Решение по дело №3052/2009 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260049
Дата: 5 януари 2022 г.
Съдия: Богдана Николова Желявска
Дело: 20091100103052
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 април 2009 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

С., 05.01.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І-3 състав, в закритото заседание на пети януари през две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОГДАНА ЖЕЛЯВСКА

                                                                                                                      

като разгледа докладваното от съдия Желявска гр.дело № 3052 по описа за 2009 г. и за да се произнесе, взе пред вид следното:

Производството е по реда на чл. 251 ГПК.

С решение от 15.06.2011 г., постановено по настоящото дело, е признато за установено по отношение на „И.Д.” ООД, ***, че Р.К.С., ЕГН **********,***, е собственик на неурегулиран поземлен имот-нива - имот с планоснимачен номер 391, находящ се в местността „Г.И.”, по кадастралния план на гр. С., одобрен през 1959 г., попадащ по сега действащите регулационен и кадастрален план на гр. С. в УПИ IV, кв. 3, м. „Индустриални зона „Г.И.”, ул. „П.Н.Б.” № 5, ЦЕЛИЯТ с площ от 3 200 кв.м., при съседи по нотариален акт: Л.Т., К.Л. по мъж А., Ц. Ст. Л. и братя Г., като ответникът „И.Д.” ООД е осъден да предаде владението на имота на Р.К.С., на основание чл. 108 ЗС.

Искът е отхвърлен в останалата част за разликата над признатата площ до претендираната от ищеца площ от б 300 кв.м. като недоказан и неоснователен.

 

С молба от 18.08.2021 г., вх. № 344260, ищецът Р.К.С. е поискал тълкуване на постановеното съдебно решение, тъй като, след издаване на изпълнителен лист въз основа на влязлото в сила решение по чл. 108 ЗС, по образуваното изп. д. № 2019 78100400381 на ЧСИ Г. ***, е постановен отказ от страна на съдебния изпълнител да извърши изпълнение, по причина че имотът, предмет на изпълнителния лист и на принудителното изпълнение, не може да бъде установен. В рамките на обжалването на тези действия на ЧСИ СГС е постановил, че следва да се поиска тълкуване на съдебното решение по настоящото дело.

С оглед на това, с цитираната по – горе молба ищецът иска от съда по реда на чл. 251 ГПК, да постанови, че имотът, собственост на ищеца, е реална, а не идеална част и е 3 200 кв.м. от целия имот от 6 300 кв.м.

 

В законовия срок е постъпил отговор от ответната страна И.Д.” ООД с изразено становище, че искането е недопустимо, поради което молбата следва да се остави без разглеждане.

 

Съдът, като обсъди доводите на страните и се запозна с доказателствата по делото, приема за установено следното:

 

В производството по тълкуване на влязлото в сила решение на съда по чл. 251 ГПК на тълкуване подлежи само онова съдебно решение, което е неясно от гледна точка на приложение на правните последици на решението - изпълнителна сила, конститутивно действие и не може да бъде изпълнено, без допълнително изясняване волята на съда, поради което предмет на тълкуване могат да бъдат пороци, съдържащи се в диспозитива на постановения съдебен акт. На тълкуване подлежат само онези съдебни актове, в които волята на съда не може ясно да бъде разчетена. С тълкуването се цели отстраняване неяснота на произнесеното становище на решаващия съд, тълкуват се вече изразените мотиви, а не се тълкуват наново доказателствата или приложимият закон. Тълкуването може да се отнася само до изявената воля на съда, но не и до нови факти и правни норми. При тълкуването съдът изхожда от мотивите на решението, от формираната в тях воля към момента на постановяването му, като по реда на чл. 251 ГПК не може да се иска пререшаване на спора

В конкретния случай с обжалваното решение предявеният иск е бил уважен. Изразената воля на съда е пределно ясна, тя е точно такава, каквато би могла да бъде възприета чрез незадълбочен прочит на диспозитива на постановения съдебен акт, като не се нуждае от тълкуване и няма никаква неяснота досежно нейното формиране в съдебното решение, още повече, че такъв е бил и петитумът на ищеца, формулиран в исковата молба и в съответствие с който са събирани доказателства.

Нещо повече - с решение от 04.05.2017 г. по искане на ищеца настоящият съдебен състав е бил сезиран за първи път с искане за тълкуване на постановеното решение и се е произнесъл, като в мотивите си е постановил, че решението не е неясно и не се нуждае от тълкуване, за да бъдат приложени правните му последици, а волята на решаващия съд е изразена ясно и недвусмислено в мотивите и диспозитива на решението, поради което то не се нуждае от тълкуване.

 

По тази причина съдът счита, че съображенията на молителя - ищец, изложени в молбата за тълкуване на решението, не могат да бъдат споделени, тъй като в рамките на производството по чл. 251, ал. 1 ГПК съдът има правомощието единствено да тълкува решението си, ако то е неясно, но не и да изменя изразената чрез него воля, а още по-малко - сам да го отменя /чл. 246 от ГПК/, пререшавайки спора и то смисъл, различен от заявените искания в исковата молба.

 

Пред вид изложеното съдът намира, че подадената от ищеца молба, вх. № 344260 от 18.08.2021 г. по чл. 251 ГПК следва да бъде оставена без уважение, като неоснователна и

 

                                                  Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Р.К.С., ЕГН **********,***, съд. Адрес ***,  с правно основание чл. 251 ГПК за тълкуване на постановеното на 15.06.2011 г, решение по гр.д. № 3052/2009 г. на СГС,I-3 с-в, като НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в четиринадесетдневен срок от съобщението за изготвянето му пред САС.

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: