Определение по дело №1422/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 23
Дата: 20 януари 2020 г. (в сила от 20 януари 2020 г.)
Съдия: Страхил Николов Гошев
Дело: 20191510201422
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

20.01.2020 г.

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                      Година                                 Град

 

V състав - НО

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                      

20 Януари

 

2020

 
 


на                                                                                          Година

 

Страхил Гошев

 

закрито

 
В                                 заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 

 

 
       1.

 

 
        2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Като разгледа докладваното от

          Ч Н

 

1422

 

2019

 
 


                                 дело №                             по описа за                          година.

                   

Производството е по реда на чл. 244, ал. 5 от НПК.

Образувано е по жалба на адв. Р., повереник на В.М.Х. – пострадал от деянието, предмет на образуваното ДП, срещу Постановление от 27.11.2019 г., на РП-Дупница, с което районната прокуратура е спряла наказателното производство по ДП № 970/2018 г., по описа на РП-Дупница, на основание чл. 244, ал. 1, т. 2 от НПК.

В жалбата се иска да бъде отменено посоченото постановление, като се твърди, че направените от прокурора изводи били неправилни, а действията по разследването – недостатъчни.

РС-Дупница, след като прецени събраните по досъдебното производство доказателства, намира следното:

I.                По процесуалната допустимост на жалбата:

Жалбата е процесуално допустима – подадена е в срок и от лице, което има качеството на пострадал от престъплението.

II.      По съществото на обжалвания акт:

Съдът намира, че жалбата следва да бъде уважена, тъй като е основателна.

Според съдебния състав прокурорът е прибързал с извода, че са извършени всички възможни процесуални следствени действия за установяване на извършителя.

По делото  в том IV, на л. 26 долу е налична снимка от инкриминирания период с дата и час – 23.12.2018 г., 15:20:01, на която е изобразено лице от мъжки пол, което пали цигара и се качва към етажа, на който се намира процесното помещение, в което се твърди от пострадалия, че е съхранявал отнетите му вещи. По повод на това заснето лице разпитания на 25.09.2019 г. по ДП живеещ на таванския етаж съсед Красимир Георгиев заявява категорично, че не знае кой е човекът от снимката. В същото време явно това лице се е отправило именно към неговото жилище, което е единствено на последния етаж. Следва да се обърне внимание на обстоятелството, че с оглед на свалените снимки  преди появата на това лице по стълбите в този ден /23.12.2018 г./ са излезли последователно по стълбите Красимир Георгиев в 13:55:42 часа с друго слизащо преди него заснето в гръб лице, както и в 14:52:07 часа – пострадалия Хелбарски с неговия десетгодишен внук. Тоест по това време най-вероятно никой от двамата не е бил в сградата, а единствено неизвестното лице от мъжки пол.

В тази насока в хода на разследването следва да се провери отново записа от камерата и да се установи има ли и други кадри от дата 23.12.2018 г., във времето след 15:20 часа, на които се вижда евентуално кога това неизвестно лице напуска сградата и дали я напуска само или с някой друг. Да се представи снимката на това лице на оперативните работници /разузнавачи/ от РУ-Дупница, които след преглед да извършат разпознаване или съпоставяне на образа с налични в картотеката на МВР други снимки на лица от криминалния контингент. Налага се да бъде разпитан отново и пострадалият Х., дали разпознава това лице от снимката и виждал ли го е друг път да посещава сградата. На същият следва да бъдат зададени и въпроси относно обстоятелствата през посочения като инкриминиран период от 18.12.2018 г. до 11 часа на 25.12.2018 г., колко пъти е посещавал сам таванското си помещение, вземал ли е и обменял ли е валута от там. Това се налага, тъй като се установява от наличните по ДП кадри от камера, че заявеното от него в дадените обяснения в хода на проверката и при първоначалния му разпит, че не се е качавал изобщо във въпросното помещение след вземане на скара на 18.12.2018 г., не отговаря на истината. Той е заснет няколко пъти да се качва и слиза по стълбите към процесния тавански етаж. На същия следва да бъдат зададени и въпроси относно отнетата парична сума. Кога и как е пренесъл /превел/ същата от Великобритания до България – по банков път /по лична сметка или по сметка на негов близък/, чрез куриер или в брой. От кога сумата е съхранявана в процесното таванско помещение. Теглена ли е в миналото от някъде /банка, Money gram, Western union и т.н./, респективно разполага ли с писмени доказателства за банкови операции във връзка с паричната сума, както и др. относими към предмета на престъплението въпроси. Не са разследвани и обстоятелствата около допълнително заявената като открадната при разпита на 13.02.2019 г. - сума от още 2500 паунда съхранявани в кожена чанта стояща на стол в същата таванска стая, както и дали липсва самата чанта. Редно е да се разпитат и неговите роднини, дали знаят за притежанието, наличието и съхранението на такива сериозни по размер парични суми във валута от пострадалия, респективно кога са придобити и как са получени /преведени, пренесени/. Все пак е абсолютно невъзможно противозаконно да се отнеме нещо от владението на другиго, което не е доказано, че е било у него или че изобщо съществува.

По делото, макар множеството данни за влошени лични отношения между пострадалия и съседа му Красимир Георгиев не са изискани изобщо писмени данни за подадените жалби и сигнали, както и за  получените по тях отговори от комптентните сезирани институции. От тях би могъл да се изведе евентуален мотив за бъдещото поведение на всеки от двамата един спрямо друг.

Не на последно място в последния разпит на Георгиев от 02.11.2019 г. е заявено, че малко след престъплението, през месец Януари 2019-та година Красимир Георгиев е закупил лек автомобил Ауди А4. Твърди, че сумата платена за автомобила е получена чрез изтеглен кредит в размер на 1800 лв., от продажба на друг негов лек автомобил, продаден за 2100 лева, както и от продажбата на подарени от брат му мотоциклет и автомобил, които не сочи на кого и за колко пари е продал. В тази насока тези негови твърдения следва да бъдат проверени чрез изискване на съответните писмени доказателства – данни /справки/ от ЦКР на БНБ има ли изтеглен кредит за такава сума, кога и от коя финансова институция е бил изтеглен същия, справка от сектор ПП към ОДМВР на името на Красимир Георгиев и В. Георгиев за това регистрирани ли са, респ. прехвърляни ли са от тях леки автомобили и мотоциклет в месеците преди покупката на посоченото Ауди А4? Могат да се изискат и преписи от договорите за покупко-продажба с нотариална заверка на подписите, доколкото според заявеното МПС-тата не са внос от чужбина. Не без значение е и обстоятелството, че посоченото работно време на Красимир Георгиев  от 07:00 часа сутрин до 15:00 часа следобяд не съвпада с наличните снимки, от които е видно, че същият е влизал и излизал от дома си в часове, в които твърди, че трябва да е бил на работа. В тази насока следва да се изиска от работодателя на същия към Декември 2018-та година информация относно работното време и графика, по който е полагал труд през процесния времеви период 18.12.2018 г. – 25.12.2018 г.

По отношение на отнетия задграничен паспорт на пострадалия Х. не е изискана спарка от дирекция „български лични документи“ за номера и датата на издаване, респ. срока на валидност на паспорта и от  ГД „Гранична полиция“ към МВР за това кога последно е бил използван този задграничен паспорт за преминаване през границите на р. България. Възможно е да се окаже, че същият е бил с изтекъл срок на валидност още преди датата на кражбата.

Доколкото няма никакви данни и следи за взломяване на вратата на помещението, както и се твърди, че същата е била заключена от пострадалия при последното му влизане в помещението и е отключена лично от него на 25.12.2018 г., то не се налага назначаване на съдебно-техническа експертиза. Абсурдно е твърдението, че вратата е била извадена от пантите в заключено положение в каквото е била установена от Х., а още по-абсурдно е да се разследва допълнително, дали е била извадена от пантите при положение, че е била предварително отключена с подбран или подправен ключ, което обезсмисля такива последващи действия спрямо вратата. Не са необходими специални знания за такива елементарни, ноторно известни и чисто житейски умозаключения.

Горните изводи водят съда до заключението, че постановлението на прокурора следва да се отмени като незаконосъобразно.

 Поради изложеното по-горе, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОТМЕНЯ Постановление от 27.11.2019 г., на РП-Дупница, с което, на основание чл. 244, ал. 1, т. 2 от НПК е спряно наказателното производство по ДП № 970/2018 г., по описа на РП-Дупница, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

ВРЪЩА делото на РП-Дупница за изпълнение на дадените указания в мотивите на определението на съда.

Определението е окончателно.

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: