Решение по дело №12155/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7169
Дата: 16 ноември 2018 г. (в сила от 12 май 2020 г.)
Съдия: Богдана Николова Желявска
Дело: 20171100112155
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 септември 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

София, 16.11.2018 г.

 

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, I-ВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 3-ТИ състав, в открито заседание на пети ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОГДАНА ЖЕЛЯВСКА

 

при секретаря Ели Гигова, като разгледа докладваното от съдия Желявска гр.д.№ 12155/2017 г., за да се произнесе взе пред вид следното:

 

Предявени са искове от С.П.С. , ЕГН: **********,***, чрез адв. Р.Г. – САК, със съдебен адрес *** против П.НА Р.Б., с адрес: гр. София, бул. ”Витоша” № 2, с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ, за сумата 30 000 лв.,  представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на незаконни действия на ответника, изразяващи се в повдигане и поддържане по отношение на ищеца на обвинение,  след постановяване на оправдателна присъда, на основание чл.2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от влизане в сила на оправдателната присъда - 22.12.2016 г., до окончателното изплащане на сумата и разноските по делото.

 

В исковата молба се твърди, че ищецът е привлечен като обвиняем, по -късно подсъдим, по дело от общ характер, за престъпление по чл.219, ал.4, във вр. с ал.3, във вр. с ал. 2, във вр. с чл. 20 във вр. с чл. 26 от НК. По това обвинение, след един продължителен период от време,  С.С. е оправдан с Присъда № 328/05.12.2016 г. на СГС, влязла в законна сила на 21.12.2016 г.

         Ищецът твърди, че, в резултат на воденото срещу ищеца наказателно производство в продължение на 6 годни, той е претърпял тежки неимуществени вреди, като е понесъл изключителен психически дискомфорт, пред вид факта, че от момента на образуван срещу него на наказателно производство до момента на влизане в сила на оправдателната присъда по него той е имал качеството на обвиняем и подсъдим. Освен проведените множество следствени действия, е имало и много съдебни заседания в хода на съдебното производство срещу него, които са били свързани с отделяне на средства и време за организиране на защита. В пресата били публикувани множество материали за извършени от него и другите подсъдими тежки престъпления.

         Ищецът сочи, че проведеното наказателно производство срещу него имало тежък ефект и върху семейството му. Тревогите и напрежението се отразили на здравето му – разболял се от диабет, а съпругата му от рак. Всичко това създало изключително тежка обстановка за ищеца и семейството му.

         Отделно от това ищецът заявява, че наказателното производство затруднило политическата му кариера. Преди започването на наказателното производство той е бил общински съветник в гр. София, зам. председател, а от 2005 г. и председател на гражданската неправителствена организация „Отечествен съюз“. Според отразеното в исковата молба, наличието на това наказателно дело накърнило сериозно неговия авторитет и създало затруднения в професионалната му дейност. Загубил и правото си да притежава огнестрелно оръжие, поради което бил принуден да не упражнява дейност като ловец.

Представил е писмени доказателства, поискал е гласни такива, както и прилагане на гражданското дело.

 

         В хода по същество на делото моли съда да уважи иска изцяло, с всички законни последици.

        

Ответникът П.НА Р.Б. оспорва така предявените искове по размер.

 

Счита, че не са налице доказателства за пряка причинно-следствена връзка между твърдените вреди и незаконното обвинение.

Твърди, че не носи отговорност за медийното отразяване на случая.

Оспорва претендираното обезщетение като прекомерно завишено и несъответващо на твърдените вреди, на икомическия стандарт в България, на принципа на справедливост, закрепен в чл. 52 от ЗЗД, нито на трайната съдебна съдебна практика в аналогични случаи.

В хода по същество ответникът заявява, че предявеният иск следва

да се отхвърли изцяло по съображения в писмения отговор. Отделно от това счита, че съдът не следва да кредитира показанията на свидетелите, пред вид факта, че едната свидетелка е съпруга на ищеца, а другият – близък приятел и негов кумец и е налице заинтересованост по отношение на техните показания. Счита също, че не са разграничени вредите, които ищецът е претърпял във връзка с цитираното наказателно дело, по което е оправдан, от вредите, които е претърпял във връзка с другите образувани срещу него дела.

 

Съдът, като взе пред вид представените и приети по делото доказателства и становища на страните, приема за установено следното от фактическа страна:

 

По делото безспорно се установява следната фактическа обстановка относно привличане на ищеца като обвиняем, продължилия съдебен процес и изхода от него:

 

Не се спори, че по пр.пр. № 6649/2008 г. на СГП ищецът е привлечен като обвиняем за престъпление по чл.219, ал.4, във вр. с ал.3, във вр. с ал. 2, във вр. с чл. 20 във вр. с чл. 26 от НК във връзка с извършени сделки с недвижими имоти, собственост на „С.И.“, ЕАД. По внесения обвинителен акт в съда е образувано н.о.х.д. № 3414/2011 на СГС, НО, 17-ти с-в.

С разпореждане от 20.12.2010 г. делото е върнато на СГП за отстраняване на съществени процесуални нарушения, а след внасянето му отново в СГС, са извършени отводи по него. Било е отлагано и спирано през период от три години, когато е преразпределено на друг съдия – докладчик и, след провеждане на съдебното следствие, на 05.12.2016 г. с Присъда № 328 ищецът е бил оправдан.

Присъдата е влязла в сила на 22.12.2016 г..

 

Не се спори и че по отношение на ищеца, както и на други лица, са били образувани множество наказателни дела, като към настоящия момент една част са прекратени, а други – с постановени оправдателни съдебни актове.

 

По искане на страните съдът изиска и приложи по делото в цялост н.о.х.д. № 3414/2011 г. на СГС, 25-ти с-в.

 

По искане на ищеца и за доказване на твърденията му за претърпени неимуществени вреди съдът допусна и разпита двама свидетели.

Свидетелката С.С.е съпруга  на ищеца. Знае, че за привличането му като обвиняем и за  воденото срещу него наказателно дело. Според нея, това дело е последното по време, затова го помни, за разлика от останалите. Имало е 10 дела, като някои  са били прекратени, без присъди, други са приключили с оправдателна присъда. Водени са били срещу съпруга й и останалите членове на борда на „С.И.“. Процесното дело е приключило с оправдателна присъда по отношение за всички.

Според свидетелката всички дела са били за  едно и също нещо, но за  различни общински имоти, като това  дело е продължило много време - 6 или 8 години. Смята, че през 2016 г.е постановена окончателно  оправдателна присъда.

Съгласно показанията на свидетелката, това дело, както и останалите, са се отразили много  зле на ищеца, а и на цялото им семейство, в резултат на което  той е получил  диабет, 2 тип. Преди  това е имал един инфаркт прекаран, а и самата тя се е поболяла тежко от карцином.

Ищецът се е опитвал  да упражнява политическа и обществена дейност, но това е било много трудно, защото  името му е било дамгосано - както и цялото дружество, така и на него като председателстващ  Борда на директорите. Обвиненията са се отразили много негативно и на обществената му дейност, защото той е общественик по призвание и по душа. „ С.И.“, тя било дамгосано в общественото съзнание като  скандално,  и до ден днешен битува  това определение в масовото съзнание. Навсякъде ищецът е бил посрещан  или с насмешка, или с коментари. Той  е упражнявал дейност като общественик и ръководител на обществена организация  с идеална цел, Отечественият съюз, наследник на Отечествения фронт. Бил е дълго  време и зам.председател на Федерацията по бадминтон.

 

Свидетелят В.П. Б.познава  С. от 15 години запознали се,  когато Б.е  бил  изпълнителен директор на  Общинска фирма БКС – център, а той е бил член на борда на БКС – център, малко след като е бил напуснал „С.И.“., през 2003 или 2004 г.

В последствие 3-4 години след това, ищецът му е станал кум – през  2007 г.

Свидетелят е запознат още  с  първоначално възникналия проблем. Първоначално през 2006-2007 г. е било  образувано едно дело със „С.И.“, по което ищецът е бил свидетел, след което това дело е било разделено на 10-12 производства, като са били групирани, съобразно  отделни имоти. В показанията си свидетелят заяви, че е чел  поне  4-5 обвинителна акта, които са  „копи - пейст“, даже някои са били с допуснатите грешки от предишните  в данните на лицата.

Като адвокат той не  е участвал в тези производства. Последното дело, според него, е приключило в края на 2016 г.  – с  оправдателна присъда.

Свидетелят  е движил „ търговски, фирмени, данъчни дела на фирмите „на г-н С., докато развивал  търговска дейност строителство и хотелиерство, включително е бил адвокат  на Отечественият съюз, чийто председател  е той и към настоящия момент  и му е помагал с правни съвети.

Според него приблизително 10 години  са продължили  всички тези производства.

Двамата с ищеца,  освен като адвокати, са и много близки, включително и на маса,  и той е споделял абсолютно всичко с него,  сигурно повече неща, отколкото на съпругата си. Знае, че станалото му се е отразило  изключително тежко в   няколко насоки:. той е бил много активен човек, в сферата на бизнеса, имал е  две направления строителство и хотелиерски бизнес. В хотел „Триада“  се е наложило  той да продаде своите  50% от  на занижени цени, тъй като медиите - телевизия, радио, са разпространявали  постоянно  информацията  „С.И.“ „колко лоши хора са, от колко различни партии  и са направили едва ли не сговор  да ощетят общината“  и това е рефлектирало върху бизнеса. Рефлектирало е  включително и в участието му като строителна фирма в  спечелването на обществени поръчки. Рефлектирало е  и в политическия му живот. Бил е  кандидат, беше предварително одобрен  като кандидат на БСП  от Парламента.  Дори са му взели и ловния билет.

Всичко това, според свидетеля,   на един активен човек, който преди това е бил около 10 години  общински съветник, се е отразило много пагубно.   Получил е инфаркт, после диабет, включително съпругата му  се е разболяла от рак и е претърпяла няколко операции. отразило се е и на цялото му семейство.  Защото  в разговорите с него свидетелят е забелязал,, че ищецът е бил  притеснен от  резултатите на  абсолютно всички дела,  включително на това, което е нормална човешка реакция, когато имаш 10 производства, които се движат  в един период, едва ли едното те притеснява повече от другото, но със сигурност резултатът от всичките те притеснява.

В съдебно заседание свидетелят заяви, че по всички дела, по които С. претендира обезщетение, той  е свидетел.

Всички общо дела са му се отразили много зле.

 

Други релевантни доказателства по делото не са представени.

 

При така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

 

Предявени са искове с правно основание чл.2, ал. 1, т.3 от ЗОДОВ за заплащане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 30 000 лв. през периода 2008 г. – 22.12.2016 г. /от момента на привличане на ищеца като обвиняем до окончателното влизане в сила на оправдателната присъда по отношение на него/  ведно със законна лихва, считано от 22.12.2016 г. и сторените разноски.

 

         Съгласно чл. 2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ, държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от органите на дознанието, следствието и П.и съда от незаконно: обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано.

 

Безспорно се доказаха в хода на настоящото дело както фактът на привличането на ищеца като обвиняем, заедно с други лица – Бордът на „С.И.“, ЕАД през 2008 г. за престъпление по чл.219, ал.4, във вр. с ал.3, във вр. с ал. 2, във вр. с чл. 20 във вр. с чл. 26 от НК, така и протеклото срещу него наказателно производство – досъдебна и съдебна фаза и – през 2016 г. приключване на същото с окончателното й оправдаване за посоченото престъпление.

 

Следователно, за един период от шест години – от момента на образуване на наказателното производство до окончателното му приключване по отношение на него, тя е била обвиняем и подсъдим, като обвинен в престъпление, което не е извършил.

 

Съдът приема, че така установените действия на органите на държавното обвинение противоречат на основните принципи на Европейската конвенция за правата на човека, ратифицирана от българската държава. Във връзка с несправедливото обвинение срещу него, ищецът С.С. е претърпял неимуществени вреди – болки и страдания,  в резултат на уронване на престижа и доброто си име пред обществото, пред колегите, семейството и приятелите, негативни отражения в бизнес – средата и обществено – политическия живот, пред вид и обществената си дейност, психически травми, които са довели до физически заболявания и страдания и не са отшумели и до настоящия момент и всичко това – в резултат на действията на органите на прокуратурата, които са образували по отношение на нея наказателно производство, повдигнали и поддържали неоснователно обвинение в извършване на престъпление.

 

Съдът следва безспорно да отчете и обстоятелството, че и във фазата на съдебното производство наказателното такова е било връщано на Прокуратурата, спирано, отлагано многократно, постановявани са отводи на съдебния състав, преразпределено е било на друг съдия - докладчик, пред вид което не може да бъде прието, че забавянето в произнасянето – дори и да бъде отчетено такова, е само и единствено с оглед действията на Прокуратурата, пред вид факта, че такова забавяне е налице и в самата съдебна фаза.

 

С оглед доказателствата по делото и пред вид изложеното съдът намира, че предявената по делото претенция от страна на С.П.С. за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди в резултат на повдигане и поддържане на незаконно обвинение срещу него, след оправдаването му с влязла в сила присъда, се явява доказана по своето основание. Безспорно е наличието на хипотезата на чл. 2, ал. 1 т. 3 от ЗОДОВ, пред вид повдигане на неоснователно обвинение срещу ищцата и воденето срещу него на наказателно производство, по което той след шест години е оправдан.

 

Относно размера на предявения иск съдът намира следното:

 

 Неимуществената вреда представлява сериозно засягане на личността и достойнството на едно лице и се изразява в негативни преживявания от негова страна. Обезщетението следва да бъде съобразено с личността на ищеца, начина по който той е преживял случилите се събития и отраженията, които са оказали върху него, включително върху обкръжаващата го среда, обществено – политическата, професионалната такава и близките му.

То има за цел да репарира накърняването на личните права и интереси, а справедливото обезщетяване на всички неимуществени вреди означава да се определи точен паричен еквивалент на негативните преживявания и психичното им отражение върху увреденото лице. В случая, настоящият съдебен състав прие за доказано от представените писмени и гласни доказателства, че е налице пряка причинна връзка между причинените неимуществени вреди на ищеца и действията на органите на Прокуратурата.

 

При определяне размера на обезщетението съдът следва да се съобрази с разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД и чл. 4 от ЗОДОВ.

Пред вид всички обстоятелства по делото, времето, през което срещу С. се е водело наказателно производство, приключило с оправдателна присъда, както и съобразявайки на преценените при условията на чл. 172 ГПК показания на разпитаните свидетели, посочени от ищеца, съдът намира, че претърпените от последния неимуществени вреди следва да бъдат възмездени по справедливост с обезщетение в размер 20 000 лв., ведно със законната лихва върху посочената сума, считано от датата на влизане в силна на оправдателната присъда по отношение на него – 22.12.2016 г., до окончателно й изплащане, като до пълния предявен размер от 30 000 лв. искът се явява недоказан и неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

 

На основание чл.10, ал. 3 от ЗОДОВ, ответникът следва да заплати на ищцовата страна разноски по компенсация, съразмерно с уважената част от иска сумата от 810 лв., от които 10 лв - държавна такса и 800 лв. - адвокатски хонорар.

 

Водим от горното съдът

                                        Р Е Ш И:

 

OСЪЖДА П.НА РБ, с адрес: София, бул. ********, да заплати на С.П.С. , ЕГН: **********,***, чрез адв. Р.Г. – САК, със съдебен адрес ***, сумата 20 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на незаконни действия на ответника през периода 2008 г. – 22.12.2016 г. /от момента на привличане на ищеца като обвиняем до окончателното влизане в сила на оправдателната присъда по отношение на него/, на основание чл.2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 22.12.2016 г., до окончателното изплащане на сумата и разноски по компенсация, съразмерно с уважената част от иска в размер 810 лв., от които 10 лв - държавна такса и 800 лв. - адвокатски хонорар.

ОТХВЪРЛЯ иска в частта за разликата до пълния предявен размер 30 000 лв., като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в четиринадесетдневен срок пред САС.

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: