Решение по дело №3649/2019 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 1341
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 28 декември 2019 г.)
Съдия: Павлина Нейчева Паскалева
Дело: 20193230103649
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                    06.12.2019 г.            гр.Добрич

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

ДОБРИЧКИЯТ РАЙОНЕН СЪД  ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, дванадесети състав, в публично съдебно заседание на двадесет и шести ноември през   две хиляди и деветнадесета  година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЛИНА ПАСКАЛЕВА

 

при участието на секретаря ХРИСТИНА ХРИСТОВА, сложи за разглеждане гр. дело №3649 по описа на съда за 2019 година, докладвано от съдията и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството по делото е образувано по реда на чл.530 и сл. от ГПК  по молба на Ч.А.М., ЕГН ********** *** с искане да бъде допусната промяна на собственото  име на молителя от Ч. на Д.. Молбата черпи правното си основание от разпоредбите на чл.19, ал.1  от ЗГР в.вр.чл.73 от ЗГР.

В молбата се излагат съображения, че от малка молителката е наричана от всички свои приятели и роднини „Д.“. В селото, в което живее всички я наричат така. Молителката не говори добре турски език и не желае да го използва. Същата се счита за българка. Тя е родена в тази страна и името й не се вписва в нейната семейна и настояща действителност. Молителката не се счита за мюсюлманка, не е ходила в джамия. На 09.09.2018г. в храм „Света Троица“ е приела официално християнската религия и от Българската патриаршия й дали имената Д. М.И., които имена същата желае да носи. Също така от пет години съжителства с мъж – И.М.И., като от съвместното им съжителство е   родено детето В.И.И., родена на ***г. Кръщенето на детето било на същата дата, на която молителката е приета за християнка. При това са налице основанията на чл.19 от ЗГР за промяна на собственото  име на молителката, тъй като важни обстоятелства налагат това.

Община град Добрич, редовно уведомена  не изразява становище по молбата.

Община Добричка, редовно уведомена  не изразява становище по молбата.

Районна прокуратура Добрич, редовно уведомена не изразява становище по молбата.

Добричкият районен съд, на основание чл.235, ал.2 от ГПК, прецени доводите на молителя и събраните по делото доказателства, като приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Молбата е допустима, а разгледана по същество е основателна.

Видно от удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане №0983 от 19.08.2008г. от Община град Добрич, молителката е записана с имената Ч.А.М..

Представени са свидетелства за свето кръщение, от които се установява, че молителката и дъщеря й В.И. са кръстени в църква св.Троица на 09.09.2018г.  

Установява се, че молителката не е осъждана.

Събрани са гласни доказателства с разпита на свидетелите И.К.С. – майка на мъжа, с който молителката съжителства на съпружески начала, Г.Ф.Ф.– без родство с молителката и И.М.И. - мъжът, с който молителката съжителства на съпружески начала. Свидетелите излагат, че от дълги години всички наричат молителката с името Д.. Никой не се обръща към нея със собственото име Ч.. Молителката сама е взела решението да стане християнка  и  сама е  избрала името Д., когато е приела християнската вяра. Молителката е била кръстена заедно с детето В., чийто баща е св.И.И.  Същата уважава християнските традиции и семейни ценности, редовно ходи на църква.  Без да пренебрегва възможната заинтересованост на свидетелите съгласно чл.172 ГПК, съдът дава вяра на показанията им и възприема същите за достоверни. От една страна изложените обстоятелства са възприети лично и непосредствено от свидетелите, а от друга не се събраха доказателства, които да ги опровергават.

Съдът намира, че е налице правен интерес у молителя от водене на настоящото производство. Правото на име е абсолютно субективно право на всяко лице, но същевременно физическите лица са задължени да имат име и  като основен индивидуализиращ белег в обществото. В тази връзка законодателят е създал строго определени изисквания, които следва да се спазят при избора на име с оглед необходимостта от стабилитет на индивидуализацията на физическото лице в обществото. Правото на избор на собствено име се упражнява от родителите на лицето и се съобщава писмено на длъжностното лице по гражданското състояние при съставяне на акта за раждане.

Съгласно разпоредбата на чл.19 от ЗГР промяна на името се извършва по молба на заинтересования и се допуска от съда, когато същото е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това. В закона липсва тълкуване на понятието “важни обстоятелства” и е необходимо същото да се изведе от преценката на редица конкретни, обективно съществуващи факти. За да е важно, то трябва да е свързано с породени от несъответствието трудности при идентификацията и легитимацията на лицето в обществото. В конкретния случай  наведените в молбата твърдения, поддържани в съдебно заседание, а и установени от доказателствата по делото, че молителката е известна в обществото със собствено име – Д./ Д., дават основание на съда да приеме, че са налице важни обстоятелства по смисъла на закона, които налагат исканата промяна. Освен че създава житейски трудности на молителката в ежедневното  общуване, такава дисхармония е и напълно неоправдана, предвид обстоятелството, че същата е пълнолетна, реализира правото си да промени собственото си име поради наличие на важни обстоятелства и желае да направи публично достояние принадлежността си към християнската общност. Установено е също, че молителката не е осъждана, следователно исканата промяна не е свързана с намерение да се въведат в заблуждение органите на реда или други институции. В този смисъл съдът счита, че молбата е основателна и следва да бъде уважена, като занапред молителката следва да носи собственото име “Д.”.

Компетентен орган да отрази допусната промяна в акта за раждане и в регистрите на населението, съобразно чл.22, ал.2, чл.35, ал.1 във връзка с чл.75, ал.1 от ЗГР е  община град Добрич.

Водим от гореизложеното, Добричкият районен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

            ДОПУСКА ПРОМЯНА на собственото име на Ч.А.М., ЕГН ********** ***, като същата занапред ще се именува „Д.”.

            РАЗПОРЕЖДА на длъжностното лице по гражданското състояние при Община град Добрич да извърши надлежно отбелязване на промяната в акта за раждане на молителя и в регистрите на населението.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Добричкия окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: