Решение по дело №1839/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266308
Дата: 29 октомври 2021 г. (в сила от 29 октомври 2021 г.)
Съдия: Любомир Илиев Игнатов
Дело: 20211100501839
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град София, 29. 10. 2021 г.

 

 

Софийският градски съд, Гражданско отделение, II – Д въззивен състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и девети октомври две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

Председател: Красимир Мазгалов

Членове: 1. Силвана Гълъбова

2. младши съдия Любомир Игнатов

 

като разгледа докладваното от младши съдия Любомир Игнатов ч. гр. д. № 1839 по описа на Софийския градски съд за 2021 г., за да се произнесе, съобрази следното.

Производството е по реда на чл. 437 във връзка с чл. 435, ал. 2, т. 7 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК)

Образувано е по жалба („частна жалба“) на длъжника „З.К.Л.И.“ АД, ЕИК ********, седалище и адрес на управление *** -  Д, актуален адрес на управление *** А (жалбоподател) чрез упълномощения представител юрисконсулт П.М., срещу разпореждане за разноски, постановено по изпълнително дело № 20209210400657 (изпълнителното дело) от частния съдебен изпълнител С.П., регистрационен номер 921, район на действие Софийския градски съд (съдебният изпълнител).

Жалбоподателят твърди, че с обжалваното разпореждане съдебният изпълнител е отказал да намали претендираното от взискателя юрисконсултско възнаграждение, съответно определената по т. 26 от Тарифата за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители (ТТРЗЧСИ) пропорционална такса. Поддържа, че претендираното юрисконсултско възнаграждение е над законоустановения минимум, като се позовава на чл. 78, ал. 8 ГПК. Заявява, че юрисконсултското възнаграждение не съответства на фактическата и правна сложност на делото. Иска от Софийския градски съд да отмени обжалваното разпореждане и вместо това да намали юрисконсултското възнаграждение до 200 лева, съответно да намали таксата по т. 26 ТТРЗЧСИ като изключи от основата ѝ юрисконсултското възнаграждение, а евентуално да я намали предвид намаляването на юрисконсултското възнаграждение. Претендира разноски.

В законоустановения срок са постъпили писмени възражения от взискателя „ЗАД „А.Б.““ АД, ЕИК********, седалище и адрес на управление ***, съдебен адрес град София, ул. „*****, ап. 4, чрез процесуалния представител адвокат Л.И.. Оспорва жалбата като неоснователна. Поддържа, че адвокатското възнаграждение е определено в рамките на предвидения в чл. 10, т. 1 и чл. 10, т. 2 от Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения минимум (Наредбата), като е било заплатено. Заявява, че претендираното адвокатско възнаграждение е с включен ДДС. Твърди, че жалбоподателят-длъжник не е заплатил в срока за доброволно изпълнение дължимите суми, поради което са били предприети процесуални действия, а също така е било изготвено и становище по. С оглед на това активно поведение поддържа, че заплатеното адвокатско възнаграждение е съобразено с Наредбата. Иска от Софийския градски съд да отхвърли жалбата. Възразява срещу претендираното от длъжника адвокатско възнаграждение, като счита същото за прекомерно.

Постъпили са и мотиви от съдебния изпълнител. Намира жалбата за неоснователна. Обосновава, че адвокатското възнаграждение е определено в рамките установения с Наредбата минимум и не се явява прекомерно. Излага доводи, че таксата по т. 26 ТТРЗЧСИ се начислява и върху адвокатското възнаграждение за изпълнителното производство, като се позовава на съдебна практика.  Иска от Софийския градски съд да отхвърли жалбата и да потвърди действията му като законосъобразни.

Софийският градски съд, след като прецени твърденията на жалбоподателя и взискателя, мотивите на съдебния изпълнител и данните по делото, направи следните изводи.

Жалбата е подадена в законоустановения срок срещу обжалваем акт на съдебен изпълнител от заинтересована страна чрез надлежно упълномощен процесуален представил. Приложен е документ за заплатена държавна такса в необходимия размер. Поради това жалбата е допустима.

Софийският градски съд приема, че предмет на обжалване е разпореждането на съдебния изпълнител от 13. 10. 2020 г., с което е постановен отказ да се редуцира адвокатския хонорар по изпълнителното дело.

Изпълнителното дело е образувано въз основа на изпълнителен лист, издаден на 22. 07. 2020 г. от Софийския районен съд, 38-и състав, по гр. д. № 47890 по описа за 2018 г., с който жалбоподателят е осъден да заплати на взискателя сумата от 1 369 лева и 44 стотинки ведно със законната лихва, както и 315 лева и 47 стотинки разноски. Молбата за образуването на изпълнителното дело е подадена чрез надлежно упълномощен адвокат.

С поканата за доброволно изпълнение съдебният изпълнител е определил размер на разноските за адвокатско възнаграждение на 240 лева и такси по ТТРЗЧСИ в размер на 344 лева и 80 стотинки. Длъжникът не е изпълнил в срока за доброволно изпълнение. При това положение взискателят е поискал чрез надлежно упълномощен адвокат съдебният изпълнител да направи справка относно „притежаваните от длъжника банкови сметки“, а след това е поискал и налагането на запор върху банкови сметки на длъжника. След налагането на запора с постановление от 14. 09. 2020 г. съдебният изпълнител е начислил допълнително разноски за адвокатско възнаграждение в полза на взискателя по чл. 10, ал. 2 от Наредбата в размер на 173 лева и 97 стотинки. По този начин разноските за адвокатско възнаграждение са станали общо 413 лева и 97 стотинки. Софийският градски съд констатира, че по изпълнителното дело са представени доказателства за реалното заплащане както на възнаграждението за образуването на изпълнителното дело в размер на 200 лева (л. 8), така и за адвокатското възнаграждение за процесуално представителство в размер на 173 лева и 97 стотинки (л. 19). От платежните документи е видно, че адвокатите са регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност, поради което адвокатските им възнаграждения включват и данък добавена стойност (пар. 2а от Допълнителните разпоредби към Наредбата).

При това положение съдебният изпълнител правилно е отказал да намали разноските за адвокатско възнаграждение. Осъществените чрез адвокат процесуални действия след изтичането на срока за доброволно изпълнение, свързани с проучването на длъжниковото имущество и налагането на запор на платежни сметки на длъжника обуславят правенето и присъждането на разноски за адвокатско възнаграждение и по чл. 10, т. 2 от Наредбата. Изпълнителното дело не се отличава с фактическа или правна сложност, но заплатените адвокатски възнаграждения не надхвърлят нормативно установените минимуми на чл. 10, т. 1 и т. 2 от Наредбата. При това положение възражението на жалбоподателя за прекомерност на адвокатското възнаграждение е неоснователно.

Що се отнася до пропорционалната такса по т. 26 ТТРЗЧСИ, настоящият състав споделя съдебната практика, според която същата се начислява и върху събираните в изпълнителното производство разноски, включително и разноските за адвокатско възнаграждение. Според настоящия състав разпоредбата на т. 26 ТТРЗЧСИ ясно сочи, че визираната в нея пропорционална такса се събира върху събраната сума, а съгласно разпоредбите на чл. 78, ал. 1, т. 1 и чл. 83, ал. 1 от Закона за частните съдебни изпълнители (ЗЧСИ), таксите по изпълнението се събират за извършването на изпълнителни действия, като пропорционалните такси се събират в процент според материалния интерес. Заплатеното от взискателя адвокатско възнаграждение за защитата в изпълнителното производство, представлява направени от него разноски по изпълнението, които са за сметка на длъжника, съгласно чл. 79, ал. 1 ГПК, поради което те се събират наред и заедно със сумите по изпълнителния лист чрез съответното изпълнително действие (решение № 278/25. 06. 2012 г. по гр. д. № 414/2012 г., ІV ГО на ВКС). Поради това, направените от взискателя разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в изпълнителното производство, се включват, както в понятието „материален интерес“ по смисъла на чл. 83, ал. 1 ЗЧСИ, така и в понятието „събрана сума“ по смисъла на т. 26 ТТРЗЧСИ (която е събрана чрез извършването на съответното изпълнително действие - чл. 78, ал. 1, т. 1 ЗЧСИ).

Съобразно приетото, че разноските за адвокатски хонорар са законосъобразно начислено в нормативноустановения минимум, пропорционалната такса по т. 26 ТТРЗЧСИ също следва да се приеме за законосъобразно начислена.

Жалбата е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Разноски. Настоящият състав застъпва виждането, че разноски в производство по разноски не следва да се присъждат.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата, наименована „частна жалба“, на длъжника „З.К.Л.И.“ АД, ЕИК ********, седалище и адрес на управление *** -  Д, актуален адрес на управление *** А, срещу разпореждане за разноски, постановено по изпълнително дело № ******* номер 921, район на действие Софийския градски съд.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

Председател:                               Членове:    1.                                     2.