Определение по дело №1183/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1527
Дата: 22 юни 2021 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20217050701183
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 3 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

 

    №              /21.06.2021г.

 

 

Варненският административен съд,  двадесет и втори  състав, в закрито съдебно заседание на  двадесет и първи юни две хиляди двадесет и първа година, в състав:                                              

                                                                                                       СЪДИЯ : Янка Ганчева

 

 

като разгледа адм.д.№ 1183/2021г. по описа на АС-Варна, за да се произнесе взе предвид следното:                                   

 

Производството е образувано по жалба депозирана от „Солвей соди“ АД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Девня, Промишлена зона – юг, представлявано от изпълнителния директор С. Н. против Разпореждане за създаване на запаси за извънредни ситуации № Р-12-179/29.04.2021 г. на заместник председателя на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“.

С разпореждането са определени нива на запаси за извънредни ситуации за периода от 1.07.2021 г. до 30.06.2022 г. по видове, съгласно чл. 2 ал.1 от Закона за запасите от нефт и нефтопродукти/ЗЗНН/, а именно вид на нефтопродукта – котелни горива, опредени нива на запасите 44 434.19 тона. Даден е срок на дружеството да създаде и вложи до 1.07.2021 г. количествата нефтопродукти при спазване на условията на чл. 30 ал.1 от ЗЗНН и дружеството е задължено да ги съхранява до 30.06.2022 г.  Постановено е, че разпореждането подлежи на предварително изпълнение.

В депозираната жалба се сочи, че дружеството е осъществило доставки на нефтен кокс в размер на 218 183.590 тона през 2020 г. Нефтения кокс се използва като гориво, в смес с въглища, за производство на ел. енергия в ТЕЦ на дружеството. Използвания кокс е твърдо вещество.  Поддържа, че оспорения акт е постановен при допуснати нарушения на процесуалния закон – липса на мотиви, описание на фактите, въз основа на които е издаден акта. Поддържа, че дружеството е в обективна невъзможност да приведе нивото си на запаси за извънредни ситуации в съответствие с определените му видове – котелни горива, както и нивата които са посочени 44 434.819 т. Сочи, че не използва, внася и съхранява и котелни горива, какъвто е определения с разпореждането нефтопродукт, с който трябва да се запаси. Дружеството не разполага с техническа възможност да съхранява котелни горива в посочените обеми. Излага доводи, че дружеството не е задължено лице по смисъла на закона. Сочи, че произволно и самоцелно е налице насочване на тежестта за създаване на нефтени запаси, към лица, които не са в състояние да ги съхраняват, а трябва да понесат единствено финансовото бреме на това, без възможност да компенсират разходите си, тъй като не търгуват с тези продукти. Оспорения акт е издаден и в несъответствие с целта на закона.

На 17.06.2021 г. е депозирано искане от жалбоподателя с правно основание чл. 166 ал.4 вр. ал.2 от АПК. В искането се сочи, че предварителното изпълнение подлежи на съдебен контрол. Оспорва качеството на задължено лице по ЗЗНН. Излага доводи, че предварителното изпълнение би причинило на дружеството значителни или трудно поправими вреди, защото „Солвей Соди“ АД не разполага със складови вместимости за влагане и съхранение на запаси от котелни горива. Разходите за закупуване на задължителните запаси от горива са значителни. Допуснатото предварително изпълнение по силата на закона нарушава принципа на съразмерност. „Солвей Соди“ АД е предприело подходящи мерки за намаляване на вредните последици от предварителното изпълнение.  Поддържа, че спирането на предварителното изпълнение на разпореждането няма да наруши баланса между обществения и частния интерес.  По изложените доводи моли да се спре допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на Разпореждане № Р-12-179/29.04.2021 г. издадено от зам. Председателя на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ с което дружеството е задължено да създаде запаси за извънредни ситуации.

От ответника е депозирано становище, в което сочи, че искането за спиране на предварителното изпълнение е неоснователно. Жалбоподателят не е доказан наличие на значителни или трудно поправими вреди от изпълнението на акта, обосноваващи се на нови обстоятелства след издаване на разпореждането. Сочи, че дружеството е предприело действия по изпълнение на Разпореждането. При използване на законовите възможности изпълнението се явява обективно възможно. На дружеството е издадено разрешение за замяна от 7.06.2021 г., разрешение за създаване на запаси за извънредни ситуации в друга държава членка на ЕС, получило е предложение за заем на гориво от „Топливо“ АД.

Съдът след като взе предвид представените по делото доказателства, прецени следното:

На 29.04.2021 г. е издадено разпореждане за създаване на запаси за извънредни ситуации. На осн. чл. 7 ал.1 т.8, чл.8 ал.2, т.3 и ал.5, чл.12 и чл. 23 от ЗЗНН са определени нива на запаси за извънредни ситуации за периода от 1.07.2021 г. до 30.06.2022 г. по видове, съгласно чл. 2 ал.1 от Закона за запасите от нефт и нефтопродукти/ЗЗНН/, а именно вид на нефтопродукта – котелни горива, опредени нива на запасите 44 434.19 тона. Даден е срок на дружеството да създаде и вложи до 1.07.2021 г. количествата нефтопродукти при спазване на условията на чл. 30 ал.1 от ЗЗНН и дружеството е задължено да ги съхранява до 30.06.2022 г. 

На 7.06.2021 г. е издадено разрешение за замяна № РЗ-12-58 на Председателя на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“, с което е разрешено на „Солвей Соди“ АД да съхранява определеното му с разпореждане от 29.04.2021 г. ниво на запаси за извънредни ситуации от котелни горива в размер на 33 343.19 тона, под формата на гориво за дизелови двигатели, който дружеството е задължено да създаде от 1.07.2021 г. и съхранява, обновява и възстановява със свои средства и за своя сметка до 30.06.2022 г. в размер на 44 434.19 тона. Посочено е, че разрешението подлежи на обжалване в 14 дневен срок.

На 14.06.2021 г. е издадено разрешение за съхраняване на запаси за извънредни ситуации в друга държава членка на ЕС, с което на „Солвей Соди“ АД е разрешено да създаде и съхранява запаси за извънредни ситуации от гориво за дизелови двигатели в размер на 22 217.410 т. на територията на Словения.

            Съгласно чл. 21 от ЗЗПП запаси за извънредни ситуации може да се поддържат под формата на нефт и/или нефтопродукти по чл. 2, ал. 1.  Количествата запаси за извънредни ситуации по ал. 1 се отчитат съгласно техния действителен тонаж.  Нивата на запасите за извънредни ситуации от нефтопродукти по чл. 2, ал. 1, определени въз основа на среднодневното потребление, може да бъдат създавани и съхранявани под формата на нефт единствено от производители и/или възложители на производство, като сумарното количество нефт трябва да бъде равно на количеството запас от нефтопродукти по чл. 2, ал. 1, чиято замяна се иска. Замяната на нефтопродукти в нефт може да се прилага за: не повече от 50 на сто от количеството на индивидуално определените запаси за извънредни ситуации от нефтопродуктите по чл. 2, ал. 1, т. 1 – 3; сто на сто от количеството на индивидуално определените запаси за извънредни ситуации от нефтопродуктите по чл. 2, ал. 1, т. 4.  Нормата на чл. 21 разписва възможностите на замяна на различните видове нефтопродукти.

            Съгласно чл. 21 ал.11 от ЗЗНН нивата на запасите за извънредни ситуации от котелно гориво, определени въз основа на нетния внос и вътрешнообщностни пристигания или среднодневното потребление, може до 100 на сто да се създават и съхраняват и под формата на газьоли, автомобилни бензини и/или гориво за дизелови двигатели, като количеството трябва да бъде равно на количеството запас от котелно гориво, чиято замяна се иска.

            Нормата на чл. 21 ал.13 от ЗЗНН предвижда, че задължените лица, които искат замяна по реда на ал. 3 – 6 и ал. 8 – 13, подават в агенцията писмено искане не по-късно от 10 юни на текущата календарна година. Мотивирано писмено искане може да бъде подадено и след срока по изречение първо, при наличие на обективни причини за това. Искането съдържа най-малко информация за вида и количеството запас, чиято замяна се иска, формата под която ще се създава и съхранява, както и за периода за замяна.

            След постъпване на искането за замяна, съгласно чл. 21 ал.15 от ЗЗНН замяната по ал. 3 – 6 и ал. 8 – 13 се разрешава в 7-дневен срок от постъпването на искането по ал. 14 с разрешение за замяна на председателя на агенцията, в което се определят видът, количеството и периодът, за които се издава разрешението. Председателят на агенцията издава мотивиран отказ за замяна, който подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс. До окончателното произнасяне на съда задълженото лице е длъжно да поддържа запасите си в съответствие с последните определени от председателя на агенцията запаси.  Съгласно чл. 21 ал.16 от ЗЗНН промяна в разрешението за замяна по ал. 15 се допуска въз основа на мотивирано писмено искане от задълженото лице и се извършва по реда на ал. 14.

            От събраните по делото доказателства се установи, че е издаден акт за замяна. Съгласно закона в акта за замяна се определят видът, количеството и периодът, за който се издава разрешението за замяна. Т.е. новоиздадения акт определя вида на горивото, количеството му, както и периодът от време в който задълженото лице следва да го съхранява.  С издаденото разрешение за замяна административния орган е променил първоначалната си воля, като първото му нареждане за създаване на запас от котелни горива е заменено с друг вид горива, а с последващ акт е променено и мястото на което е допуснато съхранение на горивото.  В Разрешението за замяна е посочено, че подлежи на оспорване в 14 дневен срок от получаването му.

С оглед тези устаноновявания, настоящия съдебен състав намира, че производството по делото следва да се прекрати, тъй като за дружеството жалбоподател не е налице правен интерес от оспорване на Разпореждане за създаване на запаси за извънредни ситуации № Р-12-179/29.04.2021 г. на заместник председателя на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“,  след постановяването на това разпореждане е издаден друг административен акт, с който е променена волята на административния орган – променен е вида на нефтения продукт от котелно гориво в дизелово, а в последствие с разрешение за съхраняване на запаси за извънредни ситуации е променено и мястото на което следва да се съхранява част от горивото за дизелови двигатели, а именно в Словения.

 

 

Водим от горното,на осн. чл. 159 т.4 от АПК Варненският административен съд,

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  жалба депозирана от „Солвей соди“ АД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Девня, Промишлена зона – юг, представлявано от изпълнителния директор С. Н. против Разпореждане за създаване на запаси за извънредни ситуации № Р-12-179/29.04.2021 г. на заместник председателя на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“, както и направено искане за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д.№1183/2021г. по описа на АС-Варна.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховния административен съд с частна жалба в 7-дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

                                                     АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: