Решение по дело №2275/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 633
Дата: 15 октомври 2018 г. (в сила от 24 ноември 2018 г.)
Съдия: Милена Савова Рибчева Дочева
Дело: 20185530202275
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 август 2018 г.

Съдържание на акта

 

          Р Е Ш Е Н И Е

 

                    15.10.2018 година       град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд               ОСМИ наказателен състав

На пети октомври                        Година: 2018

В публичното заседание в следния състав:

 

                                                               Председател: М. рибчева

                       Съдебни заседатели:

 

Секретар: НинА КЪНЧЕВА

Прокурор:

разгледа докладваното от районен съдия М. Рибчева

а.н.дело № 2275 по описа за 2018 година

и за да се произнесе, съобрази:

 

                Обжалвано е наказателно постановление (НП) № 1959а-1398 от 17.07.2018 год., издадено от Началник Първо Районно управление град Стара Загора.

     Жалбоподателката Б.Т.П. твърди, че НП е незаконосъобразно и моли същото да бъде отменено. В съдебно заседание поддържа направеното в жалбата искане.

     Въззиваемата страна Първо Районно управление град Стара Загора, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание.

     Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на обжалваното НП, намери за установено следното:

     С обжалваното НП, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 1959а-1398 с бланков номер серия Д, № 03091187 от 09.07.2018 год., жалбоподателката е санкционирана на основание чл.81, ал.1, т.2 от Закона за българските лични документи – ЗБЛД (”Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което не направи необходимото като родител, настойник или попечител за снабдяване с лична карта на лице, навършило 14-годишна възраст”) за нарушение на чл.29, ал.1 от ЗБЛД (”Всеки български гражданин, който живее на територията на страната, е длъжен в срок до 30 дни след навършване на 14-годишна възраст да поиска издаването на лична карта”), извършено на 09.07.2018 год. около 15.05 часа в град Стара Загора, на гише за административно обслужване на граждани звено ”БДС” и изразяващо се в това, че в качеството си на родител не е направило необходимото, а именно в срок до 30 дни след навършването на 14-годишна възраст на дъщеря си Теодора Тошкова П., с ЕГН ********** да поиска издаването на документ за самоличност – лична карта. Така съставения АУАН е връчен на жалбоподателката за запознаване със съдържанието и подписан на същия ден без възражения. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН не са депозирани писмени възражения по акта.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и обжалваното наказателно постановление, с което на основание чл.81, ал.1, т.2 от ЗБЛД е наложено административно наказание - глоба в размер на 20 лева.

Фактическите констатации, отразени в АУАН и възпроизведени в НП, се потвърждават от показанията на актосъставителя Н.И.С. и свидетеля по акта М.Г.К., разпитани в хода на съдебното следствие, както и от представените с административно наказателната преписка писмени доказателства.

Относно приложението на процесуалните правила, след запознаване с приложените по дело АУАН и НП съдът намира, че макар издадени от компетентни органи, притежаващи нужните правомощия, то съставените АУАН и НП не отговарят на формалните изисквания на ЗАНН, като при съставянето им са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство, както и ограничавайки право на защита на жалбоподателя, предвид следното:

В нарушение разпоредбата на чл.42, т.4 от ЗАНН, относно съставения АУАН, както и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН – за наказателното постановление, в последните два липсва описание на нарушението и обстоятелствата при които е извършено, както следва:

Съгласно разпоредбата на чл.29, ал.1 от ЗБЛС, всеки български гражданин, който живее на територията на страната, е длъжен в срок до 30 дни след навършване на 14-годишна възраст да поиска издаването на лична карта. Ето защо и нарушението на същото правило за поведение налице след за задълженото лице – родител (съгласно чл.81, ал.1, т.2 от ЗБЛД) е налице след изтичане на тридесетия ден от навършване 14-годишна възраст на дето.

С оглед на горното, датата на раждане детето и/или – датата, на което същото е навършило 14-годишна възраст, следва да намери посочване в АУАН и наказателното постановление, доколкото съставлява факт, необходим изобщо за да бъде сторен извода извършено ли е нарушение на чл.29, ал.1, т.2 от ЗБЛД.

В настоящият случай обаче, както в АУАН, така и в наказателното постановление, не е посочена датата на раждане детето и/или – датата, на което същото е навършило 14-годишна възраст, а единствено ЕГН **********, от което същите не могат да бъдат изведени по понятен начин.

Нещо повече, напълно неясно от отразеното в АУАН и наказателното постановление е дали посочената в същите дата – 09.07.2018 год. е такава на осъществяване на нарушението – изпадането на родителя в забава, което е факт на тридесет и петия ден от навършване на 14-годишна възраст на детето, или се явява дата на установяване същото нарушение. Данни, че се касае за второто, бяха събрани едва пред съда, посредством разпита на актосъставителя и свидетеля при съставянето на акта.

Така описаното нарушение на разпоредбата на чл.42, т.4 от ЗАНН по отношения на съставения АУАН и разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН следва да бъде преценено като такова от категорията на съществените процесуални нарушения, доколкото липсата посочване на датата на раждане детето и/или – датата, на което същото е навършило 14-годишна възраст, както и дали датата 09.07.2018 год. е такава на осъществяване на нарушението или на неговото установяване, препятстват възможността за проверка правилността изводите на административнонаказващия орган, а също и лишават лицето, посоченото като нарушител, от правото му да разбере съставомерните за нарушение факти.

Предвид изложеното, съдът намери за невъзможно да разгледа въпроса за правилността на наказателното постановление, дори и единствено с оглед изчерпателност, както и да коментира становището на жалбоподателя относно причините за просроченото подаване на заявлението за издаване на лична карта на детето, навършило 14-годишна възраст.

По изложените съображения жалбата се явява основателна, поради което обжалваното Наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

     Водим от изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                        Р  Е  Ш  И :

 

     ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 1959а-1398 от 17.07.2018 год., издадено от Началник Първо Районно управление град Стара Загора, с което на Б.Т.П. ***, с ЕГН ********** се налага на основание чл.81, ал.1, т.2 от ЗБЛД административно наказание - глоба в размер на 20 лева за нарушение на чл.29, ал.1 от ЗБЛД, като незаконосъобразно.

 

     Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

 

 

 

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: