Решение по дело №265/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 238
Дата: 11 февруари 2020 г. (в сила от 27 февруари 2020 г.)
Съдия: Ивелина Христова Христова-Желева
Дело: 20203110200265
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

           

№ 238/11.2.2020г.                                        2020 година                                         гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                       ДВАДАСЕТ И СЕДМИ СЪСТАВ

На единадесети февруари                                                                             2020 година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВЕЛИНА ХРИСТОВА-ЖЕЛЕВА

 

СЕКРЕТАР:ИСКРЕНА ИВАНОВА

 

            като разгледа докладваното от Председателя НАХД № 265 по описа за 2020 година

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА ОБВИНЯЕМИЯ Б.М.О. – роден на ***г***, българин, български гражданин, с начално образование, неженен, неосъждан, работи, ЕГН **********

 

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ

 

На 04.01.2017 г. в гр. Варна, в сектор „ПП“ ОД МВР - Варна, потвърдил неистина в писмена декларация, която по силата на закон - чл.160 от ЗДвП, който гласи: „Дубликат за свидетелство за управление се издава, когато свидетелството е изгубено, откраднато, повредено или унищожено, за което притежателят подписва декларация“, се дава пред орган на властта - Началник сектор ПП при ОД МВР - Варна за удостоверяване истинността на някои обстоятелства - като заявил, че е установил липса на СУМПС № ***/25.02.2015 г., тъй като същото е изгубено, а в действителност същото е било отнето от немските власти за нарушение на немското законодателство за движение по пътищата - престъпление по чл. 313, ал. 1 от НК, поради което и на основание чл.378, ал.4 т.1 от НПК и чл.78а, ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1 000.00 /хиляда/ лева.

 

Вещественото доказателство, а именно един брой СУМПС № ***/25.02.2015 г., да се изпрати на основание чл.112, ал.4 от НПК на Сектор „ПП“ Варна по компетентност.

 

ОСЪЖДА обвиняемия О. да заплати сумата от 89.77 лева, явяваща се направените по делото разноски в полза на Държавата по сметка на ОД на МВР - Варна.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивна проверка пред Окръжен съд - Варна в петнадесет дневен срок от днес.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:


П Р О Т О К О Л

 

 

            Година 2020                                                                                                Град Варна

            Варненският районен съд                                                Двадесет и седми състав

            На единадесети февруари                                    Година две хиляди и двадесета

 

                        В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВЕЛИНА ХРИСТОВА-ЖЕЛЕВА

 

            Секретар: ИСКРЕНА ИВАНОВА

 

            Разгледа докладваното от Председателя НАХД № 265/2020г. по описа на ВРС.

 

            Съдът като взе предвид степента на обществена опасност на деянието и дееца, вида и размера на наложеното наказание, намира че мярката за неотклонение следва да бъде потвърдена, поради което и на основание чл.309, ал.1 от НПК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

            ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение по отношение на обвиняемия Б.М.О. - „ПОДПИСКА”.

 

            Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 


 

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

    към решение по НАХД № 265 по описа за 2020 год. на Варненския районен съд ХХVІІ наказателен състав.

 

  По отношение на обвиняемия Б.М.О., роден на *** ***, българин, български гражданин, начално образование, неженен, безработен, неосъждан, ЕГН **********, от Варненска районна прокуратура е внесено мотивирано постановление по реда на чл.375 от НПК, за извършено от същия деяние по чл. 313, ал.1 от НК, за това че на 04.01.2017 г. в гр. Варна, в сектор „ПП" ОД МВР - Варна, потвърдил неистина в писмена декларация, която по силата на закон - чл.160 от ЗДвП, който гласи: „Дубликат за свидетелство за управление се издава, когато свидетелството е изгубено, откраднато, повредено или унищожено, за което притежателят подписва декларация", се дава пред орган на властта - Началник сектор ПП при ОД МВР - Варна за удостоверяване истинността на някои обстоятелства - като заявил, че е установил липса на СУМПС № ***/25.02.2015 г., тъй като същото е изгубено, а в действителност същото е било отнето от немските власти за нарушение на немското законодателство за движение по пътищата.

         Предлага се О. да бъде освободен от наказателна отговорност на основание чл.78”А” от НК и да му бъде наложено административно наказание.

         В съдебното заседание представител на ВРП не се явява.

         В съдебно заседание обв.О. се явява лично. Признава вината си и изразява съжаление за извършеното.

 

   След преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

 

          Обвиняемият Б.М.О. е роден на *** ***. Той е български гражданин, с начално образование, не е осъждан и притежава ЕГН **********. През последните години О. живее преимуществено във Федерална Република Германия, като работи в строителна фирма. Той е правоспособен водач за категории В, М и АМ, като към 2016г. имал издадено свидетелство за управление на МПС /СУМПС/ № ***/25.02.2015 г. валидно до 25.02.2025г..

        С влязло в сила Определение на Районен съд Есен - Борбек от 28.09.2016 г., компетентните немски власти отнели СУМПС от обв. О. поради нарушение на немското законодателство за движение по пътищата. Обвиняемият бил санкциониран с парична глоба и му било наложено наказание „Лишаване от право да управлява МПС" за периода от 28.09.2016 г. до 27.06.2017 г. за управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта 0.7%о.

      Въпреки че знаел, че СУМПС било отнето от представителите на немските власти, на 04.01.2017 г. обв. О. посетил сградата на Сектор „ПП" при ОД МВР – Варна. Там пред служител при Сектор „ПП КАТ" ОД МВР - Варна - св. Е.Д. К., обв.О. подал Декларация по чл. 17, ал. 1 от ПИБДС и по чл. 160 от ЗДВП, заведена в последствие с peг. № 819000-500/05.01.2017 г., в която декларирал, че е изгубил документа си за самоличност СУМПС № ***/25.02.2015 г.. След приемане на декларацията, още същият ден СУМПС било обявено за невалидно. Обв. О. подал и  заявление за издаване на дубликат на СУМПС, което било входирано в Сектор ПП-Варна на 05.01.2017г.. На 09.01.2017 г. на обв. О. бил издаден дубликат на СУМПС с № *********, връчен на 13.01.2017 г..

      На 21.07.2017 г. в Сектор „ПП" ОД МВР - Варна било получено писмо от ГД „Национална полиция" при МВР - София, ведно с приложено СУМПС-БГ № ***, издадено на Б.М.О., в което се сочело, че СУМПС на О. е временно отнето от немските власти, поради забрана за управление на МПС.

      В хода на ДП били изготвени две графически експертизи /л.14-16 и л.98-100 от ДП/. Видно от техните заключения положеният подпис в графа „Декларатор" на Декларация за изгубен, откраднат, повреден или унищожен документ за самоличност е положен от лицето Б.М.О.. Положеният ръкописен текст: „Изгубено свидетелство за МПС" в графа „Декларирам" в Декларация за изгубен, откраднат, повреден или унищожен документ за самоличност е изписан както следва: - думата „изгубено" е положена от лицето Б.М.О.; текста „свидетелство за МПС" не е изписан от лицето Б.М.О..

      От приложените  по делото справки от Началника на сектор „Пътна полиция" при ОД на МВР-Варна /л. 14, л.17 от СД/ е видно, че Декларация по чл. 17, ал. 1 от ПИБДС и по чл. 160 от ЗДВП е подадена в Сектор ПП-Варна на 04.01.2017г., като същата е била регистрирана в деловодството на Сектор ПП-Варна с  peг. № 819000-500/05.01.2017 г.

    По делото е приобщена справката съдимост за обв. О., от която е видно, че той не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

    Съдът изцяло кредитира показанията на св.Е.Д. К., тъй като същите са логични, кореспондират с гласните и писмени доказателства, кредитирани от съда и съответстват на установената фактическа обстановка.

   Съдът напълно се доверява и на обясненията на обв.О. депозирани в ДП и в с.з., тъй като те са в унисон с останалите гласни и писмени доказателства и напълно кореспондират със заключенията на изготвените и кредитирани от съда две графически експертизи.

    Като компетентни и безпристрастно дадени съдът кредитира и заключенията по назначените и изготвени по делото графически експертизи.     

    Съдът изцяло кредитира и приобщените по делото писмени доказателства, тъй като същите кореспондират с установената по делото фактическа обстановка, която не се оспорва.

    Гореописаната фактическа обстановка се доказва  от събраните по делото доказателства, а именно –  от показанията на свидетеля Е.Д. К., кредитирани от съда, обясненията на обвиняемия депозирани в хода на досъдебното и съдебното производство, в които същия добросъвестно признава вината си, също кредитирани от съда, писмените доказателства – протоколи за изготвени графически експертизи, заявление за издаване на документ за самоличност на български гражданин, декларация по чл. 17, ал.1 от ПИБДС и чл. 160 от ЗДП, СУМПС № ***, издадено на името на обвиняемия, писмо адресирано до Директора на ОД на МВР Варна, копия от съдебни актове на немските власти, ведно с превод на български език, справка за нарушител/водач в региона, справка за съдимост,  които в своята съвкупност очертават идентична фактическа обстановка и сочат, че има извършено престъпление и че негов автор е обвиняемия.

 

       След преценка на всички доказателства по делото, съобразно разпоредбата на чл. 14 от НПК- поотделно и в тяхната съвкупност, съдът счита, че :

       Обв. Б.М.О., роден на *** ***,  ЕГН ********** е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 313, ал.1 от НК, тъй като на 04.01.2017 г. в гр. Варна, в сектор „ПП" ОД МВР - Варна, потвърдил неистина в писмена декларация, която по силата на закон - чл.160 от ЗДвП, който гласи: „Дубликат за свидетелство за управление се издава, когато свидетелството е изгубено, откраднато, повредено или унищожено, за което притежателят подписва декларация", се дава пред орган на властта - Началник сектор ПП при ОД МВР - Варна за удостоверяване истинността на някои обстоятелства - като заявил, че е установил липса на СУМПС № ***/25.02.2015 г., тъй като същото е изгубено, а в действителност същото е било отнето от немските власти за нарушение на немското законодателство за движение по пътищата.

 

    За съставомерността на деянието по чл.313, ал.1 от НК е необходимо деецът да е извършил лъжливо документиране в частен документ в своя полза, а именно чрез потвърждаване на неистина или затаяване на истина в писмена декларация, която по силата на закон, указ или Постановление на Министерски съвет се дава пред орган на властта за удостоверяване на някои обстоятелства.

  Субект на престъплението е вменяемо, пълнолетно, неосъждано лице.

  От обективна страна деянието по чл.313, ал.1 от НК е осъществено от обв.О. при форма на изпълнителното деяние-действие и се състои в потвърждаване на неистина в писмена декларация, а именно, че СУМПС е изгубено. Декларацията за удостоверяване на това обстоятелство обвиняемият е бил длъжен да даде по силата на чл. 160, ал.1 от ЗДП. Съгласно цитираната разпоредба, в редакцията й към инкриминираната дата, дубликат на СУМПС или на контролен талон към него се издава когато СУМПС или КТ е изгубен, откраднат, повреден или унищожен за което притежателят подписва декларация. Такова задължение се съдържа и в цитираната по-горе норма на чл. 17, ал.1 от Правилника за издаване на български лични документи. Следва да се приеме, че деянието е осъществено в първата предвидена в нормата на чл. 313, ал. 1 НК форма – потвърждаване на неистина, тъй като с вписването на обстоятелството "изгубено", обв. е декларирал, че документът, се намира на неизвестно за него място, съзнавайки, че това му изявление не съответства на обективната истина.  Декларацията е депозирана пред надлежен орган на власт – служител на Сектор ПП при ОД на МВР Варна. В  конкретната хипотеза с подаване на процесната декларация, чието авторство не се оспорва от обв., същата се явява депозирана пред орган на власт по смисъла на чл. 93, т. 2 от НК. Съгласно цитираната разпоредба "орган на власт" са органите на държавна власт, органите на държавно управление, органите на съдебната власт, както и служителите при тях, които са натоварени с упражняването на властнически функции, а според чл. 1, ал. 2 от ЗБЛД, българските лични документи се издават от Министерството на вътрешните работи, Министерството на външните работи, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Министерството на отбраната, съобразно предоставената им компетентност по този закон, което установява по положителен начин и другата обективна предпоставка за съставомерност на деянието по чл. 313, ал. 1 НК - декларацията да се дава пред орган на власт.  Налице е лъжливо документиране в своя полза, тъй като безспорно по делото е установено, че обвиняемият не е изгубил свидетелството си за правоуправление, а напротив същото е било иззети от органите на ФРГ с оглед извършено нарушение на територията на тази страна. В горната насока са всички събрани по делото доказателства, както писмени така и гласни.

       От субективна страна горепосоченото деяние е извършено умишлено, при форма на вината пряк умисъл по смисъла на чл.11, ал.2 от НК, като обвиняемият е съзнавал обществено опасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на обществено опасните последици и ги е искал. Умисълът на обвиняемия се извежда по категоричен начин от неговите действия – няколко месеца след като СУМПС е бил отнето от властите на ФРГ той отишъл в Сектор ПП Врна и подал заявлението за издаване на ново СУМПС като посочил, че предходното такова е изгубил.

    При индивидуализацията на наказанието по отношение на обв. Б.О. за извършеното от него престъпление по чл.313, ал.1 от НК, съдът прецени степента на обществена опасност на конкретното деяние и данните за личността на извършителя, подбудите за извършване на деянието и като взе предвид смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства от значение за отговорността на обв. констатира следното:

   Като смекчаващо отговорността обстоятелство съдът отчита самопризнанията на обвиняемия,  чистото му съдебно минало, изразеното съжаление и критично отношение към извършеното. Отегчаващи отговорността обстоятелства не се установиха.

     Като съобрази гореизложеното съдът намира, че са налице всички кумулативното предвидените в закона предпоставки за прилагане на задължителната диференцирана процедура по освобождаване на обвиняемия О. от наказателна отговорност за горепосоченото престъпление, с налагане на административно наказание по реда чл.78 А от НК- обвиняемият е пълнолетно лице, предвидената за умишленото престъпление по чл.313, ал.1 от НК законова санкция е „лишаване от свобода“ до  три години или „глоба“ от сто до триста лева,    обв.О.  не осъждан и   не е бил освобождаван  от наказателна отговорност по  реда на чл.78”а” от НК , от деянието му не са причинени имуществени вреди. При горните констатации съдът освободи обв. Б.О. от наказателна отговорност и му наложи административно наказание “Глоба”.

    Съдът, съобразявайки посочените по-горе обуславящи отговорността обстоятелства определи наказанието при наличие на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства. Като отчете, възрастта на обвиняемия, обстоятелството, че престира труд като работник в строителството, отсъствието на каквито и да било данни за други противообществени прояви на територията на Р България, прецени, че следва да му наложи наказание в минималния размер на предвиденото в законовия текст на разпоредбата на 78а от НК. Затова  му наложи административно наказание „Глоба“ в размер на 1 000 лв. 

    С така определеният размер на наказанието съдът счита, че ще се постигнат целите на наказанието, визирани в чл.12 от ЗАНН и чл.36 от НК – генералната- ще се въздейства предупредително спрямо другите членове на обществото, и индивидуалната превенция- ще се въздейства възпитателно и възпиращо спрямо обвиняемия да не върши други престъпления.

 

    Съдът се произнесе по приложеното по делото веществено доказателство, като на основание чл.112, ал.4 от НПК постанови СУМПС № ***/25.02.2015 г. да бъде изпратено в Сектор ПП при ОД на МВР – Варна по компетентност, доколкото към момента обвиняемият разполага с ново СУМПС.

 

    На основание чл.189, ал.3 от НПК съдът възложи в тежест на обв. Б.О. направените по делото разноски в размер на 89.77 лв. в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР- Варна.

 

   По гореизложените съображения, съдът постанови решението  си.

 

 

                                                             СЪДИЯ при ВРС: