Решение по дело №2064/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260789
Дата: 26 октомври 2020 г. (в сила от 13 януари 2021 г.)
Съдия: Галина Георгиева Ташева
Дело: 20201100502064
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.София,26.10.2020 г.

 В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

Софийски градски съд, Гражданско отделение,ІV-"А"въззивен състав, в открито заседание на пети октомври през две хиляди и двадесетата година в състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ : СТЕЛА КАЦАРОВА                                                                   

                                              ЧЛЕНОВЕ : ГАЛИНА ТАШЕВА             

                                                            мл.с.МИРОСЛАВ  СТОЯНОВ                                                     

при секретаря Ирена Апостолова, като разгледа докладваното от съдия Ташева гр.дело 2064 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

                 С решение от 02.01.2020 г. по гр.д. № 18669/18 г., СРС, ГО, 148 с-в ОТМЕНЯ на основание чл. 344 ал. 1 т. 1 КТ уволнението на Г.А.Г. с ЕГН ********** от длъжността „финансов директор" при „С." ЕООД с ЕИК *******, извършено с предизвестие от 13.02.2018 г. и Заповед № 130/13.02.2018 г., и на основание чл. 344 ал. 1 т. 2 КТ го ВЪЗСТАНОВЯВА на тази длъжност ;ОСЪЖДА „С." ЕООД с ЕИК *******да заплати на Г.А.Г. с ЕГН ********** на основание чл. 78 ГПК сумата 600 лв., представля­ваща разноски пред първата инстанция ;ОСЪЖДА „С." ЕООД с ЕИК *******да заплати по сметка на Софийския районен съд на основание чл. 78 ГПК сумата 367,16 лв., представляваща раз­носки пред първата инстанция.

            Срещу постановеното решение е постъпила въззивна жалба от ответника. Във въззивната жалба се сочи, че решението е недопустимо, а ако е допусутимо неправилно. Навеждат следните доводи: Съдът бил иззел функциите на инспекция по труда, тъй като установил трудово правоотношение без сключен писмен договор, поради което съдебното решение било недопустимо ; Съдът неправилно е приел, че отговорът на искова молба бил просрочен; Съдът неправилно е възприел, че за спорния период ищецът е престирал труд, без да са налице доказателства за това; Съдът неправилно е установил, че за спорния период е заплатена заплата, а не възнаграждение по граждански договор.;Съдът не бил обсъдил подробно факта, че преди 21.08.2017г. ищецът имал друг трудов договор.;Съдът не е обсъдил всички факти заедно и поотделно, което е довело до постановяване на неправилно решение.

              По направените възражения във въззивната жалба :

              Решението е допустимо, съдът не е иззел функциите на Инспекция по труда. Спорът за това, кога страните по трудов договор следва да започнат неговото изпълнение съставлява “спор между служителя и работодателя относно изпълнението на трудовите задължения” - това е трудов спор съгласно легалната дефиниция, заложена в чл.357 КТ. На основание чл.360 КТ, трудовите спорове са подведомствени на съдилищата.

         Изводите на съда за неспазването на процесуалните срокове са правилни.

          При спор за незаконно уволнение, в който се твърди, че реалното изпълнение на договора е по-рано от записаното в него, в тежест на работодателя е да установи от кой момент е започнало изпълнението на трудовия договор.

Това е така, понеже работодателят носи тежестта, да докаже че е извършил уволнението законно.

При това положение, в тежест на работодателя е да установи момента на постъпване на работника на работа, когато такива твърдения са въведени от работника в исковия процес. Същото следва и от възложеното в тежест на работодателя задължение по чл.63 КТ и чл. 349  ал.1 т.7 КТ.

Работодателят не е доказал, че изпълнението на длъжността е започнало на твърдялата от него дата, а не на 03.07.2017г.Изпълнението на трудовия договор е започнало по-рано от уговореното, а именно на 03.07.2017г.

               Неправилно ответникът посочва, че понеже Г. имал друг сключен трудов договор за спорния период и не идвал в офиса регулярно, това означавало, че в този период отношенията между страните не се регулирали от трудовото право. Отношенията на ищеца с другия му работодател нямат  значение за това дали той ще изпълнява новата си длъжност - предишния му работодател може да го е допуснал да не се явява на работа, като това  обстоятелство не влиза в предмета на спора и е ирелевантно. Престирането на работна сила не е свързано винаги с явяване непрекъснато на работното място -  трудовите отношения понякога включват и т.нар. “домашен офис”, което не изключва квалифицирането на отношенията като трудови - това е въпрос на договорка между работник и работодател. В случая, Г. е постигнал споразумение с работодателя си в кои дни да се явява на място, с оглед нуждите на предприятието.

          Вещото лице категорично е посочило, че плащането на услугите, които ответникът нарича “по неформален консултански договор”, никога не е било извършвано по сметка за “външни изпълнители”, а е извършено по сметка 604 - сметка за плашане на трудови възнаграждения. По сметка 602 - сметка за плащане на външни изпълнители, никога не е извършвано плащане към Г..

             Съдът правилно е констатирал, че в таблицата за персонала на ответното дружество, Г. е записан като служител на пълен работен ден, при наличие на изрична възможност за това, че той е могъл да се отбележи като “външен” изпълнител, каквито отбелязвания има за други лица.

           Съдът е изложил  правилни мотиви, по отношение на значението на наличие на друго трудово правоотношение в спорния период. Дали има или няма външно съвместителство, задължителна почивка или не, не влиза в предмета на делото - това са административни задължения за страните. Няма пречка Г. да е постигнал споразумение с предишния си работодател да не се явява на работа. Кога реално е започнало изпълнението по новия трудов договор, няма отношение към предишния трудов договор на ищеца.

         Съдът е установил факта на започване на работа в спорния период, като е анализирал показанията на свидетелката К.относно конкретното предприятие, заедно с останалия доказателствен материал, събран по делото - съвкупностите от електронна кореспонденция, видно от която Г. и работодателят му уговарят дейността на Г. по начин, характерен за трудовите отношения - включване в дейностите на дружеството, включване в календара на срещите, споделяне на събития и срещи, включително споделяне и графика за отпуските на отдела, закупуването на лаптоп за ищеца.

            В цялост и поотделно са ценени и доказателствата, постъпили от ответника и третите задължени лица - при счетоводството на “П.О.” ООД, в книгата с часове, са разписани часовете, през които Г. е работил за ответника в спорния период. В собствената си таблица със служители, ответното дружество е посочило Г. за служител на пълен работен ден, а не като “външен изпълнител”. Тези факти кореспондират на заключението на вещото лице, което посочва, че възнаграждението на Г. е заплащано по сметка на служители на трудов договор, а не по сметка за външни изпълнители.

             Отделно от това, съдът е посочил, че само понеже в искането на ищеца, да се направи оглед на системата Google data studio, не е било успешно, вписвания от страна на ищеца не се отразяват и след края на спорния период, когато вече безспорно между страните е било налице трудово правоотношение. Ценен е факта, че типично за гражданските правоотношения, изпълнителят работи за собствена сметка, докато в случая Г. е получил служебен лаптоп. Освен това, предоставило се е на ищеца достъп до сградата, достъп до поверителни системи за работодателя, данни за отпуските в отдела.

Коментиран е и системния, постоянен характер на дейността, наличието на елементите работодателства власт и подчинение на служителя, като е анализиран имейла от управителя на ответното предприятие с възлагане на задачи към Г. “ако има време”.

                С оглед изложеното, съдът е стигнал до правилен извод, за това че отношенията между страните в спорния период се регулират от трудовото законодателство, поради което срокът за изпитване е изтекъл по-рано и уволнението е незаконно.

             Въззивната жалба като неоснователна следва да се остави без уважение,а решението като правилно и законосъобразно следва да се потвърди.

             На възиваемата страна се дължат разноски, сторени са такива в размер на 750 лв.,които следва да се присъдят.

             Водим от гореизложеното, съдът

 

                                    Р   Е   Ш   И :

          ПОТВЪРЖДАВА  решение от   02.01.2020 г. по гр.д. № 18669/18 г., СРС, ГО, 148 с-в

         ОСЪЖДА „С." ЕООД с ЕИК *******да заплати на Г.А.Г. с ЕГН ********** на основание чл. 78 ГПК сумата 750 лв., представля­ваща разноски пред въззивната инстанция.

        РЕШЕНИЕТО  подлежи  на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

          

            ПРЕДСЕД АТЕЛ   :

                                          

 

                    ЧЛЕНОВЕ:1                                  

 

           

                                         2.