Решение по дело №92/2020 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 103
Дата: 20 март 2020 г. (в сила от 3 август 2020 г.)
Съдия: Нина Русева Моллова-Белчева
Дело: 20202150200092
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

  103                                                    20.03.2020 г.                                          гр. Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Несебърският районен съд                                                                          наказателен състав  на двадесет и седми февруари през две хиляди и двадесета година 

в публично заседание в следния състав:

                                                                          Председател: Нина Моллова- Белчева

секретар Красимира Любенова

като разгледа докладваното от с. Моллова- Белчева

АНД № 92 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод жалбата на „К.8.“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от К.Б., против Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, серия Г, № 0011480, издаден от ОДМВР- Бургас, с който за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекс за застраховането /КЗ/, на основание чл.638, ал.1, т.2 вр. чл.461, т.1 от КЗ, на дружеството е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 2000 лв. Моли се съдът да отмени обжалвания електронен фиш като незаконосъобразен, като се твърди, че в ЗДвП и в ЗАНН не е предвидена възможност да се налага такъв вид санкция. В съдебно заседание жалбата се поддържа.

За РУ- гр.Несебър, в съдебно заседание, представител не се явява.

Жалбата е подадена в срок, пред надлежната инстанция от лице, което има правен интерес и съдържа изискуемите по закон реквизити, поради което е процесуално допустима.

Съдът, като взе предвид становищата на страните, приложения по делото доказателствен материал и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Дружеството- жалбоподател е санкционирано за това, че на 18.11.2019 г., в 20,41 ч., в КК „Слънчев бряг“, главна алея, до хотел „А.“, управлява МПС- лек автомобил „Д.Л.” с рег.№ ***, за което няма валидна застраховка „Гражданска отговорност”. Нарушението било установено с техническо средство „АТС Саирн” m*Speed Det 2D, монтирано в лек автомобил „Киа Сиид” с рег. № ***от служител на РУ-Несебър бил установен запис на преминаващо превозно средство. Била изготвена и снимка на автомобила. За липсата на застраховка била изготвена справка от служител на РУ-Несебър. Техническото средство било сред одобрените за измерване видно от допълнение № 18.07.5133.1 и писмо от БИМ. При извършена допълнителна проверка в регистъра на гаранционен фонд се установило, че за автомобила към 18.11.2019 г. действително не била сключена такава. Въз основа на тези данни наказващият орган издал атакуваният електронен фиш, в който за собственик на автомобила било вписано дружеството- жалбоподател.

Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно атакувания електронен фиш, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, намира, че не са допуснати съществени процесуални нарушения. Изложените от жалбоподателят не се споделят от настоящата инстанция. С обжалваният електронен фиш се налага санкция на основание чл. 638, ал. 1, т. 2 КЗ, съгласно който на наказание подлежи собственик на моторно превозно средство, който не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Направено е и разграничение за санкциите въз основа на това дали собственик е физическо или юридическо лице. От своя страна чл. 647, ал. 3 КЗ препраща към условията и реда за издаване на електронен фиш по ЗДвП като изключва единствено нормата на чл. 189, ал. 5 ЗДвП. Налице е съществена разлика в уредбата по КЗ и тази по ЗДвП в смисъл, че по ЗДвП наказание може да бъде наложено единствено на законния представител на юридическо лице, когато то е собственик на автомобила, докато по Кодекса за застраховането няма пречка наказание да се наложи и на юридическото лице, като това е изрично предвидено например в чл. 638, ал. 1, т. 2 КЗ. Този извод се налага и от заложеното в чл. 647, ал. 3 КЗ, а именно, че

с електронният фиш могат да се налагат наказания „глоба” и „имуществена санкция”. В този смисъл и след като в случая нарушението е по КЗ, а по този нормативен акт изрично е предвидена отговорност на юридически лица по смисъла на чл. 83, ал. 1 ЗАНН, то няма пречка с електронен фиш да се наложи административно наказание „имуществена санкция“.

            По същество правилно е ангажирана отговорността на жалбоподателя.

По делото няма спор, че към сочената в електронният фиш дата и час за автомобила е нямало сключена застраховка, както и че автомобила към тази дата е бил собственост на жалбоподателя. Разпитаният в хода на съдебното производство св. Златилов не променя обстоятелството относно собствеността на лекия автомобил. Същият даде показания в смисъл, че той е управлявал автомобила на процесната дата, тъй като бил закупил същия от дружеството- жалбоподател. Писмени доказателства в тази насока не бяха представени по делото. Нормата на чл.144, ал.2 от ЗДвП повелява договорът да покупко- продажба на МПС да е сключен в писмена форма с нотариална заверка на подписите, т.е. същият е формален, като законът поставя като условие за неговата валидност писмена форма с нотариална заверка на подписите. Едва след изпълнение на тези условия собствеността на едно МПС се счита реално прехвърлено. След като по делото не се ангажираха писмени доказателства в тази насока и предвид липсата на значимост кой е управлявал автомобила, то следва да се приеме, че към релевантната дата собственик на автомобила е било дружеството- жалбоподател.

От приложеният по делото протокол от лабораторна проверка е видно, че техническото средство, с което е било установено нарушението, е съответствало и е било годно за одобрения тип. Системата, заложена в служебният автомобил, автоматично е извършила справка на 18.11.2019 г. в 20,41 ч. за сключена за застраховка за сочения в нея автомобил, като всички тези действия се извършват без участието на полицейски служител. В този смисъл са били изпълнени условията за издаване на електронен фиш, като в същия са изписани всички изискуеми реквизити.

Предвид гореизложеното, настоящата инстанция намира жалбата за неоснователна, поради което същата не следва да бъде уважена, а атакувания електронен фиш следва да бъде потвърден. Наложената санкция е във фиксиран размер и не подлежи на съдебен контрол.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, серия Г, № 0011480, издаден от ОДМВР- Бургас, с който за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекс за застраховането /КЗ/, на основание чл.638, ал.1, т.2 вр. чл.461, т.1 от КЗ, на „К.8.“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от К.Б., е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 2000 лв.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд- гр.Бургас.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: