Решение по дело №1632/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 417
Дата: 30 декември 2019 г. (в сила от 3 юли 2020 г.)
Съдия: Нина Русева Моллова-Белчева
Дело: 20192150201632
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№417                                                      30.12.2019 г.                                          гр. Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Несебърският районен съд                                                                          наказателен състав  на тринадесети декември през две хиляди и деветнадесета година                

в публично заседание в следния състав:

                                                                          Председател: Нина Моллова- Белчева

секретар Радостина Менчева

като разгледа докладваното от с. Моллова- Белчева

АНД № 1632 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е поповод жалбата на А.П.Х., ЕГН **********,***, против Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К, № 2929063, издаден от ОДМВР- Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.2 вр. ал.1 от Закона за движение по пътищата, на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.4 от същия закон, на жалбоподателя е наложено наказание глоба в размер на 300 лв. Моли се съдът да отмени обжалвания електронен фиш като незаконосъобразен и издаден при съществени нарушения на процесуалния закон. В съдебно заседание представител не се явява.

За РУ- гр.Несебър, в съдебно заседание представител не се явява.

Жалбата е подадена в срок, пред надлежната инстанция от лице, което има правен интерес и съдържа изискуемите по закон реквизити, поради което е процесуално допустима.

Съдът, като взе предвид становищата на страните, приложения по делото доказателствен материал и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 07.08.2019 г., в 09,44 ч., на главен път І-9, 205,5 км., посока към гр. Бургас, при максимално разрешена скорост за населено място от 50 км.ч., въведена с пътен знак В 26, собственият му автомобил марка БМВ 530Д, с рег.№ В3754НР, е управляван с 91 км.ч. Превишението от 31 км.ч. е установено и заснето с автоматизирано техническо средство TFR1-M № 542. За така установеното нарушение на собственика е издаден обжалвания електронен фиш.

Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно атакувания електронен фиш, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, намира, че не са допуснати съществени процесуални нарушения. Изложените в жалбата твърдения за такива не се споделят от настоящата инстанция. Нормата на чл.189, ал.5 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ позволява електронният фиш да бъде връчен на нарушителя от длъжностни лица от службите за контрол, каквито безспорно са екипите на КАТ. В тази връзка няма пречка връчването да бъде осъществено при рутинна проверка от автопатрулите, при осъществяване на функциите и правомощията им, като законът не въвежда изискване относно мястото на връчването му. Дори обаче органите на КАТ да не са сред оправомощените от министъра на вътрешните работи, както твърди жалбоподателя, то това не съставлява съществено процесуално нарушение и по никакъв начин не накърнява правото на защита на санкционирания.

Изложеният от жалбоподателя довод, че електронен фиш може да се наложи само при констатиране на нарушението от стационарно устройство е неоснователен. Съгласно действащата редакция на чл. 189, ал.4 от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. В § 6, т.65 от ДР на ЗДвП е определено, че „Автоматизирани технически средства и системи” (АТСС) са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат: а) стационарни- прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган, и б) мобилни- прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес. На основание чл. 165, ал.3 от ЗДвП, от Министъра на вътрешните работи е издадена Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. В чл. 2 от Наредбата се прави разграничение между стационарни и мобилни АТСС, като в чл. 3 от същата е предвидено, че за установените от АТСС нарушения на правилата за движение по пътищата се издават електронни фишове чрез използване на автоматизирана информационна система. Това налага извода, че към датата, на която е извършено нарушението и към днешна дата, нарушенията на правилата за движение по пътищата могат да се установяват и санкционират не само при използване на стационарни АТСС, обозначени със съответен пътен знак и оповестени по законово определения начин, а и посредством мобилни автоматизирани технически средства и системи за контрол. Видно от приложеният по делото протокол по чл.10, ал.1 за използване на АТСС, ограничението на скоростта е обозначено със стационарен знак В 26, които факт е и служебно известен на настоящия състав. Представеният протокол от проверка на мобилната система за видеоконтрол установява изправността на АТСС.

Предвид гореизложеното, настоящата инстанция намира жалбата за неоснователна и недоказана, поради което същата следва да бъде оставена без уважение, а атакувания електронен фиш- потвърден, като правилно и законосъобразно издаден. Установи се, че автомобилът, за който няма спор, че е собственост на жалбоподателя, е бил управляван с превишение на скоростта от 31 км.ч. Санкцията е във фиксиран размер и не подлежи на съдебен контрол.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К, № 2929063, издаден от ОДМВР- Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.2 вр. ал.1 от Закона за движение по пътищата, на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.4 от същия закон, на А.П.Х., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лв.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд- гр.Бургас.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: