Решение по дело №706/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 310
Дата: 26 февруари 2021 г. (в сила от 6 април 2021 г.)
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20207040700706
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 310/26.02.2021 година, град Бургас,

 

            Административен съд – Бургас, в съдебно заседание на втори февруари, две хиляди двадесет и първа година,  в състав:

 

Съдия: Веселин Енчев

при секретар Г. С.,

прокурор Андрей Ч.,

разгледа адм.д. № 706/2020 година.

 

            Производството е по реда на глава деветнадесета от Данъчно - осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

            Образувано е по жалба на “Теови - 2002” ЕООД – Бургас с ЕИК ********* (ТЕОВИ), със съдебен адрес ***, офис № 318, против ревизионен акт № Р-02000219002675-091-001/18.11.2019 година (РА) на ТД – Бургас на НАП, потвърден с решение № 43/05.03.2020 година на директора на дирекция “Обжалване и данъчно – осигурителна практика” – Бургас (ОДОП) при ЦУ на НАП.

            С РА на жалбоподателя са определени задължения за данък върху добавената стойност по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) за данъчен период октомври 2016 година в размер на 1 931 497,81 лева – главница и 589 690,53 лева – лихва.

            В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на РА.  Заявява се, че изводите на органите по приходите за липса на вътреобщностни доставки (ВОД) са немотивирани, защото в ревизионното производство е било установено по несъмнен начин, че полските партньори на ТЕОВИ са реално съществуващи субекти, разполагащи с технически и персонален капацитет да получат доставките, за което са били съставени всички необходими документи и тяхното неоткриване не следва да води до извод за несъществуването им. Оспорва се извода в РА, че е налице данъчна измама, извършена от местни юридически лица за спестяване заплащането на дължим ДДС чрез фиктивен транспорт на стоката от България в Полша. Описва се хронологията на движение на наети транспортни средства – по всяка от издадените международни фактури (Инвойси).  Изтъква се, че неоснователно ревизионният екип не е отчел материалната доказателствена сила на издадените международни товарителници - CMR (ЧМР). Сочи се, че въз основа на подадените митнически декларации българската митническа администрация е пломбирала ремаркетата, съдържащи пратките, и при напускане на страната тези пломби са били надлежно премахнати, т.е. няма съмнение, че стоката е напуснала пределите на Република България. Оспорва се извода, че стоките са били препродавани на полските получатели с минимална надценка, като се акцентира върху големия реализиран оборот и съвкупната печалба от него. Изводите в РА се оборват с твърденията на български превозвач, че доставките са били получавани именно в Полша, за което са представени доказателства. Прави се анализ на нормата на чл. 45 от ППЗДДС и тълкуването на понятието „липсващ търговец“ по Регламент № 1925/2004 година на Комисията от 29 октомври 2004 година за определяне на подробни правила за прилагането на някои разпоредби на Регламент (ЕО) № 1798/2003 на Съвета.  

            Иска се отмяна на РА. Претендират се разноски.

            Ответникът, чрез процесуален представител, оспорва жалбата, като поддържа, че не са допуснати нарушения при издаване на РА. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

            Конституираният представител на Прокуратурата на Република България пледира неоснователност на жалбата.

            След преценка на събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните, съдът приема следното.

 

            Жалбата е подадена пред надлежен съд в срока по чл.156 ал.1 от ДОПК, отговаря на изискванията по чл.149, във връзка с чл.145 от ДОПК, налице е правен интерес от обжалването, поради което е допустима.

 

            Ревизионният акт отговаря на изискванията за форма. Той съдържа всички реквизити по чл. 120 от ДОПК.

 

            Компетентността на издателите на РА се установява от заповед № РД – 3/02.01.2019 година на директора на ТД – Бургас на НАП, от заповед за възлагане на ревизия (ЗВР) с № Р - 02000219002675 – 020 - 001/24.04.2019 година, заповед за изменение на ЗВР № Р - 02000219002675 – 020 - 002/05.08.2019 година и заповед за изменение на ЗВР № Р - 02000219002675 – 020 - 003/05.09.2019 година. Със заповедта на директора на ТД – Бургас на НАП се определят органите, които могат да възлагат извършването на ревизии. Сред тях е и Д.И.В. – началник на сектор „Ревизии“ в ТД – Бургас на НАП, издател на РА. Съответно, вторият издател на РА – Д.Й., главен инспектор по приходите – черпи компетентността си от последната ЗИЗВР, с която е определена за ръководител на екипа, завършил ревизията (лист 34 – 35, 2805 – 2816).

            Предметният и времеви обхват на ЗВР и ЗИЗВР съответстват на установеното по РА задължение за данък върху добавената стойност.

 

            В ревизионното производство не са допуснати процесуални нарушения.

Ревизията е втора поред, след като предходно издаден РА е бил отменен от решаващия орган в хода на административното обжалване. При ревизията са извършени множество насрещни проверки, резултатите от които са оформени надлежно с протоколи, съдържащи всички реквизити по чл. 50 ал.2 от ДОПК и затова ползващи се с материална доказателствена сила по отношение на обстоятелствата, констатирани с тях, по аргумент от чл. 50 ал.1 от ДОПК.

            Неоснователен е довода на жалбоподателя за необоснованост на РА. В ревизионния доклад (РД), неразделна част от РА - на основание чл. 120 ал.2 от ДОПК, са изложени подробни съображения въз основа на кои факти се приема, че заявените ВОД не са били извършени реално от ревизираното дружество. Направен е подробен анализ на движението на стоките и превозните средства, с които се декларира превоза. Коментирани са непълнотите в представените ЧМР. Обсъдени са доказателствата, представени от жалбоподателя и са формулирани мотиви, защо част от тях не се кредитират. Изводите на издателите на РА не са в противоречие с фактите, установени от тях като достоверни.

            В ревизионното производство са били приобщени доказателства, събрани в предходно извършвана ревизия. Те са приобщени към преписката по ревизията с протоколи и приложени описи към тях (лист 2292 – 2293, 2276 и 2462). Протоколите са съставени в рамките на определения период за извършване на ревизията и съдържат всички реквизити по чл. 50 ал. 2 от ДОПК, поради което се ползват с материална доказателствена сила - по аргумент от чл. 50 ал. 1 от ДОПК.  Съдържанието на доказателствата, приобщени с тези протоколи и описите към тях, категорично установява връзката между декларираните ВОД на стоки от ТЕОВИ към полски търговски дружества с ревизията на данъчните периоди, за които са установени задължения по ЗДДС на търговеца.

 

            По материалната законосъобразност на РА, съдът приема следното.

            ТЕОВИ е вписано в Търговски регистър на 25.02.2002 година с размер на капитала 5 000 лева. Дружеството е регистрирано по ЗДДС на 28.02.2006 година. Предметът му на дейност е бил търговия на едро със стоки.

            Към момента на приключване на ревизията в дружеството няма назначени лица по трудови правоотношения. През ревизираният период е имало назначени две лица по трудови правоотношения - Б.Ю.Ф. – „фактурист“ с работно място град Пещера и Г.И.Ц. – „началник склад“, без декларирано работно място.

            При проверка на счетоводната отчетност и регистрите по чл. 124 - 125 от ЗДДС за извършени доставки, ревизионният екип е констатирал, че през ревизирания данъчен период ТЕОВИ е декларирало ВОД на стоки с нулева ставка на ДДС – покупка на текстилни изделия и стоки за бита от търговски дружества в Република Турция, внос в Европейския съюз и последващата им продажба към полските търговски дружества:

 

            1. „XXL GROUP SPÓLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA" PL ********** (XXL)

            2. „INTERCONCEPTO SP Z.O.O. PL ********** (ИНТЕРКОНЦЕПТО);

            3. „MIKAMI SP.Z.O.O“ PL ********** (МИКАМИ) и

            4. TIARA SPOLKA Z.ORGANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA  PL ********** (ТИАРА)

 

            Във връзка с извършване на ревизията, на ТЕОВИ е връчено искане за представяне на документи и писмени обяснения от задължено лице (ИПДПОЗЛ)  от 07.05.2019 година, с което от него е изискано да изясни механизма на доставките към полските съконтрахенти: как са осъществявани доставките към тях и има ли сключени писмени договори с тях, съответно – кой и как ги е подписал; използвани ли са услугите на посредници за уреждане на извършените доставки; кой е осъществявал търговската кореспонденция; с каква предварителна информация е разполагало дружеството за полските купувачи; как е извършвано приемането на мястото на получаване на стоката от клиента (с кое лице/посочване на трите имена и други индивидуализиращи данни на лицето или лицата); при извършване на транспорта на доставяните стоки, водачите на товарните автомобили кога и от кого са били уведомявани за крайния пункт на превоза на стоките; как е извършван избора на превозвач и как е уточняван маршрута на превоза; как са получавани потвържденията за получаване на стоката, както и кога и от кого са попълвани (лист 189 - 192).

            В отговор на искането, от ТЕОВИ са представени писмени обяснения на 03.06.2019 година. В тях се твърди, че дружеството не разполага с транспортни документи за превоза, тъй като същият се е наемал от „турските фирми“, а внесената стока „не се разтоварва в страната“ като „преминава през България и продължава със същия транспорт за Полша, където се продава“. В обяснението е посочено, че стоките се проверяват „на Митницата в София“, а разплащанията по доставките са извършвани по банков път и чрез споразумения за прихващане. Обяснено е, че при ревизираното лице не се съхранява кореспонденция с турските продавачи и полските купувачи на стоките, а информацията за „фирмите е взета от Международната Европейска информационна система за валидността на фирмите, които извършват търговска дейност“. Отделно е посочено, че „клиенти от Турция“ на ТЕОВИ, с които управителят е работил „над 10г.“ са го свързали с „полските фирми“. По отношение на договорите за доставка между ревизираното лице и полските получатели е обявено, че „договорите са подписани от всеки управител в собствената си страна, разменени и доставени по шофьори“. Заявено е, че при договарянето на доставките, изпращането и получаването на стоката ТЕОВИ е комуникирало с „Волкан Текер – представител на повечето от фирмите“. Според обяснението, българският търговец е придобивал собствеността върху стоките „с пристигане на камиона… от Турция и деклариране пред Митницата“, а, след поставяне на „данъчна пломба“, МПС е потегляло към границата с издадени от ТЕОВИ фактура и ЧМР. Полските дружества са получавали собствеността върху доставките с издаването на фактурата от ТЕОВИ, а съставените ЧМР са връщани „по шофьорите на ръка, заверени и подписани от лицето, получило стоката“ (лист 193 - 195).

             Към представеното обяснение са приобщени издадени от ТЕОВИ инвойси, подадени митнически декларации и съставени ЧМР за превоз на стоката от Турция до България и от България до Полша.

            По инвойс № **********/03.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 35 217,85 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на т. нар. „групаж“ на стоки от Турция до България с начална дата 03.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 05.10.2016 година, митническа декларация от 04.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с посочен превозвач полското дружество „SYNERIA 7 Sp. z o.o.“ РL ********** (СИНЕРИЯ) и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 248 – 259 стр. 2).

            По инвойс № 1...280/02.10.2016 година с получател ТИАРА и стойност на доставката 72 379,97 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на т. нар. „групаж“ на стоки от Турция до България с начална дата 01.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 04.10.2016 година, митническа декларация от 03.10.2016 година, ЧМР от 03.102016 година за превоза от България до Полша с посочен превозвач полското дружество „„GOLD ТRANS&LOGISTICS Sр. Z.o.o." PL ********** (ГОЛД) и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 260 – 275 и 295).

            По инвойс № 1...279/02.10.2016 година с получател ТИАРА и стойност на доставката 61 751,68 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на т. нар. „групаж“ на стоки от Турция до България с начална дата 01.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 04.10.2016 година, митническа декларация от 03.10.2016 година, ЧМР от 03.102016 година за превоза от България до Полша с посочен превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 275 стр. 2 – 290 стр. 2).

            По инвойс № 1...278/02.10.2016 година с получател ТИАРА и стойност на доставката 60 080,25 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на т. нар. „групаж“ на стоки от Турция до България с начална дата 01.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 03.10.2016 година, митническа декларация от 03.10.2016 година, ЧМР от 03.10.2016 година за превоза от България до Полша с посочен превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 291  – 307).

            По инвойс № 1...277/07.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 77 554,82 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 06.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 08.10.2016 година, митническа декларация от 07.10.2016 година, ЧМР от 08.10.2016 година за превоза от България до Полша с посочен превозвач българското дружество „Пи Ес Ар Интернешънъл" ЕООД (ПСРИ) и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 307 стр. 2  – 311).

            По инвойс № 1...276/02.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 50 572,10 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 01.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 05.10.2016 година, митническа декларация от 03.10.2016 година, ЧМР от 03.10.2016 година за превоза от България до Полша с посочен превозвач българското дружество ПСРИ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист   311 стр. 2 – 317).

            По инвойс № 1...275/02.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 40 777,85 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 01.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 05.10.2016 година, митническа декларация от 03.10.2016 година, ЧМР от 03.10.2016 година за превоза от България до Полша с посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 319 стр. 2 – 334).

            По инвойс № 1...274/02.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 37 466,78 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 01.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 05.10.2016 година, митническа декларация от 03.10.2016 година, ЧМР от 03.10.2016 година за превоза от България до Полша с посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 334 стр. 2 – 348).

            По инвойс № 1...273/02.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 103 271,99 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България посредством ПСРИ с начална дата 01.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 05.10.2016 година, митническа декларация от 03.10.2016 година, ЧМР от 03.10.2016 година за превоза от България до Полша с посочен превозвач ПСРИ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 349 – 357 стр. 2).

            По инвойс № 1...272/02.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 50 768,60 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 01.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 04.10.2016 година, митническа декларация от 02.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 358 – 374 стр. 2).

            По инвойс № 1...271/01.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 74 283,01 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 30.09.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 04.10.2016 година, митническа декларация от 01.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 01.10.2016 година, посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 375 – 387).

            По инвойс № 1...269/01.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 59 185,25 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 30.09.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 04.10.2016 година, митническа декларация от 01.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 01.10.2016 година, посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 400 – 414 стр. 2).

            По инвойс № 1...268/01.10.2016 година с получател ТИАРА и стойност на доставката 59 185,25 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България без начална дата и посочена дата на пристигане на стоката – 03.10.2016 година, митническа декларация от 01.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 01.10.2016 година, посочен превозвач „Toplar logistics SP Z.O.O.“ (ТОПЛАР) и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 418 – 431 стр. 2).

            По инвойс № 1...267/01.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 43 822,91 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 30.09.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 04.10.2016 година, митническа декларация от 01.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 04.10.2016 година, посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 432 – 442 стр. 2).

            По инвойс № 1...295/07.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 55 555,00 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 06.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 08.10.2016 година, митническа декларация от 07.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 07.10.2016 година, посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 443 – 454 стр. 2).

            По инвойс № 1...294/07.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 55 555,00 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 06.10.2016 година и без посочена дата на пристигане на стоката, митническа декларация от 07.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 07.10.2016 година, посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 455 – 471).

            По инвойс № 1...293/06.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 149 828,40 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 06.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 08.10.2016 година, митническа декларация от 07.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 06.10.2016 година, посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 471 стр. 2 – 477).

            По инвойс № 1...291/06.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 38 744,40 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 06.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 08.10.2016 година, митническа декларация от 07.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 08.10.2016 година, посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 477 стр. 2 – 487 стр. 2).

            По инвойс № 1...292/06.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 43 593,05 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 06.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 08.10.2016 година, митническа декларация от 07.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша без начална дата, посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 488 – 503).

            По инвойс № 1...290/06.10.2016 година с получател ТИАРА и стойност на доставката 69 053,77 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 05.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 07.10.2016 година, митническа декларация от 07.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 07.10.2016 година, посочен превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 503 стр. 2 – 527).

            По инвойс № 1...282/04.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 67 262,00 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 04.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 06.10.2016 година, митническа декларация от 04.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 04.10.2016 година, посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 527 стр. 2 – 537 стр. 2).

            По инвойс № 1...289/06.10.2016 година с получател ТИАРА и стойност на доставката 63 441,88 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 05.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 07.10.2016 година, митническа декларация от 06.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 06.10.2016 година, посочен превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 538 – 554).

            По инвойс № 1...288/06.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 44 204,89 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 05.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 07.10.2016 година, митническа декларация от 06.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата 06.10.2016 година, посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 555 – 565).

            По инвойс № 1...287/06.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 179 030,50 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 05.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 07.10.2016 година, митническа декларация от 06.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с нечетлива начална дата, нечетлив посочен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 566 – 573).

            По инвойс № 1...286/06.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 38 479,15 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт на стоки от Турция до България с начална дата 05.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 07.10.2016 година, митническа декларация от 06.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 07.10.2016 година, нечетлив посочен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 574 – 584).

            По инвойс № 1...285/06.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 59 786,26 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 05.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 07.10.2016 година, митническа декларация от 06.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 06.10.2016 година, нечетлив посочен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 585 – 592 стр. 2).

            По инвойс № 1...284/06.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 51 503,59 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 05.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 06.10.2016 година, митническа декларация от 06.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с нечетлива начална дата, нечетлив посочен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 593 – 612).

            По инвойс № 1...283/05.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 39 631,70 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 04.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 06.10.2016 година, митническа декларация от 05.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 05.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 612 стр. 2 – 623).

            По инвойс № 1...310/12.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 40 702,90 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 11.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 13.10.2016 година, митническа декларация от 13.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 12.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 624 – 637).

            По инвойс № 1...309/11.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 36 989,65 щатски долара са приложени ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 10.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 13.10.2016 година, митническа декларация от 12.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с нечетлива начална дата, трудно разчитаем посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 637 стр. 2 – 647 стр. 2).

            По инвойс № 1...308/11.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 27 312,20 щатски долара са приложени три ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 10.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 13.10.2016 година, митническа декларация от 11.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 13.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 648 – 660 стр. 2).

            По инвойс № 1...307/09.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 37 959,90 щатски долара са приложени две ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 08.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 10.10.2016 година, митническа декларация от 09.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с трудно различима начална дата – 13.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 661 – 671 стр. 2).

            По инвойс № 1...306/09.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 44 896,75 щатски долара са приложени три ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 08.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 10.10.2016 година, митническа декларация от 09.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с трудно различима начална дата – 09.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 672 – 690).

            По инвойс № 1...305/09.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 62 000,80 щатски долара не е приложено ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България, но е приложена митническа декларация от 09.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с неразличима начална дата  и неразчитаем посочен превозвач, както и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 691 – 698 стр. 2).

            По инвойс № 1...304/09.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 50 650,33 щатски долара са приложени три ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 08.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 10.10.2016 година, митническа декларация от 09.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с трудно различима начална дата – 09.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 699 – 714 стр. 2).

            По инвойс № 1...303/08.10.2016 година с получател ТИАРА и стойност на доставката 70 650,51 щатски долара приложено ЧМР за транспорт от ПСРИ на стоки от Турция до България с начална дата 08.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 10.10.2016 година, митническа декларация от 11.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с трудно различима начална дата – 11.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач ПСРИ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 715 – 733 стр. 2).

            По инвойс № 1...299/08.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 57 379,15 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 08.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 09.10.2016 година, митническа декларация от 08.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с трудно различима начална дата – 10.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 734 – 750).

            По инвойс № 1...301/08.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 51 191,05 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 07.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 11.10.2016 година, митническа декларация от 08.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с трудно различима начална дата – 10.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 750 стр. 2 – 761).

            По инвойс № 1...302/09.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 42 180,55 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 08.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 10.10.2016 година, митническа декларация от 09.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с трудно различима начална дата – 10.10.2016 година, неразчитаем посочен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 761 стр. 2 – 777).

            По инвойс № 1...298/08.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 69 399,16 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 07.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 09.10.2016 година, митническа декларация от 08.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с трудно неразличима начална дата, неразчитаем посочен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 777 стр. 2 – 784 стр. 2).

            По инвойс № 1...297/07.10.2016 година с получател ТИАРА и стойност на доставката 67 438,29 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от ГОЛД на стоки от Турция до България с начална дата 06.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 08.10.2016 година, митническа декларация от 08.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с неразличима начална дата,  посочен превозвач - ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 785 – 794 стр. 2).

            По инвойс № 1...300/08.10.2016 година с получател ТИАРА и стойност на доставката 66 727,38 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от ГОЛД на стоки от Турция до България с начална дата 07.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 09.10.2016 година, митническа декларация от 08.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 08.10.2016 година,  посочен превозвач - ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 795 – 813 стр. 2).

            По инвойс № 1...296/07.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 44 782,22 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 06.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 10.10.2016 година, митническа декларация от 08.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 10.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач - СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 814 – 829 стр. 2).

            По инвойс № 1...325/16.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 64 590,62 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от ГОЛД на стоки от Турция до България с начална дата 15.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 17.10.2016 година, митническа декларация от 16.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 16.10.2016 година, посочен превозвач - ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 830 – 845 стр. 2).

            По инвойс № 1...324/16.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 61 976,08 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 15.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 17.10.2016 година, митническа декларация от 16.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 16.10.2016 година, трудно разчитаем посочен превозвач - СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 846 – 857).

            По инвойс № 1...323/16.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 60 474,61 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 15.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 17.10.2016 година, митническа декларация от 16.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 16.10.2016 година, неразчитаем превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 857 стр. 2 – 867).

            По инвойс № 1...322/16.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 42 095,80 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 15.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 17.10.2016 година, митническа декларация от 16.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 16.10.2016 година, неразчитаем превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 867 стр. 2 – 877 стр. 2).

            По инвойс № 1...321/16.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 39 891,85 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 15.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 17.10.2016 година, митническа декларация от 16.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 16.10.2016 година,  трудно разчитаем превозвач - СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 878 – 895).

            По инвойс № 1...320/15.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и без посочена обща стойност на доставката с приложени три ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 15.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 17.10.2016 година, митническа декларация от 16.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 16.10.2016 година,  трудно разчитаем превозвач - СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 895 стр. 2 – 916).

            По инвойс № 1...319/14.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 54 521,30 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 14.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 16.10.2016 година, митническа декларация от 15.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 14.10.2016 година,  трудно разчитаем превозвач - СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 917 – 929).

            По инвойс № 1...318/14.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 61 882,35 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от ГОЛД на стоки от Турция до България с начална дата 13.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 14.10.2016 година, митническа декларация от 14.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с неразчитаема начална дата,  трудно разчитаем превозвач - ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 929 стр. 2 – 946).

            По инвойс № 1...315/13.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 66 416,92 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от ГОЛД на стоки от Турция до България с начална дата 12.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 14.10.2016 година, митническа декларация от 13.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 13.10.2016 година,  превозвач - ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 946 стр. 2 – 957).

            По инвойс № 1...316/13.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 51 242,55 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 13.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 15.10.2016 година, митническа декларация от 14.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 13.10.2016 година, нечетлив превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 957 стр. 2 – 970).

            По инвойс № 1...317/14.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 46 322,80 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от трудно разчитаем превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 13.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 14.10.2016 година, митническа декларация от 14.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 14.10.2016 година, нечетлив превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 970 стр. 2 – 985).

            По инвойс № 1...311/12.10.2016 година с получател XXL и стойност на доставката 45 912,15 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от трудно разчитаем превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 12.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 13.10.2016 година, митническа декларация от 13.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 13.10.2016 година, трудно разчитаем превозвач – СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 986– 996).

            По инвойс № 1...314/13.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 34 039,21 щатски долара с приложени две ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 12.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 14.10.2016 година, митническа декларация от 13.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 13.10.2016 година, трудно разчитаем превозвач – СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 996 стр. 2 – 1006 стр. 2).

            По инвойс № 1...313/13.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 61 634,72 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ГОЛД на стоки от Турция до България с начална дата 11.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 13.10.2016 година, митническа декларация от 13.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 13.10.2016 година, превозвач – ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1007  – 1025).

            По инвойс № 1...312/13.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 53 162,90 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 12.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 14.10.2016 година, митническа декларация от 13.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 13.10.2016 година, превозвач – СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1025 стр. 2  – 1035).

            По инвойс № 1...340/21.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 27 367,64 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 21.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 22.10.2016 година, митническа декларация от 21.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 22.10.2016 година, нечетлив превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1036  – 1045).

            По инвойс № 1...339/21.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 26 370,25 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от нечетлив превозвач на стоки от Турция до България с начална дата 21.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 24.10.2016 година, митническа декларация от 21.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 22.10.2016 година, нечетлив превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1045 стр. 2  – 1054).

            По инвойс № 1...338/21.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 48 549,65 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 20.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 22.10.2016 година, митническа декларация от 21.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 21.10.2016 година, нечетлив превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1055 стр. 2  – 1068 стр. 2).

            По инвойс № 1...337/21.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 66 722,67 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ГОЛД на стоки от Турция до България с начална дата 20.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 21.10.2016 година, митническа декларация от 22.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 22.10.2016 година, превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1069  – 1086).

            По инвойс № 1...336/21.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 45 606,04 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 20.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 22.10.2016 година, митническа декларация от 21.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 21.10.2016 година, нечетлив превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1086 стр. 2  – 1095 стр. 2).

            По инвойс № 1...335/21.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 42 104,99 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата за всички превози 20.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 20.10.2016 година и 22.10.2016 година, митническа декларация от 21.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 21.10.2016 година, трудно разчитаем превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1096  – 1111).

            По инвойс № 1...334/20.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 45 516,30 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 20.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 22.10.2016 година, митническа декларация от 21.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 20.10.2016 година, неразчитаем превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1111 стр. 2  – 1130).

            По инвойс № 1...333/20.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 66 617,10 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ГОЛД на стоки от Турция до България с начална дата 19.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 20.10.2016 година, митническа декларация от 20.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 20.10.2016 година, превозвач - ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1131  – 1145 стр. 2).

            По инвойс № 1...332/20.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 51 228,78 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 19.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 20.10.2016 година, митническа декларация от 20.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 20.10.2016 година, неясен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1146  – 1154 стр. 2).

            По инвойс № 1...331/20.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 37 241,07 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ на стоки от Турция до България с начална дата 19.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 20.10.2016 година, митническа декларация от 20.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 19.10.2016 година, превозвач - ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1155  – 1163 стр. 2).

            По инвойс № 1...330/19.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 52 525,37 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от неясен превозвач на стоки от Турция до България с начална дата 19.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 20.10.2016 година, митническа декларация от 20.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 19.10.2016 година, неясен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1164  – 1171 стр. 2).

            По инвойс № 1...329/19.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 66 310,19 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ГОЛД на стоки от Турция до България с начална дата 18.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 19.10.2016 година, митническа декларация от 19.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 19.10.2016 година, превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1172  – 1187).

            По инвойс № 1...328/16.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 37 734,15 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 15.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 17.10.2016 година, митническа декларация от 16.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 16.10.2016 година, трудно четим превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1187 стр. 2  – 1201 стр. 2).

            По инвойс № 1...327/16.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 52 220,60 щатски долара с приложени четири ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 15.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 17.10.2016 година, митническа декларация от 16.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 16.10.2016 година, трудно четим превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1202  – 1216).

            По инвойс № 1...326/16.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 69 678,74 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ГОЛД от Турция до България с начална дата 15.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 17.10.2016 година, митническа декларация от 16.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 16.10.2016 година, превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1216 стр. 2  – 1226).

            По инвойс № 1...353/27.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 71 382,62 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ГОЛД от Турция до България с начална дата 26.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 28.10.2016 година, митническа декларация от 27.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 27.10.2016 година, превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1272  – 1239).

            По инвойс № 1...352/26.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 72 809,42 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 26.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 28.10.2016 година, митническа декларация от 27.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 28.10.2016 година, трудно разчитаем превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1239 стр. 2  – 1247).

            По инвойс № 1...351/25.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 42 702,75 щатски долара с приложен и две ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 24.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 25.10.2016 година, митническа декларация от 25.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 25.10.2016 година, трудно разчитаем превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1247 стр. 2  – 1260 стр. 2).

            По инвойс № 1...350/23.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 32 268,95 щатски долара с приложени две ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 22.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 25.10.2016 година, митническа декларация от 23.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 24.10.2016 година, трудно разчитаем превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1261  – 1278).

            По инвойс № 1...349/23.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 45 616,75 щатски долара с приложени четири ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 22.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 25.10.2016 година, митническа декларация от 24.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 24.10.2016 година, трудно разчитаем превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1278 стр. 2  – 1296 стр. 2).

            По инвойс № 1...354/27.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 67 527,09 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ТОПЛАР от Турция до България с начална дата 26.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 28.10.2016 година, митническа декларация от 27.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 27.10.2016 година, превозвач ТОПЛАР и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1297  – 1308 стр. 2).

            По инвойс № 1...348/23.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 79 714,80 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 22.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 24.10.2016 година, митническа декларация от 23.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 23.10.2016 година, превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1309  – 1321 стр. 2).

            По инвойс № 1...347/23.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 66 317,50 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ТОПЛАР от Турция до България с начална дата 21.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 25.10.2016 година, митническа декларация от 23.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 23.10.2016 година, превозвач ТОПЛАР и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1322  – 1340).

            По инвойс № 1...346/23.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 54 681,60 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 22.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 24.10.2016 година, митническа декларация от 23.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 23.10.2016 година, превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1340 стр. 2 – 1352).

            По инвойс № 1...345/23.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 77 473,69 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ГОЛД от Турция до България с начална дата 22.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 25.10.2016 година, митническа декларация от 23.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 23.10.2016 година, превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1352 стр. 2  – 1368 стр. 2).

            По инвойс № 1...344/23.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 79 421,20 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 22.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 24.10.2016 година, митническа декларация от 23.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 28.10.2016 година, превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1269  – 1385 стр. 2).

            По инвойс № 1...343/22.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 45 513,66 щатски долара с приложени четири ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 22.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 24.10.2016 година, митническа декларация от 23.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 23.10.2016 година, с неясен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1386  – 1396 стр. 2).

            По инвойс № 1...342/22.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 68 687,87 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ПСРИ от Турция до България с начална дата 21.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 24.10.2016 година, митническа декларация от 23.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с неясна начална дата, с превозвач ПСРИ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1397  – 1410 стр. 2).

            По инвойс № 1...341/21.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 45 523,10 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 21.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 24.10.2016 година, митническа декларация от 23.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 22.10.2016 година, с неясен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1411  – 1425 стр. 2).

            По инвойс № 1...364/30.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 53 016,72 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ГОЛД от Турция до България с начална дата 28.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 31.10.2016 година, митническа декларация от 30.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 28.10.2016 година, с превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1426  – 1439 стр. 2).

            По инвойс № 1...363/30.10.2016 година с получател МИКАМИ и стойност на доставката 53 016,72 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач ГОЛД от Турция до България с начална дата 28.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 31.10.2016 година, митническа декларация от 30.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 30.10.2016 година, с превозвач ГОЛД и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1440  – 1454).

            По инвойс № 1...362/29.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 53 016,72 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от неясен превозвач от Турция до България с начална дата 28.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 31.10.2016 година, митническа декларация от 31.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 29.10.2016 година, с неясен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1454 стр. 2  – 1468).

            По инвойс № 1...361/28.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 54 244,23 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от неясен превозвач от Турция до България с начална дата 28.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 31.10.2016 година, митническа декларация от 28.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 28.10.2016 година, с неясен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1469 стр. 2  – 1471 стр. 2).

            По инвойс № 1...360/28.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 40 679,40 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 28.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 31.10.2016 година, митническа декларация от 29.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 28.10.2016 година, с неясен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1472  – 1481 стр. 2).

            По инвойс № 1...359/28.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 39 847,95 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 26.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 28.10.2016 година, митническа декларация от 28.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 28.10.2016 година, с превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1482  – 1492).

            По инвойс № 1...358/28.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 30 941,78 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 27.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 29.10.2016 година, митническа декларация от 28.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 28.10.2016 година, с трудно разчетим превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1492 стр. 2  – 1504).

            По инвойс № 1...357/27.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 67 637,99 щатски долара с приложено ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 27.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 31.10.2016 година, митническа декларация от 28.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 27.10.2016 година, с неясен превозвач и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1504 стр. 2 – 1511).

            По инвойс № 1...356/27.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 43 189,88 щатски долара с приложени три ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 27.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 29.10.2016 година, митническа декларация от 28.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 27.10.2016 година, с превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1511 стр. 2 – 1525 стр. 2).

            По инвойс № 1...355/27.10.2016 година с получател ИНТЕРКОНЦЕПТО и стойност на доставката 34 244,42 щатски долара с приложени две ЧМР за транспорт от превозвач СИНЕРИЯ от Турция до България с начална дата 27.10.2016 година и посочена дата на пристигане на стоката – 29.10.2016 година, митническа декларация от 27.10.2016 година, ЧМР за превоза от България до Полша с начална дата – 27.10.2016 година, с превозвач СИНЕРИЯ и инвойси от турските доставчици към ТЕОВИ (лист 1526 – 1537 стр. 2).

            Наред с инвойсите и придружаващите ги транспортни документи, от ревизираното лице са представени и потвърждения от две полски дружества (ТИАРА и МИКАМИ) за получаване на доставки по конкретно описани инвойси. Потвържденията, представляващи бланки с оставени празни участъци – за попълване на ръка – са съставени на три езика (английски, български и полски), а в тях от името на получателя на съответната доставка е описан номера на транспортното средство, с което е доставена стоката от България (лист 1535 - 1546).

             В отговор на изрично искане по ИПДПОЗЛ от страна на „Теови 2002“ ЕООД са представени и договорите за международна покупко – продажба на стоки, по силата на които българският търговец е извършил доставките на полските си съконтрахенти. Представени са договор от 16.09.2016 година с ИНТЕРКОНЦЕПТО, договор от 01.09.2016 година с МИКАМИ, договор от 18.05.2016 година с XXL и договор от 01.07.2016 година с ТИАРА. Към всеки от договорите е приложена и „Спецификация № 1“, която, на практика, съставлява конкретния предмет на съответния договор (лист 1555 – 1576 стр. 2 и 1581 – 1588 стр. 2).

            За проследяване на отделните доставки и проверка на тяхната реалност, ревизионният екип е изискал от ОД – Бургас на МВР информация от автоматизираната система „Граничен контрол“ за преминаване в периода 20.09 – 20.11.2016 година на границите на Република България („вход/изход“) на превозните средства, чиито регистрационни номера са описани в представените инвойси и ЧМР, както и на водачите на тези ППС (лист 1690 - 1697).

            В отговор от ОД – Бургас на МВР е представена подробна информация за 32 водачи и управляваните от тях 146 регистрирани превозни средства – товарни автомобили, влекачи и ремаркета, данни, за които се съдържат в документите за декларираните ВОД. В информацията за водачите са включени индивидуализиращите ги данни (имена, място и дата на раждане, номер на документ за самоличност както и гражданство), дата, час и място на преминаване на държавната граница, посока на преминаване и регистрационния номер на транспортното средство, с което съответното лице е преминало. За превозните средства е посочен регистрационния номер, държавата на регистрация, марката, мястото, датата и часа на преминаване, както и посоката на преминаване (лист 1700 – 1713 стр. 2 и 1714 - 1760).

            Предвид установеното обстоятелство, че една значителна част от шофьорите, управлявали превозните средства, описани в инвойсите и в ЧМР, са български граждани, ревизионният екип е инициирал насрещни проверки на следните лица - А.О., Б.М., К. А., А. И., А.М., Б. К., Б. А., Б. К., Б. Н., Б. Д., Б. А., Б. Г., Б. В., Д. К., Д. М., Д. Д., Д. Ч., Д. Д., Д. Д., А. Т., . К., Д. П., Д. Т., Г. Т., Г. З., Г. К., Х. У., Х. Х., М.А., М. И., М. А., М. Б., Л. М., К. К., И. И., И. Д., И.А., И. М., И. М., И.С., Х. Н., Х. В., О. А., Н.С., Р. Н., Р. Т., С. М., С. Ч., Ш. А., С. О., Т. Т., Ю. М., Ц.П., Й. Й., Ю. У., Ж. Р. и П. Д..

            В хода на насрещните проверки е изследвана правната връзка между водачите и дружествата – превозвачи, които ревизираното лице и посочило като реално осъществили прехвърлянето на стоките от България в Полша. От физическите лица е изискана информация дали и за какъв период са работили за превозвачите СИНЕРИЯ, ГОЛД, ТОПЛАР и ПСРИ, на каква длъжност и с какво транспортно средство; изпълнявали ли са курсове по направление Истанбул (Турция) – България – Варшава (Полша), от какъв начален адрес и на какъв краен адрес; как и къде е било извършвано натоварването/разтоварването на стоките и в присъствието на кои лица; какви транспортни документи са придружавали стоките – какви и колко ЧМР; къде и кой в България е оформял митническия режим на доставките; по какъв начин са получавали информация за точния адрес на разтоварването на ППС, предвид обстоятелството, че в ЧМР не се съдържа точен адрес на крайната точка на превоза (1761 – 2232).

            От всички открити при проверките водачи положителен писмен отговор, че са работили за някой от превозвачите е даден от А.О., А.М., Б. А., Б. Н., Б. Г., Б. В., Д. М., Д. Т., Г. К., Х. У., Х. Х., М. А., М. . Л. М., К. К., И. М., И. С., Х. Н., Н.С., Р. Н., Ш. А., Ц. П., Й. Й., Т. Т., Ю. У. и П. . С едно изключение (Л. М.), никой от водачите не си е спомнил адрес на натоварване и разтоварване на стоките и не е заявил, че такива адреси са му били давани. Описани са различни механизми на натоварване на стоките и – в обща форма – местата, на които това е било извършвано, без да се сочи начина и средствата, с които стоките са били разтоварвани на мястото на получаване в Полша. Един от водачите (Ц.П.) е посочил, че в България е минавал митническа проверка в „К.“, а друг (Р. Н.) е поддържал, че винаги е бил „оформян“ при митническа проверка в Свиленград (лист 1761 – 1768, 1823 – 1831, 1842 – 1848, 1855 – 1864, 1881 – 1898, 1905 – 1911, 1967 – 1972, 1989 – 2021, 2036 – 2051, 2074 – 2079, 2089 – 2105, 2125 – 2140, 2162 – 2166, 2178 – 2187, 2203 - 2225, 2232 - 2239).

            В хода на ревизията е извършена насрещна проверка на ПСРИ - единствения български превозвач, посочен в ЧМР по доставките от ТЕОВИ към полските дружества – получатели. В писмено обяснение, дадено от дружеството е посочено, че курсовете до Полша са били намирани през интернет – страницата „Спедитор Нет“, че ревизираното лице ТЕОВИ е издавало нови ЧМР - след пристигане на стоките в България, както и че поставените технически средства - „плобми“ – са били премахвани от контролните органи от транспортните средства при излизане извън пределите на Република България. Взаимоотношенията с друг превозвач – СИНЕРИЯ – са описани като връзка със „спедиционен посредник“. За превозваните стоки е по посочено, че са били под непрекъснат контрол от властите в България и Румъния, което се установява от „поставените в товарителниците техни печати“. Към обяснението на ПСРИ са приложени фактури за доставки към СИНЕРИЯ, за извършени превози от Полша към България, за заплащане на пътни такси, за командироване на шофьора Тончо Тончев, както и доказателства за претендирани неустойки от трето лице във връзка със закъснение при превоз, по вина на възложителя (лист 2242 – 2275 и 2342 - 2456).

            За установяване реалното извършване на доставките посредством чуждестранните превозвачи ревизионният екип е изискал от полската и от румънската приходни администрации, по линия на международния обмен на информация в рамките на Европейския съюз, данни за превоза на стоките, описани в инвойсите, издадени през октомври 2016 година от ТЕОВИ на полските дружества. На адресите на превозвачите и по трасето на доставките са извършени проверки, а получените данни са приобщени с протоколи от 27.06.2019 година и от 26.09.2019 година (2276 – 2291, 2292 - 2315 и 2323 - 2341).

            На отправено запитване за превозите на стоките, фактурирани от ТЕОВИ, румънската приходна администрация е отговорила, че през декември 2016 година  по отношение на превозно средство, собственост на транспортната компания ГОЛД, управлявана от българския гражданин Ахмед Куррет Фари, са възникнали съмнения за данъчна измама, предвид обстоятелството, че стоки за Полша с изпращач ТЕОВИ са били декларирани като транзитни през територията на Румъния, но при физическа проверка на част от тях е било констатирано, че имат поставени етикети на румънски език, а „пакетите в товара“, т.е. опаковките, са били надписани с румънски имена. Затова товарът е бил пломбиран. Описано е последващо движение на друго транспортно средство (влекач и полуремарке с конкретни регистрационни номера) на същия превозвач, но вече в посока от Полша към България, съдържащо идентични стоки в същото количество, от което е направен извод за повторно въвеждане на стоките на територията на Румъния – с цел неправомерното им разтоварване, предвид поставянето на средство за контрол при първоначалното преминаване на стоката през Румъния. Отделно, за част от доставките между ТЕОВИ и полските получатели е посочено, че не са били претегляни на вход в Унгария, засичани са в части от територията на Румъния, които не са елемент от обичайните транзитни маршрути за Полша, поради което съществува възможност стоките да са били разтоварени и реализирани на територията на Румъния, без заплащане на дължимите данъци.

            В отговор на запитване от българска страна за превозвача ГОЛД, полската приходна администрация посочва, че, по обяснения на ГОЛД, ТЕОВИ не е пряк клиент на превозвача, че преобладаващата част от транспортните средства на дружеството са били наети, както и че натоварването на стоките от началната точка на транспорт е било извършвано от служители на ТЕОВИ, а разтоварването – от служители на ГОЛД.

            За превозвача СИНЕРИЯ от полска страна е отговорено, че това дружество не е разполагало с информация за естеството на правната връзка между ТЕОВИ и полските купувачи, а е било само превозвач на текстил, закупен от „турски фирми“. При проверката този полски превозвач поддържа, че стоките са били доставяни на адресите, посочени в ЧМР, а разтоварването им се е осъществявало от служители на „външни компании“ като „предаването на документите е извършвано чрез шофьорите“.

            За купувача ИНТЕРКОНЦЕПТО по линия на международния обмен са получени данни, че седалището му представлява „виртуален адрес“, че дружеството не е подало обобщена декларация за ДДС през 2016 година, не е декларирало вътреобщностни придобивания (ВОП) от ТЕОВИ, въпреки декларираните от българското дружество ВОД към  ИНТЕРКОНЦЕПТО на обща стойност 3 186 651 лева (7 019 873 злоти) и не е декларирало банкови сметки. Обърнато е внимание, че от номерата на транспортните средства, с които е заявено извършването на ВОД, се установява, че това са единствено полуремаркета и не може да бъдат идентифицирани влекачите, с които те са достигнали до Полша.

            За получателя ТИАРА от полска страна е отговорено, че към процесния период е била представлявана от турския гражданин Волкан Текер (роден през 1981 година), а едноличен собственик на капитала е М. Т. (родена през *** година). При проверка, извършена през юни 2016 година на адреса, деклариран от дружеството, е установено, че от около две години то не се намира на този адрес, тъй като наемното му правоотношение е прекратено от наемодателя. На друг адрес, посочен пред полската приходна администрация, като адрес на извършване на търговска дейност, са установени затворени помещения без никакви признаци на дейност. Към август 2016 година всички лица, представляващи търговеца пред фиска, са оттеглили представителството си или са били с прекратена представителна власт. През четвъртото тримесечие на 2016 година ТИАРА е декларирало ВОП от ТЕОВИ на стойност 2 383 639 злоти, а през цялата 2016 година не е декларирало никакви приходи и разходи от дейността си. От ДДС – декларацията на ТИАРА за 2016 година е установено, че на склад в дружеството следва да се съхраняват стоки, получени от ТЕОВИ на обща стойност 3 100 000 лева (6 000 000 злоти), а при проверката не са открити никакви стоки. За движението на транспортните средства е посочено, че преходът между България и Полша продължава средно 2 – 3 дена в едната посока. Като краен извод, от полска страна е изказано предположение, че е налице възможност придобиването на стоки от ТИАРА по ВОД от ТЕОВИ да е привидно и да не документира „действителните сделки“ между дружествата с цел да се избегне заплащането на ДДС в България или в други страни от Европейския съюз.

            На 09.08.2017 година за ТИАРА е изпратена нова информация. Според нея, полското дружество е декларирало продажби, чиято стойност е с няколко милиона злоти по – ниска от стойността на стоките, получени/закупени по ВОП от ТЕОВИ и едновременно с това е декларирало печалба в размер на 1,8 % от приходите си, което поражда съмнение в реалността на декларираните доставки. По запитването от българска страна е направен анализ на движението на транспортните средства и е посочено, че камионите са се завръщали в България твърде рано – още на следващия ден от началото на превоза, а с оглед разстоянието, което следва да се измине, това е нереалистично.

            За получателя МИКАМИ от полска страна е установено, че съобщенията, изпратени до адреса за кореспонденция, се връщат неподписани и без отговор, а администрацията не е в състояние да осъществи какъвто и да е контакт с това дружество. Констатирано е, че за октомври 2016 година е декларирало по ДДС – декларации ВОП от ТЕОВИ на обща стойност 3 687 302 злоти. Описаните обстоятелства са обусловили извод, че е налице съмнение за измама, поради което са предприети действия по дерегистрация на МИКАМИ от полския регистър по ДДС.

            За последния полски получател по ВОД от ТЕОВИ – XXL – от полската приходна администрация са изпратени определен брой ЧМР, получени от СИНЕРИЯ. Отделно – в отговор на българското запитване – е отговорено, че полското дружество е в процес на ликвидация и е служебно дерегистрирано от местния ДДС – регистър поради пълна невъзможност да се осъществи контакт с него. На адреса на регистрация на XXL е установена еднофамилна къща с гараж, а семейството, което я обитава, е посочило, че това е единствено адрес за кореспонденция и там няма офиси или складови помещения на търговеца. От другите два известни адреса на XXL – единият се е оказал непълен, а на втория – наемното правоотношение с XXL е било прекратено от наемодателя и дружеството е в неизвестност. Установено е, че XXL не е декларирало наети служители и не е подавало финансови отчети за 2016 година. В ДДС – декларациите си за 2016 година търговецът е обявил продажби, чиято стойност е с десетки милиони злоти по – малка от стойността на покупките, а декларираната му загуба за периода е 143 278 362,64 злоти. По отношение на превозите, извършени за ГОЛД от превозвача СИНЕРИЯ, е констатирано, че те не могат да приети за реално осъществени. Този извод е свързан с митническа проверка на XXL и СИНЕРИЯ през септември 2016 година, при която са установени противоправни действия по ВОД, извършена от XXL и превозвача до гръцкия получател „A. N. R. R.“ EL ********* – представена транспортна документация (ЧМР), която е била попълвана изцяло в Полша от полски счетоводител, и не е придружавала товара от Полша до Гърция, въпреки твърденията на XXL, разминавания в посочената крайна точка на ВОД (Гърция и България), недостатъчна товароносимост на част от транспортните средства, с които е обявено извършването на превозите. Отделно е установено, че счетоводителят на СИНЕРИЯ и на XXL е едно и също физическо лице, както и още две дружества, регистрирани в Полша от R. R. и A.N.. От СИНЕРИЯ е получено обяснение, че поръчките на превозите от България до Полша са били извършвани по телефона, а заплащането на курсовете – осъществявано в брой, „съгласно издадените фактури“.

            По запитване от българска страна, полската приходна администрация е изследвала и правоотношенията по декларирани от ревизираното лице тристранни операции за разплащане чрез прихващане на насрещни задължения между XXL, ТЕОВИ и „Zephir Sp. z.o.o. PL ********** (ЗЕФИР), при които ЗЕФИР е извършвало плащания към ТЕОВИ за сметка на получателя XXL. Представляващият ЗЕФИР – M.S. (М. С.) – е посочен като познат на властите от други ревизии като лице, участващо в данъчни измами.

            Предвид липсата на каквито и да е доказателства, представени от XXL, за ВОП от ТЕОВИ през октомври 2016 година, от полската администрация е направен краен извод, че сделките/доставките през този данъчен период реално не са извършени, а XXL е действало като „международен буфер“, т.е. налице е данъчна измама.

            Ревизионният екип е направил, чрез общодостъпен ресурс Google Maps, изчисление на разстоянието (по декларирани от превозвачите маршрути), което трябва да се измине между България и Полша, като е установил, че в едната посока това ще отнеме 29:00 (двадесет и девет) часа, съответно - 17:32 (седемнадесет часа и тридесет и две минути) часа, без престоите за спане, за почивка, за разтоварване и за преминаване на гранични пунктове с Турция, България, Румъния, Унгария и Словакия и е споделил съмненията на румънските и полските власти, че засечените излизания и връщания на използваните МПС от и на територията на България, не съответстват на реалното време, необходимо за реалното доставяне на стоките от България до Полша.

             В ревизията е констатирано, че ЧМР са съставяни на дати, предхождащи получаването на товара от Турция в България под режим „4200" - едновременно допускане за свободно обращение и крайна употреба на стоки, които са предмет на освободена доставка по ДДС за друга държава членка и която ще бъде предмет на последваща ВОД до друга държава - членка.

            При извършен сравнителен анализ на представените от ревизираното дружество документи е установено, че в 77 (седемдесет и седем) от общо 98 (деветдесет и осем) доставки, датите на получаване на стоките от Турция, удостоверени с дата, подпис на управителя Ц. и печат на ТЕОВИ в кл. 24 на ЧМР, са по-късни от датите на изпращане на стоките към полските клиенти и датите на издадените фактури към полските получатели, декларирани пред митническите органи в приложение № 24 към чл. 51 ал. 2 т. 2 от ППЗДДС, което - според ревизиращия екип - удостоверява, че декларациите са с недостоверни дати.

            След съпоставка на нормата на чл.45 от ППЗДДС със съдържанието на документите за транспортиране на стоките между България и Полша, e установено, че в представените ЧМР не е описано мястото на получаване на стоките, датата на

получаване, името на лицето, предало стоките, длъжностното му качество, както и името на лицето, получило стоките, съответно - длъжностното му качество. Констатирано е, че в ЧМР са поставени печати, съдържащи само наименованието на съответното дружество - получател и адреса му на регистрация, без да е ясно кой и в какво качество е подписал ЧМР, че в повечето от тях са записани единствено регистрационните номерата на ремаркетата, а не са записани регистрационните номера на влекачите, възприето от ревизорите като умишлено действие за затрудняване на трафик – контрола. 

            При сравнение между фактурите за покупки и за продажби на ТЕОВИ, е установено, че по всяка фактура за документирана ВОД на стоки към всички полски дружества само един от описаните артикули е с надценка и надценката е в диапазон от 60 до 69.45 USD – общо за всички бройки от този единствен артикул, т.е. с левова равностойност от 106,20 лева до 121,70 лева (за един ТИР със стока), като останалите артикули са описани във фактурите без надценка - по цена на придобиване от турските доставчици. Прието е, че така констатираната надценка може да покрива само разходите по обработка на документите.

            На база събраните доказателства и писменото обяснение на управителя и собственик на ТЕОВИ, ревизионният екип е приел, че договарянето на продажбите, цялата организация и подписването на договорите с полските фирми не е осъществено на посочените в тях дата и място, а търговски сделки за милиони долари са оформени  документално, чрез шофьори, които дори нямат никакви трудови отношения с ТЕОВИ. Прието е, че ревизираното дружество се явява като посредник по сделки водещи до отклонение от данъчно облагане, избягване на плащане на данъци или злоупотреба в държава - членка и не е взело всички разумни мерки в рамките на своите възможности, за да се увери, че осъществяваните от него ВОД не го довеждат до участие в измама.

            След като е прието, че ревизираните доставки към МИКАМИ, ТИАРА, ИНТЕРКОНЦЕПТО и XXL са част от данъчна измама, с РА на дружеството са определени задължения по ЗДДС за октомври 2016 година.

            В съдебното производство, по искане от процесуалния представител на жалбоподателя, от третото лице Агенция „Митници“ са представени заверени копия от всички протоколи, с които са поставени пломби по осъществена обработка под режим 4200 на ТЕОВИ за октомври 2016 година. Представени са протоколи за поставяне на:

-          техническо средство за контрол (ТСК) № 0206649 на превозно средство с № WM 64518 (собственост на СИНЕРИЯ),

-         на ТСК № 0206640 на превозно средство с № WM 64504 (собственост на СИНЕРИЯ),

-         на ТСК № 0206647 на превозно средство с № EL 421 SY (собственост на ГОЛД),

-         на ТСК № 0206696 на превозно средство с № WJ 584 AG (собственост на СИНЕРИЯ),

-         на ТСК № 0206632 на превозно средство с № WM 64480 (собственост на СИНЕРИЯ),

-         на ТСК № 0206604 на превозно средство с № WJ 478 AG (собственост на СИНЕРИЯ),

-         на ТСК № 0206690 на превозно средство с № WW 123 XK/WZ 7804 P (собственост на ТОПЛАР).

            Според приетите без възражения от страните протоколи, ТСК са поставени на цитираните превозни средства в интервала 01 – 03.10.0216 година (лист 2836 - 2844).

                       

            При така установените факти, съдът прави следните правни изводи по материалната законосъобразност на РА.

            Доставките от ТЕОВИ към ИНТЕРКОНЦЕПТО, МИКАМИ, ТИАРА и XXL са реализирани по една и съща схема, според изявленията на ревизираното лице – придобиване на стока в Турция, натоварването ѝ на транспортни средства, наети от турските продавачи, транзитен превоз на стоките през България с митническо оформяне на режим 4200 и поставяне на ТСК до границата с Румъния, последващ транспорт през Румъния, Унгария и Словакия до Полша. Предвид установената идентичност в механизма на ВОД към четирите дружества - получатели, за процесуална икономия следва да бъдат изложени общи мотиви за тях, при отчитане на особеностите при проверката на всеки един полски съконтрахенти на ТЕОВИ. 

            Съгласно чл. 7 ал. 1 от ЗДДС „вътреобщностна доставка на стоки” е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика - регистрирано по този закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.  

            В случая, по делото не е налице спор между страните, че жалбоподателят е внесъл на територията на ЕС от Турция определени количества стоки – дрехи, обувки и стоки за бита, достатъчни да бъдат осъществени доставките, фактурирани към полските получатели. Не се спори, че ТЕОВИ е регистрирано по ЗДДС лице, както и че дружествата, посочено като получатели на стоките, са били регистрирани към октомври 2016 година за целите на ДДС в друга държава членка на ЕС – Полша.

            Спорът е относно реалността на доставките във връзка с представените от ТЕОВИ, в качеството му на доставчик, документи по чл. 45 от ППЗДДС, за осъществени ВОД към полските дружества, както и във връзка с констатациите на румънската и полската приходни администрации по повод неоткриването на ИНТЕРКОНЦЕПТО, МИКАМИ, ТИАРА и XXL.

            Съгласно чл. 53 ал. 2 от ЗДДС, документите, удостоверяващи извършването на ВОД, се определят с правилника за прилагане на закона.

            Нормата на чл. 45 от ППЗДДС (в редакция си към ДВ бр. 8/2016 година, действала за процесния период) изисква за доказване на ВОД на стоки, доставчикът да разполага със следните документи:

            1.   документ за доставката:

            а) фактура за доставката, в която, когато получателят е регистриран за целите на ДДС в друга държава членка, се посочва идентификационният номер по ДДС на получателя, издаден от държава членка, под който номер му е извършена доставката;

            б) протокол по чл. 117, ал. 2 от закона - в случаите на вътреобщностна доставка по чл. 7, ал. 4 от закона;

            в) документ по чл. 168, ал. 8 от закона - когато доставчикът е физическо лице, което не е едноличен търговец и не е регистрирано по закона;

            2.   документи, доказващи изпращането или транспортирането на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка:

            а)  транспортен документ или писмено потвърждение от получателя или упълномощено от него лице, удостоверяващи, че стоките са получени на територията на друга държава членка - в случаите, когато транспортът е извършен от получателя или от трето лице за сметка на получателя; в писменото потвърждение се посочват дата и място на получаване, вид и количество на стоката, вид, марка и регистрационен номер на превозното средство, с което е извършен транспортът, име на лицето, предало стоките, и длъжностното му качество, име на лицето, получило стоките, и длъжностното му качество;

            б) транспортен документ, удостоверяващ, че стоките са получени на територията на друга държава членка - когато транспортът е извършен от доставчика или от трето лице за сметка на доставчика.

            Жалбоподателят разполага с договори за международна продажба, по които е страна, документи за доставката (фактури, ЧМР, потвърждения и др.), като спорът по делото е дали разполага с документи, доказващи транспортирането и реалното получаване на стоките от територията на България до територията на друга държава - членка.

            Анализът на чл. 45 т. 2 от ППЗДДС сочи, че законодателят е предвидил в условията на алтернативност три възможности за доказване транспортирането и получаването на стоките от територията на България до територията на друга държава - членка. В хода на ревизионното производство, освен договорите, са представени, както транспортни документи – ЧМР, така и писмени потвърждения за извършените доставки. За част от доставките са представени единствено ЧМР.

            Съдът не кредитира представените еднотипни договори за международна продажба на стоки между ТЕОВИ, от една страна – като продавач, а от друга полските получатели – като купувачи, за които в ревизионното производство от ТЕОВИ е поддържано, че са били подписани без пряк контакт между страните и разменени „чрез шофьори“.

            Договорите, въз основа на които ТЕОВИ е продало на полските си партньори стоки за милиони левове, са с гротескно съдържание. Те представляват бланки, обичайно налични в Интернет, изготвени само на български език, без каквито и да е данни, че законните представители на полските дружества разбират този език, в които за съществени клаузи (опаковане, срокове за доставка, начин на плащане, неустойки и др.) са оставени празни участъци за допълнително попълване – някои от тях, зачертани с наклонена черта „/“ (напр. лист 1556 стр. 2 – 1561, 1564 – 1565, 2251 стр. 2 - 2252), а други - предоставени свободни на волята на страните (напр. чл. 84 – 85 и чл. 90 на лист 1560 стр. 2; чл. 28 на лист 1564; чл. 85 на лист 1567 стр. 2).

            Под част от клаузите (чл. 6, чл. 9 – 10, чл. 27 – 28, чл. 34, чл. 51, чл. 59) е оставена бланкетно съдържащата се графа „ЗАБЕЛЕЖКА“, описваща евентуални варианти на уговорки между страните в бланката (по конкретния член), което би представлявало юридически абсурд при действително сключено споразумение.

            Показателна за доказателствената стойност на тези договори е и разпоредбата на чл. 93 (лист 1560 стр. 2, 1567 стр. 2, 1576 и 2557) от всички договори, според която – в разрез с всякаква юридическа логика – е предвидена едновременна възможност за арбитраж (при спор между страните) от арбитражния съд при Българската търговско – промишлена палата и от арбитражния съд при Международната търговска камара в Париж. И всичко това – при:

            1. неяснота чие право има примат при решаването на спора (чл. 90 от договора с ИНТЕРКОНЦЕПТО, лист 1560 стр. 2);

            2. приоритет на „европейското“ право, като „се изключва действието на международно частно правните му норми“, както и да означава тази формулировка (чл. 90 от договора с МИКАМИ, лист 1567 стр. 2);

            3. приоритет на българското материално право пред международните частноправни норми (чл. 90 от договора с ТИАРА, лист 2556 стр. 2).

            За разлика от описаните по – горе договори, в договора от 18.05.2016 година - за международна продажба на стоки между ТЕОВИ и XXL, няма нито една бланкетна клауза (непопълнени с текст части от норми), която да не е предоставена на свободната воля на договарящите страни. В този договор не е уточнено каква трябва да е опаковката на отделната пратка и какви размери да има тя, в какъв срок продавачът е длъжен да уведоми купувача за датата на доставката, как се извършва плащането, в какви срокове да се достави стоката, какво включва гаранцията на продавача за качество на доставката, какъв е гаранционния срок на доставката, в какъв период се сключва „договор за изключително право на продажба, при какви обстоятелства (представляващи непреодолима сила) страната се освобождава от отговорност по договора, в кои случаи изправната страна може да претендира неустойки, каква да е горната граница на претендираното обезщетение и т. н. В този вид договорът между ТЕОВИ и XXL може да приеме съвършено различно съдържание в екземпляра на всяка от договарящите страни и е едно правно нищо, поради което няма как да бъде приет за реално сключено споразумение, уреждащо доставка на промишлени стоки на значителна стойност (лист 1569 - 1576).

            Механизмът на подписване на договорите от страните също поставя под сериозно съмнение тяхната достоверност. Жалбоподателят не твърди, че е имал предходна, трайно установена, търговска връзка с полските получатели, обуславяща висока степен на доверие между партньорите. Напротив, той заявява в обща форма, че полските дружества са му били непознати до началото на доставките и са били препоръчани от „турски партньори“, с които е бил в дългосрочен контакт. Т.е. към началото на ВОД, ТЕОВИ не е имало каквито и да е доказателства за добросъвестност на получателите на стоките. Според И. Ц. - управителя на ТЕОВИ, собствеността върху стоките е преминавала у полските дружества с издаването в България на инвойс към тях от ТЕОВИ, а договорите са били подписани поотделно от всяка от страните и са били предадени „посредством шофьори“. Ц. не сочи, кога и къде са подписани договорите, от кои/чии шофьори и кога са получени - при условие, че заявява липсата на каквато и да е роля на ТЕОВИ по организацията на превозите на стоките от Истанбул до Полша. Дори да се приеме вариант – максимално благоприятен за ТЕОВИ, че т. нар. „шофьори“ са били водачите на наетите дружества – превозвачи, че договорите са подписани на една и съща дата в България и после - в Полша, както и че и на първия водач от тях му е било необходимо технологично време от поне три денонощия, за да пристигне от България до Полша, и да се върне обратно с подписани споразумения (след първата доставка), се оказва че още преди да разполага с екземпляри от договорите, подписани двете страни, ТЕОВИ е прехвърлило правото на собственост (издавайки 14 инвойси към XXL и ТИАРА в периода 01 – 03.10.2016 година) върху стоки на обща стойност 833 589,85 щатски долара. Това би било възможно при изключително доверени партньори, с дългосрочно изградени контакти, спазващи безусловно добрите търговски практики, но не и между дружества, които тепърва установяват връзка, чиито управители дори не са се виждали, и които използват служители на трети лица – без пряка отговорност по договорите – за да разменят документи, очертаващи значителни насрещни права и задължения (лист 193 – 194, 248, 260, 275 стр. 2, 291, 311 стр. 2, 319 стр. 2, 334 стр. 2, 349, 358, 375, 387 стр. 2, 400, 418, 432)

            Към два от договорите (с XXL и с ТИАРА) е приложена „Спецификация № 1“, сдържаща описание на артикулите, за които страните са се споразумели по покупко – продажбата. Спецификацията е идентична за двата договора. Стоките са описани само с родовите си признаци – „бельо“, „чорапи“, „хавлиени кърпи“, „дамски обувки“, „пижами“ и други подобни. Посочена е минимална и максимална продажна цена за всеки артикул, напр. „бельо – 0,20 €/бр. до 1,10 €/бр.“, което е в разрез с икономическата логика на сделката, от гледна точка и на двете страни, които при действително споразумение биха заели различни позиции относно продажната цена на съответните вещи. Обичайното развитие на такова търговско правоотношение и самата специфика на стоките – детско, дамско и мъжко облекло, и обувки – налагат установяване на допълнителни критерии за продажбата им, свързани с такива аспекти като материята, от която са изработени, видове модели, разцветки/десени и т.н., както и установяване на механизъм за предварително одобряване от купувача на съответния предлаган артикул. В обсъдените договори – в разрез с обичайните търговски практики - липсва подобна клауза, а за купувачите (напълно нелогично) цената стоките остава единствен критерий за придобиване. Не на последно място – и двете спецификации не съдържат подписи на страните по договорите или някакъв признак, че те са се запознали реално със съдържанието им, за да се приеме че отразяват действителната воля на ТЕОВИ,  XXL и ТИАРА (лист 1576 стр. 2 и 2557 стр. 2).

            Съдът не кредитира триезичните (на английски, български и полски език) писмени потвърждения с дати от 06.10.2016 година до 04.11.2016 година за получаване на стоките, представени от ТЕОВИ по делото с цел да се удостовери получаването на доставките от ТИАРА и МИКАМИ.  Те не съдържат част от реквизитите, предвидени в нормата на чл. 45 т. 2 б. „а“ от ППЗДДС. В тях – без изключение - не е посочен адреса на получаване на стоката. Не се съдържат вида и марката на превозното средство, с което би следвало да е извършен транспорта, за да бъде възможна проверката му. В потвържденията не е записано името на лицето, предало стоките, но са описани с пълните си номера и дати на издаване съответните инвойси от ТЕОВИ към полските търговци. На практика, тези потвърждения са обременени от толкова съществени пороци, че от тях е невъзможно да се установи какво именно потвърждава получателя. Отделно от изложеното, всички потвърждения са попълнени с текст на латиница, но името и правноорганизационната форма на българския продавач са написани на кирилица и то в частта на получателя на стока (горе вляво на всяко потвърждение). Така – на практика – вместо полското дружество да потвърди несъмнено доставката, се оказва, че лице, от името на ТЕОВИ, издава потвърждение, че полският му съконтрахент е получил стоката, а това е безсмислено. От страната на българския продавач не са предприети никакви действия по коригиране на безсмислицата, а именно ТЕОВИ следва да има съществен интерес от правилното попълване на потвържденията. Единственото логично обяснение на подобни абсурдни волеизявления от получателите МИКАМИ и ТИАРА в потвържденията е, че те не са съставени, за да удостоверят действителни продажби във времето, а са написани в неустановен момент, непосредствено едно след друго и единствено за целите на ТЕОВИ при ревизията, като грешката в първото е възпроизведена във всички последващи (лист 1535 - 1546).

            Реалността на доставките от ТЕОВИ към ИНТЕРКОНЦЕПТО, МИКАМИ, ТИАРА и XXL не се установява и от представените ЧМР по преписката.

            Съгласно чл. 4 от Конвенцията за договора за международен автомобилен превоз на стоки (КДМАПС), договорът за превоз на товари се установява с товарителница.

            Нормата на  чл. 9 от КДМАПС предвижда, че товарителницата удостоверява до доказване на противното, условията на договора и получаването на товара от превозвача.

            Всички товарителници, с които се удостоверява извършването на превоза, следва да съдържат информацията, предвидена като задължителен реквизит в чл. 6 т. 1 от КДМАПС: в клетка 4 (разтоварване на стоките) трябва да е посочен конкретен адрес на разтоварване; в клетка 14 следва да е посочено за чия сметка е осъществен транспорта; в клетка 20 трябва да са описани превозната цена и  платените такси; в клетка 24 трябва да се опише точното място на адреса на разтоварване на стоката, дата на получаване от получателя, както и имената на лицата, получили стоките и подписали международните товарителници. В товарителниците следва да се конкретизира физическото лице, положило подписа си, както от името на превозвача, така и от името на получателя, а последното е от значение за наличието на документ въобще.

              В преобладаващата си част ЧМР, издадени от ТЕОВИ към полските получатели, предхождат - като дати – датите, на които в ЧМР за превоз от Турция до България е удостоверена доставката на закупените стоки в България (напр. лист 359 и 362 стр. 2, 528 и 537 стр. 2, 556 и 559, 625 и 637, 831 стр. 2 и 845 стр. 2, 858 и 8671223 стр. 2 и 1226, 1341 стр. 2 и 1352, 1429 и 1439 стр. 2, 1458 и 1468 др.).

            Някои от ЧМР, съставени за превоза от Турция до България, дори съвпадат като начални дати с датите на ЧМР, представени за доказване на превоза от България до Полша, което е абсурдно, най – малкото, защото нормалната търговска предпазливост изисква българският получател да приеме доставката, да се увери какво и колко точно му е доставено, а след това да оформя транспортни документи за последващ превоз по ВОД (напр. лист 673 – 674 и 688, 918 и 929, 958 стр. 2 и 9701, 1112 и 1130, 1156 и 1163 стр. 2, 1164 стр. 2 и 1171 стр. 2).

            Без нито едно изключение в съставените и представени ЧМР за превоз на стоките от България към Полша не е посочен номера на инвойса, оформящ прехвърлянето на собствеността върху стоките от ТЕОВИ към съответния полски получател. Номерата на всички инвойси по ВОД от ТЕОВИ към ИНТЕРКОНЦЕПТО, МИКАМИ, ТИАРА и XXL започват с „1“ (напр. 1000000280/02.10.2016 година – лист 260, 1000000276/02.10.2016 година – лист 311, 1000000294/07.10.2016 година – лист 455, 1000000282/04.10.2016 година – лист 527 стр. 2, 1000000325/16.10.2016 година – лист 830, 1000000312/13.10.2016 година – лист 1025 стр. 2, 1000000353/27.10.2016 година – лист 1227, 1000000363/30.10.2016 година - лист 1440 и т.н.). Във всички ЧМР за превоза от България до Полша, обаче, номерата на вписаните инвойси, по които се сочи извършването на доставката, започват с „0“ (напр. 0000000280/02102016 – лист 275, 0000000276/02102016 – лист 317, 0000000294/07102016 – лист 471, 0000000282/04102016 – лист 537 стр. 2 и т.н.), т.е. не е налице идентичност между международната фактура, по която е оформена товарителницата и номера на инвойса с продадената стока. Принципно, при сериозни търговски обороти и големи количества продадени/превозени стоки е напълно възможно да възникне инцидентна грешка в посочването на номера на инвойс, отразен в съдържанието на ЧМР. В конкретния случай, обаче, такава инцидентност липсва. В продължителен период от време и по отношение на различни съконтрахенти от Полша в изготвяните ЧМР от ТЕОВИ към ИНТЕРКОНЦЕПТО, МИКАМИ, ТИАРА и XXL систематично е отразяван номер на инвойс, различен от  номера на инвойса, по силата на който българският доставчик поддържа, че е прехвърлил правото на собственост върху стоките на полските си получатели по ВОД. Така твърдението на жалбоподателя, че е с приложените ЧМР е доказал доставките на стоките по издадените инвойси остава неоснователно.

            Съставените ЧМР за транспорта от България до Полша са обременени и от други съществени пороци. В тях – отново без изключение - не е посочен адреса или поне населеното място, на които са доставени съответните стоки, а от дружеството – жалбоподател в тази насока не са представени никакви достоверни данни при ревизията (само твърдения, че не е запазена кореспонденция). Няма каквато и да е икономическа и житейска логика при изпращането на пратки със значителна стойност – десетки или стотици хиляди долари – изпращачът да не е наясно на какъв адрес следва да бъдат получени те, още повече, че по делото са събрани доказателства, от които може да бъде направен еднозначен извод за липса на предварителни преки плащания на доставките от полските купувачи на българския продавач – въпреки твърденията му, че собствеността е прехвърляна в момента на издаване на инвойсите в България (така че за него да отпадне вероятността от загуба на доставката и/или недобросъвестност на купувача при получаването).

            Наличието на редовен транспортен документ – съобразен с нормата на чл. 6 от КДМАПС, доказва факта на натоварване на стоката и напускането на страната. Това изискване не следва да се абсолютизира, защото не всички реквизити на товарителницата имат еднаква правна тежест при установяване на превозното правоотношение. В случая, обаче, доставчикът ТЕОВИ не разполага с редовни от външна страна ЧМР, защото те са обременени с липсата на съществени реквизити, поради което товарителниците не следва да бъдат кредитирани.

            Друг аргумент, поставящ под съмнение достоверността на информацията за превоза по товарителниците от България за Полша, е представената справка от Агенция „Митници“ за движението на транспортните средства – описани в ЧМР, към границата между България и Румъния, след поставяне на техническо средство за контрол (ТСК), т. нар. „пломба“ до напускане на страната. От справката от агенцията се констатира, че по процесните ВОД през октомври 2016 година, при оформяне на режим 4200, ТСК на превозните средства са били поставяни единствено в интервала 01 – 03.10.2016 година и то само на 7 (седем) транспортни средства:

            ТСК № 0206649 на МПС с рег. № WM 64518, на 01.10.2016 година;

            ТСК № 0206640 на МПС с рег. № WM 64504, на 01.10.2016 година;

            ТСК № 0206647 на МПС с рег. № EL 421 SY, на 01.10.2016 година;

            ТСК № 0206696 на МПС с рег. № WJ 584 AG, на 02.10.2016 година;

            ТСК № 0206632 на МПС с рег. № WM 64480, на 02.10.2016 година;

            ТСК № 0206604 на МПС с рег. № WJ 478 AG, на 03.10.2016 година и

            ТСК № 0206690 на МПС с рег. № WW 123 XK/WZ 7804 P, на 03.10.2016 година.

            Номерата на цитираните ТСК не съвпадат с нито един от номерата на „пломбите“, изписани от неизвестно лице в долната част на някои ЧМР, представени от ТЕОВИ като доказателство за превоза до Полша, както в интервала 01 – 03.10.2016 година, така и до края на месец октомври 2016 година. Без изключение номерата на ТСК, за които има достоверни доказателства – протоколи за поставяне на превозните средства, започват с цифровата комбинация „02“, докато номерата на „пломбите“, изписани в ЧМР на ТЕОВИ започват с „10“ (виж лист 2836 – 2844 и лист 259 стр. 2, 275, 290 стр. 2, 307, 334, 405, 431 стр. 2, 442, 794 стр. 2, 813 стр. 2, 916, 929, 957, 1025, 1045 и др.).

            ВОД не са доказани и с обясненията на издирените водачи на камиони, с които - според жалбоподателя – са били осъществявани доставките към полските получатели. Част от тях не са работили за превозвачите, посочени по ЧМР (Д.Ч. и И. А.). Други изобщо не са в състояние да си спомнят за кой превозвач са работили през 2016 година (Д. П., Д. К. и Ж. Р.). Третата и най – съществена част потвърждават, че са работили за СИНЕРИЯ и ПСРИ, но не помнят нищо повече за курсовете си (А.О., Б.М., А.М., Б. А., Б. Н., Б. В., Д. Т., Х. Н., Н.С., Й. Й., П. Д.). Според отделни водачи (Б.А.), СИНЕРИЯ е била изпращач и получател по ЧМР – в противоречие с твърденията на ТЕОВИ, а разтоварването на стоките се е извършвало „в склад“ на СИНЕРИЯ, без да са в състояние да посочат адрес, съответно - на „точен адрес“ в ЧМР (Л.М., Ж. Р. и Н. С.), каквито товарителници въобще не са представени по делото. Според други (И. М.), стоките са се разтоварвали на места, описани с координати, но пък не са се придружавали от документи (?!). Само един от шофьорите (Х. .) си спомня, че е минавал „митница в К.“, но не е в състояние да посочи нищо повече, а според друг (Р. Н.), той е бил „оформян винаги“ в Свиленград и е преминавал само през ГКПП „Лесово“, в разрез с маршрута на доставките, посочен от жалбоподателя. Преобладаващата част от шофьорите (А.О., Д. Т., Б. В., Д. М., Н. С., Ш. А.) поддържат изрично, че са получавали едно ЧМР от началната точка на натоварването в Турция до разтоварването на стоката или не си спомнят да са получавали в България ново ЧМР за превоза (Р. Н., Ц. Н., И. С., Х.Н.). Единствено водачите М. И. и Л. М. поддържат, че при превоза е имало две международни товарителници, но нямат никакъв спомен къде е била разтоварена стоката.

            Яснота по начина и мястото на доставките, извършени от превозвачите, липсва и от формално подробните писмени обяснения, дадени от името на ПСРИ, които, обаче, не се потвърждават от обяснението на водача Тончо Тончев, работил за това дружество. Според представляващата ПСРИ, стоките са били контролирани непрекъснато в България с „данъчна пломба“, в Румъния – от румънските данъчни власти чрез поставяне на печати в кл. 8 от ЧМР, а в Унгария – чрез претегляне на границата. Тези твърдения не са доказани, а част от тях – за полагане на „данъчна пломба“ върху пратката – са изрично опровергани от официални удостоверителни документи, приети без оспорване от страните – (протоколите за поставяне на ТСК).

            Наред с изложените доводи, съдът приема и аргументите на ответника, че реалното осъществяване на ВОД не е доказано по несъмнен начин, тъй като полските получатели не са открити. При проверките в Полша е констатирано, че всички получатели не са на адресите си за кореспонденция с полската приходна администрация и не могат да бъдат открити. Едновременно с това, по документи те следва да съхраняват значителни материални наличности – стоки на стойност милиони левове, доставени от ТЕОВИ – но такива стоки не са открити, така както не е установено изобщо извършването на някаква търговска дейност от лицата.

            Размерът на надценката, която ТЕОВИ е начислявало по ВОД към полските получатели, също е показателен за недостоверността на доставките. От една страна, българското дружество е реализирало значителен търговски оборот. От друга - при съпоставка между фактурите за покупки на стоките и съответните инвойси за продажби се установява, че – в противоречие с всякаква житейска и пазарна логика – във фактурите към ИНТЕРКОНЦЕПТО, МИКАМИ, ТИАРА и XXL само един от артикулите е с надценка и тя е в минимален размер (60 – 69,45 щатски долара или левова равностойност 106,20 - 121,70 лева) за всеки отделен камион със стока. Останалите артикули по съответната ВОД са описани във инвойсите към полските дружества без надценка по цена на придобиване от турските доставчици. И всичко това – при условие, че по „спецификациите“ към международните договори за доставка е предвидена възможност за изменение на цената в посока, благоприятна за ТЕОВИ.  Аргументът на жалбоподателя, че с избрания начин на действие е спечелил от значителния товарооборот – минимално от всеки курс, но съвкупно – сериозна сума, не може да бъде споделен. В жалбата на ТЕОВИ не се сочи каква е била печалбата му от ВОД, а се прави калкулация, че от 89 курса то е спечелило около 8 900 евро (по 100 евро на курс, според твърденията в РА). Всъщност реализираните курсове не са 89 (осемдесет и девет), а са 98 (деветдесет и осем) и размерът на печалбата на жалбоподателя от процесните ВОД остава неясен. Затова съдът приема извода на издателите на РА, че целта на ТЕОВИ по декларираните ВОД не е била реализирането на обичайна търговска печалба, а деклариране на внос под митнически режим 4200, освободен от облагане, обосноваване на последващи ВОД с нулева ставка на ДДС към т. нар. „липсващи търговци" от Полша с цел отклонение от данъчното облагане, т.е. извършване на данъчна измама, в която ТЕОВИ е било част от верига дружества на граждани от различни държави с краен резултат засягане интересите на фиска.

            Отделно от всички обсъдени вече факти, съдът намира за необходимо да посочи, че твърденията за извършени ВОД се опровергават и от изричните изявления/писмени обяснения на И.Ц. – управителя на ТЕОВИ – дадени в хода на ревизията – че собствеността върху стоките, внесени от Турция, се е прехвърляла върху полските купувачи в момента на издаването на инвойса към тях в България, въпреки, че такава клауза липсва в представените „договори“ между ТЕОВИ и полските купувачи (лист 194 стр. 2 – т. 22 от обяснението). Приемането на тази теза на  Ц. – за момента на прехвърлянето на собствеността върху стоките към полските дружества (в България), означава да се приеме, че доставката е била осъществявана на територията на Република България, че липсва ВОД, а за ТЕОВИ възниква задължение да начисли ДДС върху облагаемите сделки по аргумент от чл. 25 ал. 2 във връзка с чл. 17 ал. 2 и чл. 82 ал. 1 от ЗДДС.

             Като краен резултат, жалбата е неоснователна и следва да се отхвърли.

            От процесуалния представител на ответника по делото своевременно е поискано присъждането на разноски, но неправилно е посочен размера на материалния интерес по спора и съдът счита, че следва да определи самостоятелно размера на дължимите разноски.

            Съгласно чл. 161 ал.1 от ДОПК, на жалбоподателя се присъждат разноските по делото и възнаграждението за един адвокат за всяка инстанция съразмерно уважената част на жалбата. На ответника се присъждат разноски съобразно отхвърлената част от жалбата. На администрацията вместо възнаграждение за адвокат се присъжда за всяка инстанция юрисконсултско възнаграждение в размера на минималното възнаграждение за един адвокат.

            Затова, съдът приема, че с оглед нормата на чл. 7 ал. 2 т. 6 от Наредба № 1/9.07.2004 година за минималните размери на адвокатските възнаграждения, жалбоподателят следва да заплати на ответника разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 36 741 (тридесет и шест хиляди седемстотин четиридесет и един) лева.

            По изложените съображения, на основание чл. 160 и 161 ал.1 от ДОПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И

 

            ОТХВЪРЛЯ жалбата на “Теови - 2002” ЕООД – Бургас с ЕИК *********, със съдебен адрес ***, офис № 318, против ревизионен акт № Р-02000219002675-091-001/18.11.2019 година на ТД – Бургас на НАП, потвърден с решение № 43/05.03.2020 година на директора на дирекция “Обжалване и данъчно – осигурителна практика” – Бургас при ЦУ на НАП.

 

            ОСЪЖДА “Теови - 2002” ЕООД – Бургас с ЕИК ********* да заплати на Националната агенция за приходите сумата от 36 741 (тридесет и шест хиляди седемстотин четиридесет и един) лева – разноски по делото.

 

            Решението може да бъде обжалвано или протестирано с касационна жалба или протест пред Върховен административен съд  в 14 - дневен срок от съобщаването му.                                                          

 

СЪДИЯ: