Решение по дело №894/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 242
Дата: 26 ноември 2019 г.
Съдия: Деян Иванов Денев
Дело: 20193100600894
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер242/26.11.2019г.Град Варна

 

Варненският окръжен съд                                             Наказателно отделение

На  двадесет и шести септември               Две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                      

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕЯН ДЕНЕВ

                ЧЛЕНОВЕ: МАРИН АТАНАСОВ

                  НИКОЛАЙ ПЕТКОВ 

 

 

Секретар Д.Вълчева

Прокурор Диана Недкова -Кипрова

като разгледа докладваното от съдия Деян Денев

ВНОХД № 894 по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид:

                     

 Предмет на въззивното производство е присъда № 120 по НОХД №1240/2019г. по описа на ВРС – 44-ти  наказателен състав, постановена на 15.05.2019г., с която подсъдимият М.В.Я. е признат за виновен за извършено престъпление по чл.195 ал.1 т.7 вр. чл.194 ал.1 от НК, за това, че на 10.01.2019 г. в гр. Варна, в магазин „LC WAIKIKI“, находящ се в търговски център „Гранд Мол Варна“, при условията на повторност, отнел чужди движими вещи – един брой мъжко яке с цип, по етикет – цвят бордо, размер „Л“ на стойност 64,99 лева и един брой мъжки пуловер с цип, със сини райета, различни нюанси, размер „М“ на стойност 22,99 лева, всичко на обща стойност 87,98 лева (осемдесет и седем лева и деветдесет и осем стотинки), от владението на З. К. К. в качеството му на МОЛ – управител на магазин „LC WAIKIKI“, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои. На  осн.чл. 58а, ал. 4 във вр. с чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК ВРС му е наложил наказание „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от ТРИ МЕСЕЦА, което на основание чл. 57, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС да изтърпи при първоначален ОБЩ РЕЖИМ.

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК, същият е бил осъден  да заплати и направените разноски по делото в размер на 46,92 лева (четиридесет и шест лева деветдесет и две стотинки) в полза на ОД на МВР гр. Варна.

 

 

Срещу така постановената присъда  и в законоустановения срок е подаденa въззивна жалба от адв.Н. Д. ,като защитник на подс.М.Я. .В жалбата се навеждат доводи ,че присъдата е постановен при съществено нарушение на съдопроизводствените правила,както и нарушение на материалния закон.

  Моли  се, обжалваната Присъда да бъде отменена  на осн.чл.335,ал.2 от НПК и делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на ВРС.Алтернативно същата да бъде изменена ,като бъде приложен закон за по-леко наказуемо престъпление,а именно чл.197,т.2 вр.чл.194 ,ал.3 от НК., като бъде определено наказание пробация ,включително и подходящи пробационни мерки за срок от една година.

 

В съдебно заседание пред настоящата въззивна инстанция прокурор от Варненска окръжна прокуратура ,моли жалбата на подс.Я. да не бъде уважена. Счита, че първоинстанционната Присъда е правилна и законосъобразна  и като такава следва да бъде потвърдена.

Адв.Г., като защитник на подсъдимия пледира за  неправилност на присъдата,касаещи неправилно приложение на материалния закон. Моли,постановената присъда да бъде изменена ,като бъде наложено по-леко наказание в съответствие с нормата на чл.197,т.2 ,вр.чл.194,ал.3 от НК

В последната си дума подс.М.Я. ,заявява ,че желае последен шанс да се поправи и да се излекува.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и въз основа императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на постановеният акт по отношение законосъобразността, обосноваността и справедливостта му, съобразно изискванията на чл.313 и чл.314, ал.1 от НПК намира за установено следното:

            Въззивната жалба е процесуално допустима, подадена в срока за обжалване и от надлежни страна, като разгледана по същество настоящият въззивен съд я намира за неоснователна.

            Производството пред ВРС се е развило в условията на съкратено съдебно следствие, след като подсъдимия е признал всички факти описани  в обвинителния акт, като е направил  изявление съгласно изискването на чл.371,т.2 от НПК.

            От фактическа страна, първостепенният съд в съответствие с всички релевантни доказателства е приел за установено по безспорен начин следното:

            На 10.01.2019 г  около  13:00  часа. подс. М.  Я. влязъл в магазин „LC Waikiki”, находящ се в търговски център „Гранд Мол“, на ул. „Андрей Сахаров“ № 2 в гр. Варна, ниво „0“ с намерение противозаконно да присвои някакви вещи, предлагани за продажба.Същият  бил  облечен с дънково яке със сиви на цвят ръкави и тъмна шапка с козирка.

Управител на търговския обект бил св. З.К. К., бил и материално отговорно лице за стоките, предлагани за продажба. Св. К. забелязал, че подс.М.  Я. взел два броя якета и три броя мъжки пуловера, като се насочил към пробните в магазина. Поведението на подс. Я. се сторило подозрително на св. К., последният се свързал по телефона със св. Й. Ж. Й. – ст. полицай в сектор „Охранителна полиция“ към Трето РУ към ОД на МВР – гр. Варна и го помолил да отиде в търговския обект.

Св. Й., заедно със своя колега св. К. Д. Д.също полицейски служител в Трето РУ към ОД на МВР – гр. Варна застанали в близост до изхода на  магазин LC Waikiki”

Междувременно подс. Я. се намирал в пробната на магазина.Успял да облече едно мъжко яке с цип, цвят по етикет – тъмно бордо, което облякъл под своето дънково яке, с което бил . Под слиповете си  поставил увит на кръста мъжки пуловер с цип, със сини райета, различни нюанси.Подс.Я.  излязъл от пробната, насочил се към касовата зона, като не заплатил цената на гореописаните вещи  и излязъл от търговския обект.

В близост до изхода на магазин LC Waikiki”, св. Й. и св. Д. спрели за проверка подс. Я.,отвели  го в отделно помещение за проверка  и установили, че под дрехите си подсъдимият е скрил яке с цвят тъмно бордо и мъжки пуловер с цип, със сини райета, които е взел, без да заплати цената им от магазин „.LC Waikiki”

Съгласно заключението на изготвената по делото СОЕ, стойността на вещите били на обща стойност 87,98 лева(осемдесет и седем лева и деветдесет и осем стотинки).

Тази фактическа обстановка е правилно установена от първоинстанционния съд, като същата се доказва от показанията на разпитаните в хода на воденото досъдебно производство свидетели,   от обясненията на подсъдимия, писмените доказателства по делото и  заключението  по изготвената  от вещото  лице  експертиза.

Въз основа на така установените факти ВРС, след анализ на събраните доказателства, е достигнал до верен правен извод, че  подсъдимият М.В.Я. е осъществил състав на престъплението кражба, която с оглед начина на извършването й, стойността на предмета й личността на извършителя следва да се приеме за повторни извършена в немаловажен случай и квалифицира по по чл.195 ал.1 т.7 вр. чл.194 ал.1 от НК.

 

По отношение на възраженията изложени във въззивната жалба 

 

Спор относно фактологията пред настоящата инстанция не е и повдиган, с оглед особените правила по гл. 27 от НПК, при които е протекло производството, а що се отнася до възражението срещу неправилната квалификация на деянието, то е неоснователно. То е свързано с развитата и пред първоинстанционния съд теза, че деянието представлява маловажен случай, поради което пък разпоредбата на чл. 195 ал. 1 т. 7 от НК не намира приложение.

„Маловажен случай“, според законовата дефиниция  „е този, при който извършеното престъпление с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид“

Респективно, когато случаят не може да бъде приет за такъв, той е „немаловажен“.

В казуалния, налице е елементарна кражба на вещи на ниска стойност, които са върнати на владелеца. Стойността на кражбата, сама по себе си е такава, че деянието би могло да се приеме и за непрестъпно, по аргумент от 218б от НК. Но, личността на дееца и обществената опасност, което представлява,  правят деянието не само общественоопасно до степен престъпно, по смисъла на чл. 9 ал.1 от НК а и съставомерно по възведеното обвинение.

  Не почива на аргументи твърдение, че не са нарушени обществени нарушения и накърнени обществени интереси.  Нарушени са и то, до квалифициращо престъпна степен, тези отношения, гарантиращи безпрепятствено упражняване правото на собственост, а в частност, касаещи владеенето на отнетите вещи.  Не стойността на вещите, а опасността на случая определя съставомерността на деянието.

Подсъдимият в кратък период от време е извършил множество престъпления срещу собствеността. По отношение на него са били снизходително определяни и условно отлагани наказания. Повече от очевидно е, че тези наказания не са оказали своята превенционна роля и че не са попречили за формирането на упорита престъпна воля у дееца. Условието да не върши престъпление подсъдимият не изпълнил, поради което то не бива да му се поставя повече.

Не е излишно да се отбележи, че подсъдимият е признал изложените в обстоятелствената част на обвинителния акт факти, между които и че е многократно осъждан и обществено опасен, поради което и възражението срещу квалификацията на деянието, обусловена от тези факти, въззивният състав намира за несъстоятелно.

И след като деецът е лице с висока степен на обществена опасност, то не може да се приеме, че деянието му е с по - ниска от тази при обикновените случаи на кражба.

 Справката за съдимостта на подсъдимия го обуславя и  като „повторно извършено“. То би могло и да се нарече „петорно“ извършено, защото, преди изтичането на преклузивния срок по чл. 30 от НК , освен настоящата са осъществени още четири кражби.

Проявата на либерализъм към такива подсъдими е незаконосъобразна, тъй като противоречи на целите на лична и генерална превенция. Ето защо, дори и деянието да е било признато за маловажно, а то не е, то определеното на дееца наказание пак би следвало да бъде „лишаване от свобода“.

Конкретно отмереното от първоинстанционният съд е съобразено с всички налични по делото смекчаващи обстоятелства, приети за многобройни, а липсата на протест срещу поредната му прекомерна снизходителност, изразена в определянето му в минималния възможен за наказанието „лишаване от свобода“ размер,  пречи на въззивната инстанция да приложи своя критерий за справедливост.

Първоинстанционният състав е проявил снизхождение и в друго. Приемайки, че деянието е повторно извършено, той не е групирал предходните присъди на дееца и не е отсъдил, следва ли той да търпи и отложеното наказание.

Този пропуск, според въззивният състав е неотстраним. На първо място, решаващият състав не е посочил, следва ли да бъде условно отложено общоопределеното наказание   или се налага привеждането му в изпълнение, че да се провери правилността на преценката му. Отделно, липсата на протест в тази насока би довело до недопустимо служебно утежняване положението на жалбоподателя.

В заключение, въззивният състав прави изводи, че не са налице основания за изменение или отмяна на атакуваната присъда, поради което и на основание чл. 338 от НПК

 

                                            Р Е Ш И :

 

  ПОТВЪРЖДАВА  присъда № 120 по НОХД №1240/2019г. по описа на ВРС – 44-ти  наказателен състав, постановена на 15.05.2019г.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на касационна проверка.

                                  

                                                            

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                                2.