Определение по дело №21/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 март 2021 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20217090700021
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 31

Габрово, 12.03.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД- ГАБРОВО в открито съдебно заседание проведено на седемнадесети февруари, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :      СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                                                                      ЧЛЕНОВЕ:      ГАЛИН  КОСЕВ

                                                                                                ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

                                                                                               

при секретаря Радина Церовска и с участието на прокурор А. Александров от Окръжна прокуратура Габрово, като разгледа докладваното от съдията КИРОВА ч.к.а.н.д. № 21 от 2021 година по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

 

Производството е по чл. 248, ал. 3 от ГПК, във вр. счл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, във вр. с чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е въз основа на частна жалба вх. № СДА-01-171 от 27.01.2021 г., подадена от Дирекция „Инспекция по труда“ – Габрово чрез юрисконсулт Наталия Станева, против Определение № 260003 от 12.01.2021 г., издадено във вр. със съдебно Решение № 260068 от 4.12.2020 г., постановено по н.а.х.д. № 916 от 2020 г. по описа на Районен съд Габрово /РСГ/.

С атакуваното съдебно решение е отменено Наказателно постановление /НП/ № 07-001207 от 11.09.2020 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Габрово, с което на „***, Габрово, в качеството му на работодател, е наложена имуществена санкция в размер на 2 500.00 лв. на основание чл. 415, ал. 1 от Кодекса на труда /КТ/. На основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН ответната страна – Дирекция „Инспекция по труда“ – Габрово, е осъдена да заплати на дружеството разноски по делото на стойност 650.00 лв., съставляващи договорено и заплатено от страната – жалбоподател адвокатско възнаграждение.

На 8.12.2020 г. по делото в РСГ е депозирана молба от юрисконсулт Станева, която моли Решението да се измени в частта му досежно разноските, като в полза на дружеството се присъди минимален размер на адвокатско възнаграждение поради липсата на фактическа и правна сложност на спора.

В свой отговор по молбата дружеството оспорва същата и изтъква аргументи в защита на тезата, че разноските са справедливо и законосъобразно определени и присъдени в полза настраната.

С процесното Определение съдебният състав оставя без уважение така депозираната молба. За да постанови съдебния си акт РСГ се е позовал на разпоредбата на чл.  36 от ЗА и на Наредбата на ВАС, с която се определят минималните размери на адвокатските възнаграждения. Според чл. 18, ал. 2 на Наредба 1 от 2004 г. когато с отмененото НП е наложена глоба, имуществена санкция и/или обезщетение, възнаграждението на адвоката се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията. В случая според чл. 7, ал. 2, т. 2 от същия подзаконов нормативен акт за санкция в диапазона между 1 000.00 и 5000.00 лв. минималното възнаграждение е 300.00 лв. + 7% за горницата над 1000.00 лв. или 405.00 лв., като отчитайки и фактическата и правна сложност на случая съдът е счел, че договорената и заплатена сума не се явява прекомерна.

В жалбата си до съда против така посоченото Определение мотивите на частния жалбоподател се изразяват в не особено високата фактическа и правна сложност на спора. Частният жалбоподателя сочи, че не бил обсъден въпроса за „вредата“ или „претендираната вреда“ от дружеството. С отмяната на НП за дружеството не били произтекли вреди, дори напротив – с отмяната НП не може да произведе своето правно действие.

Производството е по реда на чл. 248, ал. 3 от ГПК, във вр. с чл. 63 от ЗАНН и чл. 144 от АПК. Жалбата против процесния съдебен акт е депозирана в законния срок от заинтересована страна и същата се явява редовна и допустима, поради което следва да се разгледа по същество.

В проведено поделото о.с.з. пред Административен съд Габрово частният жалбоподател се представлява от юрисконсулт Станева, която поддържа жалбата.

Ответната страна не се представлява. По делото страната депозира писмен отговор, с който оспорва жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура Габрово намира жалбата за основателна.

Правният спор е разгледан от първоинстанционния съд на две о.с.з. с участие на страните. Решаването му по същество не е обект на обсъждане от страна на настоящата съдебна инстанция, вкл. окончателния съдебен акт, с който правният спор между страните е разгледан по същество. Още при подаването на жалбата санкционираното дружество е било представлявано от адвокат, като към жалбата е приложено пълномощно и договор за правна защита и съдействие с договорено възнаграждение от 650.00 лв., за което е посочено, че е било платено в брой към датата на подписването на договора. Във второто съдебно заседание процесуалният представител на ответната страна пред РСГ е оспорил размера на така посоченото адвокатско възнаграждение и е помолил такова да се присъди, в случай на отмяна на НП, в минимален размер.

Правилно първоинстанционният съд е установил приложимите по този въпрос правни норми. Съгласно чл. 18 от Наредбата ако наложеното с НП административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетението. Тук дали страната е претърпяла вреди е без каквото и да било значение. Още повече, че вредите се претендират и обезщетяват в друго по вид производство. От значение е само размера на наложената имуществена санкция, която в случая е 2500.00 лв.  Правилно е изчислението на първоинстанционния съд, че минималната сума, която може да се присъди в случая, е 405 лв., като надвишението над нея е с около 60%. Основният принцип за определяне на адвокатските възнаграждения обаче не техния минимален размер, не такива са целите на ЗА и на Наредбата. Съгласно чл. 1 от последната размерът на възнаграждението за оказваната от адвоката правна помощ се определя по свободно договаряне въз основа на писмен договор с клиента, но не може да бъде по-малък от определения в тази наредба минимален размер за съответния вид помощ или в случая сумата от 405. лв. е само минимума, който може да се договори. Максимално допустими суми не са регламентирани с правна норма.

Настоящата съдебна инстанция намира, че правилно и законосъобразно първоинстанционният съд е присъдил говореното и заплатено адвокатско възнаграждение в неговия пълен размер. Не е налице нормативно основание, въз основа на което страните и процесуалните им представители да са ограничени по отношение сумите, които договорят за своята правна защита. По тази причина и горепосочената Наредба определя само минималната стойност на възнагражденията, с оглед вида и предмета на правния спор, в редица случаи – с оглед правния интерес, когато такъв е налице и може да се установи, пред какъвто случай сме в настоящото съдебно производство. Надвишението над минимално допустимите стойности дори не е двукратно, а почти на половината от минималната му стойност, поради което и правилно РСГ е преценил, че то не се явява несъразмерно с оглед вида на конкретния спор, обема и сложността на делото, което е такова със средна степен на сложност.

С оглед на така изложеното оспореното Определение следва да се остави в сила.

 

 

Въз основа на горното и на основание чл. 248, ал. 3 от ГПК, във вр. с чл. 63 от ЗАНН и във вр. с чл. 144 от АПК, Административен съд Габрово

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Определение № 260003 от 12.01.2021 г., постановено от Районен съд Габрово по н.а.х.д. № 916 по описа на същия съд за 2020 г., с което е отхвърлена Молба на Дирекция „Инспекция по труда“ – Габрово за изменение на Решение № 260068 от 4.12.2020 г. по същото дело в частта му, касаеща разноските, присъдени в полза на жалбоподателя – „***в размер на 650.00 /шестстотин и петдесет/ лв.

 

Препис от Определението следва да се връчи на страните в едно със съобщението.

 

Определението е окончателно.

 

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                               

 

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

 

                                                                                                             2.