Определение по дело №8744/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 10892
Дата: 22 август 2019 г. (в сила от 4 септември 2019 г.)
Съдия: Светослав Неделчев Тодоров
Дело: 20193110108744
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

    гр. Варна, 22.08.2019г.

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, XLI-ви състав, в закрито заседание, проведено на двадесет и втори август през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ТОДОРОВ

 

като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 8744/2019г. по описа на ВРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по молба от А.Ф.С.Д. за допускане на промяна в акта за раждане на детето Виктория Петрова Андонова, роден а на ***г., чрез вписване в същия на актуалното фамилно име на майката на детето, променено с Решение № 3149/04.07.2018г. по гр.д.№ 6590/2018г. по описа на Районен съд гр.Варна.

В молбата се твърди, че А.Ф. Санчев Д. е сключила граждански брак с Петър Красимиров Андонов на 18.06.2016г. в гр.Аксаково, при което приела фамилното име на съпруга Андонова.

На 17.09.2016г. от брака се родило детето Виктория Петрова Андонова, като в съставения в Община Варна акт за раждане на детето майката била записана с имена А.Ф.С. Андонова.

С Решение №3149/04.07.2018г. по гр.д.№ 6590/2018г. по описа на Районен съд гр.Варна била допусната промяна във фамилното име на молителката от „Андонова“ на „Д.“.

Отправено е искане до съда за допускане на промяна във фамилното ием на А.Ф.С.Д. в Акта за раждане на дъщеря и Виктория Петрова Андонова съставен в Община Варна.

Правния интерес от искането бил обоснован от категоричен отказ даден в устна форма от длъжностно лице в Община Варна, район „Одесос“ да приеме молба/заявление за вписване на поправка във фамилно име на молителката в Акта за раждане на дъщеря ѝ. Твърди се, че родителите на Виктория Петрова Андонова неколкократно опитали да подадат такава молба/заявление по административен ред, но категорично им било отказано да бъде приета молбата, с аргумент, че такава промяна в акта за раждане на детето можела да се постанови само от съда. Допълнителен аргумент за отказа бил, че решението, с което е допусната промяна във фамилното име на майката трябвало да бъде изпратено служебно от съда до Община Варна, а не да се представя от родителите.

При така въведените петитум и основание на молбата съдът намира същата за процесуално недопустима по реда на охранителното производство по чл.531 и сл. ГПК.

След съставянето на актовете за гражданско състояние на лицата, данните в тях могат да бъдат променяни по административен или съдебен ред -  чл. 73 ЗГР.

Съгласно чл. 76 ЗГР по административен ред въз основа на официални документи може да се извършва промяна и вписване само на данни, които по същество няма да променят смисъла на съставения вече акт. Технически грешки и неточности в изписването на името се отстраняват по искане на заинтересуваните лица. Изрично в ал.4 на същото норма е заложена забрана да се промени името на титуляра, с изключение на изрично предвидените в чл. 19а ЗГР случаи, датата на раждане, брак или смърт и полът. Разпоредбата е императивна и предвидените изключения не могат да се тълкуват разширително, още повече, че изрично е изключена възможността името на титуляра да бъде променено по административен ред. Фамилното име на майката не е сред изброените в чл.76, ал.5 ЗГР хипотези, в които промяната не може да бъде извършена по административен ред, поради което и за молителите липсва правен интерес от направеното искане за допускане на промяната по съдебен ред.

Съгласно чл.74 и чл.75 ЗГР всяка „промяна” в подлежащите на вписване лични данни се извършва по административен ред, а отказът от позитивно произнасяне на административния орган подлежи на обжалване по реда на АПК – пред по – горестоящия орган или пред административния съд. Този е и редът на защита на молителката, отричащ субсидиарния такъв по чл.542 и сл. ГПК. Обратното разбиране би означавало потенциално сезиране на граждански съд във всеки случай на промяна на правнорелевантни за индивидуализацията на гражданите обстоятелства, с което съществуването на орган по администриране на гражданската индивидуализация на практика би се обезмислило.

За административния орган законът не е предвидил възможност да откаже да приеме молбата/заявлението за вписване на промяна в съставения акт за раждане, а дължи произнасяне по тази молба. В случай, че по гр.д.№ 6590/2018г. по описа на Районен съд гр.Варна не е изпратен препис от решението до Община Варна за отбелязване на допуснатата промяна на фамилното име на молителката, то за нея съществува възможността да поиска от съда да поправи този пропуск по конкретното дело.

По изложените съображения молбата, по която е образувано гр.д.№ 8744/2019г. по описа на ВРС се явява процесуално недопустима и производството по делото следва да се прекрати.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по гр.д. № 8744/2019 г. по описа на Районен съд гр. Варна.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд гр. Варна в едноседмичен срок от връчването му на молителите.

Препис от определението да се връчи на молителите на основание чл.7, ал.2 ГПК.

 

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: