Решение по дело №4928/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2402
Дата: 21 април 2020 г.
Съдия: Петър Любомиров Сантиров
Дело: 20191100504928
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. София, 21.04.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ „Е” въззивен състав, в публичното заседание на двадесет и първи февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                          

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА И.              

          ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЪР САНТИРОВ

                     мл.с. КОНСТАНТИНА ХРИСТОВА

 

при секретаря Елеонора Георгиева,

разгледа докладваното от съдия Сантиров гр. дело 4928 по описа за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение №36110 от 11.02.2019 г., постановено по гр. д. №50894/2017 г., по описа на СРС, 87 състав, са отхвърлени предявените от „С.в.“ АД срещу С.Г.П. по реда на чл. 422 от ГПК обективно кумулативно съединени установителни искове с правно основание чл. 79, ал. 1 и чл. 86, ал. 1 от ЗЗД за признаване за установено в отношенията между страните, че ответницата дължи на ищцовото дружество сумата от 2592,82 лв., представляваща стойност на доставена и потребена вода в имот с клиентски № **********, находящ се на адрес гр. София, ж.к. „**********, през периода 31.03.2006 г. до 17.02.2017 г., ведно със законната лихва, считано от датата на депозиране на заявлението по чл. 410 от ГПК – 27.04.2017 г. до окончателното изплащане, както и сумата от 499,02 лв., представляваща обезщетение за забава в погасяването на главния дълг за периода от 01.05.2006 г. до 17.02.2017 г., за които суми е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК по ч.гр.д. № 25986/2017 г., по описа на СРС 87 състав. Със същото решение ищецът е осъден да заплати на ответницата на основание чл. 78, ал. 3 ГПК сумата от общо 550,00 лв., представляваща съдебни разноски за заповедното и исковото производство, както и на основание чл. 38, ал. 2 ЗАд сумата от 447,00 лв. в полза на адв. З.К.-П., представляваща адвокатско възнаграждение за осъществено безплатно процесуално представителство в полза на ответника в производството пред СРС.

Срещу така постановеното решение е постъпила въззивна жалба от ищеца „С.в.“ АД, чрез пълномощника си – юриск. П.И.с надлежно учредена представителна власт по делото, с оплаквания за неговата неправилност поради допуснати от първоинстанционния съд нарушения на материалния закон, съществени процесуални нарушения и необоснованост. Оспорва извода на СРС, че дружеството не е доказало действителна доставка на ВиК услуги в ответния имот през процесния период на претендираната стойност, поддържайки, че първоинстанционният съд не се е съобразил със събраните в хода на делото доказателства и по-конкретно с приетите съдебно-счетоводна и съдебно-техническа експертизи, които сочат безпротиворечиво, че фактурираните услуги за процесния период представляват реално потребени и надлежно отчетени показания на работещи в имота на ответника индивидуални водомери, като сумите са в съответствие с утвърдените от КЕВР цени. Поддържа, че съдебно-техническата експертиза не е изготвена единствено по документи, а вещото лице е посетил лично имота и е направило оглед на водомерите, като е констатирало, че именно по тях са отчитани показанията изразходваната питейна вода. Моли обжалваното решение да бъде отменено, а предявените искове уважени. Претендира разноски.

Въззиваемият-ответник С.Г.П., чрез адв. И. Ю., с надлежно учредена представителна власт по делото, в законоустановения двуседмичен срок е подал отговор на въззивната жалба, с който оспорва същата и моли обжалваното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. Счита, че обосновано СРС е приел за недоказана претенцията на ищеца, тъй като не са представени отчетните документи, от които да е видно, че през процесния период в имота са извършвани реални отчети на водомерите от служител на дружеството, нито са представени и протоколи за неосигурен достъп за отчет от страна на потребителя, поради което съда и ответника са поставени в невъзможност да установят дали реално в процесния имот са ползвани твърдените услуги. Сочи, че извършената СТЕ е изготвена по представена от ищеца справка. Не били ангажирани и доказателства за твърдението на ищеца, че ответницата има качеството на потребител на ВиК услуги за имота, за който бил открит клиентски № **********. Поддържа, че в процесния период са издавани ежемесечни фактури, без по делото да е установено на какво основание е открит клиентския номер. Релевира възражение за погасителна давност по отношение на всички вземания, възникнали три години преди датата на завеждане на делото. Моли жалбата да бъде оставена без уважение, както и му бъдат присъдени сторените пред въззивната инстанция разноски.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Първоинстанционното решение е валидно и допустимо /постановено е в рамките на правораздавателната власт на съдилищата по граждански дела и в съответствие с основанието и петитума на искането за съдебна защита/.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните доказателства, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира въззивната жалба за частично основателна по следните съображения:

В първото по делото съдебно заседание пред СРС процесуалният представител на ответницата е признал, че тя е собственик на процесния имот, предоставен ѝ първоначално за ползване от общината с административен акт, а впоследствие е бил закупен от нея. Видно от изявленията на пълномощника на ответницата, изрично е признато, че С.П. е ползвала имота през процесния период и макар да е изказал съмнение, че доверителят му е собственик към датата на провеждане на съдебното заседание, е заявил, че със сигурност обитава и ползва имота.

Съгласно законовата дефиниция в § 1, ал. 1, т. 1 от ДР на Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги, аналогична с тази на чл. 3, ал. 1, т. 1 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г., потребител на водоснабдителни и канализационни услуги, респ. задължено лице за заплащане цената на доставени такива във връзка с чл. 203 ЗВ, е всяко физическо или юридическо лице, собственик или ползвател на имоти, за които се предоставят В и К услуги. Получаването на услугата се извършва при публично известни Общи условия, предложени от оператора и одобрени от собственика на водоснабдителните и канализационните системи или от оправомощено от него лице и от съответния регулаторен орган. В и К операторите задължително публикуват одобрените от комисията Общи условия на електронната си страница и най-малко в един централен и един местен ежедневник и осигуряват достъп до тях, като последните влизат в сила в едномесечен срок от публикуването им в централен ежедневник - арг. чл. 8, ал. 1 - ал. 3 от Наредба № 4 от 14.09.2004 г.

Визираните норми, преценени в съвкупност с изявленията на процесуалния представител на ответницата и отчитайки безспорното обстоятелство, че имотът е бил водоснабден (в който смисъл е и СТЕ), водят до еднозначен извод, че по силата на закона между страните е възникнало и съществувало действително облигационно правоотношение по договор за продажба (доставка) на В и К услуги.

Предвид изложеното, настоящият състав намира, че предявеният главен иск за доказан по основание, доколкото се установява, че ответницата е потребител на ВиК услуга за ап. 65, находящ се в гр. София, ж.к. „**********, в процесния период. С оглед признанието на пълномощника на ответницата в производството пред СРС, че тя е ползвала имота, то и житейски нелогично е от гледна точка на съвременните стандарти, начин и изисквания на живот да се приеме, че като обитател на имота С.П. не е потребявала никакво количество вода. Действително, за периода от три години назад преди подаване на заявлението по чл. 410 от ГПК, т.е. преди 27.04.2014 г. вземането на ищеца е погасено по давност и правилно в тази част СРС е отхвърлил иска, доколкото същото представлява периодично такова по смисъла на чл.111, б.”в” ЗЗД предвид задължителните за органите на съдебната власт указания дадени в Тълкувателно решение № 3/2011 г. по тълк.дело № 3/2011 г. на ОСГТК на ВКС. За изискуемите задължения за потребена вода в периода м. април 2014 г. до посочения в заявлението месец февруари 2017 г. обаче първоинстанционният съд необосновано е отхвърлил изцяло претенцията, доколкото съобразно разпоредбата на чл. 162 от ГПК, когато искът е доказан по основание съдът следа да определи размера на вземането. В тази връзка следва да се отбележи, че в първоинстанционното производство първоначално е изслушано заключението на ССчЕ, по което вещото лице е установило, че за периода м. април 2014 г. до м. април 2017 г. дължимото за потребена вода възлиза на сумата от 981,76 лв. - главница и 141,84 лв. - законна лихва за забава. Заключението е прието без възражения от ответника, а предвид оспорването от последния на количеството доставени В и К услуги, съдът е допуснал и СТЕ, по което вещото лице е направило оглед на процесния имот като е констатирало, че в исковия период има монтирани водомери и именно по показанията е отчитана изразходваната питейна вода, която възлиза общо на 1699,79 кубически метра, а подробни данни за ежемесечните отчети са представени в приложената към експертизата таблица. СТЕ е била назначена именно за изясняване на правнорелевантния факт относно действително отчетеното потребено количество вода, като същата е приета без възражения от страните. Доколкото ответната страна е признала, че фактически ползва имота по предназначение, и с оглед опитните правила и житейската логика, както и заключението на вещото лице по изслушаните и кредитирани от съда ССчЕ и СТЕ,  то и настоящият състав намира, че именно посоченото количество вода в двете експертизи следва да бъде прието по делото за действително /реално/ потребено от ответницата.

Видно от приложените към двете експертизи таблици за непогасения по давност тригодишен период, заявен от ищеца, а именно от м. април 2014 г. до м. февруари 2017 г. потребеното количество вода е в общ размер на 925,98 лв. (от посочената в задача 4 от ССЕ обща сума 981,76 лв. следва да бъдат приспаднати задълженията за м. март и м. април 2017 г., тъй като те не са предмет на ищцовата претенция), която сума нито се твърди, нито се установява по делото да е погасена от ответницата. Според таблицата в задача 4 от ССЕ върху така определената главница се дължи и лихва за забава от 27.04.2017 г. до посочения в заявлението по чл. 410 ГПК краен момент -17.02.2017 г., която се равнява на сумата 138,14 лв.

Тъй като крайните правни изводи на двете инстанции не съвпадат изцяло, обжалваното решение следва да бъде отменено в частта, с която ищцовата претенция е отхвърлена като неоснователна за дължимата главница за потребена вода в периода 27.04.2014 г. – м. февруари 2017 г. в размер на 925,98 лв., както и за претендираната лихва за забава за периода от 27.04.2014 г. до 17.02.2017 г., в размер на 138,14 лв., както и в частта с възложените в тежест на ищеца разноски, както следва: за разликата над 360,71 лв. до присъдените в полза на ответницата съдебни разноски, в общ размер на 550 лв., както и за разликата над 293,16 лв. до присъденото, на основание чл. 38, ал. 2 от ЗАдв., в полза на адв. З.К.-П.адвокатско възнаграждение от 447 лв. за производството пред СРС.

Предвид изхода на спора, ответницата дължи на основание чл. 78, ал. 1 ГПК сторените от ищеца разноски, както следва: за заповедното производство – общо 38,49 лв.; за първоинстанционното производство – 270 лв.; и за делото пред СГС – 121,28 лв.

На основание чл. 38, ал. 2 ЗАдв. ищецът следва да бъде осъден да заплати на процесуалния представител на ответницата адв. И.Ю. адвокатско възнаграждение за оказана безплатна правна помощ в настоящото производство в размер на 292,78 лв., съобразно неоснователната част от въззивната жалба.

С оглед на правилата, установени в разпоредбата на чл. 280, ал. 3 ГПК въззивното решение не подлежи на обжалване.

Така мотивиран Софийският градски съд,

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение №36110 от 11.02.2019 г., постановено по гр. д. №50894/2017 г., по описа на СРС, 87 състав, в частта, с която са отхвърлени предявените от „С.в.“ АД срещу С.Г.П. по реда на чл. 422 от ГПК обективно кумулативно съединени установителни искове с правно основание чл. 79, ал. 1 и чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, до сумата от 925,98 лв., представляваща стойност на доставена и потребена вода в имот с клиентски № **********, находящ се на адрес гр. София, ж.к. „**********, през периода 27.04.2014 г. до 17.02.2017 г., ведно със законната лихва, считано от датата на депозиране на заявлението по чл. 410 от ГПК – 27.04.2017 г. до окончателното изплащане, както и до сумата от 138,14 лв., представляваща обезщетение за забава върху главницата за периода от 27.04.2014 г. до 17.02.2017 г., за които суми е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК по ч.гр.д. № 25986/2017 г., по описа на СРС 87 състав, както и в частта, с който ищецът е осъден да заплати на ответника на основание чл. 78, ал.3 ГПК разноски за разликата над 360,71 лв. до присъдените в полза на ответницата съдебни разноски, в общ размер на 550 лв., както и за разликата над 293,16 лв. до присъдените 447 лв., представляващи адвокатско възнаграждение по чл. 38, ал. 2 от ЗАдв. в полза на адв. З.К.-П.за производството пред СРС, и ВМЕСТО КОЕТО ПОСТАНОВЯВА:

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по предявените от „С.в.“ АД, ЕИК **********, със седалище и адрес на управление *** сгр. 2А, срещу С.Г.П., ЕГН **********, със съдебен адрес ***, Търговски дом, ет. 3, к. 308, чрез адв. И. Ю., по реда на чл. 422 от ГПК обективно кумулативно съединени установителни искове с правно основание чл. 79, ал. 1 и чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, че С.Г.П. дължи на „С.в.“ АД сумата от 925,98 лв., представляваща стойност на доставена и потребена вода в имот с клиентски № **********, находящ се на адрес гр. София, ж.к. „**********, през периода 27.04.2014 г. до 17.02.2017 г., ведно със законната лихва, считано от датата на депозиране на заявлението по чл. 410 от ГПК – 27.04.2017 г. до окончателното изплащане, както и сумата от 138,14 лв., представляваща обезщетение за забава в погасяването на главния дълг за периода от 27.04.2014 г. до 17.02.2017 г., за които суми е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК по ч.гр.д. № 25986/2017 г., по описа на СРС 87 състав

ОСЪЖДА „С.в.“ АД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление *** сгр. 2А, да заплати на адв. И.Ю. с адрес ***, Търговски дом, ет. 3, к. 308, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, вр. чл. 273 ГПК чл. 38, ал. 2 ЗАдв. Сумата  от 292,78 лв., представляваща адвокатско възнаграждение за оказана безплатна правна помощ на С.Г.П. в производството пред СГС.

ОСЪЖДА С.Г.П., ЕГН **********, със съдебен адрес ***, Търговски дом, ет. 3, к. 308 - адв. И. Ю., да заплати на „С.в.“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление *** сгр. 2А, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, вр. чл. 273 ГПК, съдебни разноски, както следва: за заповедното производство – общо 38,49 лв.; за първоинстанционното производство – 270 лв.; и за делото пред СГС – 121,28 лв.

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              

 

     ЧЛЕНОВЕ: