Решение по дело №35/2017 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 юли 2017 г. (в сила от 21 юли 2017 г.)
Съдия: Нина Донкова Николова
Дело: 20171320100035
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 януари 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 285

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

гр. Видин, 07.07.2017 г.

 

Видинският районен съд гражданска колегия в публичното заседание на двадесет и двадесет и осми юни две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

Председател : Нина Николова

       

при секретаря М.Петкова, като разгледа докладваното от съдия Николова гр. дело № 35  по описа за 2017 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството се движи по реда на чл.310, т.6, ГПК във вр.с чл.146, ал.2 СК е с правно основание чл.150 СК.

Подадена е искова молба от А.В.Ц. с ЕГН:  **********, действащ  със съгласието на своя баща В.Й.Ц. с ЕГН: **********, двамата с адрес ***  против  А.М.И. *** за изменение на размера на присъдена издръжка от 40.00 лева на 200.00 лева.

Твърди се, че бракът между родителите на ищеца е прекратен с решение по гр.д.№ 346/2004г. на ВРС, като ответницата е осъдена да заплаща месечна издръжка в размер на 40 лева. От тогава до подаване на исковата молба обстоятелствата са съществено променени, което налага промяна и в размера на издръжката. Твърди се, че ответницата е пълнолетна, здрава и работи.

Исковата молба, заедно с приложенията, на основание чл.131, ал.1 ГПК е изпратена на  назначен особен представител на ответника, който в срока по същия текст  е подал  отговор, в който се оспорва размера на иска.

 Събрани са писмени и гласни доказателства, приложено е гр.д.№ 346/2004г. на ВРС.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства и като съобрази разпоредбите на закона, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Не е спорно по делото обстоятелството, че ответницата е майка на ищеца, както, и  че  бракът между родителите на ищеца е прекратен с решение по гр.д.№ 346/2004г. на ВРС, като ответницата е осъдена да заплаща месечна издръжка в размер на 40 лева.

 

 

 

По делото е разпитан свидетелят Цветкова -баба на ищеца по бащина линия. Същата сочи, че майката не полага грижи за детето от 2004г.,разходите за детето непрекъснато растат, за училище , за социални контакти, учебници, за фитнес.

От социален доклад на Д”СП” –отдел „ЗД”Видин се установява, че грижите за отглеждане и възпитание на детето се полагат от неговия баща, подпомаган от баба му по бащина линия-свид.Цветкова.Детето живее с бащата в тристаен апартамент, собственост на бащата, с обособена детска стая. Жилището разполага с необходимите вещи и уреди за бита. Бащата е със средно –специално образование, трудово ангажиран, с месечен доход 463.00 лева. В семейството има добър психоклимат.През учебната 2016:2017г. Алесандър е бил ученик в 11б клас на СУ „Цар Симеон Велики”Видин. Успехът му е добър. Добре възпитан и уравновесен е по данни на класния ръководител. Социалният работник излага, че не е осъществена среща с майката ,тъй като същата не е открита. Базовите и индивидуани потребности на А. са задоволени от неговия баща.В семейна среда на момчето са гапрантирани стабилност ,спокойствие и подкрепа.Между членовете на семейството съществува емоционална и доверителна връзка.

          С оглед установените факти и обстоятелства , Съдът приема следното: Съгласно разпоредбата на чл.150 от Семейния кодекс, при изменение на обстоятелствата присъдената издръжка или добавката към нея може да бъде изменена или прекратена.

Издръжката  на ненавършили пълнолетие деца на основание чл. 143 СК се дължи от родителите, независимо дали се намират в трудови правоотношения или не, те са длъжни и следва да осигуряват издръжката на своите деца, и това им задължение произтича от императивния характер на чл. 142 от СК.

В настоящия казус размера на издръжката от 40.00 лева е определен през 2004г., като до предявяването на настоящия иск са изминали тринадесет години и се изплаща под минималния размер, съгласно чл.142, ал.2 СК. Очевидно, че с порастването на детето, което вече е в училищна възраст, е настъпила и трайна промяна в неговите нужди, като това е достатъчно основание за изменение на определената по-рано издръжка. Освен нарасналите обичайни  разходи за храна и облекло, предвид възрастта му следва да бъдат отделяни повече средства за интелектуалнто и емоционалното развитие, за формиране на личностни качества. Това приема ВКС в практиката си по чл.290 ГПК - Решение № 154 от 16.07.2013 г. на ВКС по гр. д. № 1435/2012 г., III г. о., ГК, докладчик съдията Олга Керелска.

Въпреки, че не се установиха по делото наличие на увеличение на доходите на ответника,  родителите са в трудоспособна възраст и трудоспособни граждани, длъжни са и следва да осигуряват издръжката на своите деца, независимо дали се намират в трудови правоотношения или не . Издръжката на детето е необходима за задоволяване на базови ежедневни потребности на същото от храна в необходимото количество за тази възраст на усилен растеж и с необходимото качество, облекло и обувки, отопление, учебни помагала и пособия, необходими за нормалното протичане на учебния процес. Тази издръжка следва да покрива и нуждите на детето, с оглед възрастта му за задоволяване на индивидуалните физически, интелектуални, психологически и емоционални нужди за оформяне на личността, развитие на културата, интелекта, изграждане на ценностна система, познания и отношение към заобикалящата среда и света, организиране на свободното време с осигуряване на развлечения, социално общуване , спорт и движение, необходими за правилното развитие на личността на детето. Съдът приема, с оглед изминалия период от първоначално присъдената издръжка, че е налице трайно съществено изменение на нуждите на издържания, което обосновава увеличение  на издръжката.

        При определяне размера на издръжката Съдът се съобрази с разпоредбата на чл.142 , ал.1 от СК, а именно, че размерът на издръжката се определя от нуждите на детето и възможностите на родителите му, както и с разпоредбата на 142, ал.2 СК относно минималния размер на издръжката, равна на една четвърт от минималната работна заплата, която за 2017г. е 460 лева, или минималния размер на издръжката е равен на 115 лева.

Бащата полага изцяло грижите по отглеждане и възпитание на детето, и има доходи по негови  данни в размер на около  460.00 лева месечно.

Съдът приема, че за цялостната издръжка на детето, дължима от двамата родители са необходими месечно по 314 лева, колкото е определената от Министерски съвет линия на бедност за 2017г. От тази ответницата ще следва да бъде осъдена да заплаща по 170 лева месечно, а остатъкът ще следва да се осигурява от бащата на детето.  При определянето на издръжката съдът взе предвид обстоятелството, че не се установи дохода на майката, доход на бащата около минималната работна заплата,  , както и обстоятелството, че мбащата   полага грижите по отглеждане и възпитание на детето, от които майката е освободена изцяло. 

Ответницата е в трудоспособна възраст, не се установи да страда от заболяване, което не и позволява да полага труд , както и не се установиха други обстоятелства, относими към правото и задължението и да полага труд респ. да дава издръжка.    В останалата част до пълния претендиран размер от 200 лева искът следва да бъде отхвърлен като недоказан в размера си.

На основание чл. 78 ал. 1 ГПК ответникът следва да заплати на ищеца     разноски за адвокатско възнаграждение в размер 400.00 лева ,  съгласно Договор  за правна защита и съдействие от 15.06.2017 ., представени по делото, както и на съда- разноските за ДТ в размер на 187.20 лева и за възнаграждение на особен представител в размер 300.00 лева. 

Воден от гореизложеното, Съдът

                           

Р    Е    Ш    И   :

 

          ИЗМЕНЯ размера на издръжката, която А.М.И. с ЕГН:********** и адрес ***   е осъдена да заплаща по силата на решение по гр.д. №346/ 2004г по описа на ВРС на детето А.В.Ц. с ЕГН:  **********, действащ  със съгласието на своя баща В.Й.Ц. с ЕГН: **********, двамата с адрес ***,    като УВЕЛИЧАВА този размер от 40.00 / четиридесет / лева на 170/ сто и седемдесет/ лева, считано от предявяване на иска на 09.01.2017г. до изменение, отпадане или прекратяване на основанието за заплащането й, ведно със законната лихва при забава, считано от падежа на всяка просрочена вноска до окончателното издължаване, до настъпване на обстоятелства, изменящи, погасяващи или прекратяващи правото на издръжка. Отхвърля иска до пълния претендиран размер от 200 .00 лева.

ОСЪЖДА А.М.И. с ЕГН:********** и адрес *** да заплати  на А.В.Ц. с ЕГН:  **********, действащ  със съгласието на своя баща В.Й.Ц. с ЕГН: **********, двамата с адрес ***, сумата от 400.00 лева адвокатско възнаграждение. 

ОСЪЖДА А.М.И. с ЕГН:**********  да заплати на бюджета на съдебната власт по сметка на ВРС сумата от 187.20 лева ДТ и 300.00 лева възнаграждение на особен представител.

На адвокат  М.К.А. -особен представител на ответника , да се изплати възнаграждение в размер на 300.00 лева.

Решението може да бъде обжалвано пред ВОС в двуседмичен срок от датата на обявяването му.

         Решението подлежи на предварително изпълнение.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: