Решение по дело №3581/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1246
Дата: 1 юли 2019 г. (в сила от 10 септември 2019 г.)
Съдия: Доника Илиева Тарева
Дело: 20195330203581
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 1246

гр. Пловдив, 01.07.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД-ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на двадесет и седми юни две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОНИКА ТАРЕВА

                                                                                         

          при участието на секретаря Мария Колева, като разгледа докладваното от съдията АНД3581/2019 г. по описа на ПРС, III нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Обжалван е Електронен фиш серия К № 2113071, издаден от ОД на МВР, гр. Пловдив, с който А.Й. К., ЕГН: **********, е санкционирана с административно наказание ГЛОБА в размер на 400.00 лева за нарушение по чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

Жалбоподателят, А.Й. К., оспорва издадения ел. фиш и моли същият да бъде отменен. По същество нарушението се признава, но се възразява срещу неприспадането на законоустановения 3-процентов толеранс от установената скорост.

Въззиваемата страна, ОД на МВР Пловдив, оспорва основателността на така депозираната жалба и моли същата да бъде оставена без уважение.

От фактическа страна се установява следното:

На 02.06.2018 г. в 12.16 часа, в град Пловдив, бул. „Санкт Петербург“ до № 59, в посока бул. „Менделеев“ е било заснето извършено нарушение за скорост с МПС марка „Мазда 5“ с рег. № ..., установено с АТСС (ARH CAM S1) № 11743са, като при разрешена скорост от 50 км/ч. е установена скорост от 81 км/ч. или превишение на разрешената скорост с 31 км/ч. Като собственик на автомобила е установена А.Й. К.. Именно срещу последната, на основание чл. 21, ал. 1 ЗДвП и на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 4 ЗДвП, е била наложена глоба в размер на 400 лева.

Горната фактическа обстановка обосновава следните правни изводи:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което същата е допустима, а разгледана по същество е основателна.

Съображенията за това са следните:

Съдът намира, че фактическата обстановка, посочена в ЕФ не се установява по несъмнен начин от събраните по делото доказателства. Действително от  снимковия материал, приложен като доказателство по делото е видно, че измерената от техническото средство скорост на движение на МПС е 81 км.ч. Същата скорост е посочена като наказуема и в ЕФ. Нито в ЕФ, нито в снимковия материал е посочено обаче, че е отчетен толеранс в полза на водача. По този начин, според настоящия съдебен състав, се достига до противоречие с принципа за законоустановеност на нарушението и до компрометиране правото на защита на нарушителя. Видно от представеното от самия административнонаказващ орган Приложение към удостоверение за одобрен тип № 17.09.5126 при лабораторно изследване техническото средство е дало техническа грешка от +/- 1 км./ч,  а при полеви тест  +/- 3км./ч. При посочените обективно установени технически характеристики правото на защита на жалбоподателя е изисквало от измерената скорост да се приспадне толеранс от 3 км.ч. Само при това положение може да се гарантира в максимална степен, че деецът е наказан за действителната скорост, с която е управлявал МПС, а не за отчетената скорост, която може да се дължи на грешка в измерването. В конкретния случай правото на защита на жалбоподателя се засяга, предвид естеството на вменяваното нарушение на ЗДвП, при което предвижданите санкции и редът за реализиране на административно наказателната отговорност /с електронен фиш или наказателно постановление/ зависи от конкретно измерената скорост, доколкото според предвижданията на чл. 182 ЗДвП приложимата санкция се променя с всеки 10 км над разрешената скорост, а при определени хипотези на измерената скорост въобще не може да бъде издаван електронен фиш. Констатираната липса на сигурна установеност на действителната скорост на движение на МПС е достатъчно основание за отмяна на ЕФ, доколкото е трайно установеното положение в съдебната практика, че административно наказателната отговорност и нейните параметри не могат да почиват на предположения.

В случая допуснатото нарушение не може да бъде отстранено от съда, който сам да приспадне необходимия толеранс в полза на водача и да приложи коректната санкционна норма, доколкото по този начин би се стигнало до изземване на правомощията на административно наказващия орган, който орган е този, който определя установената фактическа обстановка и приложимата правна и санкционна норма. Функцията на съда е да провери дали приетата за установена от АНО фактическа обстановка отговаря на събраните по делото доказателства и правилно ли е приложен материалния и процесуалния закон към нея. Съдът обаче не разполага с процесуална възможност да приеме за установена различна фактическа обстановка от тази приета от АНО и въз основа на тази различна фактическа обстановка да реализира административно наказателната отговорност на дееца. Този извод произтича по един несъмнен начин от систематичното тълкуване на чл. 54 и чл. 59 ЗАНН /в този смисъл е и Решение № 54 от 10.01.2019 г. по к. адм. н. д. № 3549 / 2018 г. на XIX състав на Административен съд – Пловдив/.

 

Поради горните мотиви, Районен съд-Пловдив, ІII н. с.

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш серия К № 2113071, издаден от ОД на МВР, гр. Пловдив, с който А.Й. К., ЕГН: **********, е санкционирана с административно наказание ГЛОБА в размер на 400.00 /четиристотин/ лева за нарушение по чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

 

Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала! МК