Решение по дело №1575/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1599
Дата: 18 ноември 2020 г. (в сила от 27 май 2021 г.)
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20207040701575
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  1599

 

гр. Бургас , 18.11.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Административен съд  гр. Бургас, четвърти състав, в съдебно заседание на двадесет и първи октомври две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                            

СЪДИЯ: ГАЛИНА РАДИКОВА

като разгледа, докладваното от съдия Радикова административно дело № 1575 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК.

          Образувано е по жалба, подадена от Д.Т.И., ЕГН **********,***-09-754/09.07.2020г., издадена от зам.министъра на младежта и спорта, с която на Д.Т.И. е отказано вписване в Регистъра на треньорските кадри.

          Жалбоподателят иска заповедта да бъде обявена за нищожна, евентуално отменена като незаконосъобразна. Счита, че е издадена при нарушение на материалния закон. Претендира присъждане на разноски.

          В съдебно заседание, не се явява. Процесуалният му представител адв. Кутиев с писмена молба заявява, че поддържа жалбата Претендира присъждане на разноски- 10лв. държавна такса и възнаграждение за адвокат в размер на 150лв., при хипотезата на чл.38, ал.1 от ЗА.

          Ответникът – зам.министър на младежта и спорта, чрез процесуалния си представител гл.юрисконсулт Мая М., счита, че жалбата следва да бъде отхвърлена като неоснователна. Претендира присъждане на разноски- възнаграждение на юрисконсулт.

          Жалбата е процесуално допустима. Подадена е от лице, с доказан правен интерес от оспорване- адресат на акта, в предвидения от закона срок (л.2,42).

І.ФАКТИТЕ:

На 24.01.2020г. Д.Т.И. подал до министъра на младежта и спорта заявление вх.№14-00-140, с което на осн. чл.97, ал.5 от ЗФВС и чл.16, ал.3 от Наредба № 1 от 4.02.2019 г. за треньорските кадри, поискал да бъде вписан в Регистъра на треньорските кадри по чл.9, ал.1, т.4 от ЗФВС за спорта „баскетбол“.

Със заявлението представил следните документи:

1.             удостоверение №1488/14.04.1974г., издадено от директора на Школа за подготовка и усъвършенстване на организационни и спортно- педагогически кадри гр. София, ЦС на БСФ, свидетелстващо за завършен курс с продължителност 3 и половина месеца по специалността баскетбол и придобиване на право на треньор по баскетбол- пета категория.

2.            копие от треньорска карта № 20180009, издадена от президента на Българска федерация баскетбол, лиценз „В“, със срок на валидност 28.09.2018г.- 28.09.2023г.

3.            копие от трудова книжка, издадена от ДФС „Вихър“, удостоверяваща, че през периода 20.01.1972г.- 01.10.1990г., е заемал длъжността „ треньор по баскетбол“.

4.            договор, сключен на 01.11.2018г. с Баскетболен клуб „Вихър“, гр. Айтос. Според този договор И. се задължава безвъзмездно да сформира и обучава групи по баскетбол; да води тренировъчен процес и подготвя отбори за участие в държавния шампионат. Срок на действие на договора не е уговорен.

5.            декларация по §4, ал.2 от Наредба № 1 от 4.02.2019 г. за треньорските кадри, подписана от Веселин Димитров Владев- председател на СНЦ“Баскетболен клуб Вихър“, удостоверяваща, че към 12.02.2019г. И. е заемал длъжността „треньор по баскетбол“.

На 06.04.2020г. подаденото заявление било разгледано от комисия, назначена със Заповед № РД-09-196/22.04.2019г. на министъра на младежта и спорта- протокол №17.

Комисията преценила, че заявителят не отговаря на минималните изисквания по чл.8, ал.2, т.1, 2 от Наредба № 1 от 4.02.2019 г.; не отговаря на изискванията на чл.8, ал.2, т.3 от Наредба № 1 от 4.02.2019 г.; не са налице предпоставки за вписване при хипотезите на чл.9, ал.2 и чл.10, ал.2;  не отговаря минималните изисквания за заемане и на длъжностите по чл.6 и 7 от наредбата; не отговаря на изискванията на §4, ал.1 от ДР на Наредба № 1, поради което не следва да бъде вписан в Регистъра на треньорскте кадри, воден при Министерството на младежта и спорта.

Извода си аргументирала с липсата на доказателства за:  придобито право на „треньор“ след завършена образователно- квалификационна степен на висшето образование във висше училище, акредитирано в професионално направление “Спорт“; придобита професионална квалификация „треньор“ по вид спорт съгласно изискванията на Закона за професионалното образование и обучение; полагане на труд по трудов договор.

Въз основа на установените факти и с идентични мотиви, зам.министърът на младежта спорта издал оспорената заповед.

По делото е представена Заповед № РД-09-196/22.04.2019г., издадена от министъра на младежта и спорта, с т. V от която на зам.министърът на младежта спорта се възлага издаване на удостоверения за вписване в регистъра.

Доказано е и че  жалбоподателят е вписан в Регистър на спортно- педагогическите кадри по чл.6, ал.2 от отменения ЗФВС, като действащ треньор, с месторабота Баскетболен клуб „Вихър“ гр. Айтос, по специалността „ треньор по баскетбол“.

ІІ. ПРАВОТО:

Съдът намира, че оспорения акт е издаден от компетентен орган по см. на чл. 16, ал.10 от Наредба № 1 от 4.02.2019 г. за треньорските кадри, според която министърът на младежта и спорта или оправомощено от него длъжностно лице от Министерството на младежта и спорта издава удостоверение за вписване, в което се посочва регистрационният номер на лицето.

Тази норма следва да се тълкува с оглед правилото, регламентирано с ал.2 на текста, сочещо че вписването в регистъра или отказът за вписване се извършват по мотивирано предложение на съответната комисия.

Т.е. удостоверение за вписване се издава само при наличие на изискуемите от закона предпоставки. Крайната преценка за това се извършва от министъра или оправомощено от него лице.

Ето защо съдът приема, че след като със Заповед № РД-09-196/22.04.2019г., издадена от министъра на младежта и спорта, зам.министърът на младежта спорта е оправомощен да  издава удостоверения за вписване в регистъра, то той е оправомощен, след като провери изискуемите предпоставки и да откаже такова вписване.

Съществени нарушения на процесуалните правила при издаване на оспорената заповед не са допуснати.

Материалният закон е приложен правилно.

Според разпоредбата на чл.9, т.4 от ЗФВС, министърът на младежта и спорта води публичен регистър за треньорските кадри.

Последните са спортно-педагогическите кадри, като за да придобият това качество лицата следва да бъдат вписани в регистъра по чл. 9, ал. 1, т. 4.

Ал.6 на чл.97 от ЗФВС сочи, че условията и редът за вписването в регистъра по ал. 3 ( на треньорските кадри- треньори и инструктори), както и изискванията за заемане на длъжности от спортно-педагогическите кадри се определят с наредба на министъра на младежта и спорта- Наредба № 1 от 4.02.2019 г. за треньорските кадри (Наредбата).

Според чл.16 от Наредбата, вписването в регистъра на треньорските кадри се извършва въз основа на подадено заявление и доказателства, че лицето, за което се иска вписване в регистъра, отговаря на изискванията на глава втора или § 4, и след мотивирано предложение от комисия, извършила проверка дали лицето отговаря на изискванията на чл. 6 – 10 или на § 4.

Жалбоподателят е поискал вписване в регистъра на треньорските кадри по вида спорт баскетбол.

С оглед представените от него доказателства, комисията е извършила преценка за наличие на минималните изисквания за изпълнение  на длъжностите "инструктор", "помощник-треньор", „треньор“, "старши треньор" и "главен треньор", регламентирани с нормите на чл.6-10 от Наредбата и предпоставките за вписване според §4, предвид годината на раждане на И.-  1951г.

Преценката е направена при правилно приложение на закона.

Според чл.6, ал.2 от Наредбата, минималните изисквания за заемане на длъжността "инструктор" са: 1. завършено средно образование и придобита професионална квалификация по професиите "помощник-инструктор" или "инструктор" по съответен вид спорт или "инструктор по адаптирана физическа активност и спорт за хора с увреждания" съгласно изискванията на Закона за професионалното образование и обучение; или 2. завършено средно образование и придобита професионална квалификация по част от професията "помощник-треньор" по вид спорт съгласно изискванията на Закона за професионалното образование и обучение; или 3. завършено средно образование и завършено обучение по вида спорт в акредитирано висше училище в професионално направление "Спорт" по специализиран учебен план с хорариум не по-малко от 200 академични часа, включващ спортно-педагогически и медико-биологични дисциплини.

По делото няма спор, че жалбоподателят е завършил средно образование.

Няма доказателства обаче за придобита професионална квалификация съгласно изискванията на Закона за професионалното образование и обучение, нито завършено обучение по вида спорт в акредитирано висше училище в професионално направление "Спорт".

Представеното удостоверение №1488/14.04.1974г., издадено от директора на Школа за подготовка и усъвършенстване на организационни и спортно- педагогически кадри гр. София, ЦС на БСФ, свидетелстващо за завършен курс с продължителност 3 и половина месеца по специалността баскетбол и придобиване на право на треньор по баскетбол- пета категория, не представлява документ, удостоверяващ завършено професионално образование по см. на чл.38 от ЗПОО.

Завишени, но сходни по съдържание са минималните изисквания за изпълнение на длъжностите на "помощник-треньор", „треньор“, "старши треньор" и "главен треньор". Жалбоподателят не доказва наличието на нито едно от тези изисквания. Като следва да се посочи, че минималните изисквания са кумулативно изискуеми.

Разпоредбата на §4, ал.1 от Наредбата, признава право на вписване в регистъра на лицата, родени до *** г. включително, които запазват длъжностите, изпълнявани от тях към момента на влизане в сила на наредбата, независимо дали съответстват на изискванията на глава втора.

Предпоставките за приложение на това правило подлежат на доказване с декларация, издадена от организацията от системата на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност, която е работодател на лицето.

В случая декларация е представена от Веселин Димитров Владев- председател на СНЦ“Баскетболен клуб Вихър“, удостоверяваща, че към 12.02.2019г. И. е заемал длъжността „треньор по баскетбол“.

Тази декларация обаче, както правилно е приел административният орган, не предпоставя приложимост на §4, ал.1 от Наредбата, защото СНЦ“Баскетболен клуб Вихър“ няма качеството на работодател (по см. на §1, т.1 от ДР на КТ) по отношение на Д.Т.И.. Сключеният между страните договор не удостоверява възникнало между тях трудово правоотношение.

По делото не е спорно, че жалбоподателят е вписан в Регистъра на спортно- педагогическите кадри по чл.6, ал.2 от отменения ЗФВС.

Разпоредбата на §6 от Наредбата дава право на вписани в този регистър лица, до 12.02.2021г. да се регистрират в регистъра на треньорските кадри по чл. 9, ал. 1, т. 4 от ЗФВС, но  по реда и при спазване на изискванията на тази наредба.

Както вече бе посочено по- горе, на тези изисквания И. не отговаря. При това положение същият може да запази правата, произтичащи от вписването в Регистъра на спортно- педагогическите кадри по чл.6, ал.2 от отменения ЗФВС до изтичане на срока, регламентиран с Наредба № 1 от 4.02.2019 г. за треньорските кадри, но не може по силата на това вписване за придобие автоматично право за вписване в регистъра на треньорските кадри по чл. 9, ал. 1, т. 4 от ЗФВС.

По изложените съображения, съдът намира, че оспорената заповед не страда от пороците, регламентирани с нормата на чл. 146 АПК, които да предпоставят отмяна.

С оглед изхода на спора на ответника следва да се присъдят претендираните разноски, които съдът определя в размер на 100лв. (за възнаграждение на юрисконсулт).

Затова и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК и чл.172, ал.5 от ЗДвП, Административен съд гр. Бургас, четвърти състав,

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Д.Т.И., ЕГН **********,***-09-754/09.07.2020г., издадена от зам.министъра на младежта и спорта, с която на Д.Т.И. е отказано вписване в Регистъра на треньорските кадри.

ОСЪЖДА Д.Т.И., ЕГН **********,*** да заплати на Министерство на младежта и спорта сума в размер на 100лв., представляваща разноски по делото

Решението подлежи на обжалване  пред Върховен административен съд гр. София,  в 14 дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                          СЪДИЯ: