Решение по дело №1425/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 360
Дата: 7 юли 2020 г. (в сила от 4 януари 2021 г.)
Съдия: Кети Косева
Дело: 20195510101425
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 май 2019 г.

Съдържание на акта

       Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    

 

 

                                                К., 07.07.2020 год.

 

 

                                        В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Казанлъшкият районен съд гражданска колегия в открито съдебно заседание на десети юни две хиляди и двадесета година в състав:             

                   

                            Председател : КЕТИ КОСЕВА

 

 

при участието на секретаря Г. Гилева като разгледа докладваното от съдия Косева гр. дело 1425/2019 година за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е за изменение на определен по съдебен ред режим на лични контакти между родител и дете с пр.осн. чл.59, ал.9 от СК във връзка с чл.127, ал.2 от СК.

Молителят Й.С.К. твърди, че с ответницата са родители на детето С. , не са сключвали граждански брак. С решение по гр.д. № 1531/2014 год. по описа на РС-К. е определен режим на лични контакти на бащата с детето. При определяне на режима бащата живеел на територията на друга държава, а към момента трайно се е установил на територията на Република България. Закупил си е жилище и живее в гр. К. където живеят и родителите му. Във връзка с новите обстоятелства желае да бъде променен режима му на лични контакти с детето. Моли съда да му определи възможност да взема и вижда детето С.  през седмица от 18,00 часа в петък до понеделник сутринта като той да води детето на училище, да взема детето при себе си първите 5 дни на Коледната ученическа ваканция, първите 3 дни от Великденската ученическа ваканция, един месец през лятото когато майката не ползва платен годишен отпуск, всяка нечетна календарна година – на рождения ден на детето и всяка нечетна календарна година - за Новогодишните празници.

Ответницата по молбата Г.П.Б. моли съда да отхвърли искането за изменение на определения по съдебен ред режим на лични контакти на бащата с детето. Твърди, че всеки път когато бащата взема детето то споделя, че иска да се вижда с баща си, но не желае да остава да нощува в домът му. Настъпила е промяна в поведението на детето. В тази връзка посетили Д. „С.п.“ откъдето били насочени към консултация с психолог. Твърди, че молителят живее повече от 6 месеца с друга жена. Жилището му се състои от една стая, кухненски бокс и сервизни помещения. В помещението има един разтегателен диван. Когато детето остава да нощува при баща си спи с баща си на дивана, а съжителката на молителя - на земята. Детето се чувствало неловко да спи с баща си в едно легло, който и миришел на алкохол. Неудобството за детето се засилвало от факта, че дели едно помещение с жена, която не й е близка.

Твърди, че молителят шофира в пияно състояние когато детето е при него. На 05.07.2018 г. около 00,10 часа бил спрян за проверка от органите на МВР. При проверката се установило, че шофира в пияно състояние. Молителят бил задържан и отведен в РУ „Полиция“, а детето С. , което било в колата се наложило да се прибере у дома само през нощта.

Г.П.Б. като твърди, че определеният режим на лични контакти не е в интерес на детето, тъй като по-изложените по-горе твърдения за факти и обстоятелства детето се чувства неудобно и е притеснено, т.е. така определеният режим не е в неин интерес, предявява срещу Й.С.К. насрещно искане съдът да измени определения по гр. дело № 1531/2014 год. по описа на РС-К. режим на лични контакти на бащата Й.С.К. с детето С. Й.К. като постанови същият се осъществява без преспиване на детето в дома на бащата.

Моли съда да измени режима на лични контакти на бащата с детето  като определи той да бъде всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00 часа до 18,00 часа без преспиване, 20 дни през лятото които не съвпадат с нейния платен годишен отпуск, Великденските празници на всяка четна година, Коледните празници на всяка четна година, рожденият ден на детето на всяка нечетна година и Новогодишните празници на всяка нечетна година. 

Претендира да й бъдат присъдени направените по делото разноски.

Й.С.К. оспорва твърденията на Г.П.Б. Твърди, че жената, с която съжителства не е непозната на детето. Оспорва твърденията, че детето не желае да нощува в дома му. Битовите условия в дома му са чудесни за детето и то само настоявало да спи с баща си в едно легло. От м.април 2019 г. детето е нощувало в неговото жилище не повече от 2-3 пъти, в останалите случаи то преспива в дома на своите баба и дядо по бащина линия, които живеят в имот, отстоящ на 200 м. от неговото жилище.  С детето прекарват много време с родителите му, които му помагат в отглеждането и възпитанието на С. Майка му е детски педагог с дългогодишна практика.  

Оспорва твърдението на майката, че на 05.07.2018 г. детето се е прибрало само. Твърди, че в МПС се е намирала и жената, с която съжителства – И., която е прибрала детето. И. и С.  се познават добре, прекарват много време заедно- излизат заедно с него на разходка, ходят заедно на море.

Твърди, че майката не е създала на детето добри хигиенни навици-детето не е научено да си мие редовно зъбите, ходи с едно и също бельо и с едни и същи дрехи дни наред без да се преоблича. Твърди, че майката не обръща достатъчно внимание на С. поради това, че има задължение да се грижи за още две деца. Средата, която майката е осигурила на детето е неблагоприятна за него тъй като настоящият й съпруг е осъждан нееднократно, последно през 2014 год. Моли съда да му определи следния режим на лични контакти с детето: всеки първи и трети петък от месеца от 18,00 часа в петък до 18 часа в неделя с преспиване, 3 дни от Коледните празници, 2 дни от Великденските празници, тридесет дни през лятото когато майката не ползва платен годишен отпуск, всяка седмица – в сряда от 17,00 до 21, 00 часа.

Заинтересованата страна Д. „С.п.“ – К. взема становище, че основни грижи за детето полага неговата майка Г.Б., която среща морална и финансова подкрепа от страна на своя съпруг С.Б.. Детето се отглежда в апартамент, състоящ се от три стаи, кухня със всекидневна и санитарен възел, семейна собственост, в който живеят детето С. , Г. и С.Б.и, 8 годишната дъщеря на С.Б.С. и 3 годишната Л.С.Б..  С. и Л. ползват една стая, обзаведена подходящо за възрастта им. Осигурила е  добра среда за развитието на детето. Налице е добра емоционална връзка както между детето и двамата му родители така и между детето и близките на родителите му.

 

От събраните по делото доказателства преценени по отделно и в съвкупност съдът намира за установено следното:

 

От представеното по делото удостоверение за раждане на С.  Кърпачева, издадено въз основа на акт за раждане акт №489/2010 г. изд. от Община К. е видно, че Г.П. Б. и Й.С.К. са родители на детето С. Й.К. , родено на *** год. в гр. М., И.

С влязло в сила съдебно решение постановено по гр. дело № 1531/2014 год. упражняването на родителските права по отношение роденото от съвместното съжителство между Й.С.К. *** с ЕГН ********** и Г.П. *** с ЕГН ********** малолетно дете С.  Й.К. с ЕГН ********** е предоставено на майката Г.П. Б., при която е определено и местоживеенето на детето.  С решението е определен режим на лични контакти на бащата Й.С.К. с детето С. , както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00 ч. в събота до 18.00 ч. в неделя с приспиване, както и един месец през лятото, който не съвпада с платения годишен отпуск на майката; Великденските празници на всяка четна година, Коледните празници на всяка четна година, рождения ден на всяка нечетна година и Новогодишните празници на всяка нечетна година.

При определяне на режима на лични контакти съдът е взел предвид, че родителите живеят разделени от около година, бащата живее в И., а майката и детето – в Република България.

Видно от нотариален акт № 114, том 4, рег. № 7447, дело № 665/31.10.2016 г. Н.Д.Г. и Г.Д.Г. са продали на Й.С.К. самостоятелен обект в сграда с идентификатор 35167.501.24.33.91 със застроена площ от 33,37 кв.м., състоящ се от една стая, кухненски бокс и сервизни помещения, намиращ се в самостоятелен обект в сграда № 33, разположена в поземлен имот с идентификатор № 35167.501.24, с адрес на имота: гр. ******.

Безспорно в отношенията между страните е, че това е жилището, в което ищецът живее към момента.

Представен е нотариален акт № 153, том 2, рег. № 4761, дело № 277/2020 г. от които е видно, че на 02.06.2020 год. чрез покупко-продажба Й.С.К. е придобил собствеността на самостоятелен обект в сграда с идентификатор 35167.504.65.1.31 – жилище със застроена площ от 108,02 кв.м., с прилежащи таванско и избено помещения, намиращ се в самостоятелен обект в сграда, разположена в поземлен имот с идентификатор № 35167.504.65.1, с адрес на имота: гр. ******.

Видно от обясненията на ищеца дадени в съдебно заседание на 10.06.2020 г.  новозакупеното от него голямо жилище е в недобро  за обитаване състояние и в момента се ремонтира.  Ищецът изказва предположение, че ремонтът ще приключи до края на календарната 2020 год. и заявява намеренията си да се премести да живее в това жилище, а едностайния апартамент, който обитава сега да отстъпи на своя брат.

Видно от удостоверение за сключен граждански брак по акт №52/2017 г. изд. от Община К. 09.04.2017 г. Г.П. Б. е сключила граждански брак със С.В.Б.

С.В.Б.  е родител на детето С. С влязло в сила съдебно решение № 233/09.05.2016 г. постановено по гр.дело № 2422/2015 год. по описа на РС-К. упражняването на родителските права спрямо детето С.С.Б., род. на *** г. е предоставено на бащата С.В.Б. , при когото е определено и местоживеенето на детето.

Видно от удостоверение за раждане на Л. Б.,*** Г.П. Б. и С.В.Б.  са родители на детето Л.С.Б., родено на *** год.

  Й.К. е безработен от 27.06.2018 г. Не представя доказателства за доходите и материалните си възможности. Заявил е пред служител на Д. „С.п.“, че има намерение да развива частен бизнес.

Видно от трудов договор № 38/08.06.2018 г., Г.П.Б. е назначена на работа във фирма „Д.“ ЕАД с основно месечно трудово възнаграждение от 700 лв.

Видно от удостоверение № 10/2019 г. издадено от „Д.“ ЕАД, Г.П.Б. работи по трудово правоотношение и има брутно трудово възнаграждение за периода месец юни 2018 година -  месец май 2019 година в размер на 7867,61 лв. и нетен доход от 6166,72 лв. или по около 513,90 лв. средно месечно. 

Видно от удостоверение № 599/2019 г. издадено от „З.з.п.“ АД - К., С.В.Б.  работи по трудово правоотношение и има брутно трудово възнаграждение за периода месец юни 2018 година -  месец май 2019 година в размер на 16145,98 лв. и нетен доход от 12529 лв.

  Според споделеното от детето С.  пред служители на Д. “С.п.“ – Отдел „Закрила на детето“ баща й, прави неща в нейно присъствие, които я стресират и плашат – опасни маневри когато шофира, проявява на агресия: извадил вратата на банята от пантите за да види защо плаче, неглижира потребностите й: отказал да я заведе за няколко часа до дома й за да си получи подаръците на Нова година, не изпълнил поето пред нея обещание. Видно от депозирания по делото социален доклад заключението до което са стигнали служителите при проведения с детето разговор, е че детето, изпитва антипатия и неприемане към жената, с която баща й съжителства и гняв и раздразнение  спрямо доведената си сестра, с която трябва да дели пространството и вещите си. Детето изпитва конфликт на лоялност по отношение на родителите си, в който се стреми да запази неутрално поведение. Настроението и нагласите на детето спрямо бащата са силно повлияни от поведението на майката, която е открито гневна към него.

Видно от нотариален акт № 83, том II, рег. № 4256, дело № 240/2014 г. Д.Д.Д.продава на С.В.Б.  недвижим имот, а именно: апартамент № *****, построена с отстъпено право на строеж върху държавна, понастоящем общинска земя, на улица *****, състоящ се  от детска стая, дневна, спалня, кухненски бокс, столова и сервизни помещения и е със застроена площ от 108,60 кв.м., заедно с принадлежащото на апартамента избено помещение № ** със застроена площ от 4,23 кв.м. В това жилище живее детето С.  заедно със своята майка, доведената си сестра С., съпругът на майка й С.Б. и сестричката си  Л.С.Б.

Видно от представената справка за съдимост, лицето С.В.Б.  е осъждан 4 пъти за престъпления извършени 2004 г., 2005 г., 2007 г., 2014 год. за престъпления по чл.198, ал.1 НК и чл.343б, ал.1 НК.

Видно от направление за ползване на социални услуги № НП/Д-СТ-КК-072 от 19.03.2019 г. на Д. „С.п.“ гр. К., детето С.К.е насочено към ползване на услуга „психолог“ към „Център за обществена подкрепа“ гр. К.. Насочено е за работа с психолог за справяне с конкретни проблеми в семейството и преодоляване на психични бариери.

Видно от показанията на разпитаните като свидетели К.К.и И. И.От около година Й.К. и св. И. И.съжителстват в  дома на Й.К.. Когато бащата осъществява режима си на лични контакти с детето С.  той го прави обикновено в присъствието на св. И. И.и родителите си. В съботната вечер детето нощувало по-често при своите баба и дядо и по-рядко в дома на баща си. Отношението на свидетелката К.К.– майка на Й.К. към св. И. И.е положително досежно поведението на свидетелката към внучката й С. По повод влошаване отношенията между Й.К. и Г.Б. (поводът не е бил предмет на изясняване по делото) е настъпила видима промяна в детето С. Детето се чувствало напрегнато, сънувало кошмари, споделяло страховете си, че ако направи нещо или каже нещо ще й се сърдят или майка й или баща й, а тя не иска това да й се случва и не желае майка й и баща й да се карат заради нея. Видно от показанията на разпитаните като свидетели М.М. и С.Б. бащата ходи лично да вземе детето С.  в дните определени за контакт. Детето обикновено е предавано от майката, но се е случвало да го предаде и св. Б.. Между св. Б. и Й.К. отношенията са конфликтни. Свидетелят „обяснил“ на Й.К. „някои неща“, а К. определено не се съгласил със С.Б..

Поведението на детето от повече от година е променено, детето е тъжно, не му се играе, потиснато е. Споделяло е, че не иска да остава да спи при баща си.

Никой от обкръжението на детето не е споделил с бащата как се чувства детето С.  в дните когато трябва да бъде взета,  никой не го е информирал, че детето изразява нежелание да остава да спи в дома на баща си.

Исковата молба е подадена на 23.05.2019 год.

 

От така приетите за установени факти и обстоятелства съдът прави следните изводи:

Всяко дете има право на лични контакти със своите родители. Родителите на детето С.К. не живеят заедно. По въпросите относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с детето и издръжката му има влязло в сила съдебно решение.

Определените от съда мерки, в случая, определеният от съда режим на лични контакти на бащата с детето може да бъде променен при изменение на обстоятелствата, при които режимът е определен.

Под "изменение на обстоятелствата" се разбират, както новите обстоятелства, които влошават положението на детето при родителя, при когото то е оставено за отглеждане и възпитание, така и обстоятелствата, с които би се подобрило положението му при ново разрешение. Във всички случаи съдът е длъжен да обсъжда дали обстоятелствата се отразяват на положението на детето и на ефикасността на по-рано взетите мерки. За да се счете, че е налице изменение на обстоятелствата по смисъла на чл. 59, ал. 9, във връзка с чл. 127, ал. 2 от СК, не е достатъчно да се осъществи промяна в обстоятелствата, които са съществували към момента на определянето на режима на упражняване на личните отношения или да са се осъществили изцяло нови такива, а е необходимо това да се отразява на положението на детето ( Решение № 176 от 10.09.2019 г. на ВКС по гр. д. № 2246/2018 г., IV г. о., ГК, ).

От момента на постановяване на решението в края на 2014 год. до сега са настъпили множество нови за живота и ежедневието на детето С.  обстоятелства: баща й е променил местоживеенето си и вече живее в същото населено място в което е и местоживеенето на детето; майката на детето С. е родила друго дете през 2016 год. и е сключила граждански брак с друг мъж през 2017 год.; бащата на детето С.  си е купил жилище и е заживял в него на семейни начала с друга жена; семейството на Г.Б. се е преместило да живее в апартамент  в гр. К. като част от това семейство е и доведената й сестра С.

Общото психично състояние на детето днес, резултат от нивото  на умение на родителите да комуникират в създадената от тях и усложнена в сравнителна степен семейна ситуация е недобро. Изминалото от раздялата на родителите време не е употребено за разрешаване на вътрешните конфликти на детето, които обичайно съпътстват преживяваната от всяко дете раздяла на родителите, а е наситено с възникването на множество нови ситуации поставящи детето в позиция да се чувства недостатъчно обичано, ценено и значимо. Родителите макар и да декларират желание и готовност не успяват нито да овладеят, нито да контролират влиянието на тези нови обстоятелства върху психическото състояние на детето и то като краен резултат изпитва негативни чувства при осъществяване на контактите си с баща си и страх, че няма да получи одобрението на майка си и няма да получи одобрението на баща си тъй като е невъзможно да угоди и на двамата едновременно.  

В този смисъл предявените от Й.К. претенции за изменение на режима на лични контакти с детето не са в интерес на детето и следва да бъдат отхвърлени.

Претенциите на Г. Б. са основателни и следва да бъдат уважени като режимът на лични контакти на бащата с детето бъде променен в частта относно осъществявания всяка първа и трета събота и неделя от месеца режим и времето прекарвано с детето през лятото. Седмичният режим следва да се осъществява всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00 часа до 18,00 часа без преспиване и 20 дни през лятото,  когато майката не ползва платен годишен отпуск. В останалата част режимът следва да остане непроменен,  а именно: Великденските празници на всяка четна година, Коледните празници на всяка четна година, рожденият ден на детето на всяка нечетна година и Новогодишните празници на всяка нечетна година. 

Страните представят списък на разноските.

Разноските на ищеца по делото възлизат на 480 лв. за възнаграждение за правна помощ и съдействие.

Разноските на ответницата по делото възлизат на 630 лв., от които 600 лв. за възнаграждение за правна помощ и съдействие и 30 лв. за държавна такса.

Въз основа на чл.78 ГПК ищецът следва да заплати на ищцата направените от нея разноски в размер на 630,00 лв.

Водим от горното съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ИЗМЕНЯ постановените с Решение по гр.д. №1531/07.11.2014 год. по описа на РС – К. мерки ОТНОСНО РЕЖИМА НА ЛИЧНИ контакти на родената на *** год. в гр. М. , И., С.Й.К. както следва:

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на бащата Й.С.К. с ЕГН ********** с детето С.Й.К. с ЕГН ********** всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00 часа до 18,00 часа в  събота и от 10,00 часа до 18, 00 часа в неделя (без преспиване),  20 дни през лятото,  когато майката не ползва платен годишен отпуск,;  в дните на Великденските празници на всяка четна календарна година; в дните на Коледните празници на всяка четна календарна година; на рожденият ден на детето С.К.на всяка нечетна календарна година и в дните на Новогодишните празници на всяка нечетна календарна година. 

 

ОСЪЖДА Й.С.К. с ЕГН ********** с адрес ***** да заплати на Г.П.Б.  с адрес *** сумата 630 лв., представляваща разноски по делото.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в двуседмичен срок от 10.07.2020 год. пред ОКРЪЖЕН СЪД – Ст. З.

 

 

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: