Решение по дело №322/2015 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 ноември 2024 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20152100900322
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 24 юни 2015 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

260023                                           22.11.2024 г.                                            гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският окръжен съд,                                                 

на деветнадесети ноември                 две хиляди двадесет и четвърта година

в открито съдебно заседание в състав:

 

                                                                       Председател: Галя Русева

 

секретар: Ваня Димитрова

като разгледа докладваното от съдията Русева

търговско дело № 322 по описа за 2015 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 632, ал. 2 ТЗ.

С Решение № 260048/27.09.2023 г., постановено по настоящото дело, вписано в търговския регистър на същата дата, съдът е спрял производството по делото, тъй като наличното имущество е недостатъчно за покриване на разноските по производството по несъстоятелност и разноските не са предплатени по чл. 629б от Търговския закон.

На 30.09.2024 г. е постъпила молба от Национална агенция по приходите, изпратена по пощата на 27.09.2024 г., която заявява, че е носител на публични вземания спрямо несъстоятелния търговец „МАРИНЕР“ ООД с ЕИК **********, като иска възобновяване на производството по несъстоятелност и сочи, че длъжникът притежава акции от капитала на 4 дружества, както и дружествени дялове в друго дружество, чиято обща продажна цена възлиза на 105 087,80 лв., съобразно обявленията за продажбата им, изготвени от синдика през 2023 г. Ето защо, моли за възобновяване на производството по реда на чл. 632, ал. 2, предл. 2-ро от ТЗ, а в случай, че съдът счете, че наличното имущество не е достатъчно за покриване на разноските по несъстоятеллността, да бъде предоставена възможност на молителя за внасяне на разноските в определен от съда срок.

С Определение № 260380/01.10.2024 г., постановено по настоящото дело, съдът е насрочил разглеждането на молбата в открито с.з. с призоваването на длъжника и на молителя, като със същото определение е указано на молителя, че е негова тежестта да удостовери, че е налице достатъчно имущество, притежание на несъстоятелния търговец, за покриване на началните разноски по несъстоятелността в размер на 8 000 лв. за период от 6 месеца,  както и му е предоставена възможност до датата на съдебното заседание – 19.11.2024 г., да депозира необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл. 629б от ТЗ в размер на 8 000 лв. за период от 6 месеца, която сума е посочено, че е вносима по депозитната сметка на съда и че подлежи на връщане в случай, че бъде установено наличието на достатъчно имущество, което да покрие началните разноските.

В проведеното на 19.11.2024 г. с.з. молителят не е изпратил представител, като не е ангажирал доказателства в подкрепа на твърденията си за налично достатъчно имущество за покриване на разноските по несъстоятелността, както и не е предплатил определените от съда разноски.

Бургаският окръжен съд намира молбата на кредитора Национална агенция по приходите за допустима, като подадена на 27.09.2024 г. – в последният ден на едногодишния срок, визиран в разпоредбата на ал. 2 на чл. 632 ТЗ. Същата изхожда от легитимирано лице по смисъла на чл.632, ал.2 ТЗ, доколкото НАП има качеството на кредитор с вземане, включено в приетите от синдика на „МАРИНЕР“ ООД вземания, одобрени от съда с Определение № 121/29.01.2016 г. по настоящото дело.

          По същество, молбата се преценя като несъстоятелна. Както беше отбелязано, молителят не е ангажирал доказателства в подкрепа на твърденията си за налично достатъчно имущество за покриване на разноските по несъстоятелността, както и не е предплатил определените от съда разноски в указания му срок до датата на проведеното съдебно заседание.

Посоченото от кредитора имущество не може бързо да се реализира и да се превърне в парични средства, за да послужи за покриване на разноските, а същевременно няма налице средства, с които да бъде заплащано възнаграждение на назначения синдик и той да пристъпи към осребряване на наличното имущество. В този смисъл не може да се приеме за установено, че  посоченото от кредитора имущество е  “достатъчно имущество” по смисъла на чл. 632, ал. 2, изр. второ от ТЗ като основание за възобновяване на производството по несъстоятелност.

 Имуществото на длъжника е достатъчно, когато е налично и може бързо да се реализира, да се превърне в парични средства, за да послужи за покриване на разноските. Дали разходите биха могли да се покрият от принадлежащото на длъжника имущество е въпрос на преценка на всеки отделен случай, тъй като зависи от имуществото, от неговата цена и доколко то може да бъде ликвидно. Ликвидността на масата на несъстоятелността следва да се преценява и с оглед стадия на спряното производство по несъстоятелност и предвидените в закона особени изисквания и процедури за осребряване. Притежаваните от длъжника акции от капитала на 4 дружества, както и дружествени дялове в друго дружество, не могат да се приемат безусловно за достатъчно имущество по смисъла на чл.632, ал.2, изр. второ от ТЗ, доколкото същите не се установява да могат бързо да се реализират и да се превърнат в парични средства, за да послужат за покриване на разноските по несъстоятелността. В случая тези разноски са необходими за  възнаграждение за синдика и други очаквани разноски по несъстоятелността във връзка с извършването на продажбата на тези активи, която може да отнеме продължителен период от време. Предвид изложеното, твърдяният от кредитора актив не може да обезпечи текущото разплащане на разноските. В тежест на молителя, сезирал съда с искане за възобновяване на производството по несъстоятелност, е да докаже, че посоченото имущество е достатъчно по смисъла на нормата на чл. 632, ал. 2, изр. второ от ТЗ. Такива доказателства не са представени нито с молбата, нито е поискано събирането на някакви други доказателства за установяване на това обстоятелство.

Молителят не е внесъл и разноски в размера, определен от съда с определението от 01.10.2024 г., въпреки че указанията за внасяне на такива са му надлежно съобщени и указаният срок е изтекъл.

Предвид изложеното,  съдът намира, че не са налице в кумулативна даденост предпоставките по чл. 632, ал. 2 от ТЗ, поради което подадената молба се явява неоснователна и следва да се остави без уважение.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р     Е     Ш   И    :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Национална агенция за приходите  за  възобновяване на спряното производство по несъстоятелност на „МАРИНЕР“ ООД с ЕИК **********.

Решението да се впише в търговски регистър на основание чл. 622 ТЗ по партидата на „МАРИНЕР“ ООД с ЕИК ********** – в несъстоятелност.

             ДА СЕ ИЗПРАТИ незабавно на Агенцията по вписванията заверен препис от решението.

            ДА СЕ ВПИШЕ решението и в книгата по чл. 634в, ал. 1 от ТЗ.

              Решението може да бъде обжалвано в 7-дневен срок от вписването му пред Апелативен съд Бургас.

              Делото ДА СЕ ДОКЛАДВА след влизането в сила на настоящия съдебен акт, респективно - при отмяната му.

 

 

                                                                         СЪДИЯ: