Решение по дело №2302/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260259
Дата: 23 февруари 2021 г.
Съдия: Надежда Наскова Дзивкова
Дело: 20205300502302
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260259, 23.02.2021г., Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пловдивски  Окръжен  съд ,                                             шести граждански състав

на втори февруари                                             две хиляди двадесет и първа година

в публично заседание в следния състав :

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : Надежда Дзивкова                                                                             ЧЛЕНОВЕ: Виделина Куршумова

                                                                                          Таня Георгиева

секретар : Бояна Дамбулева,

като разгледа докладваното от  съдия Дзивкова

въззивно гражданско дело Nо 2302  по описа за 2020 година

и за да се произнесе взе предвид следното :

           Производството е по реда на чл.258, ал.1, предл. второ от ГПК.

           Образувано е по въззивна жалба от „Профи кредит България“ ЕООД против  Решение № 360/21.08.2020г., пост. по гр.д.№ 2779/2019, АсРС, с което е признат за недействителен договор за потребителски кредит Профи кредит стандарт № **********/19.07.2017г., сключен между Т.К.Т. и „Профи кредит България“ ЕООД, като са присъдени и разноски, като изрично се изключва от предмета на обжалване частта относно споразумението за предоставен пакет от допълнителни услуги.

           Жалбоподателят „Профи кредит България“ ЕООД сочи, че обжалваното решение е неправилно, необосновано и вътрешно противоречиво. По отношение извода на съда, че възнаградителната лихва противоречи на добрите нрави, счита, че е приложена порочно и превратно тълкувана съдебната практика, като последната не изключва необходимостта да се изследват целите и правилата на поведение при бързото кредитиране. В същото време не е отчетен и факта, че с изменение на ЗПК от 2014г. е въведен горен праг на ГПР, който именно следва да бъде съобразяван. Намаляването на максималния размер на възнаградителната лихва до  около 30% води автоматично до намаляване на горния праг на ГПК до около 35-40%, каквото правомощия за разширително тълкуване на императивни правни норми съдът няма. Счита, че договореният размер на възнаградителната лихва е в рамките на закона, поради което и не може да бъде преценяван като нарушаващ добрите нрави.  По отношение извода на съда, че договорът за потребителски кредит не отговаря на изискванията на чл.11, ал.1, т.9 и т.10 от ЗПС  счита, че в закона не е поставяно изискване в договора да бъде посочен механизмът за изчисляване на ГПР. Поставянето на изисквания към съдържанието на договорите , извън изрично посочените в закона е недопустимо. Счита, че в процесния случай са спазени изискванията на чл.11, ал.1, т.10 и т.9 от ЗПК. Моли обжалваното решение да бъде отменено в частта касаещо прогласяване недействителност на договора за потребителски кредит / без частта касателно споразумението за предоставен пакет от допълнителни услуги/ и постановяване на ново, с което се отхвърли иска. Претендира разноски за двете инстанции.

           Въззиваемата страна Т.К.Т. е подала отговор на въззивната жалба, в началото на който поддържа че решението е неправилно, незаконосъобразно и постановено в противоречие с материалния и процесуалния закон, поради което и го обжалва. В изложението след това застъпва тезата, че мотивите, изложени във въззивната жалба относно противоречието на възнаградителната лихва с морала са неправилни. Позовава се на практика на ВКС относно недействителността на договори при нарушение на добрите нрави, при неравноправни клаузи, при нарушаване на императивни правни норми. Поддържа становище, че в процесния договор са нарушени изискванията на чл.11, ал.1, т.10 от ЗПК, т.к. не съществува описание по ясен и разбираем на потребителя начин на всички разходи, които ще стори по кредита и които са пряко свързани с него. Посочва и че посочените в договора ГПР и обща сума на плащанията не съответстват на действителните, т.к. още при сключване на договора е предвидено допълнително плащане по такса пакет от допълнителни услуги, за която се плаща разсрочено заедно с погасителните вноски. Посочва, че така се стига до допълнително скрито оскъпяване на кредита и се явява добавък към възнаградителната лихва. Това води до заблуждение у потребителя за действителните разходи, които ще направи по кредита и представлява невярна информация относно общите разходи по кредита, поради което следва да се квалифицира като нелоялна и заблуждаваща търговска практика. Това от своя страна по смисъла на чл.4§1 от Директива 93/12/ЕО е неравноправна клауза, която влече недействителност на договора в неговата цялост. На следващо място поддържа, че договорът не отговаря на изискванията на чл.11, ал.1, т.11 от ЗПК, т.к. в погасителния план липсва разпределение на вноските по отделни компоненти – главница, лихви и неустойки. Това също е самостоятелно основание за обявяване на договора за недействителен. Моли за потвърждаване на решението. Претендира разноски.

           Жалбата е подадена в срока по чл.259 от ГПК, изхожда от легитимирано лице – ответник, останал недоволен от постановеното съдебно решение, откъм съдържание е редовна, поради което и се явява допустима.

           Съдът,  след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, намери за установено следното :

           Съгл. нормата на чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно само по въпроса относно валидността на решението и допустимостта в обжалваната му част. Правилността на решението се проверява с оглед наведените доводи във въззивната жалба.

           По отношение на валидността и допустимостта на постановеното решение, съдът намира, че същото е постановено от родово и местно компетентен съд, по иск, който му е подсъден, произнесъл се е в законен състав.

          

 

 

 

           Очертаният във въззивната жалба предмет на въззивното производство е единствено спорът относно действителността на потребителския договора за кредит. За да уважи този иск първоинстанционният съд е приел, че клаузите в този договор за неравноправни по смисъла на ЗЗП, т.к. клаузата за възнаградителната лихва по договора е нищожна като противоречаща на добрите нрави,  доколко уговореният й размер надхвърля трикратния размер на законната лихва. За нищожно е прието още и споразумението за закупуване на допълнителен пакет от услуги. Предвид изложеното съдът е приел, че договорът за кредит не отговаря на изискванията на чл. 11, ал. 1, т. 9 и т. 10 ЗПК, поради което и е обявил недействителността му на основание чл. 22 ЗПК.

           От фактическа страна по делото се установява , че между страните  е сключен Договор за потребителски кредит № ********** на 18.07.2017г., по силата на който дружеството кредитор предоставя на кредитополучателя Т.К. сумата от 3000лв., със задължението да ги върне на 36 месечни вноски  при годишен лихвен процент от 41,17% и ГПР 49,90%. , като с договора е сключено и споразумение за допълнителен пакет услуги / макар и тази част обявената недействителност да не се жали/.

           Правоотношенията между страните са такива между търговец и потребител, поради което приложение намират нормите на ЗЗП и ЗПК.  В чл. 143, ал.1 от ЗЗП е посочено, че неравноправна клауза в договор, сключван с потребител, е уговорка във вреда на потребителя, която не отговаря на изискването за добросъвестност и води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя. В случая е уговорена възнаградителна лихва надвишаваща трикратния размер на законната лихва. Доколкото потребителя е по-слабата икономически страна, уговарянето на прекомерно високо възнаграждение за предоставения заем / каквото се явява уговорената възнаградителна лихва/, противоречи на принципа на добросъвестността и нарушава добрите нрави. Всяка уговорка накърняваща добрите нрави, съгл. чл.26 от ЗЗД, е нищожна. В  тази насока е и ориентирана трайната съдебна практика, съгласно която, максималният размер на лихвата (възнаградителна или такава за забава) следва да е ограничен, а уговорка, предвиждаща възнаградителна лихва, надвишаваща трикратния размер на законната лихва, а за обезпечени кредити – двукратния размер на законната лихва, противоречи на добрите нрави  /виж  Р № 906/ 30.12.2004г. ,гр. д. № 1106/2003, IIг.о., Р № 378/ 18.05.2006г., гр. д. № 315/ 2005 г., IIг.о., Р№ 1270/ 09.01.2009г.,гр. д. № 5093/ 2007 г. , IIг.о., О № 901/10.07.2015г.,гр. д. № 6295/2014г., IVг.о. Тази практика е възприета от съдилищата, като се застъпва тезата, че допустимият размер на договорната лихва гарантира добросъвестното упражняване на права и забраната за неоснователно обогатяване, които са основополагащи принципи в уредбата на гражданските правоотношения. Неоснователно се твърди във въззивната жалба, че законодателно е възприет максимален размер на ГЛП – до петкратния на законната лихва. Това твърдение не почива на закона, а напротив – сочената норма указва действително максимален размер, но на годишния процент на разходите, който  обаче не включва в себе ди единствено договорения процент на лихвата по кредита. Възнаградителната лихва е само една от съставните части на общите разходи по кредита, към които се включват още и други преки или косвени разходи, комисиони, възнаграждения от всякакъв вид и т.н. С този текст законодателят цели ограничаване не на възнаградителната лихва, а на общите разходи по кредита, които могат многократно да надвишават договорената лихва. Така с ограничението в ЗПК относно ГПР не се въвежда нов, различен от общоприетия лимит на договорната лихва, чийто обществено приемлив размер е до трикратния размер на законната. Така, уговореният в процесния договор размер на тази лихва над 30% , а именно – 41,17% , се явява противоречащ на добрите нрави.  В този смисъл изводът на първоинстанционният съд да  нищожност на клаузата за възнаградителна лихва се явява правилен и законосъобразен.

           Макар и във въззивната жалба да се поддържа, че не се обжалва решението в частта, в която е призната за недействителна клаузата за допълнителен пакет услуги, съдът намира, че същата има отношение към действителността на целия договор. Доколкото тези разходи не са включени в ГПР, то е налице некоректно посочване на реалните разходи по кредита, с което потребителят е бил заблуден относно същите. Посоченият ГПК е 49,90%, но при включване и на тези допълнителни разходи, същият би надминал установеният от закона максимален размер от 50%. Съгласно  чл.19, ал.5 от ЗПК подобни клаузи са нищожни.

           При тези съображения, приложение намира нормата на чл.22 от ЗПК, т.к. са нарушени изискванията на чл.11, ал.1, т.9 и т.10 от ЗПК, поради което и сключеният между страните договор следва да бъде обявен за недействителен.

           Първоинстанционното решение като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено в обжалваната му част.

           На осн. чл.78 от ГПК жалбоподателят следва да заплати на адв. Е.Г.И., пълномощник на въззиваемия Т.Т., сумата от 593,50лв., адвокатско възнаграждение на осн. чл.38 от ЗА.

           С оглед на изложеното съдът

 

Р Е Ш И  :

 

           ПОТВЪРЖДАВА  Решение № 360/21.08.2020г., пост. по гр.д.№ 2779/2019, АсРС.

           ОСЪЖДА“Профи кредит България“ ЕООД, ЕИК *********, да заплати на адв. Е.Г.И.,***, сумата от 593,50лв., адвокатско възнаграждение,на осн. чл.38 от ЗА.

           Решението  подлежи на обжалване с касационна жалба пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                          ЧЛЕНОВЕ :