Решение по дело №719/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261131
Дата: 11 ноември 2020 г. (в сила от 3 декември 2020 г.)
Съдия: Магдалена Колева Давидова
Дело: 20203110100719
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ........

гр.Варна, 11.11.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 34-ти състав, в публично съдебно заседание, проведено на дванадесети октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАГДАЛЕНА ДАВИДОВА

 

при участието на секретаря Светлана Георгиева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 719 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

Предявени са в условията на първоначално евентуално съединяване искове с правно основание чл. 535 ТЗ и чл. 534 ТЗ.

Ищецът М.К.Й. твърди в исковата молби, че ответникът М.Я.Я. е издал в негова полза запис на заповед, с който безусловно и неотменимо се е задължил да заплати на ищеца сумата от 3000 лева на уговорения падеж 28.05.2016г. Тъй като издателят на ценната книга не е изпълнил това свое задължение сезира съда с иск за осъждане на Я. да му заплати сумата от 3000 лева, дължима по издадения запис на заповед с падеж 28.06.2016г. В условията на евентуалност сезира съда с искане за осъждане на ответника да му заплати горната сума, с която Я. се е обогатил. Претендира присъждане на лихва за забава от датата на депозиране на исковата молба в съда, както и сторените по делото разноски, включително и за адвокатско възнаграждение.

В срока по чл. 131 ГПК, ответникът М.Я.Я., чрез назначения му по реда на чл. 47, ал. 6 ГПК процесуален представител, депозира отговор на исковата молба, в който изразява становище за неоснователност на иска. Счита, че искът по чл. 531, ал. 1 от ТЗ е погасен с изтичане на специалния 3-годишният давностен срок по чл. 531 от ТЗ. Възразява и че исковете по чл. 534, ал. 1 от ТЗ и чл. 86 от ЗЗД следва да бъдат отхвърлени като неоснователни, поради погасяване на каузалното правоотношение по давност; в условията на евентуалност, ответникът моли съда да отхвърли иска по чл. 534, ал. 1 от ТЗ като неоснователен поради липсата на каузално правоотношение, което е било обезпечено с подписването на записа на заповед.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Видно от приложеното на л. 5 от делото копие на запис на заповед, издаден на 28.01.2016г. от М.Я.Я., с адрес ***, че същият се е задължил неотменимо и безусловно да заплати по този запис на заповед на поемателя М.К.Й.,***, сумата от 3 000 лева. Според ценната книга падежът на паричното задължение е 28.05.2016г.

Предвид така установеното от фактическа страна се налагат следните правни изводи:

За успешното провеждане на предявения иск, ищецът, в условията на пълно и главно доказване следва да установи възникването в негова полза на изискуемо вземане, произтичащо от валидно менителнично правоотношение по запис на заповед.

Съгласно нормата на чл. 535 ТЗ, записът на заповед следва да съдържа наименованието запис на заповед в текста на документа на езика, на който е написан, безусловно обещание да се плати определена сума пари, падеж, място на плащане, името на лицето, на което или на заповедта на което трябва да се плати, датата и мястото на издаване, подпис на издателя.

При извършена проверка, съдът констатира, че приложения по делото запис на заповед, издаден от М.Я.Я., притежава всички задължителни реквизити, предвидени в горната разпоредба, което позволява да бъде квалифициран като действителна едностранна абстрактна сделка, пораждаща задължение за издателя да заплати сумата от 3 000 лева. От представената ценна книга, съдът намира, че падежът на задължението е определен съобразно чл. 486, ал. 1, т. 4 ТЗ на определен ден – „на дата 28.05.2016г.“, като последващото предявяване не е относимо към уговарянето на падеж, а към упражняване правата на платеца по чл. 492 ТЗ.

И след като съдът формира извод за редовност от външна страна на ценната книга, задължението по което е станало изискуемо с настъпване на падежа, съдът следва да се произнесе по въведеното от страна на ответника възражение за погасяване на менителничното вземане по давност.

Съгласно чл. 531, ал. 1 ТЗ прекият менителничен иск срещу платеца се погасява с тригодишна давност от падежа, като на основание чл. 538, ал. 1 ТЗ същото правило е приложимо и по отношение на издателя на записа на заповед. В случая падежът на задължението е на определен ден – 28.05.2016г., а исковата молба е депозирана на 21.01.2020г. Следователно към датата на предявяване на иск е изтекъл тригодишният давностен срок, поради което и менителничният ефект е прескрибиран. По изложените съображения предявеният пряк иск следва да бъде отхвърлен.

По евентуалния иск с правно основание чл. 534 ТЗ за заплащане на сумата от 3000 лева по прескрибирания менителничен ефект:

Предпоставка за пораждане на вземането по иска по чл. 534 ТЗ е наличието на валиден менителничен документ и изгубването на срока или правата по прекия менителничен иск.

Както съдът прие по-горе процесният менителничен ефект се явява прескрибиран, поради което за издателя е възникнало вземане за менителнично неоснователно обоготяване.

Ответникът е противопоставил възражение за погасяване по давност на каузалното правоотношение, за обезпечаване на което е издаден процесният запис на заповед. Съобразно даденото разрешение в т. 17 от Тълкувателно решение № 14/18.06.2014г. по т.д. № 4/2013г. на ОСГТК на ВКС за разпределяне на доказателствената тежест е от значение отношението на страните към спорното право, изразено под формата на твърдения и възражения и оттук изследването на въпроса относно наличието на каузални правоотношения помежду им, които стоят във връзка с издаването на документа. При възникнал спор между страните, всяка от тях следва да докаже фактите и обстоятелствата, от които извлича изгодни за себе си правни последици. Като единствено ползващ се от възражението именно ответникът следва да докаже наличието на каузално правоотношение с всички негови съществени елементи. Доказателства в тази насока от страна на ответника не са ангажирани, поради което следва да се приеме възражението му за недоказано.

При това положение и отчитайки, че от датата на прескрибирания менителничен ефект – 28.05.2019г. до датата на подаване на исковата молба 21.01.2020г. тригодижният давностен срок по чл. 534, ал. 2 ТЗ не е изтикъл, предявеният в условията на евентуалност иск се явява основателен и като такъв следва да бъде уважен.   

На основание чл. 78, ал. 1 ГПК и направеното от ищеца искане, ответникът М.Я.Я. следва да бъде осъден да заплати на М.К.Й. разноски за заплатена държавна такса от 120 лева и депозит за особен представител в размер на 320 лева. В полза на ищеца се следват разноски и за адвокатско възнаграждение, като в случая страната е представила доказателства за заплатен хонорар в размер на 600 лева. Съдът, като взе предвид направеното възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, извършените от процесуалния представител действия по защита правата на ищеца, фактическата и правна сложност на делото и установените минимални размери на адвокатските възнаграждение в Наредба № 1/09.07.2004г., намира, че възнаграждението следва да бъде редуцирано до минималния размер от 440 лева. Или, общо в полза на ищеца следва да се присъдят разноски в размер на 880 лева.  

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от М.К. Й., ЕГН **********,***, срещу М.Я.Я., ЕГН **********,***, иск за осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата от 3000.00 лева, претендирата като незаплатено задължение по запис на заповед от 28.01.2016г., с падеж 28.05.2016г., ведно със законната лихва считано от датата на подаване на исковата молба в съда – 21.01.2020г., до окончателното погасяване на задължението, на основание чл. 535 ТЗ.

 

ОСЪЖДА М.Я.Я., ЕГН **********,***, да заплати на М.К. Й., ЕГН **********,***, сумата от 3000.00 лева (три хиляди лева), с която сума ответникът се е обогатил неоснователно за сметка на ищеца, поради изгубване на правата върху запис на заповед 28.01.2016г., издаден от ответника в полза на ищеца, ведно със законната лихва считано от датата на подаване на исковата молба в съда – 21.01.2020г., до окончателното погасяване на задължението, на основание чл. 534, ал. 1 ТЗ,

 

ОСЪЖДА М.Я.Я., ЕГН **********,***, да заплати на М.К. Й., ЕГН **********,***, сумата от 880.00 лева (осемстотин и осемдесет лева), представляваща сторени съдебно-деловодни разноски в настоящото производство, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването на препис на страните.

 

ДА СЕ ИЗПЛАТИ на адв. Ц.К.П. *** възнаграждение в размер на 320.00 лева (триста и двадесет лева), с оглед осъществената защита като особен представител в първа инстанция на ответника М.Я.Я., ЕГН **********.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: