Определение по дело №511/2017 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 636
Дата: 12 октомври 2017 г. (в сила от 12 октомври 2017 г.)
Съдия: Надя Спасова Георгиева Савова
Дело: 20171500600511
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

                   О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                                                       гр.Кюстендил, 12.10.2017 г.

 

 

 

            КЮСТЕНДИЛСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, ІІ въззивен състав, в закрито заседание на дванадесети октомври  две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

                                                                ЧЛЕНОВЕ:   НАДЯ ГЕОРГИЕВА

                                                                                              МАРИЯ АНТОВ-мл.съдия

 

 

 

 

 

при участието на секретаря.............................................. .............

и прокурора............................................................. ., след като разгледа докладваното от съдия ГЕОРГИЕВА  ВНЧД №511/2017 г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 341, ал. 2 във вр. с чл. 73, ал. 4 от НПК във вр. с чл. 396 от ГПК.

Образувано е по частна жалба от подсъдимата Е.В.  Н. срещу определение от 05.05.2017 г., постановено  по НЧХД № 1133/2016 г. по описа на КнРС,   с което е допуснато обезпечение на предявения по делото от  гражданската ищца Л.Г.Т.-Ф.граждански иск, с правно основание по чл.45 от ЗЗД за сумата от 5 000 лв., чрез налагане на възбрана върху недвижим имот, собственост на подсъдимата.

В жалбата се твърди, че атакуваното  определение   е неправилно, незаконосъобразно и постановено в  нарушение на процесуалните и материални норми, поради което се иска неговата отмяна и на издадената въз основа на същото обезпечителна заповед.  Акцентира се на това, че обезпечителната мярка е взета  без доказателства за стойността на възбранения имот, в който случай не би могла да се прецени  съобразеността на обезпечителната мярка с обезпечителната нужда. Сочи се, че данъчната оценка на възбранения имот надвишава в пъти цената на гражданския иск, а пазарната цена надвишава данъчната оценка. Предвид на това се твърди, че обезпечителната мярка не е съобразена с нуждата.  Заявява се и че твърденията в молбата за допускане на обезпечение за затруднено или невъзможно събиране на евентуално присъдените суми, поради предприето от подсъдимата отчуждаване на недвижими имоти и МПС не отговаря на обективната истина, тъй като и след определението подсъдимата е закупила недвижим имот. Отбелязва се и че бащиното име на подсъдимата е В., а не Г., както е посочено в определението на КнРС.

  Моли се да бъде отменено атакуваното определение и обезпечителната заповед и да бъде отхвърлена молбата за обезпечение на гражданския иск, като неоснователна.

Кюстендилският окръжен съд, като се запозна с доводите в  жалбата, материалите по делото и атакувания съдебен акт, за да се произнесе, взе предвид следното:

 Съдът намира частната жалба за допустима и подлежаща на разглеждане по същество, тъй като е подадена от надлежна страна и  срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Ч.жалба съдът приема, че е подадена в срока по чл.396, ал.1 от НПК, приложим по аргумент от чл.73, ал.2 от НПК, тъй като не се установи да е връчвано на жалбоподателката от службата по вписванията съобщение по чл.396, ал.1 от ГПК за наложената обезпечителна мярка преди, а и след подаване на жалбата.

Ответницата по ч.жалба-гр.ищца не е подала възражение по реда на чл.396, ал.2 от НПК относно редовността и основателността  на ч.жалба.

За да се произнесе по основателността на частната жалба КнОС  взе предвид следното:

Срещу подсъдимата Е.В.Н. е повдигнато   с частна тъжба от тъжителката  Л.Г.Т.-Ф.обвинение за престъпление по чл.148, ал.2 вр.с чл.148, ал.1, т.3 вр. с чл.147, ал.1 от НК. Въз основа на тъжбата е образувано НЧХД № 1133/2017 г. по описа на КнРС. По делото, с  протоколно определение от 09.02.2017 г. тъжителката е конституирана като граждански ищец  и е приет за съвместно разглеждане  в наказателното производство  предявения от нея срещу подсъдимата Е.В.Н. граждански иск  за сумата от 5 000 лв., представляваща обезщетение за причинените й неимуществени вреди  в резултат на инкриминираното с тъжбата  деяние, претендирани ведно със законната лихва, считан от 04.01.2016 г. до окончателното й изплащане.

 На 03.05.2017 г. е постъпила  по делото молба от  гр.ищца,  с искане за обезпечаване на гражданския иск, чрез налагане на обезпечителна мярка възбрана върху недвижим имот, собственост на подсъдимата. По повод на тази молба първоинстанционият съд е постановил съдебното определение, предмет на настоящия въззивен контрол.С него е допуснато обезпечение на гражданския иск, чрез налагане на обезпечителна мярка „ВЪЗБРАНА”  върху  недвижим имот: АПАРТАМЕНТ №8, на 3-ти етаж в Блок  ЕП-167, построен върху държавна земя в гр.Кюстендил, кв.”Герена”, със застроена площ от  65.23 кв.м., ВЕДНО с прилежащите му ИЗБЕНО ПОМЕЩЕНИЕ №8, с полезна площ от 6.95 кв.м., КАКТО  и 6.291% ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото, при посочени съседи на апартамента,  и избеното помещение.

   

КнОС намира, че за да допусне обезпечението правилно КнРС е преценил наличието на предвидените в чл.391, ал.1 от ГПК предпоставки за допускане на обезпечение по предявен иск, които са:  1.искът да е подкрепен с убедителни писмени доказателства (или да бъде представена гаранция в определен от съда размер) и 2. без допуснатото обезпечение за ищеца да бъде невъзможно или да се затрудни осъществяване на правата му във връзка с решението.

Правилно КнРС е приел, че в настоящето производство първата изискуема от закона предпоставка е налице, тъй като  към тъжбата са приложени писмени доказателства. Такива са жалба от Е.Н. до Директора на ОД на МВР-Кюстендил,  входирана в дирекцията на 02.12.2015 г., Заповед от 07.03.2016 г. на МВР за прекратяване на дисциплинарното производство срещу тъжителката и  писмени доказателства, съдържащи се към дисциплинарна преписка по дисциплинарното производство , образувано срещу тъжителката  със Заповед на министъра на МВР.

 Правилно КнРС е приел и, че е налице обезпечителна нужда, тъй като без обезпечаване на гражданския иск може да бъде затруднено изпълнението на бъдещото решение. Същата се обуславя от размера на  гражданската претенция и от неопроверганото твърдене на ищцата за отчуждаване от подсъдимата на имот и МПС. Закупения имот  от подсъдимата  на 18.08.2017 г. не изключва наличието на обезпечителната нужда.   

КнОС счита, че тъй като са налице цитираните по-горе предпоставки за допускане на обезпечението, първоинстанционният съд   обосновано и законосъобразно е допуснал исканото от гр. ищец обезпечение.  Обезпечителната мярка „ВЪЗБРАНА” на горепосочения недв.имот е допустима и адекватна. Липсата по делото на документи за собственост на подсъдимата относно възбранения имот на настоящия етап не представлява основание за отмяна на определението, тъй като този факт не е оспорен и опроверган от жалбоподателката, а и възбраната е наложена.   Липсата по делото на удостоверение за данъчна оценка на възбранения имот също не е основание за отмяна на атакуваното  определение. Не може да бъде уважено възражението в жалбата за  несъответност на обезпечителната нужда с обезпечителната мярка, тъй като не са налице доказателства в подкрепа на твърдението за  превишаване   на данъчната оценка и пазарната стойност на имота в пъти над  обезпечения размер на гражданския иск. Предвид на това не може да бъде уважено искането за отмяна на обжалваното определение.

            Основателно е възражението в жалбата за допусната грешка в определението на КнРС  

 

 

 

 в бащиното име на подсъдимата, което неправилно е изписано като Георгиева вместо  В..  В този смисъл, в  тази част определението на КнРС следва да бъде изменено.

С оглед на изложените   съображения, въззивната инстанция не намери основания за отмяна на атакуваното съдебно определение, поради което същото следва да бъде изменено в частта му относно бащиното име на подсъдимата, а в останалата част следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, КнОС

 

                                               О П Р Е Д Е Л И :

 

ИЗМЕНЯ определение  от 05.05.2017 г., постановено  по НЧХД № 1133/2016 г. по описа на Кюстендилски районен съд  в частта му, в която подсъдимата  Е.В.Н. е посочена с бащино име Г. вместо В.. 

ОСТАВЯ В СИЛА определението в останалата му част.   

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                     ЧЛЕНОВЕ: 1/

 

                                                      2/