Решение по дело №8391/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3196
Дата: 22 май 2018 г. (в сила от 12 март 2019 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20171100108391
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 юли 2017 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

22.05.18г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 26.04.18г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 8391/17г. и констатира следното:

Предявени са искове от Й. Д. против „ДЗИ – О.З.“ ЕАД с правно основание чл. 226 от КЗ отм. за сумите: 38 869 лева /обезщетение за имуществени вреди/, 19 784 лева /законна лихва върху посочената сума/, 2 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/, 1 018 лева /законна лихва върху посочената сума/.

За същите суми са предявени евентуални искове /с правно основание  чл. 45 от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД/ срещу Д. Н..

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото писмени доказателства удостоверяват /а тези факти следва да се приемат и за безспорни – с оглед заявените по делото защитни тези на страните/, че:

В рамките на изпълнително производство /водено от ответника Н. – в качеството му на ЧСИ/, образувано на основание изпълнителен лист от 04.04.12г. /издаден от БОС  по г.д. № 120 от 04г./ от партимониума на ищеца е била събрана сума в размер на общо 78 269 лева. Задължението на длъжника обаче е възлизало на сума в размер на общо 39 400 лева /т.е. от ищеца е била над-взета, над-събрана сума в размер на общо 38 869 лева, или: 78 269 лева минус 39 400 лева/.

Исковете по чл. 226 от КЗ отм. са – основателни:

Досежно правната квалификация на исковете – процесните правоотношения са възникнали по време на действие на стария КЗ /изпълнителното производство е водено през този период, тогава е била сключена и процесната застраховка „професионална отговорност“ между ЧСИ и дружеството/, поради което в случая са приложими материално правните разпоредби на този нормативен акт. От друга страна – застраховката „професионална отговорност“ на практика представлява частен случай /конкретен под-вид/ на принципната застраховка „гражданска отговорност“, така че в случая е приложимо и правилото на чл. 226 от КЗ отм.  

Досежно иска за имуществени вреди:

Изложеното по-горе сочи, че от партимониума на Й. Д. е била събрана по-голяма сума – от тази визирана в процесният изпълнителен лист /главница, лихва и разноски/. На практика – посочената разлика /в размер на сумата общо 38 869 лева/ се явява следствие от факта, че сумата по изпълнителният лист е била събрана изцяло само от единия длъжник /ищеца/, а не е била разпределена /разделена/ по равно между него и другият длъжник /С. Д./.Т.разпределение /разделяне на отговорността между двамата длъжници/ в случая е следвало да бъде направено от ЧСИ, доколкото самото съдържание на изпълнителния лист предполага /налага/ това. В тази връзка:

Изпълнителният лист /а и представените по делото съдебни актове – въз основа на които същият е бил издаден/ не съдържа изричен дизпозитив за солидарно осъждане на двамата ответници /Й. Д. и С. Д./. В такава хипотеза /предвид липсата на дизпозитив за солидарност и предвид липсата на друг вид разпределение на процесната отговорност между ответниците, длъжниците/ следва да се направи извод, че дългът се разпределя между последните – по равно. В същата връзка принципно – без изричен съдебен дизпозитив /с изричноТ.съдържание/ процесната солидарност не може да бъде предполагана /презумирана/ от органа по изпълнението в хипотезата на чл. 32, ал. 2 от СК /напротив: евентуалният порок -  непълнота, неяснота на решението на съда, съответно и на изпълнителният лист е следвало да бъде отстранен предварително, преди извършване на процесното принудително действие в рамките на производство по чл. 247 от ГПК, чл. 250 от ГПК, чл. 251 от ГПК; това именно би позволило да се проведе законосъобразно изпълнение – в съответствие с изричния дизпозитив на съответния съдебен акт/. Именно с оглед изложеното – в случая следва да се направи извод, че процесната над-взета сума е била събрана противоправно от длъжника /т.е. същата за последния представлява имуществена вреда, която следва да бъде обезщетена/. По същите съображения – в полза на ищеца следва да бъде присъдено и процесното обезщетение за неимуществени вреди. Досежно размера на този иск:

В хипотеза като процесната /при незаконосъобразно проведено изпълнително производство, засягащо в негативен аспект имуществената сфера на съответния длъжник/ следва да се презумира, че последният е претърпял неимуществени вреди. На практика изпълнителният процес /поради принудителното си естество/, особено когато е бил проведен в противоречие с правилата на ГПК – винаги следва да бъде окачествен като обстоятелство причиняващо неимуществени вреди на длъжника. С оглед това /предвид изложените принципни съображения, преценени и в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД/ искът следва да бъде уважен – изцяло /на практика и самият заявен размер на претенцията, преценен съразмерно на установената по делото имуществена вреда/ не предполага излагане на подробни съображения в хипотезата на цитираният законов текст.

Основателни са и акцесорните искове:

В полза на ищеца следва да бъдат присъдени и законни лихви върху горните обезщетения за периода от 02.07.12г. /когато е било издадено разпореждането на ЧСИ, фиксиращо окончателно размера на дълга/ до 30.06.17г. /когато е заведено делото/. За такъв период следващите се на ищеца лихви възлизат на сумите: 19 784 лева /върху обезщетението за имуществени вреди/ и 1 018 лева /върху обезщетението за неимуществени вреди/.

Възражението на ответника за давност е частично основателно:

В случая процесната 5-годишна давност /по чл. 110 от ЗЗД/ досежно процесните главници е започнала да тече /в хипотезата на чл. 114, ал. 1 от ЗЗД/ считано от 02.07.12г. /когато е било издадено разпореждането на ЧСИ досежно разпределението на постъпилите по изпълнението суми/. От този момент до завеждане на иска е изтекъл срок по-къс от този по чл. 110 от ЗЗД. Вземането за лихви е погасено по давност /при условията на чл. 111 от ЗЗД/ за периода до 30.06.14г. С оглед това – на ищеца следва да се присъдят законни лихви за забава върху горните главници /обезщетенията за имуществени вреди и за неимуществени вреди/ за периода от 30.06.14г. до 30.06.17г. в размери на: 11 868 лева и 611 лева.

Предвид изхода на спора по главните искове – евентуалните такива следва да бъдат оставени без разглеждане.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДА „ДЗИ – О.З.“ ЕАД да плати на Й.В.Д. ЕГН ********** сумите: 38 869 лева и 2 000 лева /обезщетения за имуществени вреди и за неимуществени вреди/, законната лихва върху посочените суми за периода от 30.06.17г. до цялостното им изплащане, 11 868 лева /законна лихва върху първата сума за периода от 30.06.14г. до 30.06.17г./, 611 лева /законна лихва върху втората сума за периода от 30.06.14г. до 30.06.17г./ - на основание чл. 226 от КЗ отм. и 4 732 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ исковете по чл. 86 от ЗЗД за сумите над присъдените по-горе.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ евентуалните искове по чл. 45 от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД срещу Д.И.Н. ***.

ОСЪЖДА Й.В.Д. да плати на Д.И.Н. 2 500 лева - съдебни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: