Решение по дело №6613/2019 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 424
Дата: 18 февруари 2020 г. (в сила от 3 юли 2020 г.)
Съдия: Явор Петров Джамалов
Дело: 20191720106613
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                               18.02.2020 година                                 гр.П.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

Пернишки районен съд                                                                                    VII състав

На единадесети февруари                                                                              2020 година

В публично заседание в следния състав :

                                                             Районен съдия : Явор Джамалов

                                                                             Съдебни заседатели :                                           Секретаря : Антония Стоева

Прокурор :  

като разгледа докладваното от съдията, гражданско дело № 06613  по описа за 2019 година, за да се произнесе, съдът взе предвид следното :  

 Предявените искове са с правно основание чл.128 СК.

                 Предявени са искове от Е.Д.Т. ,с ЕГН: **********, и

Е.Е.Т. ,с ЕГН: **********,***, срещу И.В.П., с ЕГН: **********. е адрес *** и Е.Е.Е.,е ЕГН**********,е адрес ***, в качеството им на родители и законни представители на детето М. Е.Е., като съдът се произнесе с решение по силата на което ищците да имат право да виждат и вземат внука си М. Е.Е. два пъти в месеца - веднъж в първите 15 дни и веднъж във вторите петнадесет дни от календарният месец , като личните контакти на бабата и дядото се осъществяват на територията на град П., за период от време от шест месеца, считано от постановяване на решението по настоящото дело,  като контактите следва да се осъществяват за времето от 10.00 часа до 16.00 часа- в определени от съда дни от седмицата - събота, неделя или дори през седмицата , по преценка на съда, като след изтичане на посочения период от време  да се определи да имат право да виждат и вземат детето веднъж в месеца, за два последователни дни - определени от съда от 10.00 часа в единият ден до 18.00 часа на следващия ден с преспиване на детето в дома на бабата и дядото в град П., както и 14 дни пред лятната ваканция, които да не съвпадат с годишния отпуск на майката на детето, съответно на бащата на детето, в зависимост от това на кого от тях ще бъдат предоставени родителските права. При тези срещи се моли да вземат и връщат детето от и до дома на родителя, на когото съдът предостави за упражняван родителските права, както и присъждане на направените по делото разноски.

              Ответника И.В.П., оспорва исковете, като изразява становище , че детето се чувства притеснено в присъствието на своята баба и дядо по бащина линия. Моли се ако бъдат все пак определени контакти между бабата и дядото те да бъдат съобразени с нуждите и интересите на детето.

Ответника Е.Е.Е. е изразил становище, че не оспорва исковете, като в интерес на детето е да се вижда с неговата баба и дядо. Излагат се доводи, че майката на детето целенасочено се опитва да отчужди същото от него и от неговите родители.

             Районният съд преценявайки събраните по делото доказателства, по реда на чл. 12 и чл.235 ГПК, приема за установено и доказано следното:

 

               Не се спори по делото а и видно от представените писмени доказателства - Удостоверение за раждане  издадено въз основа на Акт за раждане № ****/**.**.****. на Столична община ищците са баба и дядо  по бащина линия на малолетното дете на ответниците М. Е.Е. , роден на *** г., който към датата на подаване на настоящата искова молба живее при майка си - ответницата И.В.П. на адрес ***., както и че родителите са във фактическа раздяла от дълго време и са налице  съдебни дела между същите, относно разрешаване на въпроса за упражняването на родителските права над внука им.  

               Видно от показанията на разпитаните по делото свидетели М. Е.Е. и И.С.И.-М., първите ценени по реда на чл.172 от ГПК, на които съдът дава вяра, още от раждането на детето,  баба и дядо са полагали  грижи за него, като е прекарвало много време с тях, беше привързан, между същите е била изградена емоционална връзка но по повод влошените отношения между родителите в последния период от време са нарушение нормални контакти е детето и това е довело до отчуждение. Свидетелите заявяват, че ищците много обичат своя внук и винаги са полагали необходимите грижи за него. Притежават отделно жилище, находящо се в град П., където са създали  всички необходими условия за отглеждането на дете.                

              В исковата молба ищците изтъкват и доводите, че имат още един син, свидетеля М. Е.Е., който също има дете и са създали традиции за провеждането на семейни събирания, от които детето отсъства.  

              Видно от представения по делото социален доклад на ДСП – П. се установява, че М. Е.Е. е дете на разделени родители, които не поддържат нормална връзка помежду си. Двамата са в постоянен и сериозен конфликт, който се отразява неблагоприятно върху развитието на детето. Налице е родителско отчуждение по отношение на бащата. Детето е отделено от своите баба и дядо по бащина линия. Отдел "Закрила на детето" към ДСП - П. счита, че е необходимо съдът да постанови решение, в което да бъдат защитени в най-голяма степен правата и интересите на малолетното дете М. Е.Е.. Връзката на малолетния с неговите баба и дядо по бащина линия е прекратена без основателна причина. Детето е на път да забрави своя произход по бащина линия, да прекъсне завинаги контакта със своите роднини. Възстановяването на контактите му с бабата и дядото по бащина линия, с активно позитивно сътрудничество от страна на майката, ще спомогне за подобряване на цялостния комфорт на малолетния и ще защити напълно неговите интереси.

              Предвид всичко изложено съдът намира така предявените искове за основателни, поради което и следва да бъдат уважени. Законодателят с разпоредбата на чл.128 ал.1 от СК, е предвидил че дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето. Това право има и детето. В случая от събраните доказателства се установи, че контакта между детето и неговите баба и дядо по бащина линия е нарушен, ищците нямат противоправни прояви, имат условия и желаят да имат контакти със своя внук, което е както в негов интерес, така и в интерес на останалите роднини по бащина линия, доколкото и моралните норми сочат, че не следва да бъдат прекратявани контактите между баба и дядо и внук без основателна причина, каквато в случая не е установена. 

              Съдът вземайки предвид възрастта на детето обстоятелството, че родителите му са разделени и все още не е определено на кой от родителите ще бъдат присъдени за упражняване родителските права, наличието на данни за домашно насилие, настъпилото през последните месеци отчуждение между бабата и дядото и внука поради липса на контакти, съдът намира че следва да бъдат определени следните мерки за лични контакти между ищците и детето както следва  :  всяка първа и трета седмица от месеца в един от работните дни  за 2 часа, след предварителна договорка с майката, а ако майката откаже договорка в срядата или четвъртъка, като посочените два часа да не съвпадат с учебните часове на детето и евентуални негови извън учебни занимания /като посещаване на курсове, допълнителни уроци, тренировки и пр./, като бабата и дядото да вземат и връщат детето от дома на майката или от съответното учебно заведение и го връщат в дома на майката, за период от една година от влизане на решението в сила, като след изтичане на едногодишния срок, да имат право да го вземат един път месечно,  всяка втора седмица в сряда, след училище с преспиване като го връщат в четвъртък в учебното му заведение през учебната година и една седмица през лятото по време на ваканция за 7 дни, които да не съвпадат с платения годишен отпуск  на майката и бащата. При определянето на тези мерки съдът взема предвид, че е нецелесъобразно да се определя режим на лични отношения на бабата и дядото през почивните дни, доколкото това би попречило на евентуалното пълно упражняване на лични отношения с един от двамата родители, при определяне на личните отношения на този на когото не се предостави упражняването на родителските права. Съответно предложеното от майката, личните отношения на детето да съвпадат с времето през което евентуално бъдат определени такива на бащата е нецелесъобразно, доколкото бабата и дядото имат право на лични отношения с внука си които да не са зависими от желанието и упражняването на такива от бащата. Исканията във вида направен от ищците следва да бъде отхвърлен като неоснователен, съобразно изложените по-горе мотиви.

 В настоящия случай, предмет на съдебното производството не могат да бъдат евентуални противобрачни прояви от страна на бащата, проявена агресия спрямо децата и съпругата си довели до налагане на мерки срещу домашно насилие по съдебен ред. Същевременно, настоящият състав намира, че прекратяваното на всякакви контакти на детето със своята баба и дядо, би довело до още по–голямо отчуждение между тях, което би се задълбочило с течение на времето в бъдеще, което не кореспондира с  националния манталитет, обичайните норми и добрите нрави и не би било в интерес на същото. Следва да бъде отбелязано, че при промяна на обстоятелствата в бъдеще, всяка една от страните може да иска промяна на определения с настоящето решение режим на лични контакти с детето. Също така следва да се подчертае, че режима на лични отношения следва да се извършва по постоянното местопребиваване и живеене на детето, като съдът не може да определя личните контакти да се осъществяват в друго населено място. 

Предвид изхода на делото ответниците следва да бъдат осъдени да заплатят направените разноски от ищцовата страна. Видно от представения списък с разноските по реда на чл.80 ГПК, ищците са изплатили на процесуалния си представител  2000.00 лева адвокатско възнаграждение. Доколкото в случая е налице субективно съединяване на исковете срещу двама ответника, като съответно Е.Е.Е. не оспорва иска и няма данни да е дал повод за завеждането му, то втория ответник доколкото оспорва исковите претенции следва да бъде осъден да заплати половината от възнаграждението, съответстващо на втория иск или сумата в размер на 1000.00 лева.

 Водим от гореизложеното Пернишкия районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

            ОПРЕДЕЛЯ мерки за лични отношения на Е.Д.Т., с ЕГН: **********, и Е.Е.Т., с ЕГН: **********,***, по повод иска предявен срещу И.В.П., с ЕГН: **********. е адрес *** и Е.Е.Е.,е ЕГН**********, с адрес ***, в качеството им на родители и законни представители на детето М. Е.Е., като ищците баба и дядо на детето М. Е.Е.  с ЕГН **********, да имат право да вземат детето всяка първа и трета седмица от месеца в един от работните дни  за 2 часа, след предварителна договорка с майката, а ако майката откаже договорка в срядата или четвъртъка, като посочените два часа да не съвпадат с учебните часове на детето и евентуални негови извънучебни занимания, /като посещаване на курсове, допълнителни уроци, тренировки и пр./, като бабата и дядото да вземат и връщат детето от дома на майката или от съответното учебно заведение и го връщат в дома на майката, за период от една година от влизане на решението в сила, като след изтичане на едногодишния срок, да имат право да го вземат един път месечно,  всяка втора седмица в сряда, след училище с преспиване като го връщат в четвъртък в учебното му заведение, през учебната година и една седмица през лятото по време на ваканция за 7 дни, които да не съвпадат с платения годишен отпуск  на майката и бащата, като исканията по начина по който са направени  а именно : да имат право да виждат и вземат внука си М. Е.Е. два пъти в месеца - веднъж в първите 15 дни и веднъж във вторите петнадесет дни от календарният месец , като личните контакти на бабата и дядото се осъществяват на територията на град П., за период от време от шест месеца, считано от постановяване на решението по настоящото дело,  като контактите следва да се осъществяват за времето от 10.00 часа до 16.00 часа- в определени от съда дни от седмицата - събота, неделя или дори през седмицата , по преценка на съда, като след изтичане на посочения период от време  да се определи да имат право да виждат и вземат детето веднъж в месеца, за два последователни дни - определени от съда от 10.00 часа в единият ден до 18.00 часа на следващия ден с преспиване на детето в дома на бабата и дядото в град П., както и 14 дни пред лятната ваканция, които да не съвпадат с годишния отпуск на майката на детето, съответно на бащата на детето, в зависимост от това на кого от тях ще бъдат предоставени родителските права, ОТХВЪРЛЯ  исканията като неоснователни. 

ОСЪЖДА  И.В.П., с ЕГН: **********. е адрес ***, да заплати на  Е.Д.Т. ,с ЕГН: **********, и Е.Е.Т., с ЕГН: **********,*** размер на 1000.00 лева направени разноски по делото за заплатено адвокатско възнаграждение.  

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Пернишкия окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ :