Присъда по дело №651/2015 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 99
Дата: 28 май 2015 г. (в сила от 13 юни 2015 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20155220200651
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 април 2015 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                      ГОДИНА 2015                         ГР. ПАЗАРДЖИК

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  28-ми май                                                                     2015 ГОДИНА

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

                                   СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: 1: М.  П.

           2: Й.  Ц.

 

Секретар: И.Р.

Прокурор: Р. Б.

Като разгледа докладваното от съдия БИШУРОВ

Наказателно дело ОХ № 651                              по описа за 2015 година

 

                                       П Р И С Ъ Д И   :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия А. И. С. М. – роден на ***г. в гр.Тортум, Турция, живущ в Истанбул, Турция, турчин, турски гражданин, с начално образование, женен, работещ, неосъждан, № на документ за самоличност 46234372674, ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 18.04.2013г. на АМ „Тракия” 91 км., в ремарке с рег. № *** на камион „Волво Н12” с рег. № ***, в немаловажен случай, е държал акцизни стоки /тютюневи изделия/ - 33 000 кутии цигари „Merylin Slims” на стойност 141 900 лв. и 12 000 кутии цигари “King” на стойност 50 400 лв. или общо 45 000 кутии цигари на обща стойност 192 300 лв., всички без акцизен бандерол, когато такъв се изисква по чл.28 от ЗТТИ, като предметът на престъплението е в големи размери, поради което и на основание чл.234 ал.2, т.3, във вр. с ал.1 от НК, във вр. с чл.28 от ЗТТИ, във вр. с чл.54 от НК го ОСЪЖДА на ТРИ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

 

На осн. чл.66 ал.1 от НК изтърпяването на наложеното наказание лишаване от свобода се отлага за изпитателен срок от ПЕТ ГОДИНИ.

 

На основание чл.234 ал.3 от НК ПОСТАНОВЯВА предметът на престъплението 45 боя пазарски чанти /съответно 12 чанти с 1200 стека или 12000 кутии цигари „King”, червен и 33 чанти с 3300 стека или 33000 кутии цигари „Merylin Slims”/, находящи се на съхранение в Тилова база на ОД на МВР – Пазарджик да се отнемат в полза на държавата и поради забрана за реализация в търговската мрежа на Република България да се унищожат.

 

          ПОСТАНОВЯВА веществените доказателства: банкнота с номинал 100 щатски долара със сериен номер EL 81951232 A да се отнеме в полза на държавата и поради забрана за обръщение в паричния оборот да се унищожи,  а мобилен телефон “Nokia” с IMEI: *** със СИМ карта “mt-s” с № ***, да се върне на подсъдимия А. М..

 

 На основание чл. 189, ал.3 от НПК  ОСЪЖДА подсъдимия А. И. С. М.  да заплати сторените по делото разноски в размер на 40 лв., платими по сметка на ОД на МВР – Пазарджик, а в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Пазарджик съдебно-деловодни разноски в размер на 15 лева, както и  5 лв. държавна такса при евентуално служебно издаване на изпълнителен лист.

 

          ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15 дневен срок от днес.

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: 1:

 

       2:         

 

 

                                        

Съдържание на мотивите

НОХД № 651/2015 год.

МОТИВИ:

 

Обвинението  против подсъдимия  А. И. С. М. – роден на ***г. в гр.Тортум, Турция, живущ в Истанбул, турски гражданин е за престъпление по чл.234 ал.2, т.3 във вр. с ал.1 от НК във вр. с чл.28 от ЗТТИ за това, че на 18.04.2013 г., на АМ „Тракия” 91 км., в ремарке с рег. № *** на камион „Волво Н12” с рег. № ***, в немаловажен случай, е държал акцизни стоки (тютюневи изделия) – 33 000 кутии цигари „Merylin Slims” на стойност 141 900 лв. и 12 000 кутии цигари „King” на стойност 50 400 лв. или общо 45 000 кутии цигари на обща стойност 192 300 лв., всички без акцизен бандерол, когато такъв се изисква по чл. 28 от Закона за тютюна и тютюневите изделия, като предметът на престъплението е в големи размери.

          В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура-гр.Пазарджик поддържа така повдигнатото обвинение и пледира за осъдителна присъда с налагане на ефективно наказание ЛС.

                Подсъдимият не се явява лично в съдебно заседание. Производството е проведено в негово отсъствие.

          Районният съд като обсъди и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и след като спази разпоредбите на чл.301 от НПК, прие за установено следното:

През м. март 2013 г. в сектор „БОП” – Пазарджик постъпила информация за лица съпричастни към контрабанден внос на цигари без акцизен бандерол и тяхното разпространение на територията на града и община Пазарджик. След започване на работа по случая било установено, че се очаква подс.А.М. - шофьор на турски товарен автомобил, извършващ редовни курсове през Република България, да извърши контрабанден внос на такива цигари. Била установена регистрацията на управлявания от подс. М. товарен автомобил с ремарке, както и това, че последното му влизане в страната било на 07.04.2013 г. през ГКПП „Капитан Андреево”, а напускането му на следващия ден 08.04.2013 г. през ГКПП „Калотина шосе”. Полицейските служители направили предположение, че подсъдимият, с управлявания от него т.а. ще навлезе отново в страната около 17.04.2013 година.

Междувременно, на 07.04.2013 г. вечерта, подсъдимият пътувал от Турция за Германия през Република България, управлявайки т.а. „Volvo H12” с рег. № *** с ремарке с № ***. Спрял на турски ресторант на АМ „Тракия”  при гр. Пазарджик, за да почине. Докато бил в камиона и почивал, на вратата му почукал непознат за него български циганин, който се представил като „Я.”. Същият предложил на подъсдимия на връщане от Германия да мине през Сърбия и да превози с товарния си автомобил цигари без акцизен бандерол като му обещал лично за него печалба от 2 400 евро. „Я.” не уточнил количеството на цигарите, но обяснил, че в Сърбия щели да го чакат хора, които да ги натоварят. Освен това му дал бележка с телефон за връзка с мобилен № ***, както и адрес.

Подсъдимият приел предложението. След като тръгнал на курс обратно от Германия за Турция, на 17.04.2013г. той се намирал в Република Хърватска откъдето се обадил на дадения му  от „Я.” телефонен номер.  В хода на проведения разговор М. получил указания да закара товарния автомобил на около 50-60 км от Белград в един автосервиз. Когато пристигнал на мястото, там го чакали трима сърби, които натоварили камиона с уговорената стока – цигари без акцизен бандерол. Щом приключило товаренето подсъдимия продължил курса си.  Влязъл в България на 17.04.2013 г. около 22 часа, през ГКПП „Калотина”. Още тогава бил  поставен под наблюдение от служители на сектор „БОП”, които следвали автомобила неотлъчно. Подсъдимият шофирал по АМ „Тракия”, минал през София и Ихтиман и преспал на паркинг край магистралата. На следващия ден - 18.04.2013 г. получил обаждане по телефона от „Я.”, който му казал да отиде в гр. Пазарджик. М. тръгнал с товарния автомобил и спрял на паркинг на 91 км. на АМ „Тракия”.

Докато чакал да дойде някой и да получи превозваните от него цигари, полицейските служители предприели действия по задържането на подсъдимия. Била установена самоличността на водача, както и фактът, че във влекача били превозвани 45 чанти, всяка от тях съдържаща по 100 стека цигари без акцизен бандерол от марките „King” и „Merylin”, както следва: 12 чанти с 1 200 стека или 12 000 кутии цигари „King”, червен и 33 чанти с 3 300 стека или 33 000 кутии цигари „Merylin Slims”.

От служители при ОД на МВР – Пазарджик било извършено претърсване и изземване. По-късно същия ден било извършено претърсване и изземване и в дома на св. Я.Р. ***, но в хода на същото не били открити незаконни вещи и предмети, чието притежаване да е забранено от закона, с изключение на 1 бр. банкнота от 100 щатски долара, оказала се неистинска.

По повод на това било отпочнато настоящото наказателно производство.

След привличането му и разпит като обвиняем по делото подс.М. напуснал пределите на Р България в нарушение на наложената му забрана с прокурорско постановление в ДП по реда на чл.68 от НПК и в нарушение на взетата му мярка за неотклонение парична гаранция.

Видно от заключението на приетата по делото съдебно оценъчна експертиза, което съдът цени като обективно и компетентно, общата стойност на иззетите от подсъдимия и открити по време на претърсването акцизни стоки, подробно описани по-горе, към датата на извършване на деянието възлиза ан сумата от 192 300 лв.

          Така описаната фактическа обстановка съдът възприе изцяло от самопризнанията на подсъдимия дадени в досъдебната фаза на процеса и приобщени чрез прочитането им по реда на чл.279 ал.1, т.2 от НПК, също от показанията на свидетелите Я.Р., Й.Р., Е.П., А.Ц., Р.Д., З.С., М.Я., А.П., С.К. и Б. А., както и от писмените и веществени доказателства, инкорпорирани в доказателствения материал по делото.

          Съдът дава изцяло вяра на всички събрани по делото доказателства,  тъй като същите са последователни и непротиворечиви, като по категоричен начин очертават гореописаната фактическа обстановка.

          Тук е мястото да се посочи, че първоначално св.Я.Р. е бил привлечен като обвиняем по делото за извършено престъпление по чл.234 от НК, в съучастие с подс.М., но в последствие наказателното производство против него е било прекратено с влязло в сила постановление на РП-Пазарджик, като предаден на съд е бил само А. М..

          При това положение е безпредметно задълбоченото обсъждане на показанията на св.Р., Р., Ц., К. и П. относно това имало ли е и какви са били отношенията между М. и Р., за какво е бил извършен паричен превод на 500 евро от съпругата на Р. към М., каквито факти са изложени в обстоятелствената част на ОА, както и имало ли е телефонни контакти между двамата, кога, на какви телефонни номера и по какъв повод.

          Основните доказателства, от които съдът направи изводи за факта на извършеното престъпление, авторството в лицето на подсъдимия и неговата виновност са самопризнанията на подсъдимия от ДП, показанията на свидетелите П., Д. и С., протоколът за претърсване и изземване от т.а. на подсъдимия, протоколът за оглед на веществени доказателства, заключението на оценъчната експертиза и иззетите като веществени доказателства акцизни стоки – цигари без бандерол подробно описани по-горе, които съвкупно и непротиворечиво очертават гореописаната фактическа обстановка.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, за безспорно установено по делото, че подс.М. е осъществил от обективна и субективна страна признаците на престъпния състав на чл.234 ал.2, т.3 във вр. с ал.1 от НК и във вр. с чл.28 от ЗТТИ, като на 18.04.2013г. на АМ „Тракия” 91 км., в ремарке с рег. № *** на камион „Волво Н12” с рег. № ***, в немаловажен случай, е държал акцизни стоки /тютюневи изделия/ - 33 000 кутии цигари „Merylin Slims” на стойност 141 900 лв. и 12 000 кутии цигари “King” на стойност 50 400 лв. или общо 45 000 кутии цигари на обща стойност 192 300 лв., всички без акцизен бандерол, когато такъв се изисква по чл.28 от ЗТТИ, като предметът на престъплението е в големи размери.

Подсъдимият е имал представа за всички обективни елементи на престъпния състав, включително и квалифициращите. Съзнавал е, че процесните цигари са акцизни стоки и по силата на ЗТТИ, действащ в Р България, същите следва да са облепени с бандерол, за да могат да се държат или пък продават в търговската мрежа. Съзнавал е също, че за тези цигари не платен акциз и той няма право да ги държи, но въпреки това ги е държал, което означава, че е предвиждал и искал настъпването на общественоопасните последици от деянието си, т.е. действал  е  с пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 от НК.  Предвид предметът на престъплението и неговата стойност от 192 300 лв., което е над 70 минимални работни заплати за страната към момента на деянието, обуславя приложението на по-тежко квалифицирания състав на престъплението по чл.234 ал.2, т.3 от НК.

          При определяне вида и размера на наказанието, което следва да бъде наложено на подсъдимия, съдът се ръководи от изискванията на чл.36 от НК- относно целите на наказанието, както и от разпоредбите на чл.54 и следващите от НК - относно индивидуализацията на същото.

          Съдът отчете относително завишената степен на обществена опасност на конкретното деяние, предвид предмета на престъплението, който е в едно голямо количество цигари, както и предвид начина и средствата за извършване на деянието – с товарен автомобил и чрез осъществяване на контрабанда.  Отчете се и относително ниската степен на обществена опасност на дееца, който не е осъждан, не криминално проявен, доколкото няма данни за противното, а настоящото деяние е инцидентно в неговия живот. 

Подбудите за извършване на престъплението се коренят в незачитането на установения в страната правов ред, регулиращ обществените отношения в областта на отделните стопански отрасли.

Като смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства се отчетоха чистото съдебно минало, направените самопризнания в досъдебната фаза на процеса и оказаното съдействие на разследващите органи.

Отегчаващо обстоятелство – голямото количество на държаните акцизни стоки, което по принцип сочи и на признака „особено големи размери, т.е. над 140 МРЗ, но т.к. в нормата на чл.234 ал.2 от НК липсва такава квалификация, то това следва да се отчита като отегчаващо обстоятелство.

При тези данни съдът, съобразявайки наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, съобразно относителната им тежест, съдът даде превес на първите и осъди подс.М. на три години лишаване от свобода, с което намери, че се постигнат целите по чл.36 от НК. Съдът не наложи на подс.М. и кумулативно предвиденото по-леко наказание лишаване от права по чл.37 ал.1, т.7 от НК, т.к. се установява, че той по принцип не притежава права да упражнява професия или дейност свързана със съхранение и търговия с тютюневи изделия.

          С оглед данните събрани за личността на  подсъдимия съдът прецени, че за  постигане целите на наказанието и преди всичко за неговото поправяне и превъзпитание не се налага ефективно изтърпяване на така наложеното  наказание лишаване от свобода. Действително институтът на условното осъждане е изключение от правилото за начина на изпълнение на наказанието лишаване от свобода.  Отчитайки обаче възрастта на подсъдимия, отчитайки инцидентността на престъпната проява и изразеното разкаяние и критично отношение към стореното съдът намери, че принудително-възпиращото и поправително-превъзпитателното въздействие по отношение на извършителя, както и предупредителното и общовъзпитателно спрямо всички останали членове на обществото ще се постигне и без ефективното изтърпяване на наложеното  наказание лишаване от свобода.  

С оглед на гореизложеното  и на основание чл.66 ал.1 от НК съдът отложи изтърпяването на наказанието  лишаване от свобода, като определи  изпитателен срок от 5 години, като прие, че именно с тази продължителност ще се постигнат целите на наказанието.

На основание чл.234 ал.3 от НК съдът постанови предметът на престъплението –45 боя пазарски чанти /съответно 12 чанти с 1200 стека или 12000 кутии цигари „King”, червен и 33 чанти с 3300 стека или 33000 кутии цигари „Merylin Slims”/, находящи се на съхранение в Тилова база на ОД на МВР – Пазарджик да се отнемат в полза на държавата и поради забрана за реализация в търговската мрежа на Република България да се унищожат.

Съдът постанови веществените доказателства: банкнота с номинал 100 щатски долара, иззета при претърсването на дома на св.Р., за която се установява, че ефалшива, със сериен номер EL 81951232 A да се отнеме в полза на държавата и поради забрана за обръщение в паричния оборот да се унищожи,  а мобилен телефон “Nokia” с IMEI: *** със СИМ карта “mt-s” с № ***, да се върне на собственика - подсъдимия А. М..

 На основание чл. 189, ал.3 от НПК съдът осъди подсъдимия А. М.  да заплати сторените по делото разноски в размер на 40 лв., платими по сметка на ОД на МВР – Пазарджик, а в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд – Пазарджик съдебно-деловодни разноски в размер на 15 лева, както и  5 лв. държавна такса при евентуално служебно издаване на изпълнителен лист.

По изложените съображения, Пазарджишкият Районен съд постанови присъдата си.    

                                                        

 

          РАЙОНЕН СЪДИЯ: