Разпореждане по дело №96/2021 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 март 2021 г. (в сила от 9 март 2021 г.)
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20217140700096
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

108/04.03.2021 г.

 

гр. Монтана

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, втори съдебен състав в публично съдебно заседание на втори март през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

         Административен съдия: Соня Камарашка

 

при секретаря Александрина Александрова и с участието на прокурор Галя Александрова, като разгледа докладваното от съдията административно дело № 96 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 276 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

 

Образувано е по жалба и уточнение по нея /искане/ подадена от Т.М.Т. с ЕГН * изтърпяващ наложено му наказание „лишаване от свобода” в ЗОЗТ „Бойчиновци” към Затвора гр.Враца до Административен съд – Монтана за прекратяване на действия на орган по изпълнение на наказанията, свързано с лишаването му от възможността да подава жалби в това число такава свързана с искането му за предсрочно освобождаване, поради което същото е породило у него чувство на страх /влияние върху психиката му/ и незащитеност. Иска се преустановяване на действието на Началника на Затвора гр.Враца, който да бъде задължен да не му „изхвърля жалбите и да отправя закани към него“.

В съдебно заседание ищеца в настоящето производство редовно призован, се явява лично доведен от органите на ОЗ "Съдебна охрана" Монтана. Поддържа искането си по доводи изложени в него. По съществото на делото желае жалбата му да се изпрати на ОС – Враца и да се спрат предприетите действия спрямо него по отправени заплахи във връзка с депозирането й.

Ответната страна– началника на Затвора – Враца, чрез процесуалния си представител Г*** Х*** ст. юрисконсулт към Затвора Враца, оспорва жалбата. В писмено становище излага доводи за нейната неоснователност свързани със спазване на разпоредбите на ЗИНЗС и ППЗИНЗС. Счита, че не е налице незаконосъобразно действие или бездействие от страна на органа по изпълнение на наказанието, тъй като се касае до правна възможност, а не до неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието. Моли да бъде отхвърлен.

Окръжна прокуратура Монтана уведомена за образуваното производство и конституирана на осн. чл.16, ал.1,т.3 от АПК чрез представителя си прокурор Галя Александрова дава заключение, че искането е неоснователно тъй като са спазени разпоредбите на ЗИНЗС и ППЗИНЗС. В подробно писмено заключение излага доводи по съществото на искането свързани с неговата неoснователност.

Съдът, като разгледа оплакванията, изложени в жалбата след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка със становищата на страните, приема за установено от фактическа страна следното:

Не се спори по делото и се установява от приложените справки, че Т.М.Т. е постъпил в Затвора – Враца на 02.07.2019г. С Определение по ЧНД №1246/2019г. по описа на РС – Монтана му е определено едно общо наказание измежду наложените му по НОХД №1778/2019г. и НОХД №453/2019г. и двете по описа на РС - Монтана в размер на най-тежкото от 1 /една/ година и 3 /три/ месеца „лишаване от свобода“, като същото на осн. чл.24 от НК е увеличено със 7 /седем/ месеца или общо следва да изтърпи 1 /една/ година и 10 /десет/ месеца „лишаване от свобода“. На основание чл.70, ал.7 от НК е приведено в изпълнение и неизтърпяната част от наказанието по ЧНД №674/2017г. на ОС – Враца в размер на 3 /три/ месеца и 2 /два/ дни, което наказание е изтърпяно за периода от 02.07.2019г. до 26.09.2019г. Началната дата за изтърпяване на наложеното общо наказание на Т. е 26.09.2019г.

Не се спори, че по молба заведена под вх.№Из - 4904/21.12.2020г., видно от извадката от специалната електронна книга водена в Затвора гр.Враца на л.6 от делото, до Окръжен съд – Враца във връзка с искането му да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода в Окръжен съд – Враца е образувано ЧНД №5 по описа за 2021г. в производство по реда на чл.437, ал.2 от НПК. По образуваното частно наказателно дело пред Окръжен съд – Враца по искането на Т. е постановено Определение №260010 от 12.01.2021г. с което молбата на осъдения Т., да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода в размер на една година и десет месеца, наложено с определение по ЧНД №1246/2019г. по описа на РС – Монтана е оставена без уважение. Определението е съобщено в о.с.з. и е даден 7-дневен срок за обжалване пред САС.

Видно от приложените по делото писмени доказателства от ответника на 14.01.2021г. Т. депозирал жалба чрез ОС-Враца до Апелативен съд – София, както и отделна молба от 14.01.2021г. чрез Началник ЗОЗТ гр.Бойчиновци до деловодството на ОЗ гр.Враца с която поискал изходящ номер на жалбата си.

Видно от приложената по делото докладна записка от инспектор В*** В*** – ИСДВР в ЗОЗТ Бойчиновци е посочено, че във всяка зона има поставена пощенска кутия в която лишените от свобода пускат молби и жалби. Всеки ден кутиите се отварят от социален работник, като постъпилите молби и жалби от лишените от свобода се изпращат своевременно към Затвора гр.Враца. Като съществува и практика при конвоиране на лишени свобода от ЗОЗТ Бойчиновци към Затвора гр.Враца молбите и жалбите лично да се пускат от лишените от свобода в пощенските кутии поставени в Затвора гр.Враца. Конкретно за жалбата на Т. и молбата му не излага доводи, къде е подадена и от кого е приета.

От приложената разпечатка от специалната електронна книга водена в Затвора гр.Враца по отношение на кореспонденцията на лишения от свобода Т.М.Т. е видно че липсва отразяване на постъпила жалба и молба чрез ОС – Враца до Апелативен съд – София и до Началника на Затвора – Враца за получаване на изходящ номер на жалбата му, както от дата 14.01.2021г. така и до подаване на искането му пред АС – Монтана с вх.№355/19.02.2021г.

С писмо рег. №910 от 24.02.2021г. и.ф.Началник на Затвора гр.Враца посочва, че представената по делото жалба от 14.01.2021г. подадена от лишения от свобода Т. чрез Окръжен съд гр.Враца до Апелативен съд гр.София не е заведена в информационната система по съответния ред и не е изпратена до Окръжен съд гр.Враца, тъй като не може да се установи кога и по какъв начин е пристигнала до Началника на затвора гр.Враца.

Междувременно по делото с отговора на ответника изискан по реда на чл.277, ал.4 от ЗИНЗС са представени в оригинал подадените на 14.01.2021г. от лишения от свобода Т. жалба чрез Окръжен съд гр.Враца до Апелативен съд гр.София и молба от 14.01.2021г. чрез Началник ЗОЗТ гр.Бойчиновци до деловодството на ОЗ гр.Враца с която е поискал изходящ номер на жалбата си, като и на двете липсва отразен входящ номер във водената специална електронна книга в Затвора гр.Враца.

По свои почин съдът е изпратил оригинала на подадената жалба от лишения от свобода Т. до Окръжен съд гр.Враца за администриране на същата с оглед обжалване на постановено Определение №260010 от 12.01.2021г. по водено ЧНД №5 по описа за 2021г. по описа на ОС – Враца до Апелативен съд гр.София. /както е адресирана жалбата/.

По делото устно и непосредствено е изслушан л.св. Т.М.Т. изтърпяващ наложено му наказание „лишаване от свобода” в ЗОЗТ „Бойчиновци” към Затвора гр.Враца, заявявайки, че жалбата чрез ОС – Враца и молбата до Началник Затвора – Враца е депозирал чрез отрядната П*** /инспектор социални дейности и възпитателна работа/ на 14.01.2021г. Впоследствие от ИСДВР – П*** и В*** разбрал, че жалбата не му е пусната от Началник Затвора – Враца до Окръжен съд – Враца, както и молбата за входящ номер на жалбата. По същество иска изпращане на жалбата му на ОС – Враца и спиране на предприетите действия спрямо него по отправени заплахи във връзка с депозирането й.

При така изложената фактическа обстановка, съобразно събраните по делото писмени и гласни доказателства и като взе предвид становищата на страните съдът приема от правна страна следното:

Искането с правно основание чл. 276, ал. 1 ЗИНЗС е депозирано от активно процесуално легитимиран да го предяви, тъй като изтърпява наказанието си лишаване от свобода в ЗОЗТ „Бойчиновци” към Затвора гр.Враца, като действията свързани с изпращане на жалбата му на Окръжен съд гр.Враца и спиране на предприетите действия спрямо него по отправени заплахи във връзка с депозирането й за които се твърди, че нарушават забраната по чл.3 от ЗИНЗС са и очевидно и обективно предстоящи, като същите съществуват, както към момента на искането, така и при произнасяне на съда, поради което е допустимо.

Разгледано по същество е основателно по следните съображения:

Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според ал. 2 на чл.3 от ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Съгласно чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС, всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска: по т. 1- прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3; по т. 2 – извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3. Съгласно ал. 2 на чл.276 от ЗИНЗС липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането по ал. 1 да бъде уважено, за да се прекрати нарушението по чл. 3. Съгласно чл. 280, ал. 1 от ЗИНЗС, съдът се произнася с разпореждане в срока по чл. 278, ал. 1, като съгласно ал. 2, с разпореждането съдът може да отхвърли искането /т. 1/ или да разпореди на органа по изпълнение на наказанията или на съответно длъжностно лице да извърши конкретни действия, с които да предотврати или да прекрати безусловно действията или бездействията, представляващи нарушение на чл. 3, като определи срок за това /т. 2/. Съгласно чл. 283 от ЗИНЗС, за неуредените в тази част въпроси се прилагат съответно разпоредбите на глава петнадесета, раздел І от АПК.

Разпоредбите на чл. 276-283 от ЗИНЗС се прилагат само за фактически действия и бездействия на органите по изпълнение на наказанията или на длъжностни лица, които действия/бездействия нарушават забраната по чл. 3 по отношение на лицето, търсещо защита.

Съгласно чл. 277, ал.4 от ЗИНЗС съдът е изискал от началника на Затвора Враца предоставяне на данни във връзка с твърдяното бездействие по незавеждане на жалбата му и действие по неизпращане на същата на Окръжен съд гр.Враца, с оглед съдържащото се в нея волеизявление по обжалване на Определение №260010 от 12.01.2021г. по водено ЧНД №5 по описа за 2021г. по описа на ОС – Враца до Апелативен съд гр.София. С постъпилия от ответника писмен отговор се представя оригинала на депозираната жалба, без същата да е заведена във водената специална книга в Затвора гр.Враца /електронна/ по аргумент от чл.77, ал.1 от ППЗИНЗ, както и същата да е администрирана и изпратена на адресата й в три дневен срок, съгл. чл.77, ал.2 от ППЗИНЗ, респективно молбата съдържаща искане за входящ номер на жалбата му да е администриране и същия да е уведомен по нея.

Следва да се отбележи, че с оглед на разпоредбите на чл.90, ал.1 от ЗИНЗС законодателя е гарантирал правото на лишените от свобода да подават жалби, молби. На свой ред с разпоредбите на чл.76 от ППЗИН - лишените от свобода имат право да кореспондират с органите на съда, прокуратурата, Президентството, Народното събрание, министерствата, политическите партии в страната, представителни органи, дружества, обществени организации и средства за масово осведомяване. В изпълнение на тези разпоредби ответникът, следва по аргумент от чл.77, ал.1 от ППЗИН да заведе подадените молби и жалби в специална книга, в която се отбелязват датата на получаването и изпращането, името на затворника, органът, до който са адресирани, предметът и евентуално полученият отговор, каквито доказателства в конкретния случай липсват по делото. От друга страна съгл. чл.77, ал.2 от ППЗИНЗ ответника е следвало след завеждане на жалбата в три дневен срок да я изпрати на Окръжен съд гр.Враца, адресат на същата. Вместо да стори това, както към момента на депозиране на искането на лишения от свобода до АС – Монтана, така и в хода на производството, незаведената жалба и молбата за получаване на входящ номер на жалбата са изпратени в АС – Монтана с твърдения за неясни причини как се е озовала при ответника.

Предвид горното, се установиха противоправни фактически бездействия в нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС изразяващи се в други бездействия и обстоятелства водещи до уронване човешкото достойнство и породеното чувство на страх, от страна на специализиран орган по изпълнение на наказанията - длъжностни лица и началника на Затвора Враца, относно завеждане на жалбата и молбата на лишения от свобода Т.М.Т. в специалната книга водена по реда на чл.77, ал.1 от ППЗИНЗ, предвид законноустановеното право на лишения от свобода да кореспондира с органите на съда по аргумент от чл.76 от ППЗИНЗ, както и неспазване на законноустановения срок за изпращане на жалбата до адресата й, съгл. чл.77, ал.2 от ППЗИНЗ, поради което искането се явява основателно, тъй като уронват човешкото достойнство, а на свой ред според лишения от свобода е предизвикало у него и чувство на страх, с което е нарушено нормативно регламентирано право на ищеца.

В случая администрацията на Затвора – Враца не е изпълнила тези си нормативни задължения, поради което искането е основателно и следва да се уважи.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.276, ал.1, т.1 във вр. чл. 280, ал. 2, т. 2 от ЗИНЗС, Административен съд Монтана ІІ-ри състав,

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

Началника на затвора в град Враца следва да прекрати незаконосъобразните си бездействия спрямо Т.М.Т. с ЕГН * изтърпяващ наложено му наказание „лишаване от свобода” в ЗОЗТ „Бойчиновци” към Затвора гр.Враца, изразяващи се в завеждане на молбата и жалбата от 14.01.2021г. на лишения от свобода Т.М.Т. в специалната книга водена по реда на чл.77, ал.1 от ППЗИНЗ, предвид законноустановеното право на лишения от свобода да кореспондира с органите на съда по аргумент от чл.76 от ППЗИНЗ, както и незаконосъобразните си бездействия, като ИЗПРАТИ жалбата от 14.01.2021г. на адресата й съгл. чл.77, ал.2 от ППЗИНЗ в срок от ТРИ ДНИ.

 

Разпореждането на основание чл. 281 от ЗИНЗС може да се обжалва с частна жалба пред тричленен състав на Административен съд – Монтана, в тридневен срок от съобщаването му на страните. Жалбата се разглежда по реда на глава ХІІІ от АПК и не спира изпълнението.

 

 

На основание чл.138, ал.3 от АПК препис от разпореждането, да се изпрати незабавно на страните по реда на чл.137 от АПК, а на ответника с молбата и жалбата от 14.01.2021г.

 

 

Административен съдия: