Решение по дело №432/2016 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 263
Дата: 22 ноември 2016 г. (в сила от 13 декември 2016 г.)
Съдия: Стоян Ангелов Момов
Дело: 20163610100432
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 август 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  22.11.2016 год.

 

Номер . . . . . . . . . . .                      Година 2016                  Град Велики Преслав

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Районен съд – Велики Преслав                                       трети  състав

На 25 (двадесет и пети) октомври                                             Година 2016

В публично съдебно заседание, в следния състав:

                                                                      Председател Стоян Момов

Секретар М.В.,

Прокурор . . . . . . . . . . . . . . . . .,

като разгледа докладваното от съдия С. Момов

гражданско дело номер 432 по описа за 2016 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

          Предявен е иск с правно основание чл. 49, ал. 1 от СК.

          В исковата си молба, предявена на 09.08.2016 г., ищцата Н.Р.Ш. твърди, че с ответника С.Н.Ш. са съпрузи от 07.11.1993 година. От брака си имали родено едно дете, понастоящем пълнолетно. Постепенно отношенията между съпрузите охладнели, между тях възниквали противоречия и през 2003 г. двамата се разделили. Ищцата се установила в Кралство Великобритания, а ответникът – в Република Малта, като не поддържали връзка помежду си. Н.Ш. моли съда да прекрати брака между страните като дълбоко и непоправимо разстроен без съдът да се произнася по въпроса за вината; не предявява други брачни искове, както и искане за присъждане на деловодни разноски.

          Ответникът не взема становище по предявения иск.

          От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност се установи от фактическа страна следното: страните са съпрузи от 07.11.1993 г., когато с акт № 487/07.11.1993 г., съставен от длъжностното лице по гражданското състояние в Община Ш. сключват граждански брак. Двамата имат родено едно дете – Едис, роден на *** г., понастоящем пълнолетно. Разпитаните в съдебно заседание свидетели С.А. (сестра на ищцата) и Е.А. (в родство с ищцата по сватовство, по съребрена линия, от втора степен) излагат, че съпрузите живели съвместно в с. Т., обл. Ш., в с. И, обл. В. и в гр. В.. Отношенията между съпрузите били обтегнати, изразяващо се във възникване на скандали. Страните се разделили преди около 15-16 години, като ищцата се установила в Кралство Великобритания, а ответникът – в Република Малта. Оттогава не поддържали връзка помежду си. Последната им среща била преди около две години – при родово събиране, при което между съпрузите отново възникнал скандал.

          Предвид установеното чрез събраните безпротиворечиви гласни и писмени доказателства, съдът счита, че се доказа липсата на разбирателство, взаимно уважение, привързаност и другарски отношения между съпрузите. Налице е ненормално протичане на брачните отношения, което не може да бъде преодоляно. Проява на настъпилото отчуждение между брачните партньори е и фактическата раздяла между тях отпреди около петнадесет години. Предвид изложеното, съдът намира, че бракът между страните е дълбоко и непоправимо разстроен, съществува само формално и следва да бъде прекратен.

          При установеното по делото пълнолетие на роденото по време на брака дете, имащо общ произход от страните, както и поради липсата на предявени по реда на чл. 322, ал. 2 от ГПК искове, съдът не дължи произнасяне по уреждане на следните отношения между страните след развода: относно ползването на семейното жилище и за издръжка между бившите съпрузи.

          По делото, на основание чл. 6, т. 2 от ТДТГПК, следва да бъде определена държавна такса при решаване на делото в размер на 40,00 лв., която, при непроизнасянето на съда по въпроса за вината за разстройството на брака, на основание чл. 329, ал. 1 от ГПК, следва да се възложи поравно на страните.

          На основание чл. 329, ал. 1 от ГПК, предвид непроизнасянето по въпроса за вината, разноските по делото следва да останат в тежест на всяка от страните, така както ги е направила. Искане със същото съдържание се прави изрично и от ищцата.

          Водим от горното, съдът

 

Р   Е   Ш  И :

 

          ПРЕКРАТЯВА гражданския брак, сключен на 07.11.1993 г. с акт № 487/07.11.1993 г., съставен от длъжностното лице по гражданското състояние в Община Ш. между С.Н.Ш. с ЕГН **********,*** и Н.Р.Ш. с ЕГН **********,***, със съдебен адресат – адв. И. К. Т. ***, КАТО ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН.

          ОПРЕДЕЛЯ държавна такса при решаване на делото в размер на 40,00 лв. (четиридесет лева).

          На основание чл. 329, ал. 1 от ГПК, ОСЪЖДА С.Н.Ш. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен съд гр. Велики Преслав, сумата 20,00 лв. (двадесет лева), представляваща съответната му част от държавната такса при решаване на делото.

          На основание чл. 329, ал. 1 от ГПК, ОСЪЖДА Н.Р.Ш. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен съд гр. Велики Преслав, сумата 20,00 лв. (двадесет лева), представляваща съответната й част от държавната такса при решаване на делото.

          На основание чл. 329, ал. 1 от ГПК, направените от Н.Р.Ш. деловодни разноски в размер на 25,00 лв. остават в нейна тежест, така както ги е направила.

          Решението, на основание чл. 259, ал. 1 от ГПК, може да се обжалва с въззивна жалба, пред Окръжен съд гр. Ш., в двуседмичен срок от връчването му на страните.

          На основание чл. 64, ал. 3 от ЗСВ, настоящото съдебно решение, засягащо гражданския статус на страните, подлежи на публикуване на интернет страницата на ВПРС без мотивите.

 

 

                                                                               Районен съдия: