Решение по дело №335/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 811
Дата: 19 април 2021 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20217180700335
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

                                    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

 

 

 

   Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№ 811

 

 

гр. Пловдив, 19 април 2021 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – гр. ПЛОВДИВ, ХХІ състав, в публично заседание на  седемнадесети март през две хиляди двадесет и първата година в състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЯВОР КОЛЕВ  

             ЧЛЕНОВЕ :  ЯНКО АНГЕЛОВ 

                                                                                ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

                                                                                       

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА и участието на прокурора КОСТАДИН ПАСКАЛЕВ, като разгледа докладваното от съдията Георгиева касационно НАХД № 335 по описа за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:                       

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Изпълнителна агенция “Медицински одит” – София, чрез пълномощника си гл. юрисконсулт Т.П., против решение № 1505/16.12.2020 година, постановено по АНД № 5486 от 2020 година по описа на Районен съд – Пловдив, VІ наказателен състав, с което е отменено наказателно постановление № KM-13-789-3 от 18.08.2020 г. на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ гр. София, с което на УМБАЛ Свети Георги ЕАД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, бул. „Пещерско шосе“ № 66, представлявано от К.Б.Д., на основание чл.116, ал.2 от Закона за лечебните заведения (ЗЛЧ) е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 8000 лв., за нарушение на Наредба № 3 от 16.10.2017 г. за утвърждаване на медицинския стандарт.

В жалбата се сочи, че решението е неправилно и незаконосъобразно. Твърди се, че нарушението било пълно, точно и недвусмислено описано в АУАН и НП, както и че е в съответствие с представените доказателства и законовите норми, които са били нарушени. Излагат се установените факти по време на административно-наказателното производство относно твърдяното нарушение, поради което се счита, че не са налице сочените от съда процесуални нарушения. Моли да се отмени процесното решение и да се потвърди издаденото наказателно постановление. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба – УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, чрез процесуалния си представител адв.Ш. намира жалбата за неоснователна и моли да се остави в сила решението. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

          Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив дава заключение, че жалбата е неоснователна, поради което моли да се остави в сила решението.

    Административен съд Пловдив, като взе предвид становището на страните и извърши проверка на обжалваното решение на посочените касационни основания съгласно разпоредбата на чл. 218, ал.1 от АПК и след служебна проверка за допустимостта, валидността и съответствието на решението с материалния закон по реда на чл.218 ал.2 от АПК, приема касационната жалба за процесуално допустима като подадена в срок, а по същество за неоснователна.

За да отмени издаденото наказателно постановление, състав на Районен съд – Пловдив е приел, че описаната и възприета от съда фактическа обстановка се установява от показанията на разпитания в хода на съдебното следствие свидетел Ю.Д.Г.,както и от приложените по преписката писмени доказателства. Приел е, че от показанията на свидетеля се установява,че конкретната проверка била извършена по повод на писмо, получено от Министерство на здравеопазването от д-р Н. - лекар в Клиника по детска хирургия на лечебното заведение. В писмото била отразена информация за лечебния процес, свързан с прием в Спешно отделение на две деца, за които да се извърши проверка. По отношения на процесния пациент Б.П., свидетелят заявява, че според регистраторката на процесната дата в 07.30ч., детето било носено от родителите си и е влязло в Спешно отделение. Потвърждава авторството на АУАН и направените в него констатации, както и това, че детето не е регистрирано, не е преценено обективното му състояние още към момента на влизането му в Спешно отделение. Около 11 ч на същата дата детето е било изпратено в шокова зала в Спешно отделение, откъдето обратно го хоспитализират в Клиника по неврохирургия.

Приел е, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в съотвествие със законоустановените срокове, както и че по безспорен и категоричен начин е доказано, че действително пациентът Б.Д.П., на 2 год., не е било регистриран на 03.08.2019г., точно в 07:30ч. в информационната система на болницата, в която се регистрират всички приети пациенти в ОСМ - база 2 на УМБАЛ „Св. Георги" ЕАД, гр. Пловдив. Това е сторено след няколко часа на същия ден, предизикано от видимото недобро здравословно състояние на детето и преращането му през клиники и отделения в лечебното заведение до установяване на окончателна диагноза - „Счупване на свода на черепа", когато и в 11.42ч. е било хоспитализирано в Клиника по неврохирургия. Посоченото било определено като нарушение на Наредба № 3 от 06.10.2017г. за утвърждаване на медицинския стандарт „Спешна медицина", Гл. IV, Раздел V: Организация на пациентния поток в спешно отделение", т.2.2 „ След извършването на медицински трияж се пристъпва към запис на пациентните данни с регистрация за прием в СО", вр. чл.6, ал.1 от ЗЛЗ.

Съдът е приел, че болничната помощ е ясно визирана в нормата на чл.19, ал.1 от ЗЛЗ и включва някоя или всички от изброените дейности, а дейносттта по регистриране на даден пациент в информационна система на лечебното заведение не спада към извършване на болнична помощ, каквато дейност се нарушава от отговорното юридическо лице, за да бъде наказано с имуществена санкция от 8000 лв. до 20 000 лв. Направен е извод, че нерегистрирането се отъждествява предимно с административното обслужване преди да бъде оказана болничната помощ. По този начин, според районния съд, съществено е било нарушено правото на защита на жалбоподателя да разбере съответстващото наказание на дължимото поведение, което се е изисквало при регистриране на пациент в информационната система на лечебното заведение.

Съдът е приел още, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила в процедурата по съставяне на АУАН, което обуславя незаконосъобразността на издаденото НП, а именно на чл.40, ал.1 от ЗАНН, тъй като АУАН е издаден на 07.04.2020г. на основание чл.40, ал.2 от ЗАНН в отсъствие на нарушителя, предявяването на АУАН и връчване на препис от него е станало на 04.06.2020г. Приел е, че по преписката е налична изпратена до жалбоподателя покана за явяване на 06.04.2020г. от 10:00ч. до 16:00ч. в Изпълнителна агенция „Медицински надзор", ул. „Св. Георги Софийски" № 3 за съставяне и предявяване на АУАН, във връзка с извършена проверка, съгласно Заповед № ИАМН-РД 13-789/09.12.2019г., изменена със Заповед № ИАМН-РД 13-65/05.02.2020г. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор" в лечебно заведение УМБАЛ „Св. Георги" ЕАД, гр. Пловдив, поканата за съставяне на АУАН било за нарушение, което не било индивидуализирано по никакъв начин. Съдът е посочил, че е налице и разминаване на посочената дата за явяване и тази, на която действително е съставен акта, а липсвали по делото каквито и да било данни жалбоподателят да е бил надлежно и своевременно уведомен за датата и часа на съставяне на акта. Липсват и данни същият да е бил търсен, но да не е намерен.

Решението е правилно.

Въз основа на събраните в хода на административно-наказателното и съдебното производство доказателства, се установява, че фактическата обстановка по делото е правилно и в пълнота изяснена от районния съд. Решаващият състав е извършил пълен и цялостен анализ на събраните доказателства, като е направил обоснован извод, досежно посочените нарушения, несъответствието на оспореното НП със императивните изисквания за съдържание с оглед правото на защита на санкционираното лице.

Настоящата касационна инстанция споделя изцяло изводите на въззивния съд относно липсата на доказателства за това жалбоподателят да е бил надлежно и своевременно уведомен за датата и часа на съставяне на АУАН, още повече, че проверката е била извършена на по-ранен етап, а не в деня на съставяне на акта. В този смисъл към административната преписка е налице покана от  10.03.2020 г., но липсват доказателства за връчването й на соченото за нарушител лице, за да се пристъпи към съставяне на АУАН в отсъствие на нарушителя. Посоченото нарушение е категорията на съществените и нарушава правото на защита на лицето.

Не се споделят съжденията на съда по отношение съдържанието на поканата и липсата на реквизити.  В този смисъл достатъчно е да се укаже мястото, датата и часа, за които е поканено лицето за съставяне на АУАН.

Ето защо, като е отменил процесното наказателно постановление, районният съд е постановил правилно решение.

Предвид изхода на делото, искането за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в полза на касатора е неоснователно и като такова следва да се остави без уважение. В полза на ответника следва да бъдат присъдени направените по делото разноски в предявения и доказан размер от 816 лв с ДДС, съгласно представените доказателства.

Мотивиран  от изложеното, и на основание чл.222, ал. 1 от АПК, Административен  съд -  Пловдив, ХХІ състав,

                                                       

Р  Е  Ш  И  :

        

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1505/16.12.2020 година, постановено по АНД № 5486 от 2020 година по описа на Районен съд – Пловдив, VІ наказателен състав.

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция “Медицински надзор“, ЕИК *********, да заплати на Университетска многопрофилна болница за активно лечение “Свети Георги“ ЕАД, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, бул. “Пещерско шосе“ №66, ЕИК *********, сумата от 816,00 /осемстотин и шестнадесет/ лева, представляваща направените по делото разноски.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                      ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

 

                                                                 

 

                                                                      2.