Решение по дело №865/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 октомври 2023 г.
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20237150700865
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 4 септември 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  581/19.10.2023г.

 

гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, XI - ти касационен състав, в закрито съдебно заседание в състав:

                                     

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. ГЕОРГИ ВИДЕВ

2. ДИЯНА ЗЛАТЕВА-НАЙДЕНОВА

 

и като изслуша докладваното от съдия Кривиралчева ч.к.а.дело № 865 по описа за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 306, ал. 5 от АПК и е образувано по частната жалба на Началника на Затвора – Пазарджик против Разпореждане № 1585/04.08.2023 г., постановено по адм. дело № 454/2023 г. по описа на Административен съд – Пазарджик.

С обжалваното разпореждане, на основание чл. 306, ал. 2, във вр. чл. 304, ал. 1 от АПК, на Началника на Затвора - Пазарджик е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева, за неизпълнение на влязло в сила Разпореждане № 2662/14.12.2022 г., постановено по адм. дело № 1140/2022 г. по описа на Административен съд – Пазарджик.

В жалбата се твърди, че обжалваното разпореждане е неправилно и незаконосъобразно. Сочи се, че началникът на затвора е предприел действия по изпълнение на посоченото съдебно разпореждане, но предвид постановеното неправилно и незаконосъобразно определение на Апелативен съд – Пловдив по ВНОХД № 167/2021 г., е преграден пътя на изпълнението му. Счита, че поради тези съображения не може да се вмени във вина на началника на затвора неизпълнението на влязлото в сила съдебно разпореждане на Административен съд – Пазарджик. Моли се да бъде отменено обжалваното разпореждане за налагане на глоба.

Административен съд – Пазарджик, след преценка на данните по делото и доводите на жалбоподателя, намира следното от фактическа и правна страна:

Частната жалба е процесуално допустима като подадена от надлежна страна и в срока по чл. 306, ал. 5 от АПК.

Разгледана по същество същата е неоснователна по следните съображения:

С обжалваното разпореждане е наложена глоба в размер на 200 лева на Началника на Затвора – Пазарджик, за неизпълнение на Разпореждане № 2662/14.12.2022 г., постановено по адм. дело № 1140/2022 г. по описа на Административен съд – Пазарджик, оставено в сила с Определение № 205/08.02.2023 г., постановено по КАД № 93/2023 г. по описа на Административен съд – Пазарджик.

С Разпореждане № 2662/14.12.2022 г., постановено по адм. дело № 1140/2022 г. по описа на Административен съд – Пазарджик, съдът е задължил, на основание чл. 280, ал. 2, т. 2 от ЗИНЗС, Началника на Затвора - Пазарджик в едноседмичен срок да осигури по отношение на Д.Г.А.,***, консултация от посочен от същия конкретен специалист от конкретно лечебно заведение, при условията на чл. 137, ал. 1 и ал. 2 от ЗИНЗС.

В съответствие с изискването на разпоредбата на чл. 306, ал. 3 от АПК на административния орган е дадена възможност да даде писмени обяснения и да представи доказателства за изпълнение на съдебното решение в 14-дневен срок от получаване на препис от молбата по чл. 304 от АПК.

В указания от съда срок по делото е постъпило писмено обяснение с вх. № 5671/29.06.2023 г. от Началника на Затвора - Пазарджик, като се твърди, че административният орган е предприел действия по изпълнение на горното разпореждане. Посочва се, че лицето Д.Г.А. е подсъдим по ВНОХД № 167/2021 г. по описа на Апелативен съд – Пловдив. С оглед на това на основание чл. 250, ал. 4, вр. ал. 3 и 6 от ЗИНЗС пред Апелативен съд – Пловдив е отправено писмено искане за изпращане на подсъдимия на консултативен преглед извън мястото за лишаване от свобода. С Определение № 260012/23.12.2022 г., постановено по ВНОХД № 167/2021 г. по описа на Апелативен съд – Пловдив, се оставя без разглеждане искането Д.Г.А. да бъде изведен от Затвора – Пазарджик, за осъществяване в планов порядък на консултация с дерматолога д-р Т. в кабинет за специализирана медицинска помощ в гр. Пазарджик, бул. „Георги Бенковски“ № 13, ет. 3. Съгласно мотивите на определението не е налице надлежно сезиране на компетентния съд, който да се произнесе по въпросите за извеждане на подсъдимия от Затвора – Пазарджик, съобразно изискванията на чл. 250, ал. 4, вр. с ал. 3 и 5 от ЗИНЗС. Посочено е в разпореждането, че не е налице пречка съдът, който разглежда делото, да се произнесе по молба, ако бъде сезиран по законоустановения ред. С оглед на това искането е оставено без разглеждане. Искането не е разгледано по същество, съответно не е оставено без уважение – в какъвто смисъл е писменото становище на Началника на Затвора - Пазарджик, чрез юк. Р.. В случая Апелативният съд е приел, че не е редовно сезиран и затова е оставил искането без разглеждане, която хипотеза е напълно различна.

За да постанови обжалваното разпореждане за налагане на глоба, председателят на Административен съд – Пазарджик е приел, че тежестта за установяване на обстоятелството, че съдебният акт е изпълнен – по начин, по който да се постигне указания от съда резултат, е за Началника на Затвора – Пазарджик. След като в предоставения му срок и към датата на постановяване на настоящото решение същият не е ангажирал доказателства в този смисъл, то следва да се приеме, че разпореждането на съда не е изпълнено своевременно, поради което и е приел, че са налице предпоставките за ангажиране на отговорността на началника на затвора, на основание чл. 304, ал. 1 от АПК, приемайки, че случаят не е маловажен предвид на дългия срок, в който липсва произнасяне.

Настоящият съдебен състав счита, че оспореното разпореждане е правилно и законосъобразно, постановено при спазване на процесуалните правила и материалноправните норми.

Въведените от законодателя принципи в чл. 6, ал. 1 и чл. 11 от АПК задължават административния орган да упражнява правомощията си по разумен начин, добросъвестно и справедливо, в сроковете, определени в закона, и за най-краткото време, необходимо според конкретните обстоятелства и целта на действието или на административния акт. В случая няма спор, че до датата на подаване на искането по чл. 304, ал. 1 от АПК съдебното разпореждане не е изпълнено, не е изпълнено и към момента на постановяване на настоящото решение. Факт е, че по делото липсват каквито и да е доказателства за наличието на обстоятелства, които да налагат това голямо забавяне във времето. Няма и доказателства за удължаването на срока съгласно чл. 57, ал. 8 от АПК. С оглед на това правилно и законосъобразно председателят на Административен съд – Пазарджик е приел, че не са съществували обективни пречки за своевременното произнасяне по заявлението. Случаят не може да се определи като маловажен поради продължителното бездействие на административния орган, и с оглед обстоятелството, че същото представлява непредоставяне на медицинско обслужване, което за осъдените и задържаните под стража, разпоредбата на чл. 3, ал. 1 и ал. 2 от ЗИНЗС, определя като жестоко, нечовешко или унизително отношение.

Не се споделя възражението на жалбоподателя, че не подлежи на санкциониране, поради липса на виновно поведение от негова страна, предвид на това, че е отправил искане от апелативен съд и е направил необходимото, на основание чл. 250, ал. 4, вр. с ал. 3 от ЗИНЗС. Правилно в обжалваното разпореждане, председателят на Административен съд – Пазарджик е приел, че от страна на Началника на Затвора – Пазарджик не са предприети необходимите действия за изпълнение на разпореждане № 2662 от 14.12.2022 г., постановено по адм. дело № 1140/2022 г. по описа на Административен съд – Пазарджик. Съдебното решение трябва да бъде изпълнено в определения срок, в пълнота и при стриктно спазване на дадените от съда указания по тълкуване и прилагане на закона, за да постигне своите правни последици. Ето защо санкцията по чл. 304 АПК следва да се налага при всяко едно отклонение в тази насока, включително при забавено, неточно или частично изпълнение.

В случая неизпълнението от страна на административния орган попада в хипотезата на чл. 304, ал. 1 от АПК, поради което са налице кумулативните предпоставки на закона за ангажиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, както правилно е преценил и председателят на Административен съд - Пазарджик. Размерът на глобата е законосъобразно определен при отчитане на естеството и тежестта на нарушението.

По тези съображения обжалваното разпореждане се явява правилно и следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 306, ал. 6 от АПК, Административен съд –Пазарджик, XI – ти състав

 

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Разпореждане № 1585/04.08.2023 г., постановено по адм. дело № 454/2023 г. по описа на Административен съд – Пазарджик.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

                                                                      2. /п/