Определение по дело №1197/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1947
Дата: 4 октомври 2021 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20217040701197
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 май 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

Номер 1947                                   04.10. 2021 година                             град Бургас

 

Административен съд-Бургас                                    XXIIІ административен състав

На четвърти октомври                                       две хиляди двадесет и първа година

В закрито заседание в следния състав:

                                                                                           Председател:  Галя Русева

                                                                                 

като разгледа докладваното от съдия Русева адм.д. № 1197 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 284, ал.1 ЗИНЗС вр.чл.203 и сл. АПК във връзка с чл. 1, ал. 2 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

Образувано е по искова молба, с допълнителни уточнения в молба вх.№ 8667/11.08.2021 г., от ищеца И.М.С. /към датата на подаване на исковата молба - лишен от свобода, изтърпяващ наказание в з.о. Дебелт към Затвора Бургас/, против ГД „Изпълнение на наказанията“-София. Претенцията на ищеца е за осъждане на ответника да му заплати обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 2 500  лева, причинени му вследствие унизително отнасяне по време на конвоирането му съгласно Заповед № 250/21.05.2021 г. на началника на Затвора Бургас по маршрут от з.о. Дебелт до Затвора Бургас и обратно, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 21.05.2021 г. до окончателното изплащане. Не представя писмени доказателства и не прави доказателствени искания.

В писмено становище началникът на Затвора Бургас е посочил, че лицето е освободено, тъй като е изтърпяло наказанието си на 23.09.2021 г., както и че конвоирането му по маршрут з.о. Дебелт до Затвора Бургас и обратно се е извършило съгласно Заповед № 250/21.05.2021 г. на началника на Затвора Бургас, препис от която представя, както и че лицето е посетило медицинския център в Затвора Бургас едва на 27.05.2021 г. за издаване на медицинска бележка конвой и за получаване на медицински документи, както и че не са му били извършвани прегледи във връзка с твърдените от ищеца травматични увреждания, посочени в исковата молба. Сочи се, че конвойният автомобил с рег.№ СО5216ВТ е бил оборудван за конвоиране на лишени от свобода и е отговарял на всички законови изисквания.

Съдът намира, че исковата молба е редовна, а претенцията – допустима, поради което делото следва да се насрочи в открито с.з. с призоваване на страните.

Мотивиран от горното, Административен съд Бургас

 

                                      ОПРЕДЕЛИ:

 

НАСРОЧВА делото в открито съдебно заседание на 08.11.2021 г. от  13,40 ч., за която дата и час да се призоват страните:

КОНСТИТУИРА като страни по делото:

ИЩЕЦ: И.М.С., който да се призовава чрез адв. Т.;

ОТВЕТНИК: Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към Министерство на правосъдието гр.София;

КОНТРОЛИРАЩА  СТРАНА: Прокуратурата на РБ, чрез ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА БУРГАС.

СЪОБЩАВА на страните на осн. чл.146 от ГПК вр. чл.140, ал.3 от ГПК проекта за доклад по делото:

Производството се провежда по реда на чл. 203 и сл. от АПК, с оглед препращащата норма на чл.285, ал.1 от ЗИНЗС.

Ищецът твърди, че е изтърпявал присъда в з.о. Дебелт към Затвора Бургас, както и че на 21.05.2021 г. е претърпял неимуществени вреди по време на конвоирането му от з.о. Дебелт до УМБАЛ Бургас АД и обратно, тъй като автомобилът, с който се извършвало конвоирането, не отговарял на изискванията за конвоиране – липсвали предпазни колани, както и отопление и предпазна облицовка в купето на автомобила, което станало причина ищецът при рязко внезапно спиране да си удари главата в решетката на стената на автомобила. Сочи също, че служителите, които са го конвоирали, са се държали унизително към него. Ищецът счита, че гореописаното представлява унизително отношение спрямо него, което му е причинило неимуществени вреди, и в тази връзка претендира присъждане на обезщетение за причинени неимуществени вреди в размер на 2 500  лева, ведно с лихвата до окончателното изплащане.

Правното основание на предявения иск е чл.284, ал.1 вр. с чл.3 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

Съдът УКАЗВА на страните, че съгласно разпоредбата на чл.284, ал.5 вр.ал.1, настъпването на вредите по ал.3 се предполага до доказване на противното.

На осн.чл.146 ГПК, вр.чл.144 АПК, съдът УКАЗВА на ищеца, че носи доказателствена тежест за установяване съществуването на фактите и обстоятелствата, посочени в исковата молба, а именно: че на посочената дата 21.05.2021 г. е бил конвоиран по посочения маршрут, като е претърпял унизително отнасяне поради липса на обезопасителен колан и липса на облицовка на седалките, както и поради лошото отношение на служителите на ГД „ИН“ – София, които вреди са пряка и непосредствена последица от виновното противоправно бездействие на ответника, т.е. че са в причинно-следствена връзка с поведението на ответника, като съдът указва на ищеца, че не сочи доказателства за твърденията си в исковата молба.

Съдът УКАЗВА на ОТВЕТНИКА, че в негова доказателствена тежест е да обори презумпцията на чл.284, ал.5 вр.ал.1 от ЗИНЗС, като докаже липсата на настъпили вреди за ищеца измежду изброените в исковата молба като резултат на конвоирането му, като съдът УКАЗВА на ответника, че не сочи доказателства за това.

 

Препис от определението да се връчи на страните, ведно с призовката за съдебното заседание, като на ответника се връчи и препис от исковата молба и от молба-уточнение вх.№ 8667/11.08.2021 г.

 

Определението  не подлежи на обжалване.

                                                  

 

                                                                               СЪДИЯ: