Решение по дело №617/2018 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 221
Дата: 31 октомври 2019 г. (в сила от 10 февруари 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20181840200617
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 31.10.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на девети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                           председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

при секретаря Маргарита Минчева, като разгледа докладваното от съдията а.х.д. № 617 по описа за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

С Наказателно постановление № 18-1204-003222/11.10.2018 г. на ОДМВР София на А.Д.К. ЕГН ********** *** за нарушение на чл. 20, ал. 2  ЗДвП на основание чл. 179, ал. 2 ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 200,00 лева.

А.К. е обжалвал наказателното постановление в срок, като твърди, че в наказателното постановление липсва описание на нарушението, което е извършил. Сочи, че са налице основания за прилагане на чл. 28 ЗАНН..

Въззиваемата страна, редовно призована, не взема становище по жалбата.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установена следната фактическа обстановка:

Около 18,30 часа на 29.06.2018 г. жалбоподателят е управлявал  в района на 31+500 км на автомагистрала “Тракия” в посока гр. София лек автомобил “Пежо 207 ” с рег. № РВ 7276 ТС, като изгубил управлението  и самокатастрофирал като напуснал пътното платно вдясно по посока на движението си и е реализирал ПТП с материални щети, навлизайки в тревните площи край магистралата. Пристигналият автопатрул в състав В.П. и В.А. установили, че водачът се намира на мястото на произшествието, като св. П. съставил на водача АУАН № 756106/29.06.2017 г., в който е констатирал че произшествието се дължи на несъобразена с атмосферните и пътните условия /дъжд и мокра пътна настилка и стичаща се вода през платното за движение/, което представлява нарушение на чл. 20, ал. 2 ЗДвП.

Полицейските служители съставили протокол за ПТП, като водачът К. попълнил саморъчно и декларация относно настъпилото произшествие, в която е посочил, че причината за неговото настъпване е обилен разлив на вода и обратния вираж на пътя.

В съдебно заседание актосъставителят и свидетеля по акта поддържат констатациите му, като твърдят, че в участъкът от пътя, където е станало ПТП се реализират множество катастрофи поради стичащата се пред платното вода и възникване на аквапланинг, но в този участък от пътя има сигнализация за управление с повишено внимание.

От представената извадка от одобрената схема на знаковото стопанство от км 28 до км 32 от АМ „Тракия“ се установява, че на км 29+400 от магистралата има монтирани пътни знаци А15 /опасност от хлъзгане/, Т-2 и Т-17.

Въз основа на така съставения акт за установяване на административно нарушение е издадено и атакуваното наказателно постановление, с което на водача за нарушение на чл. 20, ал. 2  ЗДвП, му е наложена глоба в размер на 200,00 лева.

При така установеното от фактическа страна, съдът достигна до следните правни изводи:

При съставяне на АУАН и при издаване на НП не са допуснати нарушения на процесуалните правила посочени в чл. 3646 и чл. 5258 ЗАНН. Атакуваното НП е издадено в съответствие с установената по делото фактическа обстановка, съобразно изискванията на ЗАНН и въз основа на АУАН, съдържащ изискуемите от закона реквизити.

По същество съдът намира, че жалбата е неоснователна.

В хода на проведеното съдебно следствие се установи по несъмнен начин, че жалбоподателят е извършил нарушение по чл. 179, ал. 2 ЗДвП, неспазвайки правилата на чл. 20, ал. 2 ЗДвП. Нарушението от водач на МПС на чл. 20, ал. 2 ЗДвП, ако е довело да причиняване на пътно-транспортно произшествие, е санкционирано с разпоредбата на чл. 179, ал. 2 ЗДвП. В този смисъл административно нарушение е не самото движение с несъобразена скорост, а причиняването на ПТП в резултат на движение с несъобразена скорост. Съгласно §6, т. 30 от ДР на ЗДвП, пътнотранспортно произшествие е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети. Ето защо преценката дали е извършено административно нарушение съгласно горепосочената санкционна разпоредба изисква да се установят както всички характеристики на пътната обстановка и движението на автомобила, така и на причинените повреди. В тази насока следва да се има предвид, че несъобразената скорост не е факт, от който се правят съответни изводи, а предмет на изясняване и доказване. Минимални предпоставки за това в конкретния случай са налице. От съставения АУАН и показанията на актосъставителя и свидетеля по акта се установи, че към момента на настъпване на пътно-транспортното произшествие пътната настилка е била мокра в резултат на валеж от дъжд, и по платното се е стичала вода, т.е. макар и лаконично са установени конкретните условия на движение. В този смисъл са несъстоятелни твърденията на жалбоподателя за това, че липсва описание на нарушението. Нещо повече – при констатирано движение с несъобразена скорост наказващият орган няма задължение да посочи каква е била конкретната скорост на движение – принципно всеки водач при управление на МПС е длъжен да избере такава скорост, която да е съобразена не само с примерно посочените от чл. 20, ал. 2 ЗДвП обективни факти от действителността, но и с всички други затруднения и препятствия в движението, произтичащи от пътните условия и ситуации и пр., така че да са в състояние да спрат пред предвидимо препятствие.

В случая според съда е несъмнено установено, че жалбоподателят се е движел с такава скорост на движение, която обективно не е била съобразена с мократа пътна настилка, още повече, че участъкът е бил сигнализиран за опасността от хлъзгане с пътен знак А15. Въпреки че е бил длъжен и  е могъл да съобрази валежа на дъжд, е загубил управлението на автомобила и е предизвикал ПТП с материални щети, като е напуснал платното за движение и е навлязъл в тревните площи край магистралата. Съдът приема, че ако скоростта му е била съобразена с пътните условия, независимо, че по пътното платно се е стичала вода, то водачът не би попаднал в аквапланинг и не би изгубил контрола над управляваното от него МПС.

В този смисъл съдът приема, че атакуваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно, поради което и следва да бъде потвърдено

Поради изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1, пр. 3 от ЗАНН

 

Р  Е  Ш  И  :

           

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-1204-003222/11.10.2018 г. на ОДМВР София, с което на А.Д.К. ЕГН ********** *** за нарушение на чл. 20, ал. 2  ЗДвП на основание чл. 179, ал. 2 ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 200,00 лева

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АдмС– София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              (Р. Йорданова)