Освен това, в с.з. отстрана на упълномощения представител на жалбоподателя е представена служебна бележка с дата 13.12.2018г., от която е видно, че лице с имена М.Т.Т. се е подписало, като е заявило, че на тази дата му е проведен начален инструктаж по безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана. Следва да се отбележи, че св.Р. /актосъставител/ заявява в с.з., че приложеното на л.18 от делото копие на книгата за начален инструктаж на жалбоподателя, му било изпратено от счетоводителката на жалбоподателя по е-майл /където има нечетливо положен подпис от лице/, като именно това спорно обстоятелство /положен или не подпис на инструктирания/ е инициирало настоящото адм. производство. Съдът констатира, че от АНО несъмнено е извършено нарушение по чл.52, ал.4 от ЗАНН, според който преди да се произнесе по преписката, наказващият орган проверява акта с оглед на неговата законосъобразност и обоснованост и преценява възраженията и събраните доказателства, а когато е необходимо, извършва и разследване на спорните обстоятелства. В случая от АНО са дали вяра едностранно на подадения на 30.10.2019г. сигнал от лицето М.Т.Т., на който към него момент е било прекратено трудовото правоотношение /видно от приложената по делото Заповед от 25.09.2019г./, като очевидно това лице е заинтересовано да посочи максимален брой евентуално извършени адм. нарушения от бившия му работодател /каквото и сторил в сигнала/, а от АНО са длъжни за направят обективна и цялостна проверка във връзка с чл.54, ал.2 от ЗАНН по посочените в този сигнал евентуални адм. нарушения, едва след което да издават АУАН и НП, с оглед налагане на адм. санкция. Недоказването от страна на АНО по безспорен начина на обстоятелството бил ли е начално инструктиран или не работника М.Т.Т. на дата 14.12.2018г. води до незаконосъобразност на обжалваното НП, т.к. тежестта на доказване на административното нарушение в адм. производство е възложена изключително в тежест на АНО, а не на лицето – жалбоподател.

Допуснатите нарушения на чл.52, ал.4 ; чл.6 от ЗАНН са съществени, като по делото не е доказано по несъмнен и безспорен начин процесното нарушение да е извършено от ю.л.-жалбоподател, поради което НП като незаконосъобразно следва да се отмени.

По горепосочените мотиви и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-001475/27.05.2020г., издадено от Началник Директор на Д „ИТ”-Русе против „З КО“ЕООД, с ЕИК *********, с което за нарушение на Приложение №1 към чл.11, ал.5, във връзка с чл.2, ал.1 от Наредба РД-07-2/16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр.102 от 22.12.2009г.), е наложено наказание „Имуществена санкция“ в размер на 1500лв., на основание чл.416, ал.5, във вр. с чл.413, ал. от Кодекс на труда.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – Русе, в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

                   

     Районен съдия :