Определение по дело №456/2019 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 192
Дата: 14 ноември 2019 г. (в сила от 16 януари 2020 г.)
Съдия: Наташа Иванова Даскалова
Дело: 20195210200456
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ ………..

 

14.11.2019   година,гр.Велинград

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД на четиринадесети ноемвр  ,две хиляди и деветнадесета  година в  з а к р и т о  заседание   в   следния      с ъ с т а в :

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:НАТАША ДАСКАЛОВА

 

като разгледа докладваното от районния съдия НАТАША ДАСКАЛОВА  ч.н.дело № 456 по описа за 2019 година на Районен съд Велинград и за да се произнесе взе предвид следното:

 

                   Производство по реда на чл. 243,ал.5 и 6 от НПК.

                   С постановление от 01.08.2019   година   Районна прокуратура Велинград, на основание  чл.243,ал.1,т.1,във вр. с чл. 24,ал.1,т.1  от НПК,е прекратила   наказателното производство по досъдебно производство  вх.№ 35/2018 година по описа на РП Велинград и ЗМ № 254/2018 на РУ на МВР Велинград , водено   за престъпление по чл.  209,ал.3 от НК във вр. с чл. 209,ал.1 от НК.

 

Постановлението е обжалвано от „СЕЛЕКТ ТУРИЗЪМ” ЕООД ,ЕИК *********,със седалище и адрес на управление гр.София,ул.”Панорамен път”№24Е,представлявано от управителя Р.В.Г. с ЕГН **********, с искане да бъде отменено,като незаконосъобразно и неправилно,като делото бъде върнато на за продължаване на разследването,тъй като фактическите твърдения не са подложени на обстойна и всестранна проверка и за това правните изводи  са погрешни; в постановлението не се съдържат убедителни мотиви,че деянието е несъставомерно,тъй като липсвал акт на разпореждане от служителите на хотела- касае се за договор за туристическа услуга и при изпълнението му са направени разходи от страна на дружеството,като освен това е установено,че разследваните лица изначално не са имали намерение да изпълнят договора и да заплатят предоставената им туристическа услуга.

                        Жалбата е процесуално допустима - подадена е в 7-дневния законоустановен срок от получаване на постановлението от пострадалото лице / получено е на 25.10.2019 година от управителя на дружеството,а жалбата е постъпила преди това- на 13.08.2019 година,като постановлението е било връчено на лице,което не представлява ЕООД – претърпяло вреди /.

 

                        След като  се запозна с постановлението и   събраните доказателства по време на досъдебното производство ,съдът  счита,че  постановлението за прекратяване на наказателно производство  е незаконосъобразно и необосновано,поради    което следва               да      бъде   о т м е н е н о  изцяло. По време на досъдебното производство не са събрани всички доказателства,които са необходими за изясняване на обстоятелствата във връзка с осъществяване на процесното деяние – разпитани са лицата,които са ползвали туристическата услуга,управителя на хотела,служители на хотела и фелдшера от ФСМП Велинград.Не са събрани категорични доказателства дали влошеното здравословно състояние на гостите на хотела се дължи на отравяне с храна с оглед на момента на подадения сигнал за спешна помощ и установените симптоми при прегледа. Освен това в обжалваното наказателно не са обсъдени събраните до този момент доказателства  в тяхната съвкупност,поради което и извода,че не може да се направи извод за съставомерно деяние по смисъла на чл. 209,ал.1 от НК е необоснован,а именно  ,че от обективна страна липсва акт на имуществено разпореждане от страна на служителите на хотела,вследствие на което да е възникнала вреда в патримониума на ЮЛ; че се касае за договор за наем,при който липсва имуществено разпореждане . Възможно е престъплението измама да бъде осъществено,когато деецът използва договорни отношения с измамлива цел  т.е деецът да е постигнал договореност със служител на хотел,да получи съотв. туристически услуги,поел е ангажимент да ги заплати,получил е същите,като поначало не е имал намерение да изпълни поетото задължение.В подкрепа на изложеното Решение № 105 от 31.03.2009 година ,по н.дело № 58/2009 г. на ІІ-ро НО на ВС,а относно настъпването на имотна вреда – Решение № 552 от 03.06.2014 г. по н.д.№ 2068 / 2013 г. на ІІІ НО на ВС.

 

                    С оглед на изложеното до тук съдът счита,че обжалваното постановление следва да бъде  о т м е н е н о   изцяло и делото да бъде върнато на Районна прокуратура Велинград за събиране на нови доказателства, за  обсъждане на събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност,съобразно практиката на ВС и ВКС относно осъществяване на състава на престъпление по чл. 209 от НК ,когато договорните отношения се използват с измамлива цел.

 

                   Водим от изложеното до тук  на основание с чл.243,ал.5 и  ал.6. от НПК съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И    :

 

                   О т м е н я в а Постановление от  01.08.2019   година   на Районна прокуратура Велинград, с което на основание  чл.243,ал.1,т.1,във вр. с чл. 24,ал.1,т.1  от НПК,е прекратено    наказателното производство по досъдебно производство  вх.№ 35/2018 година по описа на РП Велинград и ЗМ № 254/2018 на РУ на МВР Велинград , водено   за престъпление по чл.  209,ал.3 от НК във вр. с чл. 209,ал.1 от НК и     в р ъ щ а  делото на Районна прокуратура Велинград  за  изпълнение на  посочените по-горе указания.

 

                   Определението  може да се протестира прокурора и да се обжалва от обвиняемия и неговия защитник,от пострадалия и от ощетеното юридическо лице  пред  Окръжен съд Пазарджик в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: