Решение по дело №1239/2019 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 ноември 2019 г. (в сила от 27 ноември 2019 г.)
Съдия: Анна Костадинова Димитрова
Дело: 20192230201239
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 август 2019 г.

Съдържание на акта

                                         Р Е Ш Е Н И Е № 457

 

                                          гр.Сливен, 01.11.2019 год.

 

                                             В ИМЕТО НА  НАРОДА

 

    Сливенският районен съд, наказателно отделение, пети състав в публично заседание на девети октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ДИМИТРОВА

 

          при съдебен секретар ЗЛАТИНКА ХРИСТОВА, като разгледа докладваното от председателя АНД № 1239 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по повод жалба от Й.Т.И. против НП № 19-0804-001301 от 14.06.2018 г. издадено от Началник група към ОДМВР - гр. Сливен, с което на жалбоподателя, за нарушение на чл.140, ал.1 от , на основание чл.175, ал.1, т.1, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 200,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 4 месеца. Моли атакуваното наказателно постановление да бъде отменено.

          В с.з. жалбоподателят, редовно призована, не се явява. Вместо нея се явява процесуален представител, който поддържа жалбата.

          В с.з. административно - наказващият орган, издал обжалваното наказателно постановление не изпраща представител, който да изрази становище по жалбата.

          Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени в своята съвкупност и по отделно като безпротиворечиви и относими към предмета на делото, съдът намира за установено следното от фактическа страна:

          На 14.02.2019 год. в 10,52,04 часа в с. Злати войвода, общ. Сливен, с техническо средство, е било засечено движение на лек автомобил "Шевролет Каптива" с рег. № СТ 68 48 ВТ, с превишена скорост. След заснемане на клипа и свалянето на информацията, е било установено, че заснетият автомобил е с променена собственост, но новият собственик не е изпълнил задължението да регистрира ППС в двумесечен срок от придобиването му. До Началника на РУМВР-Раднево е било изпратено писмо за установяване на лицето и предоставяне на покана за явяването му в ОДМВР-Сливен за съставяне на АУАН и предаване на регистрационните табели на автомобила. Тъй като жалбоподателката не се явила на посочената дата, актосъставителят Ж., в присъствието на св. М. съставил на жалбоподателката АУАН, за нарушение на чл.143, ал.15, вр.чл.140, ал.1 от . Въз основа на съставеният АУАН е издадено обжалваното НП № 19-0804-001301 от 14.06.2019 год. на Началник група към ОДМВР - Сливен, с което на жалбоподателката е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 200,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от четири месеца, на основание чл.175, ал.1, т.1, пр.1 от ЗДвП, за нарушение на чл.140, ал.1 от .

          Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена от събраните по делото гласни и писмени доказателства.

          Въз основа на нея направи следните правни изводи:

          Жалбата е процесуално допустима - подадена в законния срок от лице имащо правен интерес от обжалването, а разгледана по същество се явява основателна.

          При съставяне на акта и издаване на наказателното постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, което опорочава цялата административно наказателна процедура и е абсолютно основание за отмяна на атакуваното наказателно постановление. Поради констатираното нарушение, съдът няма да се спира на фактическата обстановка, както и на това дали е доказано извършването на вмененото във вина на жалбоподателя нарушение или не.

          Както в акта, така и в наказателното постановление, следва изрично да е описано нарушението, както и обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават. В НП следва да бъдат посочени и точно законовите разпоредби, които са били нарушени, т.е. описаното деяние следва да може да се подведе под конкретна правна норма, съдържаща състав на административно нарушение. Следва съгласно разпоредбата на чл. 57, ал.1, т. 5 и 6 от ЗАНН да има единство между описанието на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено и законните разпоредби, които са били нарушени, както и правилно да се определи съответната санкция за извършеното нарушение. В конкретния случай точно и ясно в съставения АУАН е описано констатираното нарушение на ЗДвП - както текстово, така и като законова разпоредба, която е нарушена. Задължението на новия собственик да регистрира придобитото от него МПС е регламентирано в чл.143, ал.15 от ЗДвП, както е отразено в АУАН. Отново тази разпоредба е тази, която определя срока, в който лицето следва да стори това - двумесечен от придобиването. В същото време в НП е посочено, че е нарушена разпоредбата на чл.140, ал.1 от , която регламентира, че по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани....Действително МПС вече е било с прекратена регистрация, но при това положение текстът на нарушението в обстоятелствената част на НП /а и на самия АУАН/ следва да бъде, че жалбоподателката управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, а не че не е изпълнила задължението си да го регистрира в двумесечен срок от придобиването. Отделно от това в обстоятелствената част на НП, при описание на нарушението е посочено, че този срок е едномесечен, което противоречи както на АУАН, така и на закона. 

         Отделно от това за констатираното на жалбоподателката е наложено наказание по чл.175, ал.1, т.1, пр.1 от ЗДвП. Съгласно чл.175, ал.1, т.1 от  се наказва водач, който управлява моторно превозно средство, на което табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места. Разпоредбата има едно единствено предложение и не става ясно защо в НП е посочено пр.1 от т.1 на алинея първа. Освен това тази санкция е за непоставени на определените места рег. табели, а в случая регистрационните табели на управлявания от жалбоподателката автомобил са били на съответните места, което е видно и от приложената по делото снимка от техническото средство, отчело превишение на скоростта на движение. Разпоредбата е имала две предложения в редакцията й преди изменението през 2017 г. и тогава е предвиждала санкция за водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или което е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер или табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места. Тогава същото наказание се е предвиждало и за управление на нерегистрирано МПС, но към настоящия момент санкцията касае единствено и само непоставени на местата си рег. табели, а както беше посочено табелите на управлявания от жалбоподателката са били на определените за това места.   

          Изложените съображения мотивират съда да отмени атакуваното НП като незаконосъобразно, поради което съдът няма да се спира на констатациите по акта и на това дали нарушението е доказано от събраните по делото доказателства или не.

          Предвид изложеното, съдът

 

                                                  Р Е Ш И:

 

          ОТМЕНЯ  НП  № 19-0804-001301 от 14.06.2019 год. на Началник група към ОДМВР – гр. Сливен, с което на Й.Т.И. с ЕГН ********** ***, за нарушение на чл.140, ал.1 от , на основание чл.175, ал.1, т.1, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 200,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 4 месеца, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

          Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред СлАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: